Šta je novo?

Savski trg

A šta ćemo sa metro stanicom koja treba da se gradi za koju godinu? Da razlupamo tek renoviran trg? Prave istu glupost kao sa Trgom Republike.
Dakle prvo ide metro pa posle ide renoviranje trga a ne obrnuto!
 
Ova kritika jednog clana zirija iz vremena samog konkursa po meni važi i danas:

… potom je žiri u pisanoj formi obavestio dobitnika šta bi po njihovom mišljenju trebalo izmeniti prilikom izrade konačnog predloga. Istini za volju, komentari nekih članova žirija bili su da to što se predlaže podrazumeva potpuno novo rešenje rada za realizaciju. Skulptorsku predstavu Stefana Nemanje trebalo je prilagoditi istorijskim činjenicama: način odevanja, dostojanstveni stav samodršca, a posebno da portret vladara odgovara njegovom liku. (U Studenici, iznad sarkofaga u kojem su mošti ovog srpskog velmože, nalazi se freska gde je on predstavljen u uspravnom stavu, kao ktitor ovog manastira). Ruski vajar je uradio portret inog čoveka sa bradom, što nije Nemanjin lik. (Bilo je mišljenja da glava više liči na cara Dušana, a što je izazvalo autoritativan komentar da su oni oba Nemanjići i da je zato prihvatljivo takvo rešenje). Odnos dimenzija skulpture i postamenta je u nesrazmeri i predloženo je da se jedan deo postamenta ukloni, posebno da se vodi računa da odnosi veličine skulpture i postamenta budu harmonični po dimenzijama, zbog objektivno različitog značaja ovih delova spomenika. Takođe, zahtevano je da autor smanji dimenzije skulpture u prirodnoj veličini s obzirom na veličinu objekata u okruženju i njihove međusobne odnose.

https://www.blic.rs/vesti/beograd/lici- ... ja/xvmrsb9
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=659451#p659451:wurgx6yl je napisao(la):
vranac » Čet Sep 12, 2019 2:36 pm[/url]":wurgx6yl]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=659410#p659410:wurgx6yl je napisao(la):
Strahinya » 12 Sep 2019 11:23 am[/url]":wurgx6yl]Nažalost i ovo što bude napravljeno novo biće prljavo i neodržavano kao i sve u gradu... Jako žalosno, ali istina. Niko ne radi svoj posao, a kultura ponašanja građana je na nivou štale. Zato.. da se naprave i jelisejski vrtovi, sve bi za godinu dana izgledalo kao livada posle vašara.

Не мора да значи. Када се измести и аутобуска станица, када се измени аутобуска окретница... биће далеко чистије и мање хаотично... е сада што ће направити саобраћајни хаос у граду ... то је друга прича...

Mislim da mora, nažalost... jer zašto i sad kad je neobnovljeno, mora biti prljavo i svuda smeće okolo.. O tome pričam. I to nije neka periferija već samo centar grada. Ono oko Basa neću ni da kometarišem.. prljavština... kiosci i javašluk ko u najgoroj palanci balkanskoj. Sramota me bilo kad sam prijatelja iz Dubaija doveo... U zemlju da čovek propadne od prostakluka.
 
Ja ne znam kako ce da vrate izgled poste, danasnja zgrada nema nikakve veze sa prethodnom.
 
Nema veze osim što je faktički ista zgrada samo oljuštena i dogradjena..
 
Sva ornamentika se može dodati na zgradi i da se ona vrati u prvobitno stanje.
 
Ne moramo čak do Drezdena, Budimpešta je upravo it temelja izgradila ovaj i još nekoliko sličnih objekata u poslednje dve godine do detalja kakvi su biili.
 
Uu nisam znao za ovo u Budimpesti vrhunski izgleda. Evo ove bi ja majstore pozvao da na mestu staklenca izgrade ovako neku gradjevinu da se uklopi u ambijent.
 
Pametni narodi grade iznova kulturno nasledje koje su izgubili, mi nalazimo izgovore kako je to kič i kako ne treba živeti u prošlosti jer danas nema smisla da se obnove stare zgrade.
 
shadestudio":1jg9a2ml je napisao(la):
Ja ne znam kako ce da vrate izgled poste, danasnja zgrada nema nikakve veze sa prethodnom.
Zgrada jeste teško oštećena u ratu, ali nije srušena. Prilikom rekonstrukcije je iskorišćen veći deo onoga šta je ostalo.
987929848b2d4f22c0ffc9d7093f97e7.jpg
6c23581e503553f69088452eca6822f1.jpg

Ima negde na forumu i slika iz vremena posleratne rekonstrukcije, probaću da je nađem...
 
Дословно иста зграда - само су јој закрпили рупе и поставили нову фасаду.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=659770#p659770:1uy4uwhb je napisao(la):
Posmatrac » 13 Сеп 2019 20:54[/url]":1uy4uwhb]Ne moramo čak do Drezdena, Budimpešta je upravo it temelja izgradila ovaj i još nekoliko sličnih objekata u poslednje dve godine do detalja kakvi su biili.
Шта су све они, Пољаци и Немци обновили.. За пола "обновљених" зграда нису уопште имали ни планове. То посебно важи за Варшаву, где у неким случајевима нису имали ништа више од мутних слика екстеријера, па им то опет није сметало да обнове порушено.

У Јапану, где је у традиционалном градитељству доминира дрво, обновљену зграду уопште не сматрају новом, ако је истоветна старој и обавља исту функцију. Сматра се да тиме "дух" зграде очуван, и да је оно што се променило мање важно.
 
Bilo bi lepo da se i Posta i sve ono predratno vrati, kompletno da se srede sve te zgrade u okolini, taj deo grada izgleda kao daleka Azija, slazem se da se covek postidi i pred sobom i pri pomisli da su mnogi stranci upravo taj deo Beograda prvo videli kada su izasli na autobuskoj ili bivsoj zeleznickoj stanici.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=659894#p659894:2laq891j je napisao(la):
Gollum » 14 Сеп 2019 01:01[/url]":2laq891j]taj deo grada izgleda kao daleka Azija
Не бих се сложио. Мислим да изгледа неупоредиво горе.

Далека Азија је, или неупоредиво уреднија, или боље носи своје "боре".

Не знам зашто, али код нас оронуло просто изгледа као оронуло, и нема нимало тог шарма који уме да има у свету.

Можда зато што је моје и што ме више погађа?
 
Kad sam rekao Azija mislio sam na ona strokava predgradja u Indiji, nisam se mozda dobro izrazio.
Nije problem sama oronulost, cak i na jugu Italije ima toliko gradica u kojima su zguljene fasade itd.. Ovo je prosto sve lose u paketu - oronule fasade, u prizemljima neki lokali sa sarenim reklamama, udzerice, bilbordi i bandere, prodaja svega i svacega ko na buvljaku, migranti.. Glava me zaboli kad tuda prodjem. A centar glavnog grada
 
ogradjena je zeleznicka stanica onom crnom ogradom/kontrukcijom koja drzi BW bilborde


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jeste da je lepo i simpaticno izgledalo nekad, ali modernizam, izmedju ostalog, je tezio da se malo izadje iz tog starog midset-a "predratnog stanja", tako da ne treba preterivati u teznji da se tamo vratimo, jer to definitivno ne zelimo.

Inace sam za rekonstrukciju stare poste kao za nijednu drugu zgradu u Beogradu. Samo sumnjam da kod nas postoje ljudi koji bi to izveli najbolje moguce, kao na ovom primeru u Budimpesti. Ne sme biti fusha, niti neka pojednostavljena verzija, vec samo 1:1.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=660030#p660030:gun15q6a je napisao(la):
Drakche » Sub Sep 14, 2019 9:29 am[/url]":gun15q6a]Jeste da je lepo i simpaticno izgledalo nekad, ali modernizam, izmedju ostalog, je tezio da se malo izadje iz tog starog midset-a "predratnog stanja", tako da ne treba preterivati u teznji da se tamo vratimo, jer to definitivno ne zelimo.
То што ти не желиш је ирелевантно и далеко је од става већине, а једино чему је комунистичка верзија модернизма тежила је затирање ранијег наслеђа. Из добро познатих разлога.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=660030#p660030:23t42h5e je napisao(la):
Drakche » 14 Sep 2019 09:29 am[/url]":23t42h5e]Jeste da je lepo i simpaticno izgledalo nekad, ali modernizam, izmedju ostalog, je tezio da se malo izadje iz tog starog midset-a "predratnog stanja", tako da ne treba preterivati u teznji da se tamo vratimo, jer to definitivno ne zelimo.

Inace sam za rekonstrukciju stare poste kao za nijednu drugu zgradu u Beogradu. Samo sumnjam da kod nas postoje ljudi koji bi to izveli najbolje moguce, kao na ovom primeru u Budimpesti. Ne sme biti fusha, niti neka pojednostavljena verzija, vec samo 1:1.

Hvala bogu modernizam je odavno izumreo tako da njegove postulate više niko ne uzima u obzir.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=660037#p660037:1s4wxy56 je napisao(la):
Bumbarevo brdo » 14 Sep 2019 09:49 am[/url]":1s4wxy56]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=660030#p660030:1s4wxy56 je napisao(la):
Drakche » Sub Sep 14, 2019 9:29 am[/url]":1s4wxy56]Jeste da je lepo i simpaticno izgledalo nekad, ali modernizam, izmedju ostalog, je tezio da se malo izadje iz tog starog midset-a "predratnog stanja", tako da ne treba preterivati u teznji da se tamo vratimo, jer to definitivno ne zelimo.
То што ти не желиш је ирелевантно и далеко је од става већине, а једино чему је комунистичка верзија модернизма тежила је затирање ранијег наслеђа. Из добро познатих разлога.

Nije bas tako. "Komunizam", u periodu kada je bio vodeca i jedina politicka opcija na prostoru SFRJ, je period kada je zemlja izasla iz razornog rata. Inace siromasna drzava, bazirana na poljoprivredi , bez velikih gradova (Bg je u to vreme imao cini mi se oko 300.000 stanovnika) usla je u industrijalizaciju. Ogroman mehanicki prirastaj u industrijske centre i vece varosi iziskivali su i masovnu izgradnju. Taj stil je i te kako imao smisla u to vreme. Jeftino (mada kvalitetnije od mnogih danasnjih novogradnji) i brzo. Manje je to bilo zatiranje nasledja vec potreba i date okolnosti.
 
Marone, period izmedju dva rata iz koga i datira većina lepih objekata u Beogradu je ujedno i period kada je industrija krenula da se razvija što se direktno prelivalo na arhitekturu, što kroz javne objekte, što kroz rentijerske zgrade, gradske vile, itd. Dakle svakako pre komunizma. Istina je doduše da je i u vreme komunizma industrija razvijana (planski i ne tržišno), ali to se po meni nije u toj meri prenelo na arhitekturu koja je ostavila posebno lepog traga na izgled Beograda.
 
Naravno Srdjane. Izmedju dva rata je industrija razvijana na trzisnoj osnovi, bez "diktata" drzave, i neki od najlepsih objekata i jesu nastali tada, ali i dalje je to bila drzava u kojoj je dominantno bilo selo. Ali bas dominantno, nista lose ne mislim. Ali nekako kod nas se ide iz krajnosti u krajnost, kao sto su i politike setale kroz krajnosti. Ipak svaki period je nosio nesto svoje, bio je uslovljen politicko-istorijskim okolnostima i nije nuzno zlo sam po sebi. Nazalost danas se to tako predstavlja. Lako odricanje od necega, pravljenje otklona, da bi se opravdalo nesto ili se nalazila baza u necemu (prblema, uzora itd). Period SFRJ je period nase istorije. Doneo je i dobre i lose stvari. Uostalom kao i sva drzavna uredjenja koje smo izmenjali u maltene nekoliko decenija. Isto kao i prica sa cirilicom i latinicom. Mnogi se priklanjaju jednom ili drugom pismu, ja volim oba i mislim da su bogatstvo. Lose je to sto se iz tih lutanja u krajnosti zalepljeno kritikuje jedna strana a uzdize druga. Na primer, u vreme SFRJ se stanovnistvo opismenilo. Deca su iz seljackih porodica dobila priliku da odlaze u srednje skole, studiraju (mislim na udaljene, pasivne krajeve). Tako da nista nije crno ili belo.
 
Vrh