Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645131#p645131:1xfi1p6v je napisao(la):
Zuma » Суб Авг 03, 2019 4:28 pm[/url]":1xfi1p6v] ... Tu su klupe za odmor i druženje, izložbe u preostalim zidovima i oko njih, prostor za događaje, za projekcije filmova, predavanja, koncerte, razgovore. ... Otvoreni "trg" ispod nivoa tla pruža veliku fleksibilnost.
file.php

Тај цртеж изгледа добро, и видим добре стране таквог решења. Али, имам и неколико питања.

Рецимо, шта ћемо с окружењем? Знамо ли како ће се оно развијати? Замислите около туристе и шетаче, ресторане, кафиће, музику, жагор, места за брзу храну ... Један део посетилаца би вероватно, ако је уређено бивше згариште НБ ограђено, стојао уз ограду и бацао отпатке од хране и амбалаже преко ње.
Ако је отворено, без ограде, онда није искључено да би клупе користили за једење пет с луком или гулаша у лепињи, испијање пива, као место где се дуго седи, пуши, свира и слуша музика, а у ситне сате жврља по површини свега около. Добро би дошло и скитницама, као што их има на дну Скадарлије, код Себиљ-чесме. Неко рече да се онда и улични пси могу окупљати на остатке хране ... Нешто као Студентски парк, где се нема обзира према споменицима, лепој огради, остацима из римског раздобља. Само што тамо има јавни ве-це, а овде га не би било, па, према томе, не би се само пси - улични и они из околних зграда - ту олакшавали у ситне сате.

Остаци римских грађевина испод Библиотеке града би вероватно били занимљивији да има места да се у дворани изложе делови финије пластике и статуа, покућства, оружја, накита, инструмената, планови и макете ... Као у Народном музеју.

Управо за то служи музеј, за разлику од пуких зидина. Да се направи богат изложбени простор одређене намене који је заштићен од спољашњих утицаја и представљен на начин који даје богатију слику онога што је било.

У музеју би могле да стоје макете, планови и цртежи тог дела града пре Другог св. рата, па за време, и после њега. Могле би да стоје бројне фотографије, документи, слике ... и да не понављам оно што сам већ написао.
 
Svakako bi bolja opcija bila zgrada muzeja.

Ovo zamišljeno i predstavljeno rešenje je toliko jadno i besmisleno da tu ne bi trebalo ni trošiti mnogo reči, ali se nažalost izgleda mora.

Prvo, čitav taj prostor tako kako je zamišljen predstavlja bledu i jadnu kopiju memorijalnog centra u NY nastalog na mestu srušenih (čitaj: kontrolisano detoniranih) kula bliznakinja. Samim time što je kopija, jadno je sve i da je posredi mnogo ozbiljna stvar.

Drugo, ova razvaljena država još uvek nije podigla nijedan memorijalni centar žrtvama NDH-a, niti bilo kakav značajniji memorijalni centar žrtvama Prvog svetskog rata, da ne govorimo o žrtvama rata u SFRJ sa sve bombardovanjem, a angažuje se oko podizanja memorijalnog centra spaljenoj biblioteci, koja najverovatnije nije ni namerno spaljena. U toku aprilskog bombardovanja spaljeno je porodilište, pa ni tu nije podignut memorijalni centar.

Da nije tužno, bilo bi smešno koliko je to apsurdno i jadno.
 
Saša, i predlog na slici jeste muzej, ali muzej delimično na otvorenom (imao bi bar dva nivoa ispod nivoa tla), a istovremeno bi služio i kao kulturni centar. Što znači da takođe ima i stalnu i promenljivu postavku, a zato takođe i ogradu (nižu i providnu) i stalne čuvare. Tako niti psi mogu da uđu, niti posetioci mogu da se ponašaju kako žele. Pa nema osnova bojazni da bi atmosfera u ovom memorijlnom, muzejskom i kulturnom centru bila neprimerena. Sve bi bilo isto kao i u klasičnom muzeju, samo oko postavke i drugih sadržaja nema klasičnih zidova. Drugim rečima, oni su otvoreni i integrisani sa okolinom, ali kontrolisani.
 
Ovaj memorijalni,spomen park, centar, muzej sta je vec...je tolika glupost za mene, vec vidim kako iz dana u dan nakon izgradnje propada, a niko ga ne odrzava niti ulaze u njega, kako se nalazi na otvorenom. Jedan sam od onih koji prizeljkuju obnovu izgradnje Narodne biblioteke i misljenja sam da bi to bilo jedino ispravno resenje. Pustite me onih prica da to nije moguce izvesti, naravno da je moguce samo je potrebna volja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645824#p645824:356qjgj3 je napisao(la):
AntonioBandera(s) » Uto Avg 06, 2019 10:48 am[/url]":356qjgj3]Ovaj memorijalni,spomen park, centar, muzej sta je vec...je tolika glupost za mene, vec vidim kako iz dana u dan nakon izgradnje propada, a niko ga ne odrzava niti ulaze u njega, kako se nalazi na otvorenom. Jedan sam od onih koji prizeljkuju obnovu izgradnje Narodne biblioteke i misljenja sam da bi to bilo jedino ispravno resenje. Pustite me onih prica da to nije moguce izvesti, naravno da je moguce samo je potrebna volja.

Dzaba pricas, gledaces ti ovakve predloge za podizanje plastenika jos narednih nekoliko godina.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645824#p645824:18xri9er je napisao(la):
AntonioBandera(s) » 06 Aug 2019 08:48 am[/url]":18xri9er]Ovaj memorijalni,spomen park, centar, muzej sta je vec...je tolika glupost za mene, vec vidim kako iz dana u dan nakon izgradnje propada, a niko ga ne odrzava niti ulaze u njega, kako se nalazi na otvorenom. Jedan sam od onih koji prizeljkuju obnovu izgradnje Narodne biblioteke i misljenja sam da bi to bilo jedino ispravno resenje. Pustite me onih prica da to nije moguce izvesti, naravno da je moguce samo je potrebna volja.
Ovde smo izgubili čitavu nacionalnu istoriju i pamćenje koje su generacije skupljale i čuvale sve do 1941. Sve zauvek obrisano. Ako ni memorijal jednog TAKVOG događaja nismo u stanju napraviti na najbolji mogući način, tako da predstavi upravo TAJ događaj, a ne da se postigne nešto drugo, tobože takođe korisno, i ako ne može da se zatim i održava kako treba, onda imamo MNOGO veće probleme. Onda nam ni daleko veći projekti ne bi ništa značili, a sasvim sigurno ne još jedna biblioteka. U tom slučaju bi od lokala za pljeskavice svakako imali veće praktične koristi, pošto bi nam upravo on bio prava mera u sferi kulture.
 
Još jednom: Narodna biblioteka se nalazi u Karađorđevom parku.
Muzej? O čemu pričamo? Šta bi bilo izloženo u tom muzeju? U NB postoji jedna vitrina sa par poluizgorelih knjiga. Fotografije NB iz predratnog perioda su veoma retke i na njima se obično vidi - neuslovni prostor i knjige naslgane kao - drva ogrev (samo za sebe da se čovek zamisli). OK, može da se izmisli neka postavka i da se ni iz čega naprave neki eksponati, ali onda to više nije muzej, to je galerija, izložbeni prostor.
Biblioteka? Žalim, pogrešna lokacija čak i da mesto nema ovakvu istoriju.

Da se "obnovi zgrada". Ne Biblioteka, nego - zgrada. Dakle, privatna kuća koja je prodata za fabriku, pa prepordata za zgradu Narodne biblioteke zato što država nije bila zainteresovana da izgradi namensku, uslovnu zgradu. To treba da se obnovi? Da se obnovi - objekat, jedan od uzroka gubitka svega što je moralo da bude bolje čuvano? Pa to je neozbiljno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645867#p645867:3nfh2s26 je napisao(la):
relja » 06 Авг 2019 19:06[/url]":3nfh2s26]U NB postoji jedna vitrina sa par poluizgorelih knjiga.
Не постоји. Као што сам већ рекао, те књиге су претворене у колаж.
 
Шта је онда изложено у Народној библиотеци?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645367#p645367:d6fvi5hp je napisao(la):
Bender Rodriguez » 04 Авг 2019 21:51[/url]":d6fvi5hp]Gledam ovu temu već godinama i mislim se koliko ispisanih strana i zaraćenih postova a sve zbog jedne zarasle rupčage i njene dalje sudbine...
Опростите, али ово није тек тамо нека "рупчага" већ место на коме су изгореле стотине хиљада књига, векови наше културне историје, главнина наших дотад сачуваних средњовековних рукописа, и прегршт другог културног блага. Ту је изгорела библиотека, а не нека фаброка или пекара. Има ли ичега страшнијег, осим спаљивања људи и светиња?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645958#p645958:d6fvi5hp je napisao(la):
Дошљак » 06 Авг 2019 22:45[/url]":d6fvi5hp]Шта је онда изложено у Народној библиотеци?
Па, ваљда ништа, осим ако је тек део угљенисаних књига употребљен за колаж. Зар та витрина није уклоњена?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645857#p645857:1sek5z54 je napisao(la):
Zuma » Uto Avg 06, 2019 11:35 am[/url]":1sek5z54]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=645824#p645824:1sek5z54 je napisao(la):
AntonioBandera(s) » 06 Aug 2019 08:48 am[/url]":1sek5z54]Ovaj memorijalni,spomen park, centar, muzej sta je vec...je tolika glupost za mene, vec vidim kako iz dana u dan nakon izgradnje propada, a niko ga ne odrzava niti ulaze u njega, kako se nalazi na otvorenom. Jedan sam od onih koji prizeljkuju obnovu izgradnje Narodne biblioteke i misljenja sam da bi to bilo jedino ispravno resenje. Pustite me onih prica da to nije moguce izvesti, naravno da je moguce samo je potrebna volja.
Ovde smo izgubili čitavu nacionalnu istoriju i pamćenje koje su generacije skupljale i čuvale sve do 1941. Sve zauvek obrisano. Ako ni memorijal jednog TAKVOG događaja nismo u stanju napraviti na najbolji mogući način, tako da predstavi upravo TAJ događaj, a ne da se postigne nešto drugo, tobože takođe korisno, i ako ne može da se zatim i održava kako treba, onda imamo MNOGO veće probleme. Onda nam ni daleko veći projekti ne bi ništa značili, a sasvim sigurno ne još jedna biblioteka. U tom slučaju bi od lokala za pljeskavice svakako imali veće praktične koristi, pošto bi nam upravo on bio prava mera u sferi kulture.

Savrseno ja to razumem Zuma, shvatam taj veliki gubitak...Ali postoje i razni nacini da se to obelezi uz izgradnju objekta. Ja samo gospodo razmisljam kao ponosni Beogradjanin, cije su generacije zivele u centru grada..neka me niko ne razume pogresno, ne hvalim se, vec izrazavam svoje lokal patriotske zelje vezano za ovaj deo grada i neke zelje mojih predaka sa kojima sam diskutovao o ovoj temi. Meni je veci gust da obilazim biblioteku u koliko bi se izgradila, nego neki memorijalni centar "u rupi" pa ti sad (ne mislim ti Zuma) obilazi to zimi, u jesen...Postujem svacije misljenje, ovo je samo moje.
 
Jedan detalj koji nisam znao. Već po tradiciji, uništavanje arhivske građe Srbije je nastavljeno i u sledećem ratu.

Fondovi uništeni tokom NATO bombardovanja 1999. godine

Tokom NATO bombardovanja, u noći 2/3. aprila 1999, uništeno je 5 fondova Arhiva koji su bili smešteni u zgradi SMUP-a, od čega četiri potpuno, a jedan delimično. Potpuno su uništeni fondovi AJ-453 Savezni društveni savet za međunarodne odnose, AJ-451 Savezni društveni savet za pitanja društvenog uređenja, AJ-452 Savezni društveni savet za privredni razvoj i ekonomsku politiku i AJ-454 Fond solidarnosti sa nesvrstanim zemljama i zemljama u razvoju. Delimično je uništen fond AJ-455 Avio-servis saveznih organa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=657475#p657475:1gbl2oh6 je napisao(la):
Zuma » 06 Sep 2019 08:28 am[/url]":1gbl2oh6]Jedan detalj koji nisam znao. Već po tradiciji, uništavanje arhivske građe Srbije je nastavljeno i u sledećem ratu.

Fondovi uništeni tokom NATO bombardovanja 1999. godine

Tokom NATO bombardovanja, u noći 2/3. aprila 1999, uništeno je 5 fondova Arhiva koji su bili smešteni u zgradi SMUP-a, od čega četiri potpuno, a jedan delimično. Potpuno su uništeni fondovi AJ-453 Savezni društveni savet za međunarodne odnose, AJ-451 Savezni društveni savet za pitanja društvenog uređenja, AJ-452 Savezni društveni savet za privredni razvoj i ekonomsku politiku i AJ-454 Fond solidarnosti sa nesvrstanim zemljama i zemljama u razvoju. Delimično je uništen fond AJ-455 Avio-servis saveznih organa.

Da, i po tradiciji se isto tako "nije znalo" koje su osetljive tacke i moguce mete... Za bombardovanje se znalo od oktobra 1998, i premesteno je sve sto se smatralo vrednim. Ono sto nije je ostalo, pa kako mu sudbina odredi... Tako da, u nasem slucaju sve se vrti u krug...
 
Da, naravno. U toj nesrećnoj tradiciji obaveznog gubitka dela nacionalnog pamćanja u svakom novom ratu ima nemali deo naše krivice. Ili možda je pre to najveći deo krivice? Od neprijatelja se ništa drugo i ne očekuje, ali koliko smo mi sami vrednovali naše bogatstvo? Neprijatelji i situacije se menjaju, a mi eto uvek izgubimo po nešto? Šta je tu najmanji zajednički sadržalac? Mi sami.

Utoliko je važniji memorijalni centar za spaljenu biblioteku, da potseti i nas same o našoj dužnosti.
 
Stara biblioteka bila je na mestu jednog od najočuvanijih urbanih ostataka iz doba Rimljana, nije u pitanju nekakva vojna baraka, već deo palate gde se naziru i obrisi arhitekture tog prastarog objekta, sada se još uvek vide delovi mozaika na podu, i sve je to izloženo atmosferskim uslovima... Bilo kakvo rešenje da se pravi na ovom mestu, u projekat bi trebalo inkorporirati i ove ostatke... A možda je čak najbolje rešenje da se tu izgradi nekakav objekat koji će u svom podrumu poput Gradske biblioteke prezentovati ove ostatke...

Ali kapiram kako su rimski ostaci ovde nebitni, jer nisu nacionalni, pa nam nisu mnogo na brigu, isto tako taj deo istorije ovog podneblja mi mogao da se izbriše i sumnjam da bi retko koga bilo briga, od onih koje treba da bude briga.
 
Jlaki... pa niko ovde nije rekao da su nebitni zato što su rimski, a ne srpski, niti da ih ne treba sačuvati.
Ali nekako... rimska vila/bogataška kuća ili šta je već bila, prema tragičnom gubitku nacionalnog kulturnog blaga...mislim da je jasno šta treba da ima prioritet prilikom obeležavanja prostora.

A i postavlja se pitanje - šta se onda sve još nalazi van zone ruševina zgrade biblioteke? Pa gde god da se malo dublje kopa, nailazi se na neke ostatke iz rimskog perioda. Ovo što vidimo na KV je samo "pogled kroz ključaonicu" u ono što se nalazi krugu od par stotina metara oko Kalemegdana...
 
Sve okej, ali ovo je zgodna prilika za konzervaciju, pa sam samo hteo da podsetim... Gde se na mnoštvu drugih lokacija nalaze uglavnom grobovi i vojna utvrđenja, ovi ostaci su mislim malo višeg kvaliteta u odnosu na stvari koje su do sad pronalažene...
 
Verovatno nkada nećemo saznati celu priču o toj kući, ali obzirom na pronađene mozaike i na lokaciju sa koje se pruža fenomenalan pogled, nešto posebno je bilo vezano za tu zgradu... ili namena ili vlasnik/korisnik...
 
Na KV postavljeni znaci da je ljubicasta parking zona. Jel to znaci da su odustali od stubica?
 
Primetno je manje vozila u radno vreme od kada su postavljene oznake za zonu. Osim u jednom delu, gde su ili zaboravili ili još uvek nisu stigli da postave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=658840#p658840:3l6x9v8o je napisao(la):
varos kapija » 10 Sep 2019 02:06 pm[/url]":3l6x9v8o]Primetno je manje vozila u radno vreme od kada su postavljene oznake za zonu. Osim u jednom delu, gde su ili zaboravili ili još uvek nisu stigli da postave.

U petak je pocela kontrola, odokativno - svako cetvrto-peto vozilo je dobilo "cestitku" ispod brisaca.
 
Upravo je Vesic u jutarnjem programu na rts-u najavio izgradnju garaze u Pop Lukinoj ulici koja ce biti namenjena iskljucivo stanarima nakon cega ce Kosancicev venac postati pesacka zona.
Koliko sam razumeo, pre nego sto se zavrsi garaza ulaz na KV bice omogucen iskljucivo stanarima, dakle ukida se zona uvode se potapajuci stubici i tako dok se ne zavrsi garaza. Aj da vidimo i to cudo...
 
Nema ništa od toga jer nije po zakonu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne znam sta nije po zakonu ali sve i da si u pravu promenice zakon, to je najmanji problem. Dovoljno je da donesu izmenu i dopunu zakona odredjenim clanom i cao kao da je to nekad bio problem.
Licno smatram da je to dobro resenje, jedino sto bi stanarima naplacivao 1000din mesecno garazu.
 
Nisam pravnik ali nešto mi je pomenuo drug koji jeste.

Meni zvuči logično jer bi onda svi mogli sa tražimo da naše ulice zatvore za sve osim za stanare.

Zatvaranje ulice i pravljenje pešačke zone je moguće ali oni bi na ovaj način napravili privatni parking od javne površine.

Mislim da ipak ostaje 30min zona dok ne nađu bolje rešenje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh