Šta je novo?

Cene nekretnina

Teško je u istoj rečenici reći "jeftino samo 1600e/m2" i "cirka 200,000 eura".

Plus takav stan traži još jedno 20-30 hiljda evra za rekonstrukciju.

Broj kupaca spremnih da iskeširaju četvrt miliona evra za salonac, koji verovatno nema parking mesta, nije veliki. Što opet ograničava cenu.
 
Cene nekretnina rastu i ima da rastu jer nam je politička, institucionalna, ekonomska i svaka druga stvarnost takva da ljudi čim dođu do nekih para, ušteđevine i gledaju u šta da ulože te pare da ne bi propadale pod dušekom ili u banci (niske, maltene nulte kamatne stope na štednju), ulažu u nekretnine. I to ne samo ljudi iz Beograda. Ovde u Beogradu se investicijski kupuju stanovi i od strane ljudi iz Crne Gore, Republike Srpske pa i Federacije. Dakle nije samo rešavanje stambenog pitanja. Plus pranje para kroz izgradnju i kupovinu nekretnina je kod nas dobro poznata činjenica.
 
Koliko sam shvatio od iduće godine stupa na snagu zakon koji u Srbiji ozakonjava razne tipove investicionih fondova. Bilo bi lepo da se pojavi još svetskih real estate igrača sem nesrećnog CBS.
 
Svi vi koji vagate i planirate kupovinu stana treba da znate bojazan mnogih investitora je sada vec počeo da se ostvaruje. Kriza je pocela.
Po pouzdanim informacijama svi veci investitori pocinju sa agresivnijom prodajom stanova (sto se vec dalo primetiti).
A tek ce uslediti period (narednih godinu dana) kada ce se nuditi stanovi kao da su hemija, kozmeticki proizvodi, last minut ponude za zimovanja i letovanja i sl.
Pretpostavka je kod svih njih da ce uslediti za 1 god a najkasnije do sredine 2021 dramatican pad prodaje a tako i pad cene nekretnine.
Vec su zastali mnogi veci projekti sa realizacijom.
I do sada su taktizirali sa izgradnjom. A neki su uzurbano gradili jer se ocekivao i ranije pad prodaje i pad cene. Sada je to vec neminovan scenario jer kriza je pocela a glavni udar je po proceni za oko 1 godinu kada se ocekuje i pocetak spuštanja cena nekretnina.
Pretpostavke su razlicite od toga da ce biti drastican pad pa do toga da ce se vratiti na 2014/15. Svakako ce zavisiti i od samih kupaca koji i svojim odlukama uticu na cenu.
Ali sigurno je 100% da cene idu dole najkasnije za 1 godinu. To su ocekivanja investitora a ne mene ili kupaca.
Zato uzdrzite se od kupovine, godina nije veliki period.
Isto tako je bilo i 2008 sa Belvilom, cene su cak isle do 2100 a posle hladan tus nije moglo ni za 1600. Belvil 2150 stanova projekat koji se prodavao 8 godina. Nije imao konkurenciju sem kasnije Westa65 po višoj ceni i Abloka koji je fantasticno krenuo 1670e ali sad kilavi i oba projekta zajedno imaju manje stanova od Belvila.
 
Ukoliko stvarno nastupi kriza, a svi je nešto najavljuju, ond aje to loša vest za ljude koji su podigli kredite. Kriza znači manje plate, a to znači problemi sa servisiranjem mesečnih rata.
 
Sada sam u nedoumici da li da kupujem onaj stan u Barajevu 300 evra po m2 ili da ipak sacekam pad koji se uveliko najavljuje...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=665406#p665406:2g6q63ui je napisao(la):
Assad84 » Uto Okt 01, 2019 9:46 am[/url]":2g6q63ui]Sada sam u nedoumici da li da kupujem onaj stan u Barajevu 300 evra po m2 ili da ipak sacekam pad koji se uveliko najavljuje...
Prijatelju čekaj da padnu cene da možeš odmah da kupiš i leteći automobil.
 
Kupuj sto pre, cene u barajevu su vazda pratile nbg, neraskidivo su povezane. Uzimaj kredit, ne cekaj sekunde. Na nbg ce biti 8000 eur kvadrat, a u barajevu 4000. Nezaustavljivo nam skace standard, a i stranci ce se lomiti da kupe stan u jednoj ovakvoj metropoli, koja doduse nema metro, al aj sad... A svi smo samo o barajevu pricali na prethodnim stranama, isti je to sistem i ista klijentela ko prva zona. Mada i Sopot nece biti ispod 2000.
 
Smisao za humor vam nije jaca strana,jel vam neko mozda nekad otkrio tu strasnu istinu,ili jednostavno previše lično doživljavate cenu fensi novogradnje iz nekog razloga?

Znaci sve se ustvari odnosi na snobovsku novogradnju na Nbg-u,dobro je da ste nas obavestili o tome,evo uzdrzacemo se od kupovine godinu dana,taman dok bude zavrseno par kondominijuma,tauera i ostalih stranih reci koje nisam zapamtio
 
Mene licno ne pogadjaju cene fensi novogradnje, mada umeju malo da me iznerviraju sa cenama raspale starogradnje. :shock:

S druge strane, neki skacu ko opareni na svaku ideju da bi mozda cene mogle da padnu iz ovog ili onog razloga. Sorry za moj los humor, al nisam ja prvi poceo :wink:
 
Pa cene te starogradnje,koja je inače bolje građena, na Nbg-u ide i duplo jeftinije nego novogradnja u blizini,šta tu ima da vas nervira,da li treba da bude džabe da bi oni koji predviđaju kataklizmu za najviše godinu-dve kupili stan u centralnoj gradskoj opštini za nešto malo para jer im se ne daje više a žarko ga žele.
 
eh sad ide i duplo jeftinije. gde ide duplo jeftinije? Osim ako se ne gleda tipa cena u kuli i nekoj starogradnji na "kraj sela".
 
Stara gradnja je možda bolje građena ali 70 godina vremena i neodržavanja čuda čini. I za "najkvalitetnije" sam čuo savete, izbegavaj ili ruši do betona i obnavjlaj sve.
 
Onda ništa,samo kvalitetna novogradnja od renomiranih investitora,da ne moraš da rušiš do betona.

U kakvoj kuli,pa jel u A bloku 2500 evra i to ova zadnja faza a prekoputa u bloku 45 koliko ide,evo gledam oglase 1200-1300 evra po m2,ali dobro,to ipak mora da se ruši do betona,čuj do betona,ma do armature
 
ja kada sam gledao nije bilo starogradnje po 1200-1300e na celom nbg. Koji konkretno stan ako može link?
 
- Blok 45 i A blok nisu uopšte u istom komšiluku
- Odakle teza da su stare zgrade na NBG ultra kvalitetne? Većina (naravno ima izuzetaka) je pravljena za radničku klasu i to ni tada nije bilo nešto specijalno
- Cena kvadrata od 1200 - 1300 na NBG ukazuje da tom stanu verovatno nešto ozbiljno fali: (5. sprat bez lifta, 18. sprat pored dalekovoda, stan sa 27 naslednika, zgrada kojoj je narušena statika i sl.)
 
apropo teze o kvalitetu izgradnje...ja sam cuo komentar tipa ''kad busis nesto kod starogradnje treba baaaaaas da busis ono hebe mamu...a kod novih odma prodje''. drugi komentar je bio da je dovoljno 7000eur da ulozis u starogradnju da ga renoviras (3000 ode na kupatilo). to je bio argument da ne jurim novogradnju koju sam zacrtao na b. kosi (48kvm - 84.000eur) vec da gledam polovne stanove pa da renoviram. ja sam rezonovao da bih ulozio 10.000eur u renoviranje stana od 50kvm onda moram naci stan od 74.000eur na nbg da bi to bilo isto. na moje pitanje ''koji to stan da ja gledam u oglasima da je 2soban i da je cak i vise kvm ali da nije sprcano gomila kvm u bezvezni hodnik za te pare?''... nisam dobio adekvatan odgovor.
 
Da jasno mi je odavno da blok A nema komsiluk a ostali blokovi su svetlosnim godinama daleko i slične priče... I još nešto,kakva crna radnička klasa,bilo je i toga ali stanovi odnosno celi blokovi na Nbg-u su građeni za vojsku.

Evo par linkova koji su prvi kad se ukuca,ne mogu da tražim jeVtinije,evo prvo blok 70 ako dozvoljavate da on bude u komsiluku jedinstvenog A bloka,sve od 1220 evra do nešto preko 1300 ali bi verovatno moglo sve još malo da se smanji :

https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 0036075611

https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 0036227957

https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 0036075611

https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 0036227957
 
O soliterima u Savskim blokovima nema šta ni da se priča koliko su đubre.

O četvorospratnicama imamo temu u podforumu za završene projekte. Te četvorospratnice su jedna od "ruši do betona i renoviraj sve, uključujući i krov i spoljne zidove jer zgrade nemaju nikakvu izolaciju".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=665868#p665868:11ixsunn je napisao(la):

Pa druže, uradio si upravo ono što sam rekao da ćeš da uradiš...

1. Stan od 96 kvadrata će naravno imati NIŽU cenu po m2
2. Sprat 9 od 9 (soliter, ravan krov)
3. Sprat sprat 14 od 15 (soliter, ravan krov)
4. Sprat 4 od 4 bez lifta

Dakle bukvalno si našao 4 baš loše ponude, koje niko neće, misleći da ćeš tako da dokažeš svoju poentu, a zapravo si uradio suprotno.
 
Ma je li,a 40. sprat u taueru od 4200 evra po m2 nema zamerke? stiže se teleportom a i odnos cena/kvalitet je taman

A zašto ne pitate da sad nadjemo evo najjeftinije i najlošije stanove u novogradnji u blizini pa da uporedimo cene jer je oko toga i krenula priča,ne da su duplo veće nego više od toga,tako da dokazao sam poentu i te kako

Ali najjača je zamerka na prvi stan ej ,,Stan od 96 kvadrata će naravno imati NIŽU cenu po m2" :mrgreen:
 
Pa nađi najlošije stanove u novogradnji u blizini - nema ih, jer su re promenile okolnosti. Manje više sve na tom širem potezu valja od novogradnji. Šlj novogradnje se danas grade na Ledinama, Altini i sl. Možda će za 50 godina to da bude super krajevi (neće), pa će tamo da neko tada da priča "zašto da platim toliko nešto kad evo ovde mogu da platim toliko super _staru novogradnju_ iz 2019-te?"

Jednostavno, mešaš babe i žabe sve vreme (a i ne znam koja je poenta). Sve je već milion puta objašnjavano i ižvakano. Ako misliš da je glupo kupiti stan na 40. spratu po toj ceni - ok, nemoj da kupiš. Ako misliš da je pametno dati 130.000 evra za stan u izvornom stanju u zgradi staroj 60 godina - ti daj. Ali ako već nešto pišeš na tu temu, drži se suvih činjenica, poredi međusobno uporedive stvari i nemoj da izvrćeš podatke kako tebi odgovara.

P.S. ima ogromnih razlika u kvalitetu gradnje između starih NBG blokova, a čak i između pojedinačnih zgrada u njima. Dobar primer za ilustraciju su 3 solitera u bloku br. 4: identično izgledaju, na istoj lokaciji a potpuno različito pravljenje. Jedna je nazvana Besna Kobila (tada namenjena generalima, funkcionerima KPJ...), druga Pendrek (očigledno) a treća Sirotica (nadam se takođe očigledno). Raspitaj se kod ljudi koji tamo žive da li ima razlika u kvalitetu gradnje i materijala.
 
"Ako je cena stare gradnje niža od: cena novogradnja * 0.9 (skidanje PDV-a) – 350 eur/m2 (renoviranje i troškovi amortizacije) – čisto ekonomski gledano, isplati se."
 
Vrh