Šta je novo?

Avala

Споменик Незнаном јунаку је маузолеј, не фонтана. Олош из Градске власти то не може разумети.
 
Ne podnosim ovu vlast ali to nije samo njihova ideja i estetika. Secam se jos pre 10ak godina trenda da se uvece tako osvetljavaju objekti po Beogradu pa smo imali i skupstinu koja menja boje, hotel Moskvu u bojama zastave, palata Albanija je menjala boju isto... Tuzno je sto sam se ponadao da su ipak shvatili koliko je ruzno.
 
To je svetski trend kojim se obeležavaju razni dani (Sveti Patrik, Dan Francuske i slično).
Za mauzolej na Avali zaista ne vidim razlog za to

Poslato sa telefona
 
Da ali kod nas se na dva minuta menjala boja skupstine npr iz crvene u plavu i slicno.. svaki dan.
Za Avalu se slazem da je vrv najgluplji i najbesmisleniji primer takvog osvetljenja, mada meni licno je ruzno svuda.
 
У свету је такво осветљење, углавном, огрнаичено на новије објекте или специјалне празнике.

Не прави се вашар од зграда изграђених у духу академизма, а посебно не маузолеја.
 
Nađoh sliku iz svoje arhive (2004. godina). Oprosti @Ksenija što remetim ove slike lepote:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661459#p661459:j0o8ettd je napisao(la):
GOJE » Sre Sep 18, 2019 2:44 pm[/url]":j0o8ettd]Nađoh sliku iz svoje arhive (2004. godina). Oprosti @Ksenija što remetim ove slike lepote:
Ti ništa ne možeš da poremetiš.
 
Kako to da smo tad 10 godina od kraja rata umeli da podignemo toliki i takav toranj a danas ne moze jedan trg da se poploca a da se ne raspadne posle 10 dana.
 
И тако... после последње променаде Авалом, за сада, кренусмо домовима својим, мој друг и ја. Било ми је важно да забележим пут и околину, а мој друг је инсистирао да обратим пажњу како ауто не труцка. :lol: Затим сам решила да се уверим и, док смо путовали, усликала сам призор залазећег сунца и околине а које, пооооојма немам. :lool: Pogledajte prilog 4Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1

П.С. Ко ми даде петицу из географије, грррдно се зезнуо. :lool:
 
Da li su ljudi svesni koliko šume mora da se iseče da bi se napravila ski staza?

Bolje da je prave na nekoj drugoj planini na dva - tri sata vožnje od Beograda i time nešto učine za provinciju.

Možda ovo znači da odustaju od gondole, a moraju da zarade određeni krugovi, pa traže priliku.

Poslato sa telefona
 
Pa kad se ljudi bune sto se seku stabla na Kalemegdanu, u Bulevaru, na Trgu, testera mora negde da radi...... :D

Zapravo na dva tri sata voznje vec postoje ski centri, cak toliko urbanizovani da mi se tamo ni ne ide. Recimo ``Centar`` Zlatibora vise podseca na prigradsko naselje ``Kaludjerica`` nego na neki ski centar ili recimo parkiranje vozila posetilaca u stilu kao na Kopaoniku ce bas da oplemeni Avalu, jedinu beogradsku planinu.....
Ekocid u kombinaciji sa urbicidom u najavi....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=663268#p663268:1fbgvcyh je napisao(la):
AcaDorcol » 23 Sep 2019 21:27[/url]":1fbgvcyh]
Licno smatram da od miniranja Zrnova i izgradnje spomenika, vece opasnosti za ovu jedinu beogradsku planinu nije bilo....
Београд има две планине, Авалу и Космај. Против сам ски стазе на обе планине.
 
Ja sam za izgradnju ski staze, a broj drveća koji će da se iseče je zanemarljiv, sa obzirom na količinu drveća na celom tom prostoru. Više drveća meštani iseku za ogrev, nego što bi bilo isečeno za ski stazu. I u nacionalnim parkovima iseku drveće linijom dalekovoda, pa ne vidim da se neko buni.

U svakom slučaju to je prilika da se taj kraj malo "podigne", jer iako ima spomenik i toranj, kako trenutno stanje stvari stoji, gore ne idu ni beograđani, a ni turisti.
 
Zanemarljiv?

Evo Divčibara, pa pogledaj koja je to širina i koliko je to realno u stablima i procentima.

Pogledajte prilog 1

Nisam skijaš, pa pre nisam obraćao pažnju, ali kada sam pre par godina počeo da primećujem da su ski staze uglavnom okružene drvećem, nije mi baš bilo dobro kada sam shvatio koliko tu drveća mora da se poseče



Staza ima oko 700m, na Avali bi verovatno bila kraća
 
Okolo ga opet ima koliko hoćeš, još su ovo sve četinari, što na Avali nije slučaj, gde od četinara imaš hitlerove borove na vrhu, a dole je sve listopano drveće i žbunje.
U svakom slučaju tom trasom neće ići asfalt nego ostaje trava.

Šta misliš koliko se u četinarskim šumama širom Srbije godišnje oseče drveća za drvnu građu, a koliko u listopadnim za ogrev?
Sa druge strane nažalost koliko livada se zapusti zato što nema ko da ih obrađuje.
 
A ovako bi to otprilike bilo na Avali


Pazi, ne sporim ja da to nije toliko strašno, ali da li bi bilo ekonomski isplativo?

Bolje da rade to van Beograda, ili barem na Kosmaju koji je površinski veći.
 
Može da bude zabava za sirotinju ko Ada.
Malo ko može da izdvoji za letovanje i za zimovanje, a najbliža skijališta su ti dovoljno daleko da ne možeš da ideš na dnevnu varijantu, ovako ostaje prilika da izađeš za vikend i skijaš.
Što se Kosmaja tiče veći jeste i bolji za tu namenu, ali je i duplo dalji.
 
Ne znam samo kako bi to uopšte moglo da se isplati, koliko vidim staza bi bila na jugoistočnoj strani Avale a to kombinovano sa mizerijom od snega koji ovde pada i temperaturama... Ima ono skijalište u Košutnjaku ako je i dalje aktivno, još je bliže gradu...
 
Ja sam lupio na mapi poziciju staze. Ne znam da li ima nekih detalja o tome gde bi staza trebalo da bude.

edit: našao nešto
https://www.blic.rs/vesti/beograd/ski-staza-bob-na-sinama-zip-lajn-na-avali-se-priprema-gradnja-velikog-zabavnog-parka/nvtzr98


- Imajući u vidu nadmorsku visinu i klimatske karakteristike, skijalište je predloženo na padini severozapadne ekspozicije i predložena je izgradnja sistema veštačkog osnežavanja, odnosno fabrike snega. Tako bi se skijalo i u uslovima kada su dnevne temperature iznad nula stepeni, u periodu od novembra do februara – objašnjavaju iz "Skijališta Srbije" i dodaju da će staza biti pokrivena posebnom veštačkom podlogom kako bi se koristila i u uslovima bez snega.

Troškovi projektovanja i izgradnje centra iznosiće oko pet miliona evra, ali kako se nadaju turistički poslanici, ta investicija bi nam se i te kako isplatila jer bi predstavljala novi adut u turističkoj ponudi Beograda.
 
Vrh