Šta je novo?

Cene nekretnina

Mnogo je 350 evra za renoviranje, za taj novac se prave kuće po sistemu ključ u ruke.
Kod renoviranja je najvažnije u kakvom je stanju stolarija, kupatilo i instalacije, jer na to odlazi najviše novca. Dok su gletovanje i krečenje zidova kao i hoblovanje parketa relativno povoljni (oko 20 e/m2 zajedno). Sa zamenom kompletne stolarije i rušenjem kupatila može se komotno završiti za oko 200 e/m2.
 
ljudi ovde preteruju sa renoviranjima - ja sam pomenula stan od manje od 200,000 EUR koji je u odličnom stanju i na njega je u komentarima nakalemljeno 50,000 EUR u renoviranju da bi se spoznala “prava” cena. te pare se svakako mogu potrošiti ali to su isključivo estetski razlozi. ja ne razumem ljude koji kupuju prcoljke po novogradnjama da bi imali “najnoviju” (pet godina kasnije prevazidjenu) keramiku i sl.
 
Ali lepo piše: renoviranje + troškovi amortizacije.

Računica je na duži period, od 20 godina, i uključuje razliku u ceni grejanja, zamene liftova, povećanje energetske efikasnosti i sl., a načelno na sve te stvari ljudi zaboravljaju. Verujem da se slažete da će troškovi održavanja kod 50 - 70 godina starije zgrade biti (znatno) veći?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=665934#p665934:1frgfpwb je napisao(la):
Dart » Čet Okt 03, 2019 1:22 am[/url]":1frgfpwb]Mnogo je 350 evra za renoviranje, za taj novac se prave kuće po sistemu ključ u ruke.
Kod renoviranja je najvažnije u kakvom je stanju stolarija, kupatilo i instalacije, jer na to odlazi najviše novca. Dok su gletovanje i krečenje zidova kao i hoblovanje parketa relativno povoljni (oko 20 e/m2 zajedno). Sa zamenom kompletne stolarije i rušenjem kupatila može se komotno završiti za oko 200 e/m2.

Upravo tako,200 evra je taman da se sredi stan iz starije gradnje ali ajde to objasniti onima kojima su fetiš fensi novogradnja sa cenom preko 2500 evra po m2 isključivo na Nbg-u i ne žele da čuju za bilo šta drugo,kako li se beše zovu ti,a da,snobovi.
 
Super što se slažemo da je 350 mnogo za renoviranje i da je 200 dovoljno.

Ali potpuno si ignorisao post iznad (gde pojašnjavam koji troškovi tu ulaze na duži period) i odgovaraš opet nešto deseto. Mislim pomozi mi da razumem tvoj stav: tebe veoma nervira što neko kupuje novogradnju na NBG i plaća je 2500 evra? Šta ti imaš od toga? Je l te nervira i ako neko uzme neki jači paket kod nekog mobilnog operatera ili internet provajdera, a ne neki koji ti misliš da je najbolji? Ili kad neko kupi novu Mazdu 3 npr., a mogao je za "duplo manje para" da uzme polovan Fiat Tipo?

Pošto meni tako zvuči tvoja logika.
 
Ne znam da li važi još uvek ta cena od 200 evra po m2. Možda ako sve sam radiš i tražiš jeftinije majstore, sa ručkom i pićem. Ukoliko se angažuje firma specijalizovana za renoviranje onda je cena daleko veća, možda i za 50% na gore.
 
Taman posla da mene to nervira što je neko iskompleksiran,to mi je čak smešno i zabavno,pa po svaku cenu čak i ako mu mogućnosti ne dozvoljavaju žudi da kupi stan u nekom od novih fensi blokova u gradu gde su te cene a gde sede jedni drugima na glavi zbog čuvenih faza 1,2,3,4 imaju ukupno dva kvadrata trave taman da se psi olakšaju.

Nego me nervira to što ti isti kreću da pljuju starije gradjene zgrade koje su u blizini a koje su 2,5 puta jeftinije,odnosno imaju realnu cenu za te lokacije, u fazonu mora cela da se sruši pa ponovo da se zida ,što samo govori da imaju neke druge namere kada ih to toliko pogadja što neko neće da kupi stan u snobovskim zgradama gde si i okružen istim takvim ljudima već kupi stari stan pa ga renovira.

A vidim da imaš baš detaljnu računicu kako stariji stan ima veće troškove a eto ,,zaboravljaš" da u svim novim kompleksima se plaća održavanje istog koliko 0,5 evra/m2 ili više,ali bitna je energetska efikasnost,kao da u starim stanovima fale vrata pa duva promaja
 
Ok, u pravu si. Šta drugo da kažem na tako površno navođenje stvari i plitku logiku.

Došli smo do toga da su 2.5 puta jeftinije starogranje - važi, u pravu si.

Plaća se održavanje - da, dobije se sigurno isti kvalitet svega, pa može da se poredi - u pravu si.

Svi su iskompleksirani - ok, još jednom si u pravu.


Samo čini mi se da jedino ti imaš tako ostrašćen pogled na sve, ali dobro, možda ja opet grešim a ti si u pravu :)

Možda je najbolje da nađeš te dobre ponude od 700 evra po kvadratu po boljim blokovima na NBG, pa da preprodaješ :)

Pozdrav i srećno sa takvim rezonovanjem i objektivnošću ;)
 
evo i ja da se ukljucim posto ne verujem da je neko od vas trazio ili kupio stan skorije.

@Assad84 - Od svih linkova koje si postavio ja ne bih ni jedan izabrao, cena je prevelika pa cak i na prvom linku neka zgrada bez lifta u ko zna kakvom stanju. Ok prvi sprat, a mozda i prizemlje pa se muci posle sa grejanjem preko zime. Ostale necu ni da komentarisem jer je sve onako kako je @ccc naveo. Rusi do betona i sve ponovo i opet imas poslednji sprat ili prvi u upitnoj zgradi. Znaci propala zgrada, propao hodnik, propao lift, propalo okruzenje, krov mozda prokisnjava, leti pretoplo, izolacije nema, komsije... I u novogradnjama su nizi spratovi jeftiniji pa prizemlje mozes naci i jeftinije od 2500e, a opet sve novo. Slozices se da je normalnija starogradnja znatno skuplja od ovih tvojih linkova.

Tako da tvoja racunica 2 ili 2,5 puta jeftinije, a dobijes isto, nikako ali bas nikako ne pije vodu. Posebno jer u racunicu nisi uzeo povrat pdv-a kod novogradnje. Te price su ok za nekoga ko nema dovoljno para za novogradnju pa uzme starogradnju i renovira tako sto pregletuje i prekreci i promeni plocice u kupatilu sistemom plocica na plocicu i radi sam, a sve ostalo suri na sve strane.

Da se razumemo ja bih prvi kupio starogradnju da sam nasao neku normalnu, a trazio sam i obilazio mnogo, skoro godinu i po dana. A ono sto sam nasao da mi se svidja, sa nekim sitnim renoviranjem kako bih ja hteo me izadje isto ili skuplje od novogradnje (kad oduzmem pdv) u tom kraju, a novo je ipak novo.
 
Ti si prvi napisao da su stanovi na Nbg-u građeni za ,,radničku klasu" šta reći na takvu izjavu a sa druge strane si upoznat,i ne samo ti,kakav je cement i armatura ugradjivana u svaku pojedinačnu zgradu građenu 70-ih

Sve je to jedno vrzino kolo,zbog takve disproporcije cena novih i starih stanova imamo opet gomilu snobova koji predvidjaju novi kolaps cena jer jasno žarko žele da se nastane u novim ,,boljim" blokovima pored nekog fudbalera ili estradne umetnice,ali za manje para,jer da nije tako već danas bi kupovali duplo jeftinije stanove na Nbg-u kojih ima koliko hoćeš.
 
Da l ste realni da se objasnjavate sa assadom?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=665949#p665949:309bhea9 je napisao(la):
ccc » Čet Okt 03, 2019 1:04 am[/url]":309bhea9]Ali lepo piše: renoviranje + troškovi amortizacije.

Računica je na duži period, od 20 godina, i uključuje razliku u ceni grejanja, zamene liftova, povećanje energetske efikasnosti i sl., a načelno na sve te stvari ljudi zaboravljaju. Verujem da se slažete da će troškovi održavanja kod 50 - 70 godina starije zgrade biti (znatno) veći?

ne slažem se bas jer kod nas se to ne održava tako. nije to SAD gde ti HOA lupi special assessment preko noći ili digne condo fees na $3000 mesečno. troškovi će možda biti veliki po starim kondominijuma a u bloku 45 - čisto sumnjam. to će uvek biti male sume prilagodjenne stanarima. osim toga čak i da se pojave troškovi to neće prvog dana, do tad će se skupiti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=665983#p665983:3bmdcvsv je napisao(la):
mariks » Čet Okt 03, 2019 3:14 am[/url]":3bmdcvsv]evo i ja da se ukljucim posto ne verujem da je neko od vas trazio ili kupio stan skorije.

@Assad84 - Od svih linkova koje si postavio ja ne bih ni jedan izabrao, cena je prevelika pa cak i na prvom linku neka zgrada bez lifta u ko zna kakvom stanju. Ok prvi sprat, a mozda i prizemlje pa se muci posle sa grejanjem preko zime. Ostale necu ni da komentarisem jer je sve onako kako je @ccc naveo. Rusi do betona i sve ponovo i opet imas poslednji sprat ili prvi u upitnoj zgradi. Znaci propala zgrada, propao hodnik, propao lift, propalo okruzenje, krov mozda prokisnjava, leti pretoplo, izolacije nema, komsije... I u novogradnjama su nizi spratovi jeftiniji pa prizemlje mozes naci i jeftinije od 2500e, a opet sve novo. Slozices se da je normalnija starogradnja znatno skuplja od ovih tvojih linkova.

Tako da tvoja racunica 2 ili 2,5 puta jeftinije, a dobijes isto, nikako ali bas nikako ne pije vodu. Posebno jer u racunicu nisi uzeo povrat pdv-a kod novogradnje. Te price su ok za nekoga ko nema dovoljno para za novogradnju pa uzme starogradnju i renovira tako sto pregletuje i prekreci i promeni plocice u kupatilu sistemom plocica na plocicu i radi sam, a sve ostalo suri na sve strane.

Da se razumemo ja bih prvi kupio starogradnju da sam nasao neku normalnu, a trazio sam i obilazio mnogo, skoro godinu i po dana. A ono sto sam nasao da mi se svidja, sa nekim sitnim renoviranjem kako bih ja hteo me izadje isto ili skuplje od novogradnje (kad oduzmem pdv) u tom kraju, a novo je ipak novo.

ja sam kupila stan prošle nedelje za blizu 200,000. novogradnje nisam htela ni da gledam, ni u jednu nisam ušla. a ovi stanovi koje je našao assad su odlični za manji budžet.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=666082#p666082:33011x05 je napisao(la):
ftj » Čet Okt 03, 2019 1:50 pm[/url]":33011x05]Da l ste realni da se objasnjavate sa assadom?

Realno, ja sam digao ruke od toga, jer je lik apsolutno u nekom drugom univerzumu i ima neku potpuno netačnu sliku u glavi. :) Tripuje da se radi o nastanjivanju u neke njegove fensi blokove a ja lično npr u životu u gradu ne bih živeo, niti pričam o ekonomskim tokovima iz razloga kupovine za život, već iz ugla investicija gde nije svejedno ako ćeš za iste pare kupiti 4 ili 2 stana za izdavanje i gde ćeš investiciju vratiti za 10 ili za 20 godina. Ali džabe sve, ko razume ekonomske tokove i zanima ga da to dalje proučava, imaju moji prethodni postovi ovde pa će se sve videti iz godine u godinu oko same analize da li je bila tačna.

A ovako generalno, svako naravno donosi odluku za sebe i nekome subjektivno cene mogu biti sada visoke, nekome niske, nekome taman, kako je kome volja tako neka radi :)

I da, čovek je ovde isto sve odlično objasnio:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=665341#p665341:33011x05 je napisao(la):
Mivuma » Uto Okt 01, 2019 2:22 am[/url]":33011x05]Svi vi koji vagate i planirate kupovinu stana treba da znate bojazan mnogih investitora je sada vec počeo da se ostvaruje. Kriza je pocela.
Po pouzdanim informacijama svi veci investitori pocinju sa agresivnijom prodajom stanova (sto se vec dalo primetiti).
A tek ce uslediti period (narednih godinu dana) kada ce se nuditi stanovi kao da su hemija, kozmeticki proizvodi, last minut ponude za zimovanja i letovanja i sl.
Pretpostavka je kod svih njih da ce uslediti za 1 god a najkasnije do sredine 2021 dramatican pad prodaje a tako i pad cene nekretnine.
Vec su zastali mnogi veci projekti sa realizacijom.
I do sada su taktizirali sa izgradnjom. A neki su uzurbano gradili jer se ocekivao i ranije pad prodaje i pad cene. Sada je to vec neminovan scenario jer kriza je pocela a glavni udar je po proceni za oko 1 godinu kada se ocekuje i pocetak spuštanja cena nekretnina.
Pretpostavke su razlicite od toga da ce biti drastican pad pa do toga da ce se vratiti na 2014/15. Svakako ce zavisiti i od samih kupaca koji i svojim odlukama uticu na cenu.
Ali sigurno je 100% da cene idu dole najkasnije za 1 godinu. To su ocekivanja investitora a ne mene ili kupaca.
Zato uzdrzite se od kupovine, godina nije veliki period.

Ja vidim da su se poslednjih dana razni projekti novogradnje u Srbiji a najviše u Beogradu naravno, zauktali da samo nude nove zgrade za prodaju, a ni rupa nije iskopana :) Ko zna gde da gleda, povezaće kockice.
 
Info za našeg Asada, stanovi na dobrim lokacijama u dobrim zgradama četvorospratnica u Savskim Blokovima su krenuli da se traže za 1500+, renovirani tuku skoro 2000. A u četvorospratnicama jako mnogo znači od toga da li je komšija ispod na primer rušio noseće zidove da probije novi prozor ili da pomeri zidove soba , pogledaj temu o tim zgradama, ljudi su to stvarno radili.

Porediti 44ti i 45ti blok sa ABlok (a što ga brate ne porediš sa Westom odmah lepo?) je apsurdno. Malo dalje od 44 i 45 imaš "novogradnju" za slične pare oko smrdljivih zgrada i na početku Ledina.
 
A šta je to west drugačiji toliko od A bloka,i u jednom i drugom samo beton jedni drugima gledaju u tanjir i dva kvadrata trave za kučiće,i tačno je da ne mogu da se porede što se tiče života sa blokovima jer u savskim blokovima imaš parkove,šetališta pored reke,obdaništa,škole,a u snobovskoj novogradnji imaš samo iste takve komšije.

Isto kad sam rekao da ljudi neće da žive u soliterima koji ne gledaju na reku i uporedio tauer i Geneks kulu odmah su skočili stručnjaci da oni nemaju ništa zajedničko,da se u tauer stiže teleportom i od specijalnih materijala korišćenih u svemirskoj tehnici se zida.

U redu,svi imaju svoje razloge zašto hvale novogradnju od 2500+ evra ali nemojte da vređate inteligenciju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=666092#p666092:fwz2wxu3 je napisao(la):
unedfined » Čet Okt 03, 2019 7:12 am[/url]":fwz2wxu3]Info za našeg Asada, stanovi na dobrim lokacijama u dobrim zgradama četvorospratnica u Savskim Blokovima su krenuli da se traže za 1500+, renovirani tuku skoro 2000. A u četvorospratnicama jako mnogo znači od toga da li je komšija ispod na primer rušio noseće zidove da probije novi prozor ili da pomeri zidove soba , pogledaj temu o tim zgradama, ljudi su to stvarno radili.

Porediti 44ti i 45ti blok sa ABlok (a što ga brate ne porediš sa Westom odmah lepo?) je apsurdno. Malo dalje od 44 i 45 imaš "novogradnju" za slične pare oko smrdljivih zgrada i na početku Ledina.

fokusirati se na par ekskluzivnih novogradnji u kojima žive profesionalni sportisti i cupati kose nad cenama nekretnina je jednako apsurdno.
 
kao kupac stana na nbg isto mogu da kazem da niti jedan od ona 4 sa linka ne dolazi u obzir.
po meni, cena novogradnje na ngb nece ici dole. jednostavno brdo je ljudi koji ne znaju sta ce sa parama sada kada je kamata na deviznu stednju mizerija. ukljucujuci i gastose. ok, dolazi kriza, recimo ista kao i 2008. neka bude i gora; svi koji tvrdite da ce cene (novogradnje, za polovne stanove se slazem da su precenjeni ) ici dole evo bas mi recite sta bi srbenda koji ima 100.000eur u steku trebalo da uradi sa njima?
pogledajte koje su kamate na stednju bile te krizne 2008. a koje su sad. to je ogromna razlika. skoro sam pitao za cene u new minelu-u i bio zgranut sa brojem vec rezervisanih stanova a cena kvadrata ono 2020eur pa navise. meni taj minel ne dolazi u obzir sa tim cenama a opet neko ga kupuje. zasto? ne zna sta ce sa novci rodjaci. e sad dal je programer, diler, pekar...nebitno.
dakle sta ce ljudi da urade sa 8000 miliona eur stednje (edit evo nadjoh jedan podatak: Na kraju septembra 2017. godine, devizna štednja stanovništva položena kod banaka u Srbiji
iznosila je 9,3 milijarde evra)?

JH2k9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTlRVN01EQV8vNWJhYmNjZDQwNDk2MTI0ZjQ0NDY2ZTUzMzQ4ZDMxMTIuanBnkZMCzQJCAIEABQ
 
Ni jedan za vas ne dolazi u obzir,aha jel to treba da bude neka značajna informacija.

Znači i cene starogradnje će da ide dole kad nagrne kriza koja samo što nije,jel onda kupovinu onog stana u Barajevu 300 evra/m2 da stavim na čekanje?

Znači biće kvadrat starogradnje na Nbg-u 1000 evra,a prosecna plata na Nbg-u preko 100K sa tendencijom rasta,pa sjajno i posle se smeju kad neko kaže da je Srbija obećana zemlja
 
ne spadam u tu grupu koja ocekuje 1000eur/kvm starogradnje na nbg (za stan prihvatljibog rasporeda i drugih uslova naravno). vise ce ici na nivo koji je slican najnizem nivou posle krize 2008. (to je moja procena)
opet kazem, ti si programer (ja nisam samo da napomenem), nakupilo se 100.000eur u steku, u sta ces da grunes parice ? u novogradnju ili starogradnju? koja je tvoja procena, sta ce vise da izgubi na vrednosti? znaci takvih je ajmo reci 80.000 na trzistu koji imaju po 100.000 jura, u sta ce uloziti?
nbg je poslovni centar svidjalo se to nekome ili ne. i jos vise se gura kao takav. kada ce pritisak popustiti? pa kad se izgradi metro. s tim da ako kriza u zapadnoj evropi bude ozbiljnija nego 2008. onda ce emigracija ici vise za bg/ns nego za jevropu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=666085#p666085:1ktc0pgk je napisao(la):
bushwick » Čet Okt 03, 2019 1:56 pm[/url]":1ktc0pgk]

ja sam kupila stan prošle nedelje za blizu 200,000. novogradnje nisam htela ni da gledam, ni u jednu nisam ušla. a ovi stanovi koje je našao assad su odlični za manji budžet.

to i rekoh, dobri su ko ce sam raditi renoviranje tipa krecenje i plocice i nema budzeta za nesto bolje. Vi ako ste kupili za 200000 starogradnju verujem onda da je negde u primamljivoj lokaciji i preko 100kv sto se ne moze naci u novogradnji za taj novac.

i da, ne verujem da ce se ikada moci kupiti 4 stana po ceni sadasnja 2 na istoj lokaciji i u istoj zgradi. To su mozda vlazni snovi pojedinaca, a nece toliko pasti iz istog razloga sto oni dodolaju iliti svi hoće da kupe stan u bg u vidu neke investicije kao sto reče musa. Npr toliko pominjani A Blok i pocetne jeftine cene od 1600e i sada oko 2200-2500e, sto nikako nije duplo.
 
dala sam okvirne parametre stana na prethodnoj strani. dok sam tražila stan frustriralo me sto ne znam za koliko su otišli konkretni stanovi pa možda nekom pomogne.

moj utisak je da su ljudi ovde prilično razmazeni pa i sa budžetima dosta manjim od mog postavljaju mnogo više ogranicenja i zahteva. ja sam htela sto veći salonski dobro osvetljen stan na centralnoj lokaciji i agentu sam rekla da mogu i bez lifta, i da bih razmotrila i prizemlje. na kraju srećom nisam morala da pravim te kompromise ali bila sam fleksibilna i našla sam to sto tražim za dva dana.

ljudi ovde mi se cine poprilično iskljucivim, svaki stan im je djubre ako nije ekstra sredjen ili u najizvikanijim novogradnjama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=666178#p666178:28im3l2r je napisao(la):
bushwick » Čet Okt 03, 2019 5:45 pm[/url]":28im3l2r]dala sam okvirne parametre stana na prethodnoj strani. dok sam tražila stan frustriralo me sto ne znam za koliko su otišli konkretni stanovi pa možda nekom pomogne.

moj utisak je da su ljudi ovde prilično razmazeni pa i sa budžetima dosta manjim od mog postavljaju mnogo više ogranicenja i zahteva. ja sam htela sto veći salonski dobro osvetljen stan na centralnoj lokaciji i agentu sam rekla da mogu i bez lifta, i da bih razmotrila i prizemlje. na kraju srećom nisam morala da pravim te kompromise ali bila sam fleksibilna i našla sam to sto tražim za dva dana.

ljudi ovde mi se cine poprilično iskljucivim, svaki stan im je djubre ako nije ekstra sredjen ili u najizvikanijim novogradnjama.
Izvini a gde si kupila taj stan ? U NBG?

BTW,
svi ovi stanovi koje je postavio mislim Assad iz halo oglasa imaju taj problem da su "pod plocom" i to ih cini vrlo teskim za prodaju bez spustanja cene....
 
a jel ste vi pokušali da oborite cenu? ili ste sve to u startu elimisali jer nije kvalitetna gradnja, nedovoljno dobra lokacija, renoviranje 300/km2 itd.

od predloženih stanova dva su na poslednjem spratu, jedan je u prizemlju. nije idealno, ali i u parizu i londonu i knez mihajlovoj neko srećno živi na poslednjem spratu. sve je to uvek neki kompromis. moj stan je u kneza miloša i ne sumnjam da bi pola njih ovde pocelo da mi objašnjava da je ulica suviše prometna, salonac teško zagrejati itd itd.
 
Hvala.
Pošto smo pričali o blokovima mislio sam da...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Vrh