Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Za stan/kuću ili za poslovni prostor? Ako je za stan/kuću, preporučujem pvc prozore sa troslojnim staklom. Ako bela boja nije problem nije loš ETEM pvc profil.
Ako je za poslovni prostor, može ETEM, samo bolji neki sistem kao E75, takođe sa troslojnim staklom.
 
Dragi nensav, Alumil, Etem, Elvial i drugi proizvođači aluminijumskih sistema iz Grčke su kod nas dosta poznati i korišćeni, dok su na svetskom nivou skoro nepoznati. Na žalost, sasvim slučajno i ničim izazvano, postadoše zemlja aluminijuma, iako nemaju ni boksit, ni glinicu, ni aluminijum. Ali su imali EU svojevremeno, pa su do tada malečke i nepoznate firme razgrabile ogromne kredite koje ni dan danas ne mogu da vrate, što je svima poznato. Generalno, aluminijum se mnogo više koristi od PVC-a u zemljama gde su visoke temperature (PVC stolariju su izmislili Nemci, isključivo zbog hladnije kontinentalne klime), zbog raznoraznih razloga. Tako da zemlje mediterana izbegavaju PVC stolariju.
Mi smo negde između po klimi, tako da smo ''osinje gnezdo'' što se tiče ponude aluminijumske i PVC stolarije. Ovde ćete sve naći, od najgore do najbolje. Svi ovi grčki brendovi su srednje žalosni, ali za nas u Srbiji su i oni neki put skupi i nedostižni.
Verujte da standard nema veze sa ovim, jer bogatije zemlje u Evropi koriste više PVC, drvenu, aluminijum+drvo stolariju u odnosu na aluminijum.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=637409#p637409:w94f7i7x je napisao(la):
deka u akciji » 08 Jul 2019 06:39 pm[/url]":w94f7i7x]Dragi nensav, Alumil, Etem, Elvial i drugi proizvođači aluminijumskih sistema iz Grčke su kod nas dosta poznati i korišćeni, dok su na svetskom nivou skoro nepoznati. Na žalost, sasvim slučajno i ničim izazvano, postadoše zemlja aluminijuma, iako nemaju ni boksit, ni glinicu, ni aluminijum. Ali su imali EU svojevremeno, pa su do tada malečke i nepoznate firme razgrabile ogromne kredite koje ni dan danas ne mogu da vrate, što je svima poznato. Generalno, aluminijum se mnogo više koristi od PVC-a u zemljama gde su visoke temperature (PVC stolariju su izmislili Nemci, isključivo zbog hladnije kontinentalne klime), zbog raznoraznih razloga. Tako da zemlje mediterana izbegavaju PVC stolariju.
Mi smo negde između po klimi, tako da smo ''osinje gnezdo'' što se tiče ponude aluminijumske i PVC stolarije. Ovde ćete sve naći, od najgore do najbolje. Svi ovi grčki brendovi su srednje žalosni, ali za nas u Srbiji su i oni neki put skupi i nedostižni.
Verujte da standard nema veze sa ovim, jer bogatije zemlje u Evropi koriste više PVC, drvenu, aluminijum+drvo stolariju u odnosu na aluminijum.

Auuuu kakvo nepoznavanje osnovnih stvari! elval.com je jedan najznacajnij proizvodjaca aluminijuma u Evropi. Deo je ogromne kompanije metalskog sektofa http://viohalco.com/Index.php?Language=en
 
Dragi kokili, elval je samo mali deo jedne velike grupacije viohalco, koja je konglomerat raznoraznih firmi koje se uglavnom bave obojenim metalima. Bolje da ti ne pišem kako su nastali i šta sve rade i od kojih para.A taj elval proizvodi samo aluminijumske limove i folije. I postoji bar sedam većih firmi u Evropi koje proizvode aluminijumske limove. jedina firma u toj grupaciji koja se bavi proizvodnjom aluminijumskih sistema je ETEM, koja je iz Grčke maltene kompletno preseljena u Sofiju, Bugarsku, pre petnaestak godina. ETEM je nekada bio (i još uvek je među prva tri) vodeći proizvođač aluminijumskih sistema u Grčkoj, ali moraš da shvatiš da oni, kao i svi ostali grčki proizvođači vrlo, vrlo teško mogu da prodaju svoje proizvode na ozbiljnijim i zahtevnijim tržištima. Ali su zato u Srbiji našli pogodno tle....
 
ako ti to kažem, morao bih da te ubijem.......šalim se.
mislim da to za ovu temu uopšte nije relevantno.
viohalco je definitivno jedan ogroman konzorcijum, dok su Elval i Etem samo mali deo tog konglomerata.
I veruj mi, na evropskom a pogotovu svetskom nivou te dve firme nisu značajne.
Proizvode one neke proizvode, kupuju ljudi te limove i prozore, i to je u redu.
I po mom skromnom mišljenju, bolji su nešto od Alumil-a i ostalih grčkih proizvođača.
 
Ja ne znam kako su grci uspeli ali uspeli su. Najvise aluminijuma i boksita imaju rusi ali oni nemaju takvu stolariju. Nije samo imati sirovinu nego znati napraviti proizvod. A grcka alu stolarija je solidna da ne idem dalje. Nece oni prodavati u usa i australiji ali bar za evropu su ok. Po meni alu stolarija je bolja od pvc ali svako ima svoje misljenje necu nikog razuveravati. Pvc je jeftiniji posebno skartovi koji se kod nas ipak dosta kupuju zato aluminijuma skoro i da nema
 
cena, dobra izolacija, malo održavanje, i opet cena.

Samo terba paziti da se ne uzme neko nekvalitetno smeće.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=637604#p637604:39a1dyv5 je napisao(la):
Žika » Uto Jul 09, 2019 2:04 pm[/url]":39a1dyv5]Šta je na kraju preporuka za PVC ?

imaš na prethodnoj strani moje izlaganje na temu.
Najbitnije na PVC ili ALU stolariji je staklopaket. Treba birati troslojno staklo punjeno argonom 90%, sa nekim low-E premazima, ili ''četiri godišnja doba''. Ako je i velika buka napolju, onda se biraju različite debljine ta tri stakla zbog drugačije frekvencije. U principu, spoljno staklo 4mm je sa nekim filmom/premazom. Srednje staklo je 6mm float clear, a unutrašnje je opet 4mm sa ili bez premaza, ili 6mm pamplex (za buku) gde folija koja spaja dva stakla od 3mm može biti antifonska.
Komore u PVC profilu nisu toliko bitne, to je marketinški trik, pa je sad neki standard 5 komora (ima ih do 9).
Ne bi bilo loše izabrati PVC profil koji ima srednji dihtung/gumu. Zbog vode i izolacije, produvavanja i buke.
Treba izbegavati turske, bugarske, kineske PVC profile (koji svi imaju zvučna nemačka imena).
Veoma dobar kvalitet PVC profila nude REHAU, VEKA, GEALAN, INOUTIC/THYSSEN, TROCAL, KBE i svi su nemački.
Okovi su takođe uglavnom nemački - SIEGENIA, ROTO, GU, MACO, WINKHAUS,....
Najvažnije je da firma koju izabereš dobro napravi prozore, a još važnije da ih dobro montira.
 
Poz, jel moze preporuka gde/kod koga za PVC (najvise da ne duva) samo za 1 prozor 120x100 ?
hvala u napred
 
Zdravo svima, sve sam iščitala i dosta mi je jasnije šta želim od stolarije. Pošto ćemo se grejati samo podnim grejanjem, onda je termoizolacija glavna karakteristika, i to me opredelilo za pvc. Svakako 3struko staklo, u kombunaciji 4-6-4, sa 4 godisnja doba zavrsnicom. U pinudi imam 5komorni Salamander profil dubine 76, za koji prodavac sam kaze da je bolji od 6komornog istog proizvodjača (petokomorni se pravi u Nemačkoj a šestokomorni u Poljskoj). Šestokomotni je 82 dubine ugradnje i ima 3 dihtung gume, dok petokomorni ima 2. Takodje imam ponudu za drvo aluminijum koja je nekih 30% skuplja od pvc ponude. Koja su vaša iskustva i mišljenja? Hvala!
 
Ako tih 30% nije previše za vaš budžet, nabavite drvo aluminijum. Bolji izgled, više traju, i manje kondenzacije. Pripazite na montažu, možete kupiti odličnu stolariju a loše da vam je montiraju. To se desilo nama, firma od koje smo kupili nije radila montažu, i nismo našli baš prave majstore.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=668542#p668542:xhnen9ss je napisao(la):
wictory » Čet Okt 10, 2019 11:30 am[/url]":xhnen9ss]Zdravo svima, sve sam iščitala i dosta mi je jasnije šta želim od stolarije. Pošto ćemo se grejati samo podnim grejanjem, onda je termoizolacija glavna karakteristika, i to me opredelilo za pvc. Svakako 3struko staklo, u kombunaciji 4-6-4, sa 4 godisnja doba zavrsnicom. U pinudi imam 5komorni Salamander profil dubine 76, za koji prodavac sam kaze da je bolji od 6komornog istog proizvodjača (petokomorni se pravi u Nemačkoj a šestokomorni u Poljskoj). Šestokomotni je 82 dubine ugradnje i ima 3 dihtung gume, dok petokomorni ima 2. Takodje imam ponudu za drvo aluminijum koja je nekih 30% skuplja od pvc ponude. Koja su vaša iskustva i mišljenja? Hvala!
Draga wictory, moram da ti kažem da uz troslojno staklo niskoemisiono ili 4 godišnja doba, punjeno argonom, uvek bi pre birao poljski Salamander veće dubine i sa tri dihtunga nego ovaj drugi. To što je napravljen u Poljskoj, ništa ne znači, jer su upravo nemačke firme kao što je Salamander a i mnoge druge, preneli deo svojih fabrika u Poljsku, Češku i na mnoga druga mesta, jer je ta proizvodnja ''prljava'' i uvaljuju je ovim istočnoevropskim zemljama. Inače od 10 najvećih evropskih firmi koje proizvode PVC prozore, sigurno je pet iz Poljske. U svakom slučaju, taj treći (srednji) dihtung mnogo znači kod dihtovanja, produvavanja, eventualnog prolaska vode, zvučne izolacije.
Za drvo-aluminijum moram da ti kažem da je to drveni prozor, koji sa spoljne strane ima samo mali deo aluminijumske obloge koja ga koliko-toliko štiti od atmosferskih uticaja, i definitivno sa unutrašnje strane mora da se održava kao svaki drveni prozor - bajcovanje, lakiranje na svakih 2-3 godine.
Aluminijum-drvo je nešto potpuno drugačije, jer je to u osnovi aluminijumski prozor sa termo-mostom, koji sa unutrašnje strane ima oblogu od kvalitetnog drveta, uglavnom hrast, ređe jasen. To je vrh ponude u stolariji, i cena je oko 2-2,5 puta veća od PVC-a. Ali je definitivno nešto najbolje, i deo je enterijera.
I, kao što kaže nensav, montaža je izuzetno važna. Želimti svu sreću i pravi izbor.
 
Prvo povedite nekog ko se razume jer 30 % je suvise malo za razliku izmedju pvc i aluminijum- drvo.
Ili je PVC precenjen ili al.drvo "nesto nedostaje".
 
i meni je razlika od 30% između PVC-a i DRVO ALUMINIJUMA mala, jer dosta šibaju cene za drvo aluminijum, iako koriste čamovinu ili lamelirano drvo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=668564#p668564:36w2id50 je napisao(la):
Darko78 » Čet Okt 10, 2019 12:33 pm[/url]":36w2id50]Prvo povedite nekog ko se razume jer 30 % je suvise malo za razliku izmedju pvc i aluminijum- drvo.
Ili je PVC precenjen ili al.drvo "nesto nedostaje".
Nije aluminijum drvo, nego drvo aluminijum
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=668562#p668562:389x960z je napisao(la):
deka u akciji » Čet Okt 10, 2019 12:32 pm[/url]":389x960z]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=668542#p668542:389x960z je napisao(la):
wictory » Čet Okt 10, 2019 11:30 am[/url]":389x960z]Zdravo svima, sve sam iščitala i dosta mi je jasnije šta želim od stolarije. Pošto ćemo se grejati samo podnim grejanjem, onda je termoizolacija glavna karakteristika, i to me opredelilo za pvc. Svakako 3struko staklo, u kombunaciji 4-6-4, sa 4 godisnja doba zavrsnicom. U pinudi imam 5komorni Salamander profil dubine 76, za koji prodavac sam kaze da je bolji od 6komornog istog proizvodjača (petokomorni se pravi u Nemačkoj a šestokomorni u Poljskoj). Šestokomotni je 82 dubine ugradnje i ima 3 dihtung gume, dok petokomorni ima 2. Takodje imam ponudu za drvo aluminijum koja je nekih 30% skuplja od pvc ponude. Koja su vaša iskustva i mišljenja? Hvala!
Draga wictory, moram da ti kažem da uz troslojno staklo niskoemisiono ili 4 godišnja doba, punjeno argonom, uvek bi pre birao poljski Salamander veće dubine i sa tri dihtunga nego ovaj drugi. To što je napravljen u Poljskoj, ništa ne znači, jer su upravo nemačke firme kao što je Salamander a i mnoge druge, preneli deo svojih fabrika u Poljsku, Češku i na mnoga druga mesta, jer je ta proizvodnja ''prljava'' i uvaljuju je ovim istočnoevropskim zemljama. Inače od 10 najvećih evropskih firmi koje proizvode PVC prozore, sigurno je pet iz Poljske. U svakom slučaju, taj treći (srednji) dihtung mnogo znači kod dihtovanja, produvavanja, eventualnog prolaska vode, zvučne izolacije.
Za drvo-aluminijum moram da ti kažem da je to drveni prozor, koji sa spoljne strane ima samo mali deo aluminijumske obloge koja ga koliko-toliko štiti od atmosferskih uticaja, i definitivno sa unutrašnje strane mora da se održava kao svaki drveni prozor - bajcovanje, lakiranje na svakih 2-3 godine.
Aluminijum-drvo je nešto potpuno drugačije, jer je to u osnovi aluminijumski prozor sa termo-mostom, koji sa unutrašnje strane ima oblogu od kvalitetnog drveta, uglavnom hrast, ređe jasen. To je vrh ponude u stolariji, i cena je oko 2-2,5 puta veća od PVC-a. Ali je definitivno nešto najbolje, i deo je enterijera.
I, kao što kaže nensav, montaža je izuzetno važna. Želimti svu sreću i pravi izbor.
Hvala puno na savetu. Samo jedno pojašnje je: aluminijum drvo je u osnovi aluminijumski prozor, sa termičkim karakteristikama istog. Ta drvena oplata sa unutrasnje strane ne utice znacajno na izolaciju? Dakle taj aluminijumski prozor sa termomostom i dalje je za mene losija opcija od pvca?
Jos jedno pitanje: da li da insistiram na RAL ugradnji?
 
Uh ovo je toliko komplikovano... @darko78 nemam nikog ko se razume :? , zato sam ovde
 
Najveca zabluda je da je PVC kvalitetniji od aluminijumskog otvora sa termo prekidom .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=668571#p668571:245xg14l je napisao(la):
wictory » Thu Oct 10, 2019 11:44 am[/url]":245xg14l]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=668562#p668562:245xg14l je napisao(la):
deka u akciji » Čet Okt 10, 2019 12:32 pm[/url]":245xg14l]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=668542#p668542:245xg14l je napisao(la):
wictory » Čet Okt 10, 2019 11:30 am[/url]":245xg14l]Zdravo svima, sve sam iščitala i dosta mi je jasnije šta želim od stolarije. Pošto ćemo se grejati samo podnim grejanjem, onda je termoizolacija glavna karakteristika, i to me opredelilo za pvc. Svakako 3struko staklo, u kombunaciji 4-6-4, sa 4 godisnja doba zavrsnicom. U pinudi imam 5komorni Salamander profil dubine 76, za koji prodavac sam kaze da je bolji od 6komornog istog proizvodjača (petokomorni se pravi u Nemačkoj a šestokomorni u Poljskoj). Šestokomotni je 82 dubine ugradnje i ima 3 dihtung gume, dok petokomorni ima 2. Takodje imam ponudu za drvo aluminijum koja je nekih 30% skuplja od pvc ponude. Koja su vaša iskustva i mišljenja? Hvala!
Draga wictory, moram da ti kažem da uz troslojno staklo niskoemisiono ili 4 godišnja doba, punjeno argonom, uvek bi pre birao poljski Salamander veće dubine i sa tri dihtunga nego ovaj drugi. To što je napravljen u Poljskoj, ništa ne znači, jer su upravo nemačke firme kao što je Salamander a i mnoge druge, preneli deo svojih fabrika u Poljsku, Češku i na mnoga druga mesta, jer je ta proizvodnja ''prljava'' i uvaljuju je ovim istočnoevropskim zemljama. Inače od 10 najvećih evropskih firmi koje proizvode PVC prozore, sigurno je pet iz Poljske. U svakom slučaju, taj treći (srednji) dihtung mnogo znači kod dihtovanja, produvavanja, eventualnog prolaska vode, zvučne izolacije.
Za drvo-aluminijum moram da ti kažem da je to drveni prozor, koji sa spoljne strane ima samo mali deo aluminijumske obloge koja ga koliko-toliko štiti od atmosferskih uticaja, i definitivno sa unutrašnje strane mora da se održava kao svaki drveni prozor - bajcovanje, lakiranje na svakih 2-3 godine.
Aluminijum-drvo je nešto potpuno drugačije, jer je to u osnovi aluminijumski prozor sa termo-mostom, koji sa unutrašnje strane ima oblogu od kvalitetnog drveta, uglavnom hrast, ređe jasen. To je vrh ponude u stolariji, i cena je oko 2-2,5 puta veća od PVC-a. Ali je definitivno nešto najbolje, i deo je enterijera.
I, kao što kaže nensav, montaža je izuzetno važna. Želimti svu sreću i pravi izbor.
Hvala puno na savetu. Samo jedno pojašnje je: aluminijum drvo je u osnovi aluminijumski prozor, sa termičkim karakteristikama istog. Ta drvena oplata sa unutrasnje strane ne utice znacajno na izolaciju? Dakle taj aluminijumski prozor sa termomostom i dalje je za mene losija opcija od pvca?
Jos jedno pitanje: da li da insistiram na RAL ugradnji?


Većina majstora na pominjanje reči RAL montaža će vas samo belo pogledati i klimnuti glavom. Nemaju pojma šta je to. Najbolje da montažu odradi firma koja vam proda stolariju. Ako uopšte rade to. Postoji mogućnost da oni angažuju podizvodjače, a to su vam oni koji vas belo gledaju i klimaju glavom. Ukratko teško ide sa montažom stolarije kod nas
 
A šta je RAL montaža?

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Upravo sam saznala da jedini u mom gradu koji me nisu belo gledali na pomen RAL montaze, to naplacuju 35-50e po otvoru. Nije da mogu da biram, ali jel to ok cena? :D
 
Vrh