Šta je novo?

Стан на последњем спрату?

Сарах

Novice
Učlanjen(a)
03.06.2019.
Poruke
0
Pohvaljen
0
1. Да ли је паметно купити стан на последњем спрату или је ипак боља опција један спрат ниже?
2. Ко је задужен за одржавање крова, сви или станари који живе на последњем спрату (не у теорији већ у пракси)?
3. Да ли је могуће преуредити кров зграде у терасу за уживање са биљкама и баштенским намештајем? :) Уколико јесте, да ли сви станари морају да дају сагласност?

При одабиру стана, врло ми је битан поглед и што више природне светлости па бих пре одабрала стан на вишим спратовима.

Никада нисам живела у стану у Београду, не знам на шта бих требала да обратим пажњу па би ми сваки савет био од велике користи.
 
Neki od ovih novih projekata sa "penthousima" ili nesto starije?
- Odrzavanje krova mnogo zavisi. "U narodu" vazi verovanje da je to muka, i moze da se desi da ostale boli uvo. Kako je sad u praksi ne znam (na papiru su svi odgovorni). Kod mene su par puta skupljali pare, ja sam uredno davao...

- Zavisi od zgrade, ljudi to masovno rade (ako mislis na saksije, ne na travnjak, travnjak je skup i komplikovan)

- Pazi i na hladjenje. Ako si pod plocom kad upece, bude pakao (tj bude racun za klimu u svakoj sobi)
 
Мислим на нове зграде од 7-8 спратова.
Судећи по коментарима на интернету, људи беже од последњих спратова, ти станови су јефтинији и мање тражени, док је у свету ситуација обрнута, виши спратови су најскупљи.
Што се уређења кровне терасе тиче, мислим на саксије и баштенски намештај. Да ли људи сређују те заједничке терасе по Београду или то ретко ко користи?
 
Ako je bas krovna terasa (predvidjeno da bude terasa) to se cesto koristi.
U novim zgradama cesto postoji penthouse sprat na vrhu, gde su stanovi skuplji i imaju velike privatne terase.
 
U svetu je gungula mnogo veća nego kod nas, zato oni koji mogu, teže da se razbeže. Neki u daljinu, drugi u visinu. Što dalje od frke i galame. Ideja je vrhunska, podržavam! To oko tehnike, izolacije i ljudskih prava, šta može ili ne sme, moraćete da improvizujete i imate sreće. Krovovi su za party-narcose, filozofe i ljubitelje svežeg vazduha i fotografije. :)
 
I meni su interesantni ovakvi stanovi. Na sajtovima za izdavanje nekretnina postoji opcija da se eksplicitno naglasi da stan nije na poslednjem spratu sto mi govori da ih ljudi generalno izbegavaju.

Jos jedna prednost zivota na poslednjem spratu je sto nema nikog iznad tebe da ti lupa, skace, hoda u klompama ili pusta decu da prave stampedo. To je meni bio problem kada se uselila nekulturna i bahata porodica direktno iznad mene.
 
Kako ide sa dozvolama ako kupac odluči da sve sam sredi (krov i još neke stvari)?

Po meni je ovo način da se za malo para kupi stan, a ostatak novca uloži u sređivanje.

Još je bolje, ako već imaš stan na poslednjem spratu, a iznad postoji potkrovlje u koje može da se "uleti".

Mnogi kukaju da je poslednji sprat leti sauna, a zimi ledara, ali uz ulaganje u izolaciju, to i nije veliki problem (plus što je struja jeftina i uz inverter klimu se i taj problem može mnogo ublažiti (rešiti)
 
Moje višegodišnje isksutvo kaže što dalje od poslednjeg sprata. Na papiru svi stanari treba da ulažu u popravke, ali u praksi to teško ide, čast izuzecima. Neko nema pare, neko će da palti kasnije, neko zna nekog koji bi to jeftinije, itd, itd.. dok sam ne popraviš.
Što se tiče dozvola, tu su svi stanari jednoglasni: moraju se oni pitati, svako mora da se ispoštuje, i svako ima neku primedbu.

Možda sa boljom izolacijom može da se smanji vrućina leti, ali ja nemam dobrra isksutva sa tim. Stavili smo stiropor, dobilo se malo, ali nije to to. Sreća naša što je struja još uvek relativno jeftina
 
Ljudi izbegavaju prizemlje i poslednji sprat i to se nece prometi nikad. Postoji i druga grupa ljudi koji nece da kupi stan na tim spratovima jer se plasi kako ce taj stan kasnije prodati. Sto se mene tice, zavisi koja je namena. Ako zelis da izadajes stan na dan i airbnb (pogotovo strancima) onda nije ni bitno, pogotovo ako se dobije dobra kupovna cena.
 
mene npr privlace ti penthaus-i. Posebno ta prica oko privatnosti jer nemas nikoga sa strane, nemas nikoga iznad, pogled je obicno bolji, tise je i cistije... ali mora da ima lift do sprata i materijali da budu kvalitetniji, samim tim i izolacija dobro odradjena. Ljudi obicno gledaju od 2og do pretposlednjeg sprata zbog ustede na grejanju i hladjenju, a ostalo ih ne zanima mnogo. Drugi kupci sa vise novca obicno gledaju bas te penthause.
 
Sto se tice penthausa, iz naseg iskustva dobijaju se sve prednosti poslednjeg sprata bez negativnih posledica - kada je sve odradjeno kako treba, sto uglavnom jeste slucaj u najpoznatijim kompleksima. Ipak, desavaju se i suprotni primeri - npr zgrada u Goce Delceva je imala problem sa prokisnjavanjem kada je tek izgradjen, reseno je to (investitor zivi na poslednjem spratu), ali uz dosta muka.

Postoje ipak dva glavna problema kod penthausa:
1. Zbog nekog glupavog gradskog zakona, penthausi ne mogu da imaju nadstresnice (ili imaju neke veoma kratke), sto zaista ume da bude problem ukoliko je politika kompleksa takva da ne odobravaju ni najmanje promene na fasadi, ukljucujuci i izgradnju nadstresnice.
2. Ako je to problem, krovna terasa nikada nece moci da se izgradi na takvoj zgradi
 
Manje komaraca, buke, prašine... Sa druge strane treba uložiti dosta u klimatizaciju i hidroizolaciju takvog stana
 
Ако сте просечан човек, просечник могућности, који купује просечан стан у просечној згради - не.

На првој сте линији фронта ако избију неки проблеми с кровом, а изолација већине нових зграда је слаба. Лети кубурите с топлотом, зими хладноћом, а ако се лифт поквари, вама је горе него икоме.

Ако сте добростојећи и можете да приуштите допар стан у некој добро изграђеној и уређеној згради, само изволите.
 
Vrh