Šta je novo?

Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića

Kao i kad se rekonstruisala Slavija pa se pokrenuo predlog da se naprave podzemni prolazi za pešake. Onda se odjednom stvorila ekipa bukadžija u javnosti (kobajagi neke arhitekte, inženjeri i urbanisti koji se nikad pre nisu pojavljivali) koji su digli frku kako se time narušava dostojanstvo pešaka. Vrteli su tu priču nekoliko nedelja, usput pokrečući diskusije i na društvenim mrežama i u emisijama. I na kraju je iskonstruisana priča kako su građani i javnost protiv podzemnih prolaza a za površinske pešačke prelaze. Vesić i kompanija to brže bolje dočekali, izašli pred novinare i rekoše - Smrt prolazima, sloboda narodu! I saopštiše da se odustaje od podzemnih prolaza jer im je stalo do dobrobiti napaćenh pešaka.

I na kraju dobismo ovo sad - disfunkcionalno rešenje koje ne samo da ništa nije rešilo za pešake nego je pogoršalo stvar, jer pešaci i dalje prelaze na istim mestima samo što sad time prave prekršaj, ugrožavaju sebe i dodatno usporavaju/ometaju saobraćaj.

Ali hej, bitno da im je ''sačuvano dostojanstvo''.
 
Нажалост, и ја сам био један од противника подземних пролаза а сада се горко кајем због тога.
 
Дошљак":3nnhy5zb je napisao(la):
Нажалост, и ја сам био један од противника подземних пролаза а сада се горко кајем због тога.
Eto i na ovom forumu neko da prizna da je pogrešio :)

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
ја сам од старта био за подземне пролазе на Славији, јер само тако може да се убрза проток саобраћаја на местима као што је Славија
 
Nešto razmišljam o razlikama između starog Trga republike (TR) i sadašnjeg Trga Nikole Pašića (TNP). Naime na TNP imamo možda i više prepreka nego na TR, ali imamo prohodne koridore između glavnih pešačkih putanja. Praznina ispred ulaza u Bezistan kao i kod pešačkih prelaza.

A na TR smo imali zelenilo na glavnom putu od pešačkog prelaza u Kolarčevoj ka centru trga, kao i uzan pojas uz autobusku stanicu.

Na platou na Slaviji imamo zelenilo uz autobusku stanicu.

Zato mi prepreke na TNP ne smetaju, a na TR mi vrlo smetaju. Šta god da urade na TNP, ne bi trebalo da uspeju da zeznu stvar, osim ako ne stave prepreke ispred Bezistana i pešačkih prelaza.
 
Реконструкција Трга Николе Пашића, у моменту када је дрвеће и ниско растиње у потпуности формирано, потпуно је непотребна и чисто је бацање пара.

ТНП је у солидном стању, пре пар година су постављене доста боље бехатон плоче, платани и фонтана дају неопходну свежину овој микролокацији, а паре које би спуцали на овом месту могле би много боље да се искористе за нешто друго. За наставак градње Интерцептора, рецимо. Али то је канализација, то се не види.
 
astrodule":zu0soznx je napisao(la):
Nešto razmišljam o razlikama između starog Trga republike (TR) i sadašnjeg Trga Nikole Pašića (TNP). Naime na TNP imamo možda i više prepreka nego na TR, ali imamo prohodne koridore između glavnih pešačkih putanja. Praznina ispred ulaza u Bezistan kao i kod pešačkih prelaza.

A na TR smo imali zelenilo na glavnom putu od pešačkog prelaza u Kolarčevoj ka centru trga, kao i uzan pojas uz autobusku stanicu.

Na platou na Slaviji imamo zelenilo uz autobusku stanicu.

Zato mi prepreke na TNP ne smetaju, a na TR mi vrlo smetaju. Šta god da urade na TNP, ne bi trebalo da uspeju da zeznu stvar, osim ako ne stave prepreke ispred Bezistana i pešačkih prelaza.



Nema nigde nikakvih prepreka niti je poređenje smisleno. Decenijama hodam tuda i nikada nisam uočio nikakvu prepreku.
Na stranu što ima mnogo više pešaka na Trgu. Na TNP nema nijedne autobuske stanice i sl.
Slavija je izvan svih pešačkih tokova usled nefunkcionalnih pešačkih prelaza niti ima bilo kakvih sadržaja za pešake.

Ne znam šta znači "uzan pojas uz autobusku stanicu". Misliš nedovoljno prostora? Pa sada će ga biti još manje...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=651029#p651029:25fk1zx7 je napisao(la):
tzoran1 » Sre Avg 21, 2019 10:15 am[/url]":25fk1zx7]Sinoc oko 10h.
file.php

Haha dal je moguce da na jednom od glavnih trgova ne rade neka svetla na zgradi, inace trg je lep kakav jeste nema potrebe za renoviranjem
 
Nešto mi smrdi da će poseći ova stabla pod izgovorom da blokiraju pogled na dom sindikata, te da ćemo dobiti još jedan tiganj na otvorenom...
 
Iskreno se nadam da gresis Srdjane ovo je poslednja netaknuta oaza u centru Bg.
Inace uklapa se i sa palatom Srbija i DS ako ista budu uradili napravice gore, ako hoce da sredjuju eno im prolaz i sve uneutral neka renoviraju ali kao sto neko rece to se ne vidi :roll: :oops:
 
Voleo bih da me demantuju, mada se sa ovim drvosečama nikad ne zna. Treba biti oprezan, laki su na testeri.
 
Зар није цела поента тог дрвећа да сакрије оно ругло од Дома синдиката?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=651242#p651242:j1iyy7rn je napisao(la):
Kailan » Sre Avg 21, 2019 7:46 pm[/url]":j1iyy7rn]Зар није цела поента тог дрвећа да сакрије оно ругло од Дома синдиката?

koje ruglo?
 
Udariti granit umesto behatona i biće mnogo bolje, sačuvati fontanu naravno.
 
То је највише што би смело да се уради, уз чишћење графита и евентуално замену мобилијара попут канти, стубова, јавне расвете.
 
Fontanu eventualno treba ‘opraviti (da mlaz bude ujednačen), ali svakako treba da ostane ovakva kakva je.

Žardinjere u odredjenim delovima mogu da se suze da bi proširili pešački deo trga, ali svakako da ih ostave u istoj visini kako bi ostala fizička barijera izmedju trga i prometnih ulica sa strane.

Spomenik Pašiću možda mogu da uklope i parterno, da izgleda kao da se vlast spustila medj’ narod i da je duplo dimenzionirani Pašić jedan od nas, umesto što nas gleda sa solidne visine (po kazivanju starijih, kao i za života).
 
Gde je sad ekipa kojoj smeta drveće što zaklanja fasade...
 
Meni je ovo popločavanje jedno od lepših u Beogradu, a i kvalitetno je odrađeno.

Evo jedne slike sa Instagrama

https://www.instagram.com/p/B1ih8n1lg1a/



Ja lično bih malo smanjio zeleni pojas, tj , ostavio bih ga samo uz ulicu, a drveće bih bolje održavao i uklonio ispred celog poteza gde je Bezistan.

Myah":1iest9mm je napisao(la):
Gde je sad ekipa kojoj smeta drveće što zaklanja fasade...
Tu sam :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=652532#p652532:3c6dynj3 je napisao(la):
astrodule » Sub Avg 24, 2019 6:35 pm[/url]":3c6dynj3]Meni je ovo popločavanje jedno od lepših u Beogradu, a i kvalitetno je odrađeno.

Evo jedne slike sa Instagrama

https://www.instagram.com/p/B1ih8n1lg1a/



Ja lično bih malo smanjio zeleni pojas, tj , ostavio bih ga samo uz ulicu, a drveće bih bolje održavao i uklonio ispred celog poteza gde je Bezistan.

Myah":3c6dynj3 je napisao(la):
Gde je sad ekipa kojoj smeta drveće što zaklanja fasade...
Tu sam :)
file.php

Fontana je savrsena, jedino sto bi mozda menjao je poplocavanje, nego jel se meni cini ili statua nije centrirana?
 
Ne treba smanjivati zeleni pojas, a pogotovo ne treba dirati drvece. Evo jedne informacije, nesto na sta uglavnom ne obracamo paznju vec uzimamo zdravo za gotovo, a daje novu dimenziju prostoru: na trgu se gnezde i zive velika senica, vrabac, siva vrana, vetruska, crna ciopa i dve vrste golubova.
 
Мени сметају само да два-три стабла у средишњем делу. Било би лепо кад би могли да их изместе улево или удесно (ту има простора за још које стабло) или бар мало обликују.
 
Od kako je nova Slavija zavrsena, sa fontanom i svime deluje kao da je svezije u njenoj okolini. Fontana, posebno tipa kakvog jeste, deluje kao ili makar odaje utisak da doprinosi osveznju na TNP. Zao bi mi bilo da se ukloni, ali bi nasao sasvim prikladnim da joj malo porade na izgledu (Mozda nesto malo interesantnije/kompleksnije). Sto se tice drveca bilo bi suludo da ih poseku, tako velike krosnje retko gde covek nadje u Beogradu. Odaje osecaj oaze i prijatnosti.

Generalno bi mogli samo malo da urede ceo trg. Ploce da srede i da one masivne zardinjere ulepsaju.

Podzemni prolaz bi bio interesantno resenje, vise za pesake nego kola jer to ja mislim vazi za najduze cekanje od svih semafora. Samo sto je pitanje kako bi se izveli ti prolazi. Slagao bi dusu kada bi rekao da po toplijim danima ne izbegavam prolaze zbog stepenica, posebno jer pokretne retko kad vidjamo u funkciji...
 
Vrh