Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Jutros sam video nesto sto nikad do sada nisam video u ovom delu grada a prolazim svaki dan ceo zivot. Zalivanje drveca. Svaka cast
 
Evo slika travnjaka ispred Carine koji održava Demetra.
feac754ccfc7c2df7802c2ebd8c34ed0.jpg
f756e2c934dea6ecf83e5cedec144320.jpg
 
Jel ima negde racun da se to vidi kao za ng jelku ili da verujemo novinaru?
 
Šta, ti misliš da ovaj vrabac ne vredi milion dinara? Jel treba da budemo bez simbola Beograda u najvećoj gradskoj rekreativnoj zoni? Jel to hoćeš? Ako ti ne odgovara vrabac idi negde drugde, gde je simbol grada neka druga životinja.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 
Vrabac je tako raskošan da sam prosto oduševljena pa me i ne čudi da toliko košta (?!) :mrgreen:

Malo ću u off tek da se vidi kako simbol grada može da izgleda iako i u ovom gradu ima vrabaca. Pričaju da se nekada jedan potez grada i zvao "kod vrabaca":

 
после људи кукају како се у Србији тешко живи а довољно је да направиш једну вртну зелену скулптуру и постанеш милионер
 
Sećam se kao sitno detence u periodu pre 1990-te, ne znam jeli bila Vrnjačka ili Mataruška banja, bilo je mnogo žbunova i ukrasnog drveća "podšišanog" u jednostavne skulpture. Sumnjam da su bili 100,000 DEM po komadu. Pu pu zli komunizam.
 
Капитализам је када држава троши паре пореских плаћача на баштенске скулптуре што више пара потроши то је друштво капиталистичкије
 
У Булевару хероја са Кошара је сломљено младо дрво :x , срећом, ако тако могу да кажем, само ово. То је у у правцу Тошиног бунара, а тачно преко пута Ексингове зграде и оне "кафене" коју руше. Слике су од 19.08.2019.

Pogledajte prilog 1
 
U bulevaru Zivojina Misica kod sajma postavljeno cvece izmedju kolovoza kao kod Usca.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=638803#p638803:19t8pjsi je napisao(la):
astrodule » 13 Јул 2019 06:33 pm[/url]":19t8pjsi]Ovo sigurno ne održava JKP Zelenilo.

Nemam ništa protiv da privatna firma ili pojedinac održava ovako zelenilo ispred svog objekta, ali ima jedna stvar kod mene u kraju, koja mi iskreno nije po volji.

Naime, ispred Carine (državna institucija) je zelena površina koju održava Demetra. Zaista je savršeno održavano, uvek je žbunje podšišano, cveće zasađeno, redovno se kosi, ma izgleda stvarno savršeno. Sigirno jednom u dve nedelje Demetrin kombi je tu i radnici rade. Ono što mi smeta, je što je u pitanju državna ustanova i što se to finansira našim parama, a stalno se trubi o nekoj štednji.

Ponavljam da zaista prelepo izgleda taj deo, uslikaću ga sutra, ali smrdi mi to na nenamsko trošenje novca.

Деметра је очигледно добила тендер који је расписала Царина јер површина није у програму одржавања Зеленила. Ту нема ништа чудно. Тендер је могло добити и Зеленило да су дали нижу понуду.

Код нас влада неко погрешно заступљено мишљење да државна предузећа раде џаба, па тако и Зеленило, тј. да површине које они одржавају никога ништа не кошта што је заблуда. И Зеленило, као и Деметра има једнаке трошкове одржавања зеленила и то уредно фактуришу налогодавцу. Да ли ће налогодавац да плати Зеленило или приватника, то је на њему да процени шта је исплативије.

Наша општина такође ангажује приватне фирме преко тендера јер су услуге Зеленила екстремно скупе. Неколико пута су нас буквално ојадили за обично поткресивање сувих грана на дрворедима и од тада их не зовемо ни за шта.
 
Ako je Demetra jeftinija od Zelenila (sa kvalitetom održavanja kao kod Carine) onda Zelenilo treba da se samoukine.

Umesto da Zelenilo zaposli još fizikalaca, pejsažnh arhitekti, oni samo smanjuju opseg svojih radova, a na primeru nekih novih parkova koje je radilo Zelenilo, vidimo da mogu da budu vrlo konkurentni.
 
Ja sa demetrom imam pozitivno iskustvo, kada je palo drvo u dvoristu zgrade od zelenila smo dobili odgovor "nije u nasoj nadleznosti ta povrsina" morate sami, zelenilo je dan pre doslo da isece to sto je palo na sitnije grane ali nisu hteli da ga odnesu. Onda pozvasmo demetru, ljudi dosli odneli to i cao.
Slicna situacija je bila i za kiselo drvo, cak je i onaj nesrecni Kuzmanovic dolazio da vidi i nista, na kraju komsija testerom posekao drvo.
 
Малтене сва јавна предузећа су мање повољна и способна од приватних само што се то крије иза разних субвенција и вештачког монопола на тржишту који им држава прави. Тако грађани не само да плаћају покривање трошкова него имају и потенцијални трошак због цене радова која ја већа од оне која би постојала са поштеном конкуренцијом. Невероватно је колико је борба против нелојалне конкуренције важна осим када нелојалну конкуренцију контролишу политичке партије, тада је у реду и у интересу народа.
 
Vračarac":1tm8x2de je napisao(la):
U bulevaru Zivojina Misica kod sajma postavljeno cvece izmedju kolovoza kao kod Usca.


Bas su mi pomesana osecanja kad vidim ovo i kod Usca isto...cenim i podrzavam inicijativu ali sve mi ovo nekako neukusno uradjeno...a plasim se tek posle naknadnog (ne)odrzavanja na sta ce to da ispadne...

inace svaka cast na odluci da se ide u ovom pravcu


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Некада је ту био паркинг, тако да је водоскок био острво у мору аутомобила. А трг је био и остао полуострво окружено рекама возила.
Осамдесетих смо добили решење вртног трга и мало измењени водоскок. То решење је било пријатније и лепше за све пролазнике, али то полуострво у мору аутомобила ипак није место за седење и уживање у цветним лејама у којима је увек било више цвећа него у неколико вртова заједно. Изменом у најави би требало да острва са растињем оду као на Тргу Републике и да реке возила остану, баш као и тамо.

Ако трг који је између две прометне улице и није место за врт ипак би пролазнике требало мало заштити од буке, растињем дуж ивица трга, што значи до коловоза, а за то је довољно и пар метара ширине за место са нижим растињем, тако да би остало довољно места и за реплику првобитног водоскока и за плочник.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=652033#p652033:3ooapcwk je napisao(la):
astrodule » 23 Авг 2019 02:44 pm[/url]":3ooapcwk]Ako je Demetra jeftinija od Zelenila (sa kvalitetom održavanja kao kod Carine) onda Zelenilo treba da se samoukine.
Веруј ми да највероватније јесте. Контактирај Зеленило, представи се као управик неке зграде и тражи им понуду за рецимо поткресивање 5 стабала и одвоз грана ... изненадићеш се. :D
 
Kakva ponuda, pa to im je posao!?

Verujem da su preskupi, ali koliko ne rade svoj posao - to je strašno. Pa ceo blok (i susedni) mi je nazad godinu dana pun granja koje uredno iseku, pa nešto odnesu posle nedelju dana, a nešto ni posle par meseci.

Dosta krivim trend da se kupuju mašine, a ne zapošljavaju novi radnici, pa tako imamo traktorče sa kosilicom koje se zavlači izmedju drveća, ali nema ljudi da očiste travu i zemlju koja se skuplja i stvara uz ivice trotoara. Pokose oni tu travu, ali ta trava raste iz asfalta, tj zemlje koja se ne čisti.
 
Žalosno izgleda. Nadam se da će da se zazeleni ponovo. Inače, samo su ovu brezu osakatili skroz u kraju. U ostatku bloka su samo orezali grane koje smetaju.

Inače nadam se da će uskoro odneti sve što su danas u kraju orezali.
2d6ff1e18b9b54d3321b63c2224767c5.jpg


Poslato sa telefona
 
Jezivo na koji brutalan nacin orezuju staro drvece. Ovde je samo ova breza, dok su parkic kod Kalenica doslovno OSAKATILI sa orezivanjem. O estetici da ne govorim !
 
Vrh