Šta je novo?

Crna Gora

Vas dvojica ste zvezde ovog foruma. Igore, molim te, ne brisi njihove rasprave. :lol: :lol: :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=664805#p664805:uojmfj3d je napisao(la):
blagic » 29 Sep 2019 12:00 am[/url]":uojmfj3d]Vas dvojica ste zvezde ovog foruma. . .
Nemam nameru da budem "zvezda" iz tog razloga.
Ima drugih tema i razloga gde mogu to da budem. ;)
 
Kakva bi tek zvezda bio da imaš nameru, Draganče! :laugh: :laugh: :laugh:
 
Gledam snimak sa satelita Sentinel 29.09 i cinim mi se da su nastavili asfaltiranje od Moracice ka Matesevu! Dali dobro vidim i dali neko ima informaciju o tome. P
 
Izvinite ako nije izbliza, išao sam taksijem u prelijepo prihvatilište za životinje blizu PG... takođe sam prošao ispod mosta gornje Mrke... ljudi moji znate li kako je prelijep prizor uživo tog mosta...jedva čekam da se provozam...
 
Portonovi
IMG-20190905-152424.jpg


IMG-20190905-152446.jpg


IMG-20190905-152530.jpg


IMG-20190905-152625.jpg


IMG-20190905-152639.jpg


IMG-20190905-152654.jpg


IMG-20190905-152818.jpg


IMG-20190905-152703.jpg
 
Lepe slike.
Zanimljivo da su u nazivu projekta, izbacili deo "Herceg" pa je ostalo samo "Porto Novi" (pripada Herceg-novskoj opštini). Sa jedne strane to je dobro jer je "novi" čista domaća reč, a "herceg" nemačka (prevod naše reči "vojvoda" jer se na našem zvala Vojvodstvo Svetog Save, a interesantno je da je upravo bila proslava 800 godina od njegovog osnivanja SPC, gde sam inače preko patriotskog srbskog Youtube kanala u Crnoj Gori IN4S, pratio lepe svečanosti tim povodom, posebno prenošene iz manastira Podlastve u Lastvi Grbaljskoj), ali sa druge strane izbacuju reč "herceg" čime se prikriva veza ove teritorije sa Hercegovinom, jer malo je teže logikom sadašnjih džava objasniti kako se nešto hercegovačko ne nalazi zajedno sa Hercegovinom, nego odvojeno u drugoj državi. Naravno, što se tiče tih stranih imena kao ovde ili u Tivtu gde se forsira "Porto" (možda će se sutra oktriti da su tu živeli neki PORTugalci?), u najcrnjem smislu prednjači ipak okupirani Beograd gde se u projektu Belgrade Waterfront i u drugim projektima forsiraju isključivo strana imena (Tower, Skylane, West, Residence...). Tako da i pored trenutnih razlika, mišljenja sam da je narod u Crnoj Gori zdraviji deo srbstva u odnosu na ovo u Beogradu. Jedan od glavnih pokazatelja je i sto imaju vise dece, troje po porodici je mnogo cesce nego u Beogradu. Drugi je moj subjektivni osecaj, veceg prisustva stare tradicije, a treci su upravo ovakvi projekti poput Porto Novog ili Porto Montenegra, koji se ipak humanije i ulepsavajuce odnose prema svojoj sredini od ovih gigantskih bezdusnih celicno-betonso-staklenih projekata po Beogradu. A verujem da su ovde dizali nebodere (kao nažalost u Budvi ili po Beogradu), da bi isto lako prodali tolike kvadrate. Ali ne, ovde se islo na svega par spratova, sa manjom pohlepnoscu u stancovanju kvadrata.
Svečanost povodom 800 godina SPC u Podlastvi https://www.youtube.com/watch?v=SXWxzydXSSs&t=32s
 
Mnogo razmišljaš o tome a mislim da je pokojni Piter Mank svojevremeno mnogo lakše prelomio oko naziva a ovi Azerbejdžanci još lakše, videli da je to porto in, možda im je dilema bila da li dodati Novi ili Kumbor…
Porto Boka možda, e tu se već lomi... :D
 
Da, Piter Mank je bio zanimljiv... Pojavio se niotkuda u "malenoj" CG (dobro, posle su iscurile i privatne slike senatora MekKejna u Cg). Kao čovek koji je pobegao iz Mađarske kao Jevrejin, glavom bez obzira pred nacistima (slična priča kao Soroš) i trudom i radom postao za par decenija vlasnik najvećih rudnika zlata. Da, hoće to tako kad vredno radiš... I eto ga da "tržišno" investira u Porto Montenegro, naravno bez instrukcije politike i tih koji su ga napravili bogatim. Naravno, zlato, finansije, jevrejska veza, uvek asocira na Rotšilde. A što ne i na njihove slične agente u Rusiji poput Abramoviča ili recimo Deripaske. O, gle otkud i Deripaska se sa druge strane globusa pojavljuje da uloži pare u fabriku aluminijuma. I sa sobom dovodi masu "Rusa" koji kupuju pomahnitalo zemlju, trpajući lokalcima milione u džepove. O fortuna, o kakva sreća. Sa jedne strane Mank&Co, sa druge Rusi koji nisu Rusi. Investicije, milioni u nedvižimost. I to baš pred referendum. Narod je raspoloženiji i bolje glasa kad je sit nego gladan. Pa mora neko da amortizuje turiste iz Srbije, i prihode od njih, u tom odsudnom trenutku. I prolazi vreme, ja se čudim kako nema Rotšilda bog te mazo. Kad eto ih konačno, lično sin Jakoba iz Engleske, najuticajnijeg od njih, sin Natanijel tolko voli Cg da baš u njoj odlučuje da slavi 41-vi rođendan, i to baš u Porto Montenegru (mislim 2012-e). Tu su, gle čuda, i Putinov Deripaska, i Mank, i Bernar Arni vlasnik čuvenog Luj Vitona (a gde će on nego gde su mu glavni kupci) i drugi... Zanimljivo je i da Putin na tv-u proziva "tajkuna" Deripasku "vrati mi moju olovku" pre narodom, a vamo ga drži 19 godina kao jednog od glavnih tajkuna... Tako da, kad se sve ovo spoji, ideja Velje Abramovića, da Amerika i Rusija na najdubljem nivou rade zajedno, ili ih neka "čudna sila" spaja, mi deluju sasvim logične. Najzad njegovi su jedni od najstarijih crnogorskih porodica katunske nahije koji odatle dođoše iz Hercegovine, u familiji su mu i vladike SPC i novoformirane CPC, a i sestra Marina mu je bila glavni umetnik Klinonove ekipe, pa što čovek ne bi imao neki dobar uvid u to ...
 
Баш тако Земљани. Иста екипа још од настанка Египта, ј..е цели свет! Лепо се види на примеру ЦГ, исто је сада и код нас или било где!
 
Ma sve je to ok Zemljani, ali ako je narodu bolje, neka svih tih svetskih poglavara, samo da je mir i da se normalno živi. Šteta što nije urađeno mnogo više u Cg, narod je mahom razočaran iako ima pomaka.
Inače kupovina Arsenala i ruske investicije u nedvižimost su bile posle referenduma, makar većina. Ne kažem da sve to nije pripremljeno, šteta je što se taj priliv nije pametnije iskoristio...
 
Kad spomenu vreme "ruskih" investicija u nekretnine, pokusao sam da se setim kada je krenuo talas novih vecih investicija u Cg. Cini mi se da je to krenulo sa Becicima, sa Splendidom i okolnim hotelima. Ali to su bile investicije lokalaca, ako ne gresim? Tada sam razmisljao odakle lokalcima tako velike pare za tako skup projekat? Prvo sto mi je na pamet palo u tom periodu (prva polovina dvehiljaditih) je novac od sverca kola (u to vreme bilo dosta Cg registracija po Bg-u), cigara, ili cak droge (da li je Darko Saric iz Pljevlje bas bio usamljen igrac bez politicke podrske?). ALi najveci deo para od tog sverca je upravo izvlacen iz Srbije jer je ona bila 10tak puta vece trziste (kolko znam, za razliku od toga, nije im bilo "dozovljeno" da izvlace pare iz drugih susednih drzava poput Albanije, Hrvatske, BH, tako da deluje kao kontrolisana akcija). Sad, postavlja se pitanje koji je interes Srbija imala da dozvoli da se iz nje putem sverca isisava novac, i prebacuje u antisrbski rezim koji kontrolise drugu teritoriju. Zar nije bilo logicnije da se preko Hr finansira nesto tako, mislim ako hoce krenu njihovim putem kuda su ovi krenuli nesto ranije pre par stotina godina? Jer ispalo je da je Srbija ne samo podrzavala tu ekipu nego je i jacanjem njih otezavala zivot Srbima u Cg, koji su ispadali siromasni i jadni, a ovi "sposobni" koji su se brzo prilagodili kretanju stvari blizu vlasti su postali uspesni biznismeni, koji su za uzvrat morali da se odreknu srbstva, a neretko i vere. Fair trade-off. Deluje ludo zar ne da se novcem iz Srbije finansira antisrbizam u Cg. Ali to je visokoumni patenet gorepomenute ekipe svuda u svetu. Naime, oni ne bi imali dovoljno energije tj novca da sami finansiraju tolika suprotstavljanja po svetu. Ali, genijalno resenje je ako sami placate njihovu stvar. Recimo, placate tv pretplatu da bi se njihovi politicari ili njihov sistem reklamirali Vama na televiziji. Genijalno, ne daju ni dinar, a sve plati onaj ka kome je to i usmereno. Dakle, ostaje malo nejasan interes Srbije, tj njene tadasnje vlasti za njeno isisavanje novca krajem 90ih i pocetkom 00ih ka Cg (slicno kao i interes Srbije posle II sv rata da kljucne funkcije budu date kolonizatorima iz Hr, Bh, i naravno Cg, pa ne cudi da je to iznedrilo i mnogo kasnije cuvenih direktora 70ih i 80ih u samoj Srbiji umesto da ljudi koji su odatle imaju kljucne pozicije, tj da budu svoj na svome). Naravno, to je danas krajem 10ih dosta ocisceno, pa Cg vlast moze da zivi na legalan nacin, pa ko je zaboravio to vreme mozda izgleda i smesno da je to bila neka bitna stavka tada u proracunima.
 
U pravu si @Earth... Narod je onakav kakva je vlast.. mi očigledno volimo da nas što više gaze... A i samo u CG ima da se Crnogorci izjašnjavaju kao Srbi a Srbi kao Crnogorci...
 
TV Vijesti bile na auto-putu.. nažalost koristili su neke kadrove Bemaxa.. dalje od moračice nisu krenuli.. iako može naprijed još par km do prvog tunela... Kinezi zaista dozvoljavaju sve da se snima jer ne kriju ništa... zaista su najbolji u svom poslu...
https://youtu.be/RNHE0ptYQjs
 
Vrh