Šta je novo?

Blok 30 Vrtic i ostali planovi

n2103k

Novice
Učlanjen(a)
03.09.2019.
Poruke
7
Pohvaljen
1
Pozdrav,

interesuje me da li neko zna da li se i sta planira da gradi na zelenim povrsinama bloka 30?

Cuo sam da ce se graditi montazni vrtic ali nisam siguran u kom delu, manjoj zelenoj povrsini kod Antifasticke borbe ili vecoj u centru celog bloka.

Hvala
 
antifasisticke borbe razdvaja blokove 26 i 21. Da li si mislio na te blokove ili si mislio na ulicu Spanskih boraca? U svakom slucaju pojam montazni vrtic zvuci krajnje .....neprivlachno
 
Kačio sam na nekoj drugoj temi planove sa lokacijama novih vrtića, ali ne mogu da nađem na kojoj :(

Veća livada je od početka predviđena za školu, a manja za vrtić, ali od škole sigurno nema ništa. Vesić je jednoj izjavi rekao da će svi ti vrtići biti identični, montažni i da će to mnogo sniziti cenu. E sad, ne verujem da baš da će to biti montažni kontejneri i nadam se da neće izgledati kao neka sklepotina.

Što se tiče veće livade, baš letos smo se tu žena i ja šetali i bili zapanjeni veličinom te livade. Na kraju, ka Bulevaru umetnosti ima dečiji parkić, ali ono što je nama bilo fascinantno je to, da kada smo izašli na Bulevar umetnosti, temperatura je bila niža barem za 5 stepeni.
 
Биће ваљда једном и школа. Населиће се људи и у сада пусти Блок 26, састав становништва у 30. ће се обновити. Ни 29. нема школу, а ОШ Радоје Домановић у 28. је популарна широм НБ и преоптерећена.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=657188#p657188:2qyrvbzu je napisao(la):
astrodule » 05 Сеп 2019 11:37 am[/url]":2qyrvbzu]Kačio sam na nekoj drugoj temi planove sa lokacijama novih vrtića, ali ne mogu da nađem na kojoj :(
@Дуле, ево планираних вртића, али само за Нови Београд. По ком редоследу ће се градити током ове, следеће и оне тамо године, то већ не знам. Поређао сам их по редоследу блокова.
Планирани вртић блок 7
Pogledajte prilog 18
Планирани вртић блок 7А
Pogledajte prilog 17
Планирани вртић блок 8А
Pogledajte prilog 16
Планирани вртић блок 19А
Pogledajte prilog 15
Планирани вртић блок 24
Pogledajte prilog 14
Планирани вртић блок 30
Pogledajte prilog 13
Планирани вртић блок 34
Pogledajte prilog 12
Планирани вртић блок 44
Pogledajte prilog 11
Планирани вртић блок 45
Pogledajte prilog 10
Планирани вртић блок 62
Pogledajte prilog 9
Планирани вртић блок 63
Pogledajte prilog 8
Планирани вртић блок 64
Pogledajte prilog 7
Планирани вртић блок 67А
Pogledajte prilog 6
Планирани вртић блок 70
Pogledajte prilog 5
Планирани вртић блок 70А
Pogledajte prilog 4
Планирани вртић блок 71
Pogledajte prilog 3
Планирани вртић број 1, Бежанијска коса III месна заједница
Pogledajte prilog 2
Планирани вртић број 2, Бежанијска коса III месна заједница
Pogledajte prilog 1
Планирани вртић Ледине

:sesir:
 
Hvala Gago, to je to.

Evo, Vesić najavio na B. Kosi

https://www.blic.rs/vesti/beograd/krece ... je/0k0klnx

– Projektovaće se najefikasnija i najekonomičnija rešenja, tako da će prostor za igru dece biti organizovan u unutrašnjosti parcele, dok će prostorije za boravak dece biti u dvorišnom delu objekta, a prateći sadržaji prema ulici, kako bi se osigurala maksimalna bezbednost. Objekti će biti građeni od kvalitetnih i trajnih materijala koji zadovoljavaju tražene norme za ovu vrstu objekta i koji moraju da budi ekološki ispravni i primenjivi na objektima u kojima borave deca – pojasnio je zamenik gradonačelnika Beograda.

Ipak ništa od montažnih kako je najavljivano svojevremeno. :kk:
 
I da se podsetimo tih najava

Februar 2019. https://www.blic.rs/vesti/beograd/vesic ... ca/46b2ncl
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić najavio je otvaranje 12 novih vrtića do kraja 2019. godine, gostujući u Beogradskoj hronici na Radio-televiziji Srbije.

Vesić je istakao da se tako nešto nije dogodilo veoma dugo, desetinama godina unazad, kao i da će do kraja nedelje biti raspisan tender za izgradnju prva tri vrtića, koji će biti montažni.

– U pitanju su objekti koji su istog kvaliteta kao postojeći i takva vrsta vrtića se gradi u mnogim zemljama Evropske unije. Do kraja nedelje biće raspisani tenderi za izgradnju tri vrtića – u Ulici Miloja Zakića na Čukarici i dva na Novom Beogradu. U narednih nekoliko meseci biće raspisan tender za još osam vrtića, dok smo pri kraju realizacije posla vezanog za budući vrtić u Vodovodskoj ulici u Žarkovu. Sve to znači da će do kraja godine biti obezbeđeno mesto u vrtiću za više od 3.100 mališana, što će naravno umnogome smanjiti listu čekanja – rekao je Vesić.

Maj 2019.
https://www.blic.rs/vesti/beograd/beograd-ce-ove-godine-dobiti-11-montaznih-vrtica/5spzenn

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić obelodanio je danas da će tender za izgradnju 11 novih vrtića biti otvoren u Direkciji za građevinsko zemljište 14. maja.

– Jedan od tih vrtića biće u Novogradskoj ulici, i izvođač koji bude dobio posao srušiće stari i izgraditi novi objekat. On će biti brzo završen jer se radi o montažnom objektu. Beograd će ove godine izgraditi ukupno njih 11, svi će biti montažni, ali će biti izgrađeni po svim evropskim standardima. Većina vrtića u evropskim zemljama je montažnog karaktera i razlike između montažne i zidane gradnje danas praktično ne postoje – istakao je Vesić.

Od najavljenih 12 otvaranja ove godine, dobićemo 4 početka izgradnje. Da li postoji neka druga reč koja opisuje Vesića osim L A Ž O V ?
Jedino može da ga izvadi da je nestručan i neiskusan, pa zato daje nerealna obećanja i rokove, ali to onda znači da treba da da ostavku.
 
Koji je izvor dokumenta, to jest gde si ga našao? Vidim da planiraju i parking mesta na Ušću.
 
Po meni je ovo OK jer Blok 30 je baš u tom delu haotičan i ne mogu se dva automobila mimoići iza solitera.

Na Ušću su planirani parkinzi uz ulicu Ušće (mislim celom dužinom, samo uz desnu stranu (ka MSU)
 
Sad pregledah ceo taj dokument. Većina lokacija je OK. Videćemo za Ušće, izgleda da hoće oko celog parka gde je MSU da postave parking mesta po obodu, što može da ima smisla samo ako zaista premeste most u park i stave kafiće.

Zaista, koji je izvor ovog dokumenta? Kao da sam viđao ovakve planove već, a vidim i da su tu neke od ideja koje sam slao svojevremeno (Blok 34)
 
Zasto bi se na ustrb zelenila sirila parkiralista? Zar da i to malo drveca secemo da bi sto vise kola stalo? Ljudi koji zive tu nece da im kraj lici na betonsku plocu. Ili Vracar...samo kola i zgrade, nema jednog jedinog drveta a da se prodje kolicima pored tih kola nema sanse. Jel ovo nacin da se dodje do kandidature za zelenu prestonicu!? Ta ulica iza solitera moze da se proglasi jednosmernom i da se iscrta parking na kolovozu sa jedne strane i resen problem. Pauk da prodje par puta zbog "pametnih" i gotovo. Taj parking moze da bude i neka zona(plava recimo) a tako da stanari iz okolnih zgrada dobiju pravo da parkiraju po povlascenim cenama. Time bi bilo mesta uvek jer se nece isplatiti ovima sto hoce da parkiraju i idu na posao, da ostave auto tu, kao sto sada rade. Takodje u garazama, u kockicama(prekoputa solitera), postoje javna mesta koja su ostavljena prilikom gradnje bloka za stanare i njihove goste(pored regularnih garaza) i ona bi sluzila barem koliko toliko, da ih nisu nesavesni gradjani zauzeli zicom i resetkama i sada koriste kao ostave i garaze. Ima ljudi koji imaju po par ovakvih "garaza"!! Kad bi malo potrazili uzroke problema i resili barem neki od njih, ne bi morali da pribegavamo najjednostavnijem i naravno najgorem resenju-secenju drveca i ostalog zelenila
 
Nema seče drveća. Ono što je do sada rađeno je rađeno tako da se drveća nisu sekla. a umesto ogromne livade bez ijednog drveta, zar nije bolje "oteti" ivice livade, napraviti parking i posaditi drveće između parkinga i ostatka livade?

Livada bez drveća nema apsolutno nikakvog smisla. Jeste, smanjuje malo temperaturu ali, verujem da bi par drveća koje bi se posadilo mnogo više učinilo nego postojeće stanje. Naročito za nekoliko godina kada to drveće malo više poraste. Ovako imamo decenijama dve potpuno prazne livade bez drveća.
 
Naravno da nije bolje. To malo, ce sutra da postane jos malo. Neko je lepo projektovao tu povrsinu za osnovnu skolu sa svim trotoarima i pristupnim putevima. Ta livada je jako bitna jer stanarima oko livade daje mir i tisinu. Ovim "otimanjem" se gubi taj mir. Neko ce da parkira odmah ispod prozora ljudima.
Inace, zasto je livada prazna je pitanje za sve iz zelenila jer je to njihov reon i oni treba da se brinu o njemu. Pokose oni par puta u toku godine. Ostalo slabo. Druga stvar je sto svi ti ljudi koji gledaju tu livadu mogu da naprave park tu, da svako zaseje po jedno drvo godisnje. Samo jedno drvo, svaki stan.Znam ljude koji su tu 30-40 godina... Vidim da se svest sugradjana malo menja po tom pitanju i vidim, da u onim delovima koji su do zgrada, polako ali sve vise, seju novo drvece. Nadam se da ce nastaviti i da ce se prosiriti i na livadu. Malo po malo i ta livada moze biti sjajno mesto i da se proseta po hladu. Na jednom mestu postoji drvece sa obe strane staze koja ide oko livade i tu uvek ima nekoga da sedi na klupicama. I taj deo izgleda bas lepo, sa obe strane velike krosnje a staza u sredini. One velike zimzelene krosnje kod "dugacke zgrade" daju livadi barem neki prirodan izgled. Kako bi sjajno bilo da ih ima u krug po livadi kao sa te jedne strane.
Ako sutra naprave skolu tu, nema problema , valjda im nece smetati svako stablo. Ipak ce ostati nesto od velikih krosnji da i deci pravi hladu dvoristu.
 
Mislim da sam već kačio slike te dve livade, ali evo ponovo:



Na manjoj livade sa dve strane strane gde je već parking proširiti ga na dva reda parkinga i zasaditi drveće uz njega.

Na velikoj livadi, gde je sada parking isto uraditi.

Pa i da naprave i školu i vrtić (za školu ne verujem, vrtić mi je logičniji), biće potreban parking, a već sada je kritično u celom bloku, a naročito uz ovu uličicu koja ide uz dugačku zgradu i solitere.

Još jedna stvar - leti je neverovatno koliko je toplije unutar bloka, naročito na velikoj livadi, nego u Bulevaru umetnosti. Verovatno vetar ne može da produva unutrašnjost, ali razlika je bila sigurno 5 stepeni, plus što je bilo zagušljivo
 
Mala livada je planirana za vrtic a velika za osnovnu skolu(kada se projektovao blok).
Interesantno je da je blok 30 jedan od retkih blokova koji u svakoj zgradi ima garaze!! Ima ispod solitera i ispod dugackih zgrada a i ispod kockica. I stanje u tim garazama je katastrofalno! Slikacu malo ovih dana da docaram atmosferu i da pokazem koliko se ne koristi prostor koji je namenjen parkiranju. Da se to malo uredi, recimo tako sto ce se opstina probuditi i shvatiti da moze da uradi nesto povodom toga, i stavi rampe na ulaze u garaze i podeli kartica-kljuceve za stanare,sklonili bi sa ulica u bloku vecinu kola. Ali ne ...bolje da secemo stabla i crtamo parking mesta jer je to lakse
 
Svako radi sa svojom garažom šta hoće. Ne znam da li može stanar da se natera da kola parkira u njoj.

Baš me zanima koliko mesta je neiskorišćeno i kakav je to mozak koji će pre da parkira napolju i traži mesto za parking ako ima svoje parking mesto.
 
Nisi me razumeo. U jednom od predhodnih postova sam rekao da postoje javna mesta za parkiranje koja su nelegalno zauzeta. Pricam o tim mestima.
U kockicama postoje platoi izmedju zgrada(vidi se i na tvojoj slici prostor izmedju nizih zgrada) koji sluzi bas toj nameni, javno parkiranje. To nisu garaze, nije u vlasnistvu pojedinca. To su mesta koja se mogu sada koristiti za parkairanje. Mislim, trenutno, ne mogu, jer su zauzeta nelegalno i ogradjena zicom i resetkama i limom. Svaka kockica ima svoj plato. Ja sam izbrojao 21 plato, neki su veci (oni na krajevima bloka) ali da kazemo da na svaki plato stane po 8 automobila, to ti je 160 automobila sklonjeno iz one ulicice iza solitera! Toliko verovatno moze i da stane u onu ulicicu ;)
 
Jesi li siguran da su ti platoi u kockicama za parkiranje? Koliko znam do njih se ne može kolima doći i tu je ventilacija od garaža.

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=697176#p697176:1qzd1kh3 je napisao(la):
plavi01 » 10 Јан 2020 12:02 pm[/url]":1qzd1kh3]
Interesantno je da je blok 30 jedan od retkih blokova koji u svakoj zgradi ima garaze!! Ima ispod solitera i ispod dugackih zgrada a i ispod kockica.
Иако је саграђен крајем педесетих и почетком шездесетих година, блок 2 има испод сваке зграде, и дугачких и кула, изграђене гараже.
И блок 1 има испод сваке зграде и кула гараже, осим нажалост осмоспратнице такозване "кафе солитер".
Тада је то био стандард у градњи зграда.
 
Kao doskorašnji stanar, vlasnik jedne od garaža i neko ko je odrastao u tom bloku 30, mogu da potvrdim da stanje zajedničkih garaža i jeste uglavnom katastrofalno, a to je zato što su garaže velike i pokrivaju barem 3+ zgrade/skupštine stanara, pa je upravljanje/održavanje u mnogome otežano. Druga problematična stvar jeste problem garaža koje se ne koriste za parkiranje automobila, a kojih je po mojoj proceni oko 20%, ali tu postoje dve vrlo različite grupe. Prva su stari stanari bloka koji su, nakon velikih ekonomskih promena drastično promenili svoj položaj na niže ali odbijaju da se odreknu stečenog, i te garaže su obično pune starih stvari, i nestaju polako zajedno sa prvobitnim vlasnicima stanova. Druga, sve prisutnija grupa su firme koje kupuju/iznajmljuju stanove u bloku zbog povoljnog položaja pa onda kupuju/iznajmljuju garaže da ih koriste kao magacinski prostor, što mislim da je nešto što bi opština već mogla da reguliše.
P.S. Platoi između malih zgrada su krovovi zajedničkih garaža i do njih se ne može doći kolima, (kao i zajednički plato koji spaja baze solitera i bočni platoi na dugačkim zgradama. Unutrašnjost svih tih garaža je inicijalno bila podeljena na parking mesta, međutim je nakon useljena izpegrađivana na pojedinačne i zajedničke garaže. Dakle nigde u okviru bloka ne postoje "slobodna" mesta za javno parkiranje u okviru garaža. Naravno, na mestima na kojima je to moguće se stanari parkiraju i van garaža, neka su čak i sami sebi nacrtali, ali to je daleko od organizovanog, legalnog ili bilo čega sličnog.
 
Vrh