Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643926#p643926:18ri89jg je napisao(la):
hobotnica » Sre Jul 31, 2019 6:29 am[/url]":18ri89jg]član 53 je posebno za profesionalnog upravnika a nisu svi profesionalci.
Hobotničare, to je jasno, od pocetka sam imao u vidu prof.upravnika, ne stanara/vlasnika u svojstvu istog.

Da ne smaram vise: prijavljujte prof.upravnike komunalnoj inspekciji, morace bar da ga nazovu i skrenu paznju
 
Kriterijumi za licencu profesionalnog upravnika su jako, jako slabi.
Verovali ili ne, postoji profesionalni upravnik koji je osudjivan zbog falsifikovanja potpisa stanara radi dodele zajednicke prostorije.
Nije falsifikovao jedan nego dvadeset potpisa. Taj isti upravnik duguje preko 2 miliona dinara infostanu jer ne placa komunalije.
I sad takva osoba ima pristup potpisima i podacima stanara , mogucnost zloupotrebe je velika.
Zato ko mora, neka dobro proveri profesionalnog upravnika, dobro neka procita sta pise u ugovoru.
Vec sam kacio ovde na forum, covek napise da je otkazni rok 6 meseci a zakonski je maksimalno dozovljeno 1 mesec.
Obecava kule i gradove stanarima dok ne potpisu a posle ga nema nigde a uplatnice samo stizu i jos preti.
Kako sve ovo znam - covek zivi u mojoj zgradi, nema interfon (jedini nije hteo da plati, trazio da mu ostali stanari plate uvodjenje jer je mislio da sistem nece da radi ako i njemu ne ugrade...) i svi koji ga traze policija, izvrsitelji, stanari zgrada u kojima je upravnik i svi ostali zvone kod nas ostalih stanara. Zato ako potecijalni profesionalni upravnik nije izabran i u zgradi u kojoj zivi - bezite od njega, sigurno ima debeo razlog.
Inace krao je i struju po ulazu, to je posebna prica, EDB kazu to je interna stvar stanara jer je prespajanje iza brojila, njima je vazno da je struja merena.
 
Upravo zbog svega navedenog stanari bi trebalo da izaberu upravnika iz svojih redova.

Ako niko neće toga da se prihvati ili ako ne mogu da se dogovore, onda sami stanari i zaslužuju da dobiju profesionalnog ili prinudnog upravnika.

Znači, kako god da okrenemo, odgovornost je na stanarima.
 
Izvinite, verovatno da negde u aktima i piše, a jel postoji mogućnost da sa tanari izaberu upravnika iz svojih redova, sad ono što je bitno, i da ga plaćaju? Mislim da to bude legalno a ne da on mora da "prosi" da ide da skuplja kintu po stanovima?
Zato što smatram da kad se napravi takav neki "dogovor" onda ove strane postaju mnogo ozbiljnije u delovanju.

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Da, može upravnik iz redova stanara da bude plaćen od strane komšija.

Sve zavisi od toga kako se Stambena zajednica dogovori.

Dakle, mora da postoji ODLUKA.
 
Vladivoje":2yr8surq je napisao(la):
Da, može upravnik iz redova stanara da bude plaćen od strane komšija.

Sve zavisi od toga kako se Stambena zajednica dogovori.

Dakle, mora da postoji ODLUKA.
Naravno da ne mislim da ne treba bez odluke, nego sam mislio, da li ima nekih ograničenja oko plaćanja te vrste "usluge". Tj. da je država stavila neko ograničenje, tipa mora da ima licencu itd...
Ali ok...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=644262#p644262:2wze47mj je napisao(la):
casting » Sre Jul 31, 2019 10:23 pm[/url]":2wze47mj]Kriterijumi za licencu profesionalnog upravnika su jako, jako slabi.
Verovali ili ne, postoji profesionalni upravnik koji je osudjivan zbog falsifikovanja potpisa stanara radi dodele zajednicke prostorije.
Nije falsifikovao jedan nego dvadeset potpisa. Taj isti upravnik duguje preko 2 miliona dinara infostanu jer ne placa komunalije.
I sad takva osoba ima pristup potpisima i podacima stanara , mogucnost zloupotrebe je velika.
Zato ko mora, neka dobro proveri profesionalnog upravnika, dobro neka procita sta pise u ugovoru.
Vec sam kacio ovde na forum, covek napise da je otkazni rok 6 meseci a zakonski je maksimalno dozovljeno 1 mesec.
Obecava kule i gradove stanarima dok ne potpisu a posle ga nema nigde a uplatnice samo stizu i jos preti.
Kako sve ovo znam - covek zivi u mojoj zgradi, nema interfon (jedini nije hteo da plati, trazio da mu ostali stanari plate uvodjenje jer je mislio da sistem nece da radi ako i njemu ne ugrade...) i svi koji ga traze policija, izvrsitelji, stanari zgrada u kojima je upravnik i svi ostali zvone kod nas ostalih stanara. Zato ako potecijalni profesionalni upravnik nije izabran i u zgradi u kojoj zivi - bezite od njega, sigurno ima debeo razlog.
Inace krao je i struju po ulazu, to je posebna prica, EDB kazu to je interna stvar stanara jer je prespajanje iza brojila, njima je vazno da je struja merena.
Momče, to što si naveo strašno zvuči, međutim lako je rešivo: pravac nadležno OJT (osn.javno tužilaštvo), krivična prijava (može i na zapisnik), ne treba vam bilo kakav advokat ili sl.pravno obrazovana osoba.
U sv.slučaju naveo si nedostatke zakona i država bi to trebala da ispravi. Medjutim, dogod se to ne dogodi, koristi se ono sto je dostupno
 
Vladivoje":24kcobl0 je napisao(la):
Upravnik iz redova stanara nema licencu, jer nije profesionalni upravnik.
Nisi me shvatio, pitao sam, da li je za uslov da taj "upravnik iz redova stanara" da bi dobijao nadoknadu za svoj rad mora, od strane države, da ima neki "papir".
Kako sam shvatio, ne mora...
Sve ok..

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=644541#p644541:14pe3mb6 je napisao(la):
dejo2000 » Čet Avg 01, 2019 8:03 pm[/url]":14pe3mb6]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=644262#p644262:14pe3mb6 je napisao(la):
casting » Sre Jul 31, 2019 10:23 pm[/url]":14pe3mb6]Kriterijumi za licencu profesionalnog upravnika su jako, jako slabi.
Verovali ili ne, postoji profesionalni upravnik koji je osudjivan zbog falsifikovanja potpisa stanara radi dodele zajednicke prostorije.
Nije falsifikovao jedan nego dvadeset potpisa. Taj isti upravnik duguje preko 2 miliona dinara infostanu jer ne placa komunalije.
I sad takva osoba ima pristup potpisima i podacima stanara , mogucnost zloupotrebe je velika.
Zato ko mora, neka dobro proveri profesionalnog upravnika, dobro neka procita sta pise u ugovoru.
Vec sam kacio ovde na forum, covek napise da je otkazni rok 6 meseci a zakonski je maksimalno dozovljeno 1 mesec.
Obecava kule i gradove stanarima dok ne potpisu a posle ga nema nigde a uplatnice samo stizu i jos preti.
Kako sve ovo znam - covek zivi u mojoj zgradi, nema interfon (jedini nije hteo da plati, trazio da mu ostali stanari plate uvodjenje jer je mislio da sistem nece da radi ako i njemu ne ugrade...) i svi koji ga traze policija, izvrsitelji, stanari zgrada u kojima je upravnik i svi ostali zvone kod nas ostalih stanara. Zato ako potecijalni profesionalni upravnik nije izabran i u zgradi u kojoj zivi - bezite od njega, sigurno ima debeo razlog.
Inace krao je i struju po ulazu, to je posebna prica, EDB kazu to je interna stvar stanara jer je prespajanje iza brojila, njima je vazno da je struja merena.
Momče, to što si naveo strašno zvuči, međutim lako je rešivo: pravac nadležno OJT (osn.javno tužilaštvo), krivična prijava (može i na zapisnik), ne treba vam bilo kakav advokat ili sl.pravno obrazovana osoba.
U sv.slučaju naveo si nedostatke zakona i država bi to trebala da ispravi. Medjutim, dogod se to ne dogodi, koristi se ono sto je dostupno
Tesko je resivo. Kao sto sam napisao, EDB juri samo kradje koje se desavaju pre elektricnog brojila. Polse sata ih nista ne interesuje jer ce oni tu struju nekome da obracunaju. Dal je taj i potrosio, njih ne interesuje. To sto prespajanje moze da izazove pozar nikoga ne interesuje. Upucuju na elektricara sa licencom koji ce da napise izvestaj o zatecenom stanju pa sa takvim izvestajem kazu da se ode u policiju i da se prijavi kradja struje kao sto bi se prijavila svaka druga kradja. E ako zgrada ima grejanje preko toplana onda se uzme neki prosek da je ukradeno par hiljada dinara sto nije dovoljno da predje cenzus da se goni po sluzbenoj duznosti nego tuzilastvo upucuje na privatnu tuzbu. Pisanje tuzbe po advokatskoj tarifi je oko 16k dinara + izlazak + taksa + ... i naravno da stanari odustaju.

A koliko drzvu interesuje da uvede red u ovu oblast pokatuje i to sto na zvanicnoj stranici nadleznog ministarstva stanovanje.gov.rs nisu nista okacili od 31.05.2018 .

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=644808#p644808:14pe3mb6 je napisao(la):
SerbPacker » Pet Avg 02, 2019 2:11 pm[/url]":14pe3mb6]
Vladivoje":14pe3mb6 je napisao(la):
Upravnik iz redova stanara nema licencu, jer nije profesionalni upravnik.
Nisi me shvatio, pitao sam, da li je za uslov da taj "upravnik iz redova stanara" da bi dobijao nadoknadu za svoj rad mora, od strane države, da ima neki "papir".
Kako sam shvatio, ne mora...
Sve ok..

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk

Imajte na umu da ako zelite da ga placate od novca koji skupljate za investiciono/redovno odrzavanje, sa racuna vase stambene zajednice onda mora da se napravi ugovor o delu + placa se porez
 
Postovanje svima

Imam jedan veliki problem pa vas molim sve zajedno da mi predlozite koje je po vama resenje situacije

Naime soliter u kome zivimo je u jakom losem stanju skupstina stanara je skoro formirana i izabran je upravnik, podneti su zahtevi stambenom za zamenu ulaznih vrata.... Naime u ulazu zgrade se cuvaju 3 psa koji su lutalice, hrane ih penzioneri na raznim spartovima, niko do sada nije pravio problem po tom pitanju dok se danas nije saznalo da je 11mesecna beba dobila buve i ako oni u stanu nemaju psa. Pre par godina je zvata zoo higijena koja ih je odvela ali su pojedini stanari skupili pare i vratili ih u zgradu. Sta je po vama resenje?

Hvala na vasem vremenu
 
Ajd da pitam i ovde...
Video sam ovde u bloku da su neki odradili izolaciju na spoljnom zidu zgrade, e sad ono što me zanima kako to ide, jel treba dozvole neke od opštine ili skupštine SZ...


Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=651992#p651992:3hsgy87v je napisao(la):
Mavkooo » Pet Avg 23, 2019 12:50 pm[/url]":3hsgy87v]Postovanje svima

Imam jedan veliki problem pa vas molim sve zajedno da mi predlozite koje je po vama resenje situacije

Naime soliter u kome zivimo je u jakom losem stanju skupstina stanara je skoro formirana i izabran je upravnik, podneti su zahtevi stambenom za zamenu ulaznih vrata.... Naime u ulazu zgrade se cuvaju 3 psa koji su lutalice, hrane ih penzioneri na raznim spartovima, niko do sada nije pravio problem po tom pitanju dok se danas nije saznalo da je 11mesecna beba dobila buve i ako oni u stanu nemaju psa. Pre par godina je zvata zoo higijena koja ih je odvela ali su pojedini stanari skupili pare i vratili ih u zgradu. Sta je po vama resenje?

Hvala na vasem vremenu

Uzeti briseve sa oba roditelja i svih ostalih zainteresovanih dušebrižnika i poslati na veterinarski fakultet na analizu.
 
https://twitter.com/gavro_matkovic/stat ... 0731470850

EC5L29DXYAEkuQX
 
šta je bre ovo @SerbPacker
ko je šta tražio i kome daju odgovor i kako ne mogu da vide finsnijsko stanje na računu??????
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=651992#p651992:3cw63h04 je napisao(la):
Mavkooo » 23 Aug 2019 12:50 pm[/url]":3cw63h04]Postovanje svima

Imam jedan veliki problem pa vas molim sve zajedno da mi predlozite koje je po vama resenje situacije

Naime soliter u kome zivimo je u jakom losem stanju skupstina stanara je skoro formirana i izabran je upravnik, podneti su zahtevi stambenom za zamenu ulaznih vrata.... Naime u ulazu zgrade se cuvaju 3 psa koji su lutalice, hrane ih penzioneri na raznim spartovima, niko do sada nije pravio problem po tom pitanju dok se danas nije saznalo da je 11mesecna beba dobila buve i ako oni u stanu nemaju psa. Pre par godina je zvata zoo higijena koja ih je odvela ali su pojedini stanari skupili pare i vratili ih u zgradu. Sta je po vama resenje?

Hvala na vasem vremenu
У Закону пише следеће:
Члан 13.
Пси и мачке се могу држати у стану, у стамбеној згради и у породичној кући.
Забрањено је држање паса и мачака и остављање истих без надзора држаоца на балкону, тераси и лођи која припада стану.
Члан 14.
Изузетно, пси и мачке се могу држати и у заједничким просторијама стамбене зграде (перионица, просторија за сушење рубља, просторија за рад органа управљања зградом, просторија за смештај опреме за текуће одржавање зграде) по претходно прибављеној сагласности свих власника станова и посебних делова зграде, на начин којим се обезбеђује њихова добробит, у складу са законом којим се уређује добробит животиња.
Дозвољено је увођење пса и мачке у лифт стамбене зграде уколико је празан. Приликом коришћења лифта, степеништа и ходника стамбене зграде, пас мора бити на повоцу под непосредном контролом држаоца.

Пријавити управнику а онда он инспекцији а да ли ветерина хоће да уклања из зграда то је питање јер се ваде да то раде само са јавних површина.
 
Mavkooo":3q2pzmy9 je napisao(la):
Postovanje svima

Imam jedan veliki problem pa vas molim sve zajedno da mi predlozite koje je po vama resenje situacije

Naime soliter u kome zivimo je u jakom losem stanju skupstina stanara je skoro formirana i izabran je upravnik, podneti su zahtevi stambenom za zamenu ulaznih vrata.... Naime u ulazu zgrade se cuvaju 3 psa koji su lutalice, hrane ih penzioneri na raznim spartovima, niko do sada nije pravio problem po tom pitanju dok se danas nije saznalo da je 11mesecna beba dobila buve i ako oni u stanu nemaju psa. Pre par godina je zvata zoo higijena koja ih je odvela ali su pojedini stanari skupili pare i vratili ih u zgradu. Sta je po vama resenje?

Hvala na vasem vremenu
Ljudi (ukljucujuci i mladuncad homo sapiens sapiensa) ne mogu da "dobiju" psece buve. Psece buve mogu da ujedu coveka ali ne i da zive na njemu.
Na pitanje sta da radite - moj predlog vam je da pomognete novcano divnim penzionerima koji hrane i brinu o psima lutalicama u vasoj zgradi, a da onim komsijama koje su prosule tu glupost da je "beba dobila buve" prestanete da verujete.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
ma jesam. Pročitala i komentare. Al šta to znači. Stambena zajednica nema prava da proveri kako se troše pare stanara. Jel to normalno.
 
hobotnica":1tw7927x je napisao(la):
ma jesam. Pročitala i komentare. Al šta to znači. Stambena zajednica nema prava da proveri kako se troše pare stanara. Jel to normalno.
Ko zna šta budale muljaju, mi smo dobili takvu ponudu za krečenje kao da rade četkama sa platinastim vlaknima. I sad se ljudi prebrojavaju da li im je bolje da angažuju privatno nekoga... Ali ima nešto novca na računi pa to vuče...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
U ugovorima koji su sklopljeni sa GS lepo stoji da je GS u obavezi da skupštinama stanara REDOVNO podnosi izveštaje o stanju na računima skupština stanara, to jest današnjim stambenim zajednicama.

U ugovoru koji ja imam kod sebe, koji je sklopljen sa GS još davne 1994. godine, stoji da je GS u obavezi da REDOVNO (na svakih 6 meseci) šalje finansijske izveštaje, što znači da su tek na zahtev DUŽNI da izdaju izveštaje o stanju na računu.

Onaj nesuvisli "odgovor" je uvreda za intelekt, pa ako se i meni dogodi da dobijem takav "odgovor", tražiću da mi se eksplicitno objasni na osnovu koje zakonske odredbe (tačka, stav) oni tako postupaju, i zapretiću im da će biti utužena osoba koja je potpisala takav "odgovor".
 
ja i dalje zaista ne mogu da verujem šta su napisali u tom trećem pasusu. Znači ovako, pošto je zakonom propisano da
Сваки власник посебног дела има право да захтева од управника, односно професионалног управника да му се омогући електронски или други увид у стање и промене на текућем рачуну стамбене заједнице
ispada kada to isto traži upravnik od Javnog preduzeća kojem idu naše pare svakog meseca e oni nisu obavezni jer je tu neki javni interes ili neki održivi razvoj stanovanja i......Ludilo. Bezobrazluk, Bezakonje. I tačno na koji su se to član pozvali kog zakona, odluke, uredbe i slično.
A usput kad smo na ovoj temi prijateljica u zgradi nima slučaj da upravnik neće da omogući svakom stanaru elektronski uvid u stanje na računu stambene zajednice jer se to nešto plaća te mora neka šifra, pa zahtev . On im inače mesečno podnese samo izveštaj sa prihodima i rashodima zbirno. Meni nije najjasnije šta znači to elektronski uvid .
 
Jedino što ka mogu da zamislim da je ovde u pitanju je da zahtev nije podnelo "ovlašćeno lice". Tj. da negde u zakonu piše ko ima pravo da podnese zahtev za uvid u stanje računa.
Samo se onda valjda i tako napiše u odgovoru.
Ovo je zaista sumanuto...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Vrh