Šta je novo?

Crna Gora

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=663178#p663178:o6rkmi7g je napisao(la):
tragac » 23 Sep 2019 14:39[/url]":o6rkmi7g]Kvalitet puteva u CG je dosta i do sastava zemljišta, kraško tlo je čvrsto i nema toliko sleganja kao u Srbiji, jednom se uradi put i može da traje 20 godina.

Крашко тло се не слеже ал зато мало мало бам отвори се рупетина и све прогута. Мада то можда и зависи до других ствари, Флорида је цела од краса (али равна) и редовно им се отварају рупе
 
Mali off kad već spomenuste kraško tlo...meni se čini šta god da se gradi u Srbiji, obavezno je propraćeno sa ufff to je jako teško i nezahvalno zemljište, ima ovoga i onoga, ispade da smo malerozni i imamo najgori sastav zemljišta na kugli zemaljskoj a ne da smo lenji, nemarni itd...
 
Put kroz kanjon Morače svake godine presvuku asfaltom, ne zato što svake godine loše urade već zato što se kroz njega slije baš mnogo vode koja uništava asfalt, a s obzirom da je tuda najkraći put od Beograda do mora - možete misliti koliko automobila tuda prođe.. Nadam se da kad bude završen auto put da će zatvoriti kanjon Morače makar dok ga ne srede savršeno....
 
То је баш критичан пут, посебно за лоше возаче. Много се и претиче а слаба је видљивост. Навијам за АП да буде што пре. Надам се да ће Кинези наставити ка Андријевици!
 
Ali treba i pohvaliti da prvi auto put u CG ide prema našim najvećim prijateljima. Kad se završi ovaj loš period koji traje godinama, biće opet Srbija i CG prijateljske...
 
Eath, dobro si rekao.. Milo i Vučko su baš dobri prijatelji i tačno znajju šta treba da rade da očuvaju vlast.. Zavadi, pa vladaj... Ali ne vidim u CG nijednog normalnog ko bi vratio CG na pravi put. Jedni kad bi došli - započeli bi rat i pokrali sve, drugi pokrali sve... Ali kakvo dvolično lice političara, kad se otvarao Miloš Veliki došao Andrija Mandić kao predstavnik CG i hvali vaš auto put, a pljuje ovaj Podgorica - Kolašin... I jedan i drugi su preplaćeni... Ali zato ne volim nijednog političara - gleda te u oči i laže... Inače ono što govorim za auto puteve i da vrijedi svaka dionica po 2 milijarde eura opet se isplati.. Država će uvijek biti u dugovima a ljudski život nema cijenu. Od nastanka puta kroz kanjon Morače do prošle godine život je izgubilo preko 2600 ljudi... njihove porodice bi dale sve šta imaju samo da im se oni vrate... gradite auto puteve nikako ne mogu biti skuplji od vojnih izdataka...
 
Dali ima neka informacija kada ce se spojiti Moracica i kada ce biti nastavak asfaltiranja. Pozdrav
 
Ne presvlače kanjon baš svake godine...odrade po neki deo...onaj deo bliže Pg su pustili da propada pošto je praktično deo gradilišta pa se ne isplati...
 
Evo malo i EXCLUSIVE!
Na mostu Moracica, ako ne bude nekih vremenskih nepogoda planirano je da se 4 i 5 Oktobra izlije beton na dva spoja po 2m i to izmedju P2 i P3 kao i P4 i P5. Dakle sa tih 4m poslednja, bice konacno u potpunosti spijen 960m dug i 203m iznad vode visok most. Na ovim prostorima zaista jedinstven!
I evo jos jedan podatak po prvi put ovde objavljujem na Beobildu, :gobb: a da zaista do sada nigde nije objavljeno, a to je da su rasponi izmedju stubova mosta asimetricni, variraju! Tu informaciju sam dobio licno od Duska Rondovica kad sam ga pitao " Da li postoji ijedan podatak koji nije objavljen o ovom mostu do sada u medijima "? Upravo tako mi je uz osmeh rekao "Eto bas to prenesi na Beobild, o tome do sad niko nije nista pisao" Razlog tome je sto je po prvobitnom idejnom resenju stub trebao biti u samom koritu Morace, te da bi se to izbeglo prihvacen je ovaj projekt. :vops: :sesir:
 
Благодарим на информацији Крцане. Мост је свакако чудесан!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=663493#p663493:1s4ghdps je napisao(la):
zoranuro » Tue Sep 24, 2019 3:21 pm[/url]":1s4ghdps]Dali ima neka informacija kada ce se spojiti Moracica i kada ce biti nastavak asfaltiranja. Pozdrav
Na ovom snimku izgleda da su nastavili da asfaltiraju posle onih probnih 500 m sredinom meseca.
Ili oko vidi sto bi volelo da vidi. (uporediti snimak sa prethodne strane od 17.09.)
 
Taj ili ti koji su odredili da stub ne treba biti u koritu, svaka im cast, i priroda ce vratiti za to. Sto bi rekli, fejt in hjumaniti ristord.
 
"Dosta više priče da smo Srbi" https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1596477
"Nedopustivo je, kaže akademik Radovan Radonjić, da su svim pravoslavnim vernicima u Crnoj Gori dostupne naše svetinje, osim Crnogorcima. “Koja to Venecijanska ili druga komisija ima pravo da se meša u stvari koje su isključivo crnogorske”, rekao je Radonjić.". Kao i druge kritike CPC mitropolita Mihaila i još nekih.
Ovde opet moram da podsetim na Staru Hercegovinu. Koja se inače pre toga zvala Vojvodstvo Svetog Save, a Sveti Sava je upravo osnivač SPC pre 800 godina. Crna Gora je kraj oko Cetinja koji se proširio i na delove Stare Hercegovine pre vek i nešto, nakon oslobođenja od Turaka. Pre toga ni Otomansko carstvo, ni Stara Hercegovina, ni Vojvodstvo Svetog Save... nije bilo imena Crna Gora. Zapravo sve su to stariji pojmovi od imena Crna Gora, imena koje se pojavilo u 15,16 veku, u pomenutom kraju oko Cetinja. Naravno, reč je istom narodu jer ljudi koji su se pojavili sa imenom Crna Gora, bili zapravo došljaci par planina dalje iz sadašnje Hercegovine, oko Zelengore (prema istraživanjima Petra Aškrabe Zagorskog). To će potvrditi i haplogrupe, i jezik i dijalekat koji se nije proširio samo do Crne Gore već Zapadnom Srbijom čak do Divčibara, tj Kosjerića, kao i naravno u Zapadnoj Hercegovini gde su danas Hrvati (pa tako moj brat iz Mostara ima isti naglasak kao moj drugar iz Kosjerića, s tim da ovaj drugi ne priča ijekavski).
Međutim taj isti narod je zadnjih vekova podeljen, što na katolike Hrvate, što na muslimane, što na Srbe, što na Crnogorce, što na severne Albance... U pitanju je bila uglavnom verska podela (mada u slučaju Albanije i jezička), tako da nije čudno što se ovde pojavljuje crkva, tj CPC. Ne kažem ni da je SPC svetinja, ali ima najdužu tradiciju od svih pomenutih crkava u tom kraju od oko 800 godina.
Dakle šta je ovde problem. Problem je što se jedan narod : Srbi Hercegovci i Srbi Crnogorci, oslobađao zajedno od Tuaraka karajem 19. veka. Crna Gora se brže oslobađala i zato je dobar deo Stare Hercegovine potpao pod nju, a bilo je ideja da Crna Gora bude sve do Konjica, čime bi skoro cela današnja srpska istočna Hercegovina danas bila u sastavu Crne Gore. To naravno tada nije bio tolko veliki problem među Srbima, ali pošto su bile dve srpske dinastije, pa kasnije dve republike, i na kraju dve države.. to je dovelo do bitnosti ovih pitanja, kao i uvek kada se nešto deli.
I sada ima jedna paradoksalna situacija, da je SPC koja je u tim krajevima osnovana pre 800 godina, "okupira" Crnu Goru koja je em nastala par vekova kasnije od istih ljudi, em se kaže da bi se te stare crkve SPC trebale preobratiti u CPC. Naravno, to ne bi bilo ništa novo jer su i mnoige crkve, džamije itd dizane na starijim religijama. Ali otrovnost je najveća u podelama jednog naroda kome će se stranom carstvu prikloniti. Jer isti su ljudi. Zajbani i sa jedne i sa druge strane. Znajući to, zar Mihailo & Co misle da će ti ljudi lako prepustiti svoju crkvu njemu ili bilo kome? Ako bi krenuo da otima crkve crnogorskim vernicima SPC moguće da bi neki od njih se digli i na oružje. I to nema veze sa stanovništvom u Srbiji, već sa stanovništvom koje živi na tom konkretnom mestu. Ne može Vasilije Ostroški koji se rodio u jednom delu Hercegovine, a službovao u drugom u okviru SPC, da bude "okupator" svoje đedovine, koja je to logika CPC ljudi? Kako onda CPC može uzeti starohercegovački Ostrog? Pa ko je onda tu napadač. Ostrog i druge crkve su se našle u CG posle oslobođenja od Turaka, i niko nije insistirao da se ta teritorija vrati pod naziv Stare Herceogovine jer i nije bilo toliko bitno ako je isti narod, jezik, vera. a pride je i Hercegovina bila strana, nemačka reč, pa što insistirati na njoj. Sa druge strane i sadašnja Srbija je okupaciona i bolesna teritorija, pa još nije vreme za ujedinjenje svih srbskih zemalja, biće kada Srbija kao najveća ozdravi, da ne zaražuje i uništava dodatno ostale.
Zaključak, ne mogu starohercegovačke crkve SPC na teritorije današnje Crne Gore da budu "okupatorske" jer su u pitanju starije institucije od samog imena Crne Gore. Ja mogu razumeti razočaranost današnjom Srbijom ali ne mogu razumeti izdaju srbstva, bratsva, roda, to je mnogo dublji pojam od današnje okupirane zemlje Srbije ili crkve koja nosi to ime.
 
Као што си лепо приметио док се Србија не ослобиди окупације, не могу ни друге Србске земље ..

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Nešto nisam u toku, od koga je Srbija to okupirana?!

Kod mene u selu još uvek nema nikakvog Okupatora.
 
Постоје само две варијанте: Или си са окупатором или елементарно незнање. Одабери сам.Председник земље сам каже да не може ништа без ММФ-а

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Ja sam uljudno pitao ko je okupirao Srbiju, pa sam očekivao i takav odgovor.

A, koliko znam Srbija nije okupirana od MMF-a, već je pohvaljena od njega.

Inače, ja sam odavno odabrao da živim u realnosti, a ne u radikalskoj iluziji.
 
kako vi ljudi to ne shvatate da je politicarima najbitnije da drze tenziju medju narodom kako bi zadrzali vlast... I Milo i Vucko i Plenkovic svi se oni kao mrze a svi tajno saradjuju... :) Mi kao budale se nesto svadjamo ili raspravljamo ko se sa kim razlikuje a svi smo iste budale :D Kad ja dodjem u Srbiju ja sam Crnogorac. Nemam slicnosti. Zasto me oni ne tretiraju kao Srbina?? Evo i ovdje na forumu: Zasto za auto put koji ce povezati CG i Srbiju raspravljamo u dvije teme? Eto.. Isti je put, a za vas je CG isto sto i Srbija - zasto onda mi admin prebaci komentar u CG? :) Zemljani, ti si jedan od najpametnijih ovdje i svaka tvoja rijec se postuje... I u pravu si sto se tice tvog komentara...APSOLUTNO SE SLAZEM... Da li CG treba da ima svoju crkvu? To ostavljam da se dogovore Amfilohije i onaj drugi kako se vec zove.. Umjesto da i jedni i drugi kao Bozji ljudi smire situaciju, pozovu jedni druge da stvaraju zajedno - a ne da bacaju kletvu jedni na druge... Menj je dovoljan moj mali oltar sa meni vaznim svecima kojima je nebitno je li SCP ili CPC posto je Bog jedan...
 
Ma taj autoput treba spustiti do Užica i ćao, kakva Crna Gora, kakvi bakrači.
 
Ствар је у томе, што ми је дојадило наметање " твоје " истине. Можда су попримили наше особине! Можда се свађају због носталгије! Можда због жене! Можда због забушавања. Шта год да је гледајући са форума, може бити било шта. Негирање било ког повода без личног увида у ситуацију, може само неко са видовитошћу, ако си ти тај , ево ја се извињавам!
 
Nije nikakvo nametanje, već moje realno vidjenje neke male čarke medju
kinezima, jer sam radio u takvom gradjevinskom kampu u inostranstvu.

Zato sam napisao da je možda trivijalna svadja zbog stresa i nostalgije.
A, nije realno da su kinezi "poprimili naše osobine" za samo par meseci.
 
Vrh