Hram Svetog Save

Teme o pojedinačnim projektima koji se nalaze u izgradnji

Moderator: Igor

Sarajevska
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Sep 01, 2007 8:30 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1254
Pohvalio: 1673

Re: Hram Svetog Save

Postod Sarajevska » Sre Sep 25, 2019 8:58 am

Dzigi Bau » 24 Sep 2019 05:00 pm napisao:Ubedljivo i (trenutno) bez konkurencije najbolji i najlepši pogled u Beogradu, da li neko zna kada će terasa ova terasa Hrama biti dostupna svakome da se popne gore
http://sky.easypano.com/panoramic-image ... 71992.html

Сви се слажемо - та тераса мора бити доступна! :)

Иначе, сама ова панорама мислим да није са терасе, већ са врха куполе, тако да ништа од тога. Али и са терасе је поглед више него добар.

И наравно придружујем се Џигију у жељи да се онај монструм једном сруши.
Pohvale za post: 2
Прле
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Čet Nov 29, 2018 12:57 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 369
Pohvalio: 534

Postod Прле » Sre Sep 25, 2019 4:49 pm

Да, више видиковаца Београду. И онај на Београђанки такође отворити за посете!
Pohvale za post: 3
sizif
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 4:58 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1324
Pohvalio: 889

Postod sizif » Uto Okt 01, 2019 3:05 pm

Био сам поново у септембру у више градова северне Италије и поново се уверио колики је бизнис верски туризам. И колико је популарно (а богами и скупо) пењање на кровове катедрала и звоника.

Када би излазак на видиковац у Храму коштао само 2 евра, сигуран сам да би ту услугу користило бар неколико стотина људи дневно. На годишњем нивоу приход би се мерио стотинама хиљада евра.

Ем се гомила људи, како домаћих тако и странаца, боље упозна са Храмом и градом, ем се обезбеди пристојан новац за његово одржавање.
Сизиф не одустаје!
Kailan
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pon Avg 24, 2015 3:44 am
Kontakt:
Pohvaljen: 910
Pohvalio: 94

Postod Kailan » Uto Okt 01, 2019 4:30 pm

Мислим да би требало укинути сву причу око туризма и Храма док се исти мало не доведе у ред јер је оно апсолутни распад који само квари слику о Београду. Плочници распали, на све стране ђубре, нико ништа не одржава, бетон посут са једне стране, унутра не може да се уђе а споља је у протеклих неколико година само благо оронуо. На више места сам чуо разочаране туристе што су се толико цимали само да би видели нешто што лепше изгледа издалека него изблиза.
The more corrupt the state, the more numerous the laws.

― Tacitus
Pohvale za post: 6
Elnamor
Novice
Pridružio se: Čet Sep 05, 2019 9:36 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 11
Pohvalio: 3

Postod Elnamor » Pet Okt 04, 2019 11:17 pm

Možda je već neko kačio, nisam proverio, evo par linkova sa instagrama gde se može videti na videu par mozaika. Vidi se Sveti Sava i Hristos, a na drugom linku je mozaik najverovatnije sv. Teodora Vršačkog. Kakvi su vam utisci? :)

https://www.instagram.com/p/BszdKVMF4kW/

https://folio-art.ru/blog/35-vrshatskij-feodor#
Propeler
Higher intermediate
Pridružio se: Sub Dec 17, 2016 11:26 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 1405
Pohvalio: 1050

Postod Propeler » Pet Okt 04, 2019 11:21 pm

Kailan » Uto Okt 01, 2019 3:30 pm napisao:Мислим да би требало укинути сву причу око туризма и Храма док се исти мало не доведе у ред јер је оно апсолутни распад који само квари слику о Београду. Плочници распали, на све стране ђубре, нико ништа не одржава, бетон посут са једне стране, унутра не може да се уђе а споља је у протеклих неколико година само благо оронуо. На више места сам чуо разочаране туристе што су се толико цимали само да би видели нешто што лепше изгледа издалека него изблиза.

Zato se granitom popločavaju hektari površina u BnV-u i lepo uređuje i održava BW park, našim parama, a u celosti privatni projekat. :violina:
Pohvale za post: 1
Sarajevska
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Sarajevska » Sub Okt 05, 2019 10:54 am

Elnamor » 04 Oct 2019 10:17 pm napisao:Možda je već neko kačio, nisam proverio, evo par linkova sa instagrama gde se može videti na videu par mozaika. Vidi se Sveti Sava i Hristos, a na drugom linku je mozaik najverovatnije sv. Teodora Vršačkog. Kakvi su vam utisci? :)

https://www.instagram.com/p/BszdKVMF4kW/

https://folio-art.ru/blog/35-vrshatskij-feodor#

Da da, kačio ja već, nekoliko stranica pozadi :)
Sarajevska
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Sarajevska » Uto Okt 08, 2019 5:08 pm

Мало ми је мука што качим овог ****** Весића, али одавно нисмо имали никаквих вести:

"Обишао сам данас радове на постављању мозаика у Храму Светог Саве на Врачару.

До сада је урађено 60 одсто од укупне површина мозаика у храму која ће износити 12.500 метара квадратних.
Храм Светог Саве ће бити јединствена црква у свету која ће у целости бити покривена мозаицима.

То је наш највећи храм, важан за цео српски народ. Када га завршимо, показујемо да смо као народ спремни да довршимо посао који смо започели, а започели смо га 1935. године. Као држава показујемо да је Српска православна црква увек била њен најчвршћи ослонац.

Крај радова се очекује у октобру наредне године."

Slika

Slika

Slika

Slika

извор инстаграм: https://www.instagram.com/p/B3W9-UaIq_Q/

едит: Сад видех да је објављено и по медијима, има још пар сличица, ал ништа занимљиво:

https://www.beograd.rs/cir/beoinfo/1765 ... rettyPhoto
Pohvale za post: 9
Bulbulderac17
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Jan 04, 2015 8:10 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 3941
Pohvalio: 146

Postod Bulbulderac17 » Uto Okt 08, 2019 8:42 pm

Vesic i reci kraj radova...ne ide

Sent from my iPhone using Tapatalk
Sarajevska
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Sarajevska » Uto Okt 08, 2019 9:03 pm

Ево га и снимак:

Видех делове конструкције иконостаса! Е сад, да л' је то права конструкција, или само нека "макета" ради разматрања композиције - видећемо.

У другом делу снимка говори се о преуређењу платоа, основна идеја је да све стазе иду ка Храму, а не ка оном делу где су фонтане, ваљда (?). Весић то зове "новим парком". :bash: Такође, по њему је Храм једини у свету цео у мозаику, не знам колико може неко да лупета.

Опет споменуше и изградњу Патријаршије :bash: Немојте, молим вас.
Elnamor
Novice
Kontakt:

Postod Elnamor » Čet Okt 10, 2019 11:20 pm

"Hram Svetog Save će biti jedinstvena crkva u svetu, gde će sve freske biti pod mozaicima..."
- Goran Vesić, 2019. leta Gospodnjeg :bash:

Meni se čini da će na tu metalnu konstrukciju da kače delove mozaika :( Imam nekako osećaj da ovaj Hram baš neće lepo ostariti. Ako se setimo naših manastira koji su po 300 godina bili bez krova, pa su se freske sačuvale, imam osećaj da Hram neće izdržati ni jedno prokišnjavanje. :(
Deep cover
Beginner
Pridružio se: Sre Avg 09, 2017 11:41 am
Kontakt:
Pohvaljen: 38
Pohvalio: 2266

Postod Deep cover » Pet Okt 11, 2019 7:10 am

Elnamor » Čet Okt 10, 2019 11:20 pm napisao:
Meni se čini da će na tu metalnu konstrukciju da kače delove mozaika :( Imam nekako osećaj da ovaj Hram baš neće lepo ostariti. Ako se setimo naših manastira koji su po 300 godina bili bez krova, pa su se freske sačuvale, imam osećaj da Hram neće izdržati ni jedno prokišnjavanje. :(

Kakvo lupetanje :bash: :bash: :bash:
3eka
Intermediate
Pridružio se: Pet Maj 15, 2015 12:41 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 120
Pohvalio: 168

Postod 3eka » Pet Okt 11, 2019 11:30 am

Samo Vesic da se drzi dalje od Hrama, da ne bi na kraju okretali plocice na mozaiku
Pohvale za post: 12
Elnamor
Novice
Kontakt:

Postod Elnamor » Pet Okt 11, 2019 7:46 pm

Deep cover » Pet Okt 11, 2019 7:10 am napisao:
Elnamor » Čet Okt 10, 2019 11:20 pm napisao:

Kakvo lupetanje :bash: :bash: :bash:

Trudim se :D :sesir:
Саша
Higher intermediate
Pridružio se: Pet Jul 25, 2014 1:28 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 6103
Pohvalio: 1342

Храм Св. Саве

Postod Саша » Sre Okt 23, 2019 6:53 pm

Из Народне библиотеке, данас:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Црква Св. Марка данас; изнад олтара су постављени недавно урађени мозаици (четири поља између прозора) - док су били на поду изгледали су огромни, сада, на висини, то више није случај:

Slika

Slika

Обнова Руске цркве није завршена:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Када ће уредити плато на којем Црква стоји?

Slika

Slika

За разлику од кафића/ресторана преко пута који је пун и у пуном сјају, травњак са скулптуром Патријарха Павла изгледа овако:

Slika

Slika
Ћирилица се пише срцем!
Pohvale za post: 11
orjen
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Sep 20, 2009 7:09 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 930
Pohvalio: 180

Postod orjen » Pon Okt 28, 2019 7:16 pm

Prode proslava 800 godina autokefalnosti, nijedna od pomesnih pravoslavnih crkava nije bila pozvana na jubilej. Bice i iduce godine skromno ako se Moskva i Carigrad ne pomire. Pricao sam sa jednom nasem svestenikom u nemackoj, rece da Kiril i Barolomej ne sluze vise zajedno. Tako jedino mozemo zvati neke politicke licnosti.
Sarajevska
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Sarajevska » Sre Okt 30, 2019 10:27 am

Iz budžetske rezerve 116 miliona za Hram Svetog Save, novac od doplatne marke nije dovoljan

https://www.021.rs/story/Info/Srbija/22 ... oljan.html
Drakche
Korisnikov avatar
Advanced
Pridružio se: Čet Avg 19, 2010 11:50 am
Kontakt:
Pohvaljen: 2247
Pohvalio: 2312

Postod Drakche » Sre Okt 30, 2019 10:41 am

Svakim danom crkva se sve vise srozava i sve vise postaje nenarodna.
Прле
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod Прле » Sre Okt 30, 2019 12:55 pm

Напротив, народним парама, све је народнија.

Или боље да оставимо бетон како јесте? И да никад не завишимо...
Vox91
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Avg 17, 2017 10:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2281
Pohvalio: 719

Postod Vox91 » Sub Nov 02, 2019 11:36 am

orjen » Pon Okt 28, 2019 7:16 pm napisao:Prode proslava 800 godina autokefalnosti, nijedna od pomesnih pravoslavnih crkava nije bila pozvana na jubilej. Bice i iduce godine skromno ako se Moskva i Carigrad ne pomire. Pricao sam sa jednom nasem svestenikom u nemackoj, rece da Kiril i Barolomej ne sluze vise zajedno. Tako jedino mozemo zvati neke politicke licnosti.

Ono nije bila proslava, nego jedna nevidjena sramota..RTS nije prenosio službu iz Žiče, ali jeste uživo emitovao Vučićevo ordenovanje.

Za proslavu jednog Milanskog edikta taj isti RTS snimio je čitavu seriju i emitovao je mesecima, a za ovakav jubilej SPC, ma kakva ona bila danas- ni traga tome.

Ništa nije učinjeno da se narod malo upozna sa istorijatom SPC, sa institucijom koja je najzaslužnija za opstanak naroda tokom svih ovih vekova.

Uostalom, i 8 vekova od krunisanja Prvovenčanog ni na koji način nije obeleženo, niti je npr. obeležen vek od proboja Solunskog fronta.

Mi živimo u predstavi posvećenoj liku i delu Vodje, pa je tako centralna tema prošle godine bila u kojem je redu On sedeo na tribini u Parizu, ili sada - kako dobija orden iz ruku Patrijarha.

Sve drugo je nevažno..
Pohvale za post: 5
Ventilator_BGD
Korisnikov avatar
Intermediate
Pridružio se: Pon Nov 05, 2007 5:01 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 189
Pohvalio: 29

Postod Ventilator_BGD » Sub Nov 02, 2019 3:14 pm

To je zato sto imamo vlast po meri okupacije. Kad dodje vlast koja ce da bude srpska i patriotska onda cemo slaviti srpske jubileje. Do tada obavezni smo da slavimo noc vestica, velike vodje i ostale satanisticke gluposti koje nam serviraju sa zapada. Ko ce da dozvoli slavljenje 8 vekova spc, jel isti oni koji su ubili patrijarha varnavu? Ista je to ekipa. Najgori scenario je ono sto nam pripremaju, a to je demokracka opozicija, koju uturaju da nam vrate, da se slucajno ne umetne neka realno patriotska opcija, koja eventualno ispliva kad Rusi stvore uslove za to, drugacije ne moze, a evo vidimo iz dana u dan i stvaraju. Jedino Rusima bi srpska patriotska opcija odgovarala jer su nam kompatibilni interesi, sve drugo vodi ka nasem nestajanju.
Spock: "... logic clearly dictates that the needs of the many outweigh the needs of the few".
orjen
Higher intermediate
Pridružio se: Ned Sep 20, 2009 7:09 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 930
Pohvalio: 180

Postod orjen » Pon Nov 11, 2019 8:54 pm

Komparacija podnih planova Sv. Save i katedrale u Bukurest. Doduse sam uzeo Bukarest na koti 10,40. Velika kupola u Bukuresti ima precnik od 16,8 uz 25,20 na nivou pendentifa. Kupola je radena po uzorima moldavskih manastira. Visoka i uzana. Ikonostas u Bukuresti je dosta udaljena od centra, cini mi se da je u liturgicnom smislu resenje u Sv. Savi bolje. Sto je interesantno u Bukuresti su dimenzije broda i njegova sirina. Sa 25,20 m lici na stare rimske terme. Znaimljivo u svakom slucaju i dosta drugacija gradevina.
Prikačeni fajlovi
Backup_of_Sv. Sava comparacija bukarest.jpg
ikonostas.jpg
ikonostas 2.jpg
naos.jpg
Sarajevska
Korisnikov avatar
Higher intermediate
Kontakt:

Postod Sarajevska » Pon Nov 11, 2019 11:38 pm

По многим физичким мерилима, ова црква у Букурешту је превазишла наш Храм, као и Св. Исака и Христа Спаситеља.

Богородица у олтару је већ постављена, висине је 16 метара - вероватно највећи (мозаички) приказ Богородице у православљу. Анђели Михаило и Гаврило са страна се тренутно завршавају, висине су око 14 метара.

Slika

Сада само остаје питање - колика ће на крају површина под мозаиком бити у Букурешту. У Храму Светог Саве треба, према последњим најавама, да буде око 12.500 квадрата. Дегуте је на тај начин поредити цркве - пишем о овоме чисто као о занимљивостима.
Прле
Korisnikov avatar
Intermediate
Kontakt:

Postod Прле » Uto Nov 12, 2019 3:37 pm

Исакије Далматски (не Даламтински) у нашој традицији. Исак је на енглеском...
Vox91
Higher intermediate
Pridružio se: Čet Avg 17, 2017 10:42 pm
Kontakt:
Pohvaljen: 2281
Pohvalio: 719

Postod Vox91 » Uto Nov 12, 2019 10:12 pm

Zanimljiva je ova crkva u Bukureštu, ali naš Hram je mnogo lepši, barem meni.

Inače, i dalje malo vesti o postavljanju mozaika..

Povratak na “Projekti u izgradnji”