Šta je novo?

Mediji u Srbiji (TV, Novine, Internet, Radio..)

Jel N1 nije ni želeo da učestvuje ili je nešto drugo?

Ovi su baš đubre.
 
Koliko sam ja čuo - ali nisam siguran tako da ništa ne tvrdim i ne držite me za reč - N1 hoće nacionalnu frekvenciju, ali mu ovi ne daju. Iz očiglednih razloga.
Johnest_Hon":5s4kuxdg je napisao(la):
Ono kad BK deluje najbezazlenije...
Oooo, nisu ni oni naivni. Karići su se dobrano slizali sa sadašnjom ekipom, tako da nema sumnje da bi im služili kao propagandna mašina. Možda ne bi bili agresivni kao Pink i Studio B, ali bi zato 24/7 slušao o istorijskim momentima i trijumfima vlasti i države.
 
Ma naravno, slizaće se takvi uvek s kim treba, ali imaju tu potrebu za samoreklamerstvom koje ide uz grotesku i komediju pa daju malo drugačiji šmek... :D
 
Evo jednog istraživanja koje daje pravu, tragičnu sliku dokle su nas ovakvi mediji doveli. Jer nema sumnje da u Srbiji većinske stavove, vrednosti i politička verovanja određuju isključivo veliki mediji. Skolu su odavno sveli na nešto nebitno, pa sem ranog formiranja najopštijeg nacionalnog identiteta, možemo da je isključimo kao faktor koji ima iole značajniji uticaj na formiranje ostalih stavova.

Naoko je paradoksalno da ljudi ne veruju medijima, ili bar tvrde tako, a da je ipak njihov uticaj najveći. Međutim to je poznati fenomen jer ljudi sa malo formalnog obrazovanja, malo kvalitetnog slobodnog vremena i bez formiranih navika kritičkog razmišljanja, jednostavno NEMAJU drugi izvor informisanja koji ih snabdeva informacijama u iole sličnom obimu, pa i ne primećuju da im mediji bez ikakve odbrane i tokom dugog perioda u glavu ubacuju i određene vrednosti i određeni način razmišljanja i određena interesovanja, a ne samo gole informacije kojima oni u početku i ne veruju previše. Međutim to što im u početku ne veruju na duže staze nije ni bitno, jer vremenom medijima sugerisani način razmišljanja, vrednosni i politički sistem koji oni implicitno propagiraju budu usvojeni bez obzira da li bi to ti ljudi želeli kad bi ih bili svesni. Pa je na kraju svejedno, ljudi će vremenom početi verovati u taj tip vesti i njihovu osnovnu intenciju, ali i usvojiti sugerisani način razmišljanja, svejedno što i dalje ne veruju uvek u površinski vidljivi sadržaj svake vesti, pa je cilj medijskog vlasnika i manipulatora svejedno ispunjen. Tako da čak i apsurdno glupi naslovi po novinama vremenom imaju svoj uticaj.

A evo kakav je dosadašnji učinak naših medija, ali i kakva nas budućnost čeka sa OVAKVIM kvalitetom razmišljanja:

ISTRAŽIVANJE Skoro polovina Srba veruje da države KRIJU ISTINU O VANZEMALJICIMA

Velike svetske sile kriju pravu istinu o vanzemaljcima, Milošević i Đinđić nisu preminuli na način na koji je to prikazano javnosti, virusi se namerno izazivaju kako bi ugrozili određeni narodi, ovo su više nego neobični verovanja građana Srbije koji su dobijeni na osnovu istaživanja studenata Fakulteta političkih nauka sprovedenog tokom prethodnih meseci.

Naime, studenti druge godine ovog fakulteta sproveli su istraživanje tokom aprila i maja na uzorku od 1.150 punoletnih građana Srbije ne bi li proverili stavove građana o teorijama zavere. Takođe, jedan od osnovnih ciljeva ovog istraživanja je ispitivanje uloge medija u konstruisanju diskursa teorija zavere.

Rezulati istraživanja pokazali su da je verovanje u teorije zavere veoma rasprostranjeno među Srbima, a na skali od 0 do 1 (gde 0 znači ne verujem uopšte u teorije zavere, a 1 verujem u potpunosti), ispitanici nalaze na indeksnoj vrednosti 0,6 što je prilično visok skor.

Sudeći prema podacima dobijenim na osnovu istaživanja, više od 70 odsto ispitanika smatra da se pojedini virusi namerno izazivaju kako bi se ugrozili životi određenih naroda ili grupa.

Zanimljivo je da čak 40 odsto ispitanika smatra da moćne države kriju pravu istinu o vanzemaljcima od običnih građana, dok blizu 65 odsto ispitanika navodi da države često same ubijaju svoje građane koje smatraju nepoželjnim.

Osim ovih zanimljivih teorija zavere, posebno su interesantne konstatacije ispitanika koje se odnose na Srbiju.

Više od 55 odsto ispitanika smatra da Đinđić i Milošević, nisu umrli na način na koji je to javnosti predstavljeno, a oko 50 odsto učesnika istraživanja smatra da je prikriveni cilj Jugoslavije bio da se uništi Srbija, kao i da postoji svetska zavera protiv Srba i Srbije.

Rezultati istraživanja koje su sproveli studenti FPN-a pokazuje da što su članovi ispitane grupe konzervativniji, etnocentričniji, autoritarniji i otuđeniji od politike pokazuju statistički značajno veću sklonost ka verovanju u teorije zavere.

- Uvidi iz istraživanja pokazuju da oni ispitanici koji navode da ne razumeju dobro političke procese, značajno više veruju u teorije zavere. Takođe, oni se uglavnom informišu putem tradicionalnih medija, kao što su televizija, radio i štampane novine - navodi se u zaključku istraživanja.

Verovanje u teorije zavere pokazuje dublje nepoverenje u medije i zvanične verzije događaja, što jeste problematično.

Teorije zavere, mašta i nesvakidašnji zaključci su nešto što je prilično rasprostranjeno kod srpskog stanovištva, a nedovoljna informisanost, menatlitet i želja za isitcanjem svog stava doveli su do toga da ispitanici imaju prilično problematična mišljena u koja žele da ubede ostatak stanovništva, ma koliko i sami bili nesigurni u njih.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/istra ... ma/04qnjw7
 
Igore, ne zameri mi na nastavku off topic diskusije, ali mislim da je jako važno demantovati dezinformacije iznete u diskusiji, kako neistine ne bi ostale zauvek netaknute u virtuelnom prostoru :D

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=663764#p663764:okbja6a4 je napisao(la):
vranac » 25 Sep 2019 12:02 pm[/url]":okbja6a4]N1 je америчка телевизија, под уредништвом ЦНН, и једно време власничком контролом бившег директора ЦИА (Дејвид Петреуш), а не нека независна телевизија како се представља. Да ли је њима циљ нормализација ситуације Србије? Наравно да није. Па онда не можеш да очекујеш другачији програм.

Elem, oguliću prste reagujući na ovu 100. puta iznetu laž na forumu, ali idemo opet iz početka.

- N1 nije (samo) američka televizija. Isticati "geografsko" vlasništvo u ovakvom globalno-korporativnom svetu, jednostavno je isuviše neprecizno. Dakle N1 televizija je deo kompanije "United Media" koja je opet deo "United Group", a čiji je većinski vlasnik britansko-američki investiconi fond BC Partners. Udeo u vlasništvu ima i Evropska banka za obnovu i razvoj, a deo u vlasništvu je zadržao i prethodni vlasnik - investicioni fond KKR.

- Upravo se zbog KKR-a stalno potencira neka sudbonosna uloga Dejvida Petreusa u uređivačkoj politici N1. Petreus je po penzionisanju postao direktor KKR-ovog globalnog instituta čiji je posao da rade analize za investicije fonda na novim tržištima. Kao i sve eks-špijunčine, jednostavno je unovčio svoje poznavanje prilika u svetu. Ali čovek niti je vlasnik KKR-a (niti je KKR više većinski vlasnik "Uniteda"), niti mu u opis posla spada uređivačka politika bilo kog medija koji je samo zrno maka u nepreglednom polju crvenog cveća u vlasništvu fonda. Uostalom, i jednog dana kada Bata Gašić ode iz BIA i vrati se svom izvornom zanatu, pa dođe da ti renovira kupatilo - da li je onda tvoja WC šolja "BIA k**njara" ili ne? :D

- Najčešća zabluda je međutim da je N1 "pod uredništvom" CNN-a. Cvrc! N1 je partnerska stanica CNN-a (tzv. affiliate) i takvih TV stanica ima više od 900 (!!!) u celom svetu. Cela poenta aranžmana je da N1 ima pravo da reemituje određen broj sati programa CNN-a, a oni, s druge strane, mogu da koriste materijal TV N1 da pokriju dešavanja iz našeg regiona, a ne da troše novac da šalju svoje dopisnike i sl.

- E sad, da li je "normalizacija Srbije" cilj N1? Pa, ne baš. Cilj im je, kao i svim korporacijama, na prvom mestu da ostvare profit. Navika ljudi u regionu da satima gledaju vesti na TV-u ih je motivisala da otvore informativni kanal, a upražnjeni deo medijskog spektra naklonjen opoziciji, odnosno nenaklonjen vlasti i Vučiću, im je u dobroj meri skrojio uređivačku politiku. Ali tražiti neku globalnu teoriju zavere u delovanju medijske grupacije čiji su najprofitabilniji proizvodi "Sportklub" i "Grand", i u okviru koje posluje muzički kanal dubioznog kvaliteta - IDJ (dakle, nešto što je redovan dekora naprednjačkih javnih okupljanja), je apsolutno "omašen gol".

- Treba istaći to i da je za "nedostatak objektivnosti" u velikoj meri odgovorna vladajuća stranka zbog moratorijuma na gostovanja na N1. Mislim da je običnom čoveku teško i da zamisli koliko to duboko ide - svim funkcionerima, pa i nižim činovnicima, čak i nepartijskim čelniciima javnih institucija se iz stranačke centrale "preporučuje" da se ne odazivaju pozivima sa N1.

Ukoliko Igor smatra da treba obrisati ovaj post - može, ali samo ukoliko obriše i Vrančev i svu diskusiju koja se potom povela na osnovu podmetačina iz naprednjačko-šovinističke kujne ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=663949#p663949:1q6n6zxa je napisao(la):
Homer Jay » 25 Sep 2019 09:35 pm[/url]":1q6n6zxa]- E sad, da li je "normalizacija Srbije" cilj N1? Pa, ne baš. Cilj im je, kao i svim korporacijama, na prvom mestu da ostvare profit. Navika ljudi u regionu da satima gledaju vesti na TV-u ih je motivisala da otvore informativni kanal, a upražnjeni deo medijskog spektra naklonjen opoziciji, odnosno nenaklonjen vlasti i Vučiću, im je u dobroj meri skrojio uređivačku politiku. Ali tražiti neku globalnu teoriju zavere u delovanju medijske grupacije čiji su najprofitabilniji proizvodi "Sportklub" i "Grand", i u okviru koje posluje muzički kanal dubioznog kvaliteta - IDJ
ИДЈ, Н1, ВАЈС, некадашњи Б92...све је то једна иста фирма и свима јесте циљ профит. А највећи профит је вазда био у необразованим колонизованим друштвима.

Ако неко данас верује у слободне медије без агенде већ као обичне привредне субјекте...Наиван је бескрајно.
 
smeta mi iznošenje neistina pa moram....
nekadašnji B92 ama baš nema nikakve veze sa profitom. firma finansirana od strane USAID-a samo sa jednim ciljem: rušenje režima Slobodana Miloševića i "demokratizacija" Srbije.

a žalosno je to što smo od svih silnih "slobodnih medija" spali na to da "CNN Affiliate" jedini "pokriva" sve vesti i daje koliko toliko objektivne vesti.
 
Keramičar":1mwg89ex je napisao(la):
smeta mi iznošenje neistina pa moram....
nekadašnji B92 ama baš nema nikakve veze sa profitom. firma finansirana od strane USAID-a samo sa jednim ciljem: rušenje režima Slobodana Miloševića i "demokratizacija" Srbije.

a žalosno je to što smo od svih silnih "slobodnih medija" spali na to da "CNN Affiliate" jedini "pokriva" sve vesti i daje koliko toliko objektivne vesti.
Ovo za B92 treba da razdvojiš šya je bila čija namera... Na kraju se neki jesu oziljno "oparili" od "projekta B92" tako da tu jeste profita bilo, itekako!

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
e da su se oparili samo neki.... svi su se u tom projektu oparili, neki desetine miliona strane valute, a neki samo par stotina hiljada strane valute
 
Današnje novinarstvo. U Srbiji, a i u svetu bogami:

https://www.b92.net/lokal/subotica/drus ... lo-1933943

Znači kako meni izgleda ova vest:

Saobraćajna policija Subotice saopštila je da je dobila specijalno vozilo. To vozilo je specijalno jer je specijalno opremljeno specijalnom opremom za vršenje policijskih zadataka.

Subotica je grad uz Koridor 10, ako niste znali. Ovo vozilo će puno da znači policiji da radi svoj posao u tom gradu.

Nemamo ni sliku, ni opis, ni objašnjenje tog vozila, ali verujte nam na reč kad kažemo da je to vozilo specijalno i da će da koristi policiji.

Beee92


oh-god-praying.gif


Sačuvaj me bože kakve gluperde danas sebe nazivaju novinarima!
 
Ta profesija je ukinuta, sad su aktuelni brzi utovarivači sadržaja u portal, defakto daktilografi.
 
Naravno, vi mnogo dipronosite tome, jer citate te gluposti.
Oni zive od klikova, i kada bi svi prestali da citaju te djubre portale, morali bi da se unormale.

Ja nikako ne mogu da razumem da je od onako fenomenalnih Blica i B92 od pre 15-20 godina nastalo OVO!
 
A šta da čitam, N1 koji nema nikakve vesti osim onih o SNSu i poneku iz sveta?

Kada ćeš da shvatiš da ne postoji nijedan portal u Srbiji koji pokriva sve bitne aspekte društva i da ovde čovek hteo ne hteo mora da se izlaže nekolicini izvora da bi ostao u toku sa dešavanjima?

A da su se srozali, slažem se. B92 je postao partijsko glasilo i posebno je uništen u zadnje dve godine, sa postepenim isterivanjem starih kadrova nakon partijske akvizicije. A Blic nije toliko politizovan jer ga drže Nemci, ali se sam uvaljao u vnago još pre 10 godina kad je postao vašarište clickbaitova, poluvesti i tračeva.
 
Bender, opet nisi razumeo.
Nemam problem sto su politizovani, svi su donekle.
Nego sto bukvalno vredjaju inteligenciju clickbait naslovima i debilnim vestima.

Toga nema na N1 i politika.rs !
 
Clickbait naslova na N1 i Politici nema, ali debilnih vesti itekako ima.

Jedini način da neko u Srbiji se redovno informiše o svim važnim stvarima, kako u svojoj zemlji tako i van nje, je da se napravi neki napredni VI softver koji će prolaziti kroz sve domaće portale i njihov sadržaj i onda za sukobljene vesti izvlačiti ono gde se istine poklapaju (npr poklapa se pisanje B92 i N1 o sudaru u gradu), kao i da prenosi na jedno mesto one vesti koje 8 od 10 portala nije izvestilo, a preostala 2 jesu.
 
Evo chalenge, navedi danasnje debilne vesti sa Politike i N1, a ja cu sa Bljuca i B92, pa da vidimo koja je to razlika.
Nebo i zemlja.

Problem sa tim debilizmima i clickbaitom, sto ti se na pocetku to gadi, medjutim svakodnevno konzumiranje tog djubreta ostavlja uticaj na psihu.
Vremenom se naviknes, i pocnes da prihvatas kao normalno.

Zrtva koju placas da bi "bio u toku" je suvese velika, strada psiha.
A na N1 i Politici imas sasvim dovoljno vesti, osim ako nisi news manijak.
 
Pa upravo od konzumiranja N1 strada psiha. Sa pričama kako smo najgori u svetu i kako će Korona da uništi čovečanstvo.

Politika ima šaku jada od vesti. Ekonomija im je relativno ok pokrivena. Društvo i Beograd sačuvaj me bože. Imaju doduše cara Dejana Aleksića (ozbiljno mislim, čovek je car) koji se trudi da pokrije koliko može o Beogradu. I ima i ona Branka valjda. Ali problem je i u samom uredništvu, koje objavljuje te vesti sa zakašnjenjem od dva dana, ili ih ne objavljuju uopšte. Očekivajući valjda da će ljudi koji su prešli na online čitanja - da kupuju opet papirna izdanja. Ne, neće.

Mada i ta ekonomija u Politici je često troma i bave se samo klasičnim vestima, i to ponajviše za Srbiju. Prosto, spori su i tromi. Targetiraju penzionere i matorce kao svoju ciljnu publiku što nije uvek loše, ali za mladog ili sredovečnog muškarca koji bi da se informiše o svetu u kome i živi, ali i radi, to je nedovoljno.
 
Evo prve 4 vesti sa sa Bljuca:
- "SVE SE INFICIRALO" Ovo je pravi razlog zbog kog je Aleksandra Subotić napustila "Zadrugu 5"
- Ona je nova NAJATRAKTIVNIJA DAMA BALKANA! Izgleda nestvarno, a na Instagramu pokazuje više nego "što bi trebalo" /VIDEO/
- CEO SVET BRUJI O OVOM SLUČAJU! Rodila se beba kakva se rađa jednom u 625 MILIONA SLUČAJEVA - lekari u neverici!
- Reke lave gutaju sve više kuća na Kanarima, stižu ZASTRAŠUJUĆI SNIMCI: U blizini erupcije primećene MUNJE (VIDEO)

Pa da mi plate ne bih mogao ove bljuvotine da citam.

A evo sa N1:
- Sebastijan Kurc se u utorak suočava sa glasanjem o nepoverenju
- Đukanović: SPC je prekogranična infrastruktura srpskog nacionalizma
- Tesla seli sedište kompanije iz Kalifornije u Teksas
- Ceo Liban bez struje, elektrane zatvorene zbog nestašice goriva

Ne vidim sta je ovde debilno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=887762#p887762:qd4jalb4 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sub Okt 09, 2021 12:37 pm[/url]":qd4jalb4]Pa upravo od konzumiranja N1 strada psiha. Sa pričama kako smo najgori u svetu i kako će Korona da uništi čovečanstvo.

N1 sprovodi agendu svojih vlansika.
Cinjenica da je Srbija u vecini stvari najgora u Evropi, ne znaci da su sve druge stvari na N1 istinite.

U tome sto je Srbija najgora, mi obicni gradjanine uzivamo, medjutim uziva beogradska urbana elita koja je imala cak i vlast i nije nista popravila.

Mislim da se covek najbolje informise u razgovorima sa nakupcima na pijaci, sa taksistima, advokatima i policajcima.
 
српско новинарство, а нарочито интернет "новинарство" је одавно на дну септичке јаме. једва има 5 квалитетних новина/магазина
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=887828#p887828:2mc6nmbp je napisao(la):
chiko » Sub Okt 09, 2021 4:53 pm[/url]":2mc6nmbp]
A evo sa N1:
- Sebastijan Kurc se u utorak suočava sa glasanjem o nepoverenju
- Đukanović: SPC je prekogranična infrastruktura srpskog nacionalizma
- Tesla seli sedište kompanije iz Kalifornije u Teksas
- Ceo Liban bez struje, elektrane zatvorene zbog nestašice goriva

Ne vidim sta je ovde debilno.
Gde im je rubrika Beograd? Gde je rubrika društvo? Jel ti i oni očekujete da ja špartam i listam kroz ceo sajt da bih došao do poneke vesti koja me zanima?
Drugo, po kom to osnovu očekuješ da ja tebi dalje obrazlažem zašto ne čitam N1? Evo, zašto ti učestvuješ u ovom forumu a ne u onom drugom, srodnom, podjednako poznatom? Nemoj da mi odgovaraš, sam ću da dam odgovor - zato što je to tvoje pravo, a mene se ne tiče. I nema šta da te pitam tako nešto niti ti ima šta meni da odgovaraš.

Kao što rekoh, mrzi me da čitam N1, jer su mi se ogadili koliko i Pink, a uz to imaju nikakav raspored i sortiranje vesti i gledaju da sve provuku kroz politiku. Rekao bih čak da su nikakav portal za izveštavanje o bilo čemu što nije politika. Ti se isčuđavaj do mile volje što čitam više portala. Upravo to što ja pratim i vesti sa B92, Blica i Politike je razlika koja mene čini kompetentnim da učestvujem u svim temama na ovom forumu i da prati dešavanja u svom gradu, dok ga ti koristiš za jednu jedinu temu, koja pritom nema ni veze sa Beogradom - Korona, Korona i samo Korona. Mada evo, ako ti nešto znači, verujem da ljudi koji redovno prate N1 su upućeniji u svakodnevna politička dešavanja u Srbiji nego ja koji ne pratim. Ozbiljno to kažem, nisam ironičan. Rekoh već ranije da N1 pokriva nešto što drugi ne pokrivaju. Ali avaj, meni je u ovom periodu važnije da se informišem o vestima drugih kategorija nego šta je Stefanović rekao Vučiću. A kada budem imao želju da širim svoj asortiman izvora informisanja, rado ću da te kontaktiram radi saveta i uputa. U međuvremenu, ako ti smetaju moji postovi iz bilo kog razloga, pa i tog što komentarišem posrnuće novinarstva u Srbiji (a i svetu), ti ih stavi na ignore i nećeš ih više videti. Hvala lepo, prijatan dan želim.
 
Malo si kontradiktoran, kazes da komentarises posrnuce novinarstva u Srbiji (i u svetu), a zatim kazes da najvise citas one najdjubrivije portale, i time ih direktno sponzorises.
Valjda kapiras da svaki klik na njihov sajt, donosi im neki pare.

Da svi (ili veliki broj) odluce da ne citaju bljuc, da vidis kako bi se unormalili.
 
Vrh