Šta je novo?

Voždove Kapije [ Stambeno poslovni kompleks | 70 000 m² ]

Da li je iko ikada dobio veću izvedenu površinu stana od ugovorene u Voždovim kapijama?
Bilo bi lepo da se javi srećni dobitnik te igre na sreću koja to u stvari nije. Može neko i iz Central Gardena jer je tamo ista priča.
Do sada su iskustva takva da je površina manja čak do 2 m2 od ugovorene u zavisnosti od veličine stana
 
To je minoran problem koji poveća cenu za nekih 30 EUR po kvadratu. Mnogo je veći problem kada ti predoče 700 pa se predomisle i odluče da grade 1000 stanova... Ukidaju poslovne zgrade i samo dodaju nove stanove praveći košnice. Nažalost, svuda ista priča. Platili bi ljudi i više samo da žive u humanim uslovima.
 
To apsolutno nije minoran problem. I tako razmišlja tiha većina. 30 eur x 60 kvm = 1.800 eur nije ni malo minorno za svakog ko ceni svoj novac i svoj rad kojim ga je zaradio ili će ga tek zaraditi vraćajući kredit narednih 20-ak godina.

Sa takvim stavom teško da će se rešiti i "manje minorni" problemi
 
Slažem se s postom od miodragmiki, od reči do reči...

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Zaključak za popodne kada smo se već razbudili mogao bi da bude sledeći. Kratkoročno gledano, imajući u vidu trendove, ljudi će plaćati sve više i živeti u sve nehumanijim uslovima, jer je matrica ista.

Nema potrebe da bude drugačije. Kada te neko pređe na sitnici, koja to u stvari nije, i kada to prolazi bez problema, ima zeleno svetlo i za krupnije stvari, pa i za pravljenje košnice, jer se u poslovanju ne vodi u razlozima humanosti već isključivo profita
 
^upravo to

nijedan problem nije minoran problem, i nije to nikako 30e po kvadratu, ne znam odakle ta racunica. Sta da kazu oni koji kvadrat plate 2500 npr 70m2 to je 175000e iliti 3% je 5250e sto je ~75e po kvadratu. Konkretno u VK je sada sa 2000e cenom kvadrata razlika oko 60e po kvadratu. E sad nekome jeste malo, sta zna dete sta je 5k evra. Videli smo ovde i da nekome nije problem ni 1000 stanova ni kosnice, dvoriste ce dobijati vise vazduha tako da je i to mizeran problem.
 
Ja to shvatam kao "minoran problem U ODNOSU na izmenu plana i rokanje solitera". Inače, naravno, sam za sebe nije minoran.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Sumnjam da je bilo ko izgubio baš 3%. Mislim da je prosek oko 1,5%. Već sam pisao da su davali popuste na oglašenu cenu tako da su praktično anulirali sve gubitke. E sad, neko bi i 'leba preko pogače. Za ovaj kraj grada i dalje tvrdim da je cena minoran problem. Bitnija je infrastruktura i broj stanova. I za izgled solitera stojim da su OK samo da broj stanovnika ne prebaci planirano. Ne može sve biti ružičasto...
 
pre ce biti prosek oko 2% po nekoj mojoj racunici sto opet ne opravdava sto je neko dobio tj nije dobio 4%, a neko 1%. Platili bi ljudi i vise da dobiju vise ili isto kvadrata pre nego manje. Ja i dalje tvrdim da je to Vama minoran problem, a nekome veci nego broj stanova. Cena za koji kraj grada je ok tj lepo receno za kraj grada ili trosarinu? Vama svaka cast sto Vam npr 5k evra ne predstavlja nista, postujem. Recite nekome ko je kreditni kupac i ko je svojim mukotrpnim radom jedva dosao do para za stan da je poklonio par godina isplate kredita investitoru, pa ga pitajte sta mu je bitnije. Da li da je tih godina isplatio kredit i da zivi opusteno ne razmisljajuci o istom ili sto se u ionako prenaseljenom kompleksu uselilo jos 200 stanova. Sta kada se pored izgradi jos neka zgrada od 200-300 stanova? E sad neko bi i 'leba preko pogace, da zivi u tolikom kompleksu sa max 500 stanova, sto ne biva, ne moze sve biti pink. Upravo zbog tog razmisljanja cemo u sledecim projektima dozvoliti investitorima da nas pljackaju i za 5%, ali nema veze kome je to jos bitno. Jos odrzavanje da dignu na 1e po kvadratu pa da sve bude kako treba. Pa moze i jos par solitera u nizu jer kada su prosla ova tri sta je jos bar jedan.
 
Minus od 4% nije bio moguć, 3% je MAX! Ako je neko, kako kažete 5k u minusu, znači da je kupio najveći stan... Pa makar ručnim asfaltiranjem puteva da je zarađeno, teško da neko sa najvećim stanom u VK spada u socijalnu kategoriju. Takav stan se i na kredit uzima sa menadžerskom, programerskom ili sl. platom a takve nisu ispod 2-2,5k ako ćemo iskreno. Opet, tvrdim da niko nije ni mogao da bude "oštećen" za taj iznos uzimajući u obzir popuste koji se na takve stanove odobravaju. Održavanje bih prvi uveo 1 EUR po kvm jer, opet, ovo ne treba da bude socijalno naselje. Ogromna većina je kupila tu stan da bi imali uređen sistem. To košta. Ko nema tu mu i nije mesto. U V.Stepe je puno novih zgrada gde je 250 dinara mesečeno za upravnika a čiščenje preko Infostana... Trošarina ili centar, troškovi održavanja su svuda isti. Na isti broj stanova, održavanje u VK bi realno trebalo da bude i skuplje nego u CG zbog veličine dvorišta. Ako ispune plan i sa dva vrtića sa po 80oro dece... to će biti baš skupo za održavanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656556#p656556:37ibjcvd je napisao(la):
miodragmiki » Uto Sep 03, 2019 10:09 am[/url]":37ibjcvd]Minus od 4% nije bio moguć, 3% je MAX! Ako je neko, kako kažete 5k u minusu, znači da je kupio najveći stan... Pa makar ručnim asfaltiranjem puteva da je zarađeno, teško da neko sa najvećim stanom u VK spada u socijalnu kategoriju. Takav stan se i na kredit uzima sa menadžerskom, programerskom ili sl. platom a takve nisu ispod 2-2,5k ako ćemo iskreno. Opet, tvrdim da niko nije ni mogao da bude "oštećen" za taj iznos uzimajući u obzir popuste koji se na takve stanove odobravaju. Održavanje bih prvi uveo 1 EUR po kvm jer, opet, ovo ne treba da bude socijalno naselje. Ogromna većina je kupila tu stan da bi imali uređen sistem. To košta. Ko nema tu mu i nije mesto. U V.Stepe je puno novih zgrada gde je 250 dinara mesečeno za upravnika a čiščenje preko Infostana... Trošarina ili centar, troškovi održavanja su svuda isti. Na isti broj stanova, održavanje u VK bi realno trebalo da bude i skuplje nego u CG zbog veličine dvorišta. Ako ispune plan i sa dva vrtića sa po 80oro dece... to će biti baš skupo za održavanje.
Hvala Bogu pa se vi, kolega, ne pitate koliko će održavanje da košta. Po toj računici, stan od 45 kvadrata bi samo za troškove održavanja kompleksa i dvorišta (kog potencijalno i ne koristi, nemaju svi stanari decu), plaćao preko 5.000 dinara mesečno. Malo li je? Imate li predstavu koji je to novčani iznos za održavanje novog novcatog naselja, kada uzmete u obzir broj stanova i svaki da plaća minimum 5.000 dinara? Kao da nije dovoljno što su cene kvadrata otišle u nebesa. Pojedini kupci jednostavno vole taj kraj i žele da kupe stan u kvalitetnoj novogradnji, a ne zato što su gladni "uređenog sistema", za koji, pritom, nemaju nikakve garancije da će zaista i biti takav. Veoma je ružno od vas da komentarišete kome tu jeste, a kome nije mesto. Neko ko ima određenu sumu novca ušteđenu/nasleđenu i želi da investira u stan u VK ne mora nužno da zarađuje veliku sumu novca na mesečnom nivou da bi mogao da finansira sve troškove. Cena od 0.50e po kvadratnom metru je i više nego dovoljna za troškove održavanja kompleksa, kada se uzme u obzir broj stanara koji će to mesečno plaćati, ostaće i viška.
 
@miodragmiki
Npr viewtopic.php?f=20&t=3758&p=550735#p550735 . Znaci najveci stan u VK je stan od 70kv? Pa onda je to socijalno naselje gde je bogatstvo ako se ima za prosecan omanji trosoban stan. Sta to ima toliko u tom dvoristu da npr moze da se odrzava sa 50000e mesecno, a ne moze sa 25000? Inace postoji neko ko je prodao neku nekretninu, imao ustedjevinu ili nesto pa imao za malo vece ucesce i mogao da kupi veci stan da zivi humanije, uopste ne mora da ima platu 2k evra. A vi ako ste hteli da zivite u elitnom iliti otmenom naselju kako nazivate mogli ste da birate CG, A Block, BNV... gde je odrzavanje i vece od 1e po m2 i kvalitet je na vecem nivou pa biste mogli da kazete kako zivite otmeno. Broj stanova se tamo nece menjati. Ovako Vas je verujem cena naterala u manje otmeno naselje. Tako da i taj popust koji su nekima davali, a ne svima, je u stvari nivelisanje cene za vec ionako preskup kvadrat za tu lokaciju, a ne vracanje dela od 3%. No svakom svoje. Ja sam samo hteo da istaknem da nijedan problem nije zanemarljiv i da ne trebamo dozvoliti investitorima da se bahate, ali kako pojedini razmisljaju bicemo srecni ako ne povecaju na 5% i menjaju kompleks svakih mesec dana, a i treba upravnike i ostale namiriti, neka bude i 2e po kvadratu.
 
Meni su neocekivano dali popust na stan, u trenutku kada sam vec pristao na kupovinu. Taj popust je pokrio i vise od tih ~1.5% koliko je stan bio manji. Mogu da pretpostavim zbog cega su mi dali popust - manji stan, lose garazno mesto, drugaciji kompleks od obecanog... Ali brine me ono sta sve ni ne mogu da pretpostavim.

Kada se gradnja zavrsi moci cemo sami da odlucujemo o ceni odrzavanja kompleksa i da biramo izvodjaca, tako da je suvisno sada trositi vreme i energiju da li ce biti 0.5 ili 1e kad ce to u dogledno vreme da se promeni. Pogotovo ako soliteri budu drugi, razdvojeni, kompleks kako je neko spomenuo na nekoj od prethodnih strana. Ako bude tako, to znaci da se sa trecom fazom zavrsava sadasnji kompleks, i posle toga preuzimamo stvari u svoje ruke.

@Vaske - povodom toga da "nemaju svi stanari decu", mislim da bi bilo u redu da u formulu za izracunavanje cene odrzavanja kompleksa ubacimo koeficijent koji ce zavisiti od toga ko koliko dece ima?
 
Plaćaćemo ono što većina izglasa a možda ćemo plaćati i ne samo za našu već i tuđu decu. 160 mališana u vrtićima, popodne naša dečica, i sve to na možda najtanjim mekanim podlogama za igrališta koja mogu da se nađu na tržištu... A platićemo i nove klupe za dvorišta kada ove neće više moći da se "budže" o trošku garancije. Ako ne platimo onda zaboravite kvalietnu novogradnju kojoj ste stremili već prošetajte malo niže do Braće Jerkovića i ubrzo će nam sve to biti isto. VK soliteri = crveni soliter = banjički soliteri... Zaboravite "izgubljenih 3%", to je skretanje pažnje sa problema koji tek mogu da nastanu. Kao što A blok ima zaraćene navijačke grupe, možda i mi dobijemo isto, Rad, Voždovac...svakodnevna makljaža u parkiću... Šta je bilo bilo je, treba se organizovati za budućnost a ona će verujte da košta koliko se god vi ljutili.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656621#p656621:16u44hq4 je napisao(la):
klacikur » Uto Sep 03, 2019 1:04 pm[/url]":16u44hq4]Meni su neocekivano dali popust na stan, u trenutku kada sam vec pristao na kupovinu. Taj popust je pokrio i vise od tih ~1.5% koliko je stan bio manji. Mogu da pretpostavim zbog cega su mi dali popust - manji stan, lose garazno mesto, drugaciji kompleks od obecanog... Ali brine me ono sta sve ni ne mogu da pretpostavim.

Kada se gradnja zavrsi moci cemo sami da odlucujemo o ceni odrzavanja kompleksa i da biramo izvodjaca, tako da je suvisno sada trositi vreme i energiju da li ce biti 0.5 ili 1e kad ce to u dogledno vreme da se promeni. Pogotovo ako soliteri budu drugi, razdvojeni, kompleks kako je neko spomenuo na nekoj od prethodnih strana. Ako bude tako, to znaci da se sa trecom fazom zavrsava sadasnji kompleks, i posle toga preuzimamo stvari u svoje ruke.

@Vaske - povodom toga da "nemaju svi stanari decu", mislim da bi bilo u redu da u formulu za izracunavanje cene odrzavanja kompleksa ubacimo koeficijent koji ce zavisiti od toga ko koliko dece ima?
Naravno da ne. Ali je činjenica da neće svi u istoj količini koristiti ni boraviti u zajedničkom dvorištu, te u skladu s tim treba biti uviđajan da cena održavanja ne treba da bude astronomska, već tolika da svima bude relativno odgovarajuća.
 
Zapravo, to sve nije loša ideja za razmišljanje. Ne konkretno deca kao takva, ali broj članova domaćinstva. Recimo da zamislimo na jednoj strani spektra da par živi u 114 m2, dok na drugoj strani spektra osmočlana porodica živi u 56m2. Da, znam, ekstremno je, ali nije kao da nije moguće, uostalom ilustracije radi. Kolika je upotrebna moć para iz velikog stana, a kolika onih članova iz malog stana?
Iako je ovo ovde što sam sad navela apsolutno teranje maka na konac, prema mom životnom stilu i standardu je da je cena od 0.5 e/m2 na gornjoj lestvici tolerancije, pogotovo ako uzmemo u obzir veličinu kompleksa u proporciji sa brojem kvadrata predviđenim za stanovanje. To je dovoljno za mesečno održavanje. Mislim da svako ima pravo da cenu održavanja smatra visokom, dovoljnom ili niskom u zavisnosti od svojih mogućnosti, i da mu to pravo niko ne može osporavati. Pogotovo jer se o ceni možemo zajedničkim snagama dogovoriti kada budemo birali izvođača. Da svima odgovara - o tome nema govora, naravno, ali neka razumna sredina je moguća, naravno ako uslovi tržišta to dozvole.
 
Povodom nedavne diskusije, sinoć sam bio do gradilišta i uslikao nekoliko fotografija - ovo je zgrada 6, na kojoj još nema skela pa se lepo vidi. Gume oko prozora su tu. A ovo belo u okviru kutije za roletne je očigledno deo unutrašnjeg mehanizma - kada se uporedi sa prozorom iz prve faze jasno je da preko ide siva spoljašnja jedinica. Toliko sam ja kao laik uspeo da zaključim.
8dc17164fd73128f971911ce2447d159.jpg
d9ff5edb982fa39879d36fcdb974c3ea.jpg
754742a23fa6fa31f2bb82bbb90cbeb9.jpg


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Ovo su fotke zgrade 2, slabije se vidi zbog skela, ali uživo mi izgleda da je višak gume oko prozora sad već isečen ovde. Takođe, ako se ne varam, ovde se mogu videti i vertikalni betonski okviri na nekim prozorima.
351f6ce69cdfa1dfb481265cb905b4d4.jpg
acbb2cfd3a41ef5056ae3b48fef4fb02.jpg


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
I za kraj, par fotki zgrade 1 - sa Bilećke strane su skinute skele, pa se može videti kako izgleda u finišu. Toliko od mene, sad čekam nekog iskusnijeg za komentare i informacije :)
d1ce6e45fa99d549645b0960ae9ec4fa.jpg
2a1f80646bce99433beb066f46fdf4d8.jpg


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Da li postoje ostave u ovom kompleksu?Ako postoje koliko koštaju.
 
Pozovi njihov broj sa sajta i pitaj tamo, dobices sigurne informacije.
 
shadestudio":rcg2gxoc je napisao(la):
Pozovi njihov broj sa sajta i pitaj tamo, dobices sigurne informacije.
Hahaha... Sigurne informacije.... oni tek tamo pojma nemaju šta prodaju....

Naime, kupci famoznih ostava u VK, su danas dobili mail-ove sledeće sadržine:

"U skladu sa gore navedenim, na žalost moraćemo da otkažemo Vašu rezervaciju, s obzirom da ostave koje se nalaze u trećoj fazi neće moći da budu prometovane ni kupcima iz budućih faza, a ni kupcima iz prve dve faze, već samo kupcima koji kupuju stan u fazi gde postoje ostave.



S poštovanjem,
Voždove kapije"

Jer su ‘renomirani stručnjaci’ prodali sve ostave koje su imali, pa tek koji mesec kasnije proverili sa pravnim službama da li imaju pravo na tako nešto....
Pojašnjenje od notara:

Poštovani,
 
U skladu sa vašim zahtevom za solemnizaciju ugovora o kupoprodaji nepokretnosti, koji za predmet imaju prenos vanknjižnog vlasništva nad ostavom, moram da vas obavestim da u skladu sa pozitivnopravnim propisima koji regulišu ovu materiju, ostava može biti predmet prometa samo kao pripadajući deo stana koji je takođe predmet kupoprodaje, u okviru iste stambene zgrade.’’


 
 
Danas mi je od VK stigao mejl sa "Pravilima o međusobnim odnosima vlasnika posebnih delova u stambenoj zajednici" u kojima se pod "Nadležnosti profesionalnog upravnika", između ostalog, nalazi i stavka koja glasi:

"određuje visinu mesečnog iznosa koji plaćaju vlasnici posebnih delova za potrebe izvršenja poslova iz nadležnosti Stambene zajednice (kako su nadležnosti definisane zakonom), i to na ime troškova održavanja, troškova za rad organa stambene zajednice i drugih troškova"

Nije mi jasna ova stavka. Ako samog upravnika plaćamo 300-400 dinara, i mesečno održavanje kompleksa 0,50e po kvm, koji troškovi se ubrajaju u ovu stavku? Da li ovo znači da "profesionalni" upravnik ima pravo da menja novčani iznos koji mesečno plaćamo ili se ovo odnosi na nešto drugo?

Druga stvar:

"vrši izmene Pravila i donosi nova pravila vlasnika"

Znači stanari su ostavljeni na milost i nemilost upravnika koji po volji može da menja pravila kako njemu odgovara?

Može li neko ko je već prošao kroz ovaj deo ugovora da mi detaljnije objasni o čemu je reč?
 
Znam samo da su u bloku A odjavili ovu firmu za odrzavanje.Toliko o renomiranim investitorima,vlasnicima,firmama za odrzavanje i sl.
Zalbe su isle i do vlasnika koji su se angazovali da pomognu stanarima koji su kupili stanove u njihovoj zgradi.
 
Inače, ista ekipa ‘profesionalaca’ je zauzela i Kapije Vračara, gde ‘profesionalni upravnik’ naplaćuje 500 dinara. Kada su ga pitali zbog čega je kod njih 500, a kod nas u VK 400, rekao je da će i nama uskoro da poveća na istu cifru. Povećanje od 100 kinti možda ne deluje mnogo, ali je to povećanje od 25%, obzirom da ništa ne radi...
 
Vrh