Šta je novo?

Park kod Ušća i Park prijateljstva "Oaza Novog Beograda"

@Вожде укњижен плусићћћ, ех потсети ме на старе дане.
Стаза "Ушће", Шампионат Југославије тј. трка "Летња лига" шампионата Југославије на кружним стазама, август 1999.године.
 
U mom omiljenom delu parka - kod Tipsarevićeve vežbaonice, i novog dečijeg igrališta, posađen je četinarski šumarak:
 
Evo i 90 stabala o kojima je Vračarac pisao (s sajta Zelenila).



Mom hejterskom oku ne može da promakne činjenica da su mogli malo više da se potrude oko oblika jer je 9-ka vrlo loše ispala.
 
Повлачим моју похвалу са теме Моје дрво београдско. Та садња је управо пример колико се недовољно планира уређење великих природних целина, посебно због потпуног искључивања стручне и аматерске јавности.

На том месту је постојала могућност нечег много лепог и занимљивог. Могуће је и даље, али би борићи морали да се изместе.

Поља нису некорисни простори, него саставни део предела сваке природне целине. А код нас свако поље мора да се испуни нечим ! Тако је на Ади, ево сад и на Ушћу ...
 
Slazem se, prostor ovog parka izgleda i dalje kao livada na periferiji. Sve je na brzinu odradjeno. A ovo sa sadjenjem u obliku broja 90 neci ni da komentarisem.
 
Cekaj ovo nije postavljeno samo za slikanje, nego je stvarno zasadjeno u ovom obliku !?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=672167#p672167:36rugxh7 je napisao(la):
zexland » 21 Okt 2019 11:36 pm[/url]":36rugxh7]Slazem se, prostor ovog parka izgleda i dalje kao livada na periferiji. Sve je na brzinu odradjeno. A ovo sa sadjenjem u obliku broja 90 neci ni da komentarisem.

Mozda ne bi bilo lose da se te livade popune vodom tj. mini jezerima, a nove sadnice da se postavljaju oko njih.
 
@zexland Ne znam zašto misliš da liči na livadu na perfieriji. Shvatam da sigurno može mnogo bolje da se organizuje i održava zelenilo, ali do sada nisam stekao utisak periferije, a više puta nedeljno sam u tom parku. Utisak perifererije sam imao pre rekonstrukcije, ali sada, je daleko od toga sve mi izgleda vrlo uredno.

Naravno, trava bi mogla da se češće zaliva, a i staze su zrele da se ponovo naspu belim kamenčićima

Mini jezera ne bi škodila

Ovaj park nije zamišljen (bar ga ja ne zamišljam) kao onaj park u Madridu (Retiro) ili parkovi koji se zaključavaju i gde je svaka krošnja redovno oblikovana). Ja bih recimo od Tašmajdana napravio takav park (ili možda bolje od Malog Taša).
 
Није ни могао да буде смишљен као дворски врт, што је Ретиро био у време свог настанка, али Ушће ипак има сличност, јер је пејсажни врт настао у склопу, палате која није дворска, али јесте значајна.

Као пејсажни врт, Ушће може да се пореди са Хајд вртом у Лондону, Централ вртом у Њујорку, Енглеским у Минхену, а такве вртове има скоро сваки већи град западне Европе.

Али Ушће има једну изузетну посебност у односу на већину њих, а то је место сусрета две велике реке и острво и полуострво над тим ушћем са древним градом, слика која не може да се види ни у једном од многих европских великих вртова.

А има и доста тога што му недостаје и умањује вредност. Недовољно примерених садржаја, нпр. језера које има сваки пејсажни врт, више цвећа, макар и пољског, што је некад и било, водоскоци, павиљони... Али и више посетилаца.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=671996#p671996:3qm7ywmb je napisao(la):
GOJE » 21 Oct 2019, 15:17[/url]":3qm7ywmb]U mom omiljenom delu parka - kod Tipsarevićeve vežbaonice, i novog dečijeg igrališta, posađen je četinarski šumarak:
Pogledajte prilog 2
file.php

DHL je posadio ovaj šumarak.

Pogledajte prilog 1Pogledajte prilog 2

Stabla su u tri bloka. Možda nešto piše ako se gleda iz vazduha
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=672002#p672002 je napisao(la):
astrodule » Пон Окт 21, 2019 3:25 pm[/url]"]Evo i 90 stabala o kojima je Vračarac pisao (s sajta Zelenila).

[attachment=0]90 msu borici.jpg[/attachment]

Mom hejterskom oku ne može da promakne činjenica da su mogli malo više da se potrude oko oblika jer je 9-ka vrlo loše ispala.
file.php

Ovo je vrh njihovog dna!

Kada prosleđujem slike ovog da-ne-kažem-čega, svi misle da se sprdam ... i.na kraju ostaju u neverici.. baš kao i ja! :bash:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=672750#p672750:3ck4d9hq je napisao(la):
astrodule » 23 Oct 2019 12:42 pm[/url]":3ck4d9hq]@zexland Ne znam zašto misliš da liči na livadu na perfieriji. Shvatam da sigurno može mnogo bolje da se organizuje i održava zelenilo, ali do sada nisam stekao utisak periferije, a više puta nedeljno sam u tom parku. Utisak perifererije sam imao pre rekonstrukcije, ali sada, je daleko od toga sve mi izgleda vrlo uredno.

Naravno, trava bi mogla da se češće zaliva, a i staze su zrele da se ponovo naspu belim kamenčićima

Mini jezera ne bi škodila

Ovaj park nije zamišljen (bar ga ja ne zamišljam) kao onaj park u Madridu (Retiro) ili parkovi koji se zaključavaju i gde je svaka krošnja redovno oblikovana). Ja bih recimo od Tašmajdana napravio takav park (ili možda bolje od Malog Taša).

Sam si dao odgovor na moju konstataciju :) mada sam ja vise mislio na urbanisticki aspekt ovog parka. Lose postavljena matrica, sarolik mobilijar itd...ali s obzirom na sta je licilo ranije, sada je mnogo bolje, ali daleko od pravog uredjenog parka jos uvek. Deluje neorganizovano i haoticno.
 
Један у суштини пејсажни врт, који би требало да има благо кривудаве стазе које прате ивице шумарака, тако да пролазник има са једне стране извор хлада и пријатно друштво растиња, а са друге стране стазе - пољане преко којих поглед несметано пада на пределе, претворен је у простор са правим стазама које смо већ имали у Парку пријатељства. Писте су ту - само још кад би имали крила...

Недостаје и попречна стаза која би повезала зракасте стазе и омогућила битне везе са деловима који су и даље упркос толиких стаза - неповезани. Трим стаза је могла да иде напоредо са пешачком и бициклистичком, па да се избегне садња толиког броја бандера јавне расвете. Има пејажних вртова у свету који и немају такве детаље, као што их ни Ушће дуго није имало. Природност природних целина у граду их највише чини монументалним !
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=673326#p673326:2mqfmujk je napisao(la):
dex libris » 25 Oct 2019 09:14 am[/url]":2mqfmujk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=672002#p672002:2mqfmujk je napisao(la):
astrodule » Пон Окт 21, 2019 3:25 pm[/url]":2mqfmujk]Evo i 90 stabala o kojima je Vračarac pisao (s sajta Zelenila).



Mom hejterskom oku ne može da promakne činjenica da su mogli malo više da se potrude oko oblika jer je 9-ka vrlo loše ispala.
file.php

Ovo je vrh njihovog dna!

Kada prosleđujem slike ovog da-ne-kažem-čega, svi misle da se sprdam ... i.na kraju ostaju u neverici.. baš kao i ja! :bash:
Fantastična opservacija i definicija. Inače sklon sam tvrdnji da apsolutno svaka društvena pojava može lepo da se opiše citiranjem Ramba, Balaševića ili Rokera s' Moravu.
 
Hvala, @Goje ali nije moje! :) .. Dobri stari Rambo, malo sam pozajmio, što znaš, uostalom...

Ovu sadnju zaista ne vredi komentarisati, treba samo poslati ljude i mašine da se ovo povadi i posadi negde drugo u parku..

Što se tiče DHL-ove donacije sadnica, sporan mi je izbor materijala - bilo bi mnogo bolje da su posadili borove, kao one u šumarku malo dalje na slici, kod igrališta. U ovom parku postoji više celina sa ovim zlatnim borovima, kao i na dosta drugih mesta po Novom Beogradu, i sva ta mesta su prelepa, i zimi i leti. Vrlo je prijatno sedeti u njihovom hladu i uživati u njihovom mirisu. Problem je što su svuda u dosta lošem stanju a Zelenilo ne radi ništa da se zasade nove sadnice..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=674401#p674401:lmuy8l9k je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » Пон Окт 28, 2019 3:37 am[/url]":lmuy8l9k]А како би ти уредио Ушће?

Prvo bih hteo da kažem da je velika sramota za ovaj grad i ovu državu (kakogod da se zvala - SFRJ / SRS, SRJ, RS) što Novi Beograd, na tako velikoj teritoriji nema bar dva parka. Ok za Ušće i zelenilo oko reka i po blokovima ali gradu trebaju i parkovi!

Ona zelena površina u blokovima 61-64, kad je već tako čudno zamišljena (1650 m X 100 m (?!) ) morala je imati bočne ulice spuštene u plitki ukop i sa betonskim krovom preko koji bi bio ozelenjen. Ta taj način bi se dobila neprekidne zelena površina velike dužine i tu je onda moglo biti mesta za sve - i za gustu šumu i za livade i za jezero pa i za brdašca za klince za sankanje. Na žalost, ništa od toga nije urađeno pa su je na kraju besramno komercijalizovali..

Drugi zamišljeni veliki park je bio Park revolucije, od SIV-a do železničke stanice Novi Beograd (pod tim imenom sam ga jednom našao). Ta velika površina, 1400 m X 400 m, bila bi ukras svakog velegrada. Da su bulevari koji je poprečno seku bili bar delimično spušteni u plitki ukop i pod ploču (kao npr, Boulevard peripherique u zoni Bulonjske šume kod Place de Colombie i spomenika kralju Petru) dobila bi se neprekidna zelena celina gde je moglo biti opet sve, čak i veliko jezerro sa ostrvom.. Prvo su to razvlačili decenijama a da ništa nije urađeno, onda je uleteo blok 24 (još je bilo nade) i na kraju Arena i kraj snova o velikom parku..

Što se tiče Ušća, ja bih se i ovde poneo na isti način - povezati razbacane celine u jednu - Blok 13 (potpuno zanemaren, nema ni trotoar na bulevaru sa te strane), Ušće i Park prijateljstva, jedna zelene površina koju ne seku komunikacije. To znači ukidanje dela ulice od CK/PC Ušće 1 do Asterixa i stavljanje bulevara Nikole Tesle u ukop i ploču u dužini od par stotina metra, da se ove zasebne celine povežu u jednu. Ulica Ušće od Brankovog mosta do MSU bi morala da ostane zbog samih korisnika muzeja, parka i restorana.

Sam park ne bih mnogo menjao. Najviše mi se dopada deo kod Jugoslavije, zbog većih četinarskih celina, neravnog terena i krivudavih staza. Tu je i najviše ljudi u parku. S obzirom na promenu klime, čak ni u aprilu više nije prijatno izležavati se na suncu pa je potrebno razbacane male celine zelenila povezivati u veće, kao onu četinarsku kod dečjeg igrališta. Što se tiče velike livade kod spomenika, mislim da je to luksuz - tu bih napravio veče jezero, sa gustom šumom na strani prema bulevaru i otvorenom livadom na drugoj. Mislim da je velika šteta što nigde u parkovima ne postoji jezero, ovde bi ta greška mogla da se ispravi. Monotonost terena bih razbijao malim uzvišenjima i krivudanjem staza oko njih.

Parku nedostaje i dodir sa vodom, iako je ona odmah tu.. Napravio bih šetalište nad vodom, na stubovima u samoj reci/Dunavu koje bi krivudalo ispod krošnji drveća i van njih, malo dublje u koritu, sa puno klupa i u hladu i na suncu.. Haos na rekama, što se tiče splavova treba ukinuti, reka se gotovo ne vidi više. Jasno određeni gabariti objekata, razmak između njih, kao u Pešti, na primer..

Prilog- natkrivena deonica na Boulevard peripherique kod Bulonjske sume
 
Хвала Декс што си извојио време и труд да одговориш на моје питање. Било би занимљиво да још неко да своје мишљење. Недавно је у једним новинама поменут и овај форум са назнаком да је стручан. Ако је тако, не би било лоше да нешто напишу и пејсажне архитекте, еколози, биолози, урбанисти, архитекте и други. Некако се не примећују од ових директора, инжињера, програмера, агронома, дизајнера и астронома и других струч њака који свакодневно претресају све теме.

Све што си написао стоји и значајно би унапредило бар тај једини преостали део природе на Новом Београду. Посебно је битно увођење водених површина и узвишења која могу да имају и разне намене - веслање, пецање, водоскоци, шетња и седење на обалама, или пењање, санкање и видиковци и стене на узвишењима. Једноличност равнице се у пејсажној архитектури превазилази и жбунастим врстама које су ту углавном успешно уклоњене, а нове се не саде и вероватно неће ни у будуће иако то другде у Европи није случај у великој већини вртних и природних целина.

Потребна су и нека саобраћајна решења да се Ушће учини доступнијим, што није чак и из већег дела Новог Београда! Али и унутрашња саобраћајна решења, јер је то изузетно велики простор са километарским раздаљинама, некад напоран и људима у снази, а треба да мислимо и о онима који имају препреке у смислу мало или пуно година или због посебних потреба...
 
Nema na čemu, @glasprirode, direktno pitanje zaslužuje i odgovor! :)
Samo da dodam.još i bez točka (ferris wheel), jarbola i ostalih vidova komercijalizacije ove izuzetno dragocene zelene površine.
 
Nažalost jarbol će se izgleda ostvariti. Vesić kaže da se do kraja godine raspisuje tender za jarbol. Ovaj grad postaje pravi vašar... Ružna praznična rasveta postavljena bez ikakvog reda i smisla, nove fasade urađene samo do ulice, a ostale strane zgrade kao da je Srbija u ratu, most na suvom, i sad jarbol. Još gondola, pa neka ogromna šatra, i pravi cirkus.
 
Vrh