Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

@ДушанеБГ, опет грешка у корацима, није ни Земунска, него Тошин бунар.

Блок 65, пошто о њему причамо, се налази на углу Булевара хероја са Кошара и Тошиног бунара. Тошин бунар се простире све до раскрснице где се сад гради Савада 3, а прекопута је онај пословни центар где је и Еко бензинска станица. Од те раскрснице почиње Земунска и простире се до раскрснице са Гандијевом и Војвођанском, дужина улице је 660 метара. Означио сма ти на отрофото снимку Земунску улицу и увеличао раскрсницу где се од Тошиног бунара наставља та улица.

Од те раскрсниће ће бити изграђена нова саобраћајница кроз будуће стамбено-пословно насеље где је сад ИМТ.

Pogledajte prilog 1
 
Sada "štrči", ali bojim se da je "trendseter", tj. da će tu uskoro da nikne čitav front sličnih stambenjaka, čime će Jurija Gagarina još više zaličiti na Dimitrijalu ili Vojvode Stepe :oops:
 
Планови су предвиђали куле високе спратности које су самосталне са слободним простором за природне садржаје, што је и суштински захтев модерног урбанизма установљеног Атинском повељом.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=678948#p678948:1ju8ax3e je napisao(la):
Homer Jay » Yesterday, 23:22[/url]":1ju8ax3e]Sada "štrči", ali bojim se da je "trendseter", tj. da će tu uskoro da nikne čitav front sličnih stambenjaka, čime će Jurija Gagarina još više zaličiti na Dimitrijalu ili Vojvode Stepe :oops:

Teško, jer bi moralo mnogo toga da se ruši. No, jednog dana, ako Grad ne bude ni malo vodio računa o tome, sledi takva sudbina.
 
Ne da neće biti kazne ni rušenja, nego će ova zgrada još dobiti i lakat-bliznakinju!
 
astrodule":r0z0bnrk je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=678948#p678948 je napisao(la):
Homer Jay » Yesterday, 23:22[/url]":r0z0bnrk]Sada "štrči", ali bojim se da je "trendseter", tj. da će tu uskoro da nikne čitav front sličnih stambenjaka, čime će Jurija Gagarina još više zaličiti na Dimitrijalu ili Vojvode Stepe :oops:

Teško, jer bi moralo mnogo toga da se ruši. No, jednog dana, ako Grad ne bude ni malo vodio računa o tome, sledi takva sudbina.
Pa to isto se sprema pored ka benzijskoj pumpi još isto to u bloku 70...
Ja isto čuo da je plan JG da bude takav front... Već se vidi sa Ablokom, onim "staklenim delom Belvila.
Cenim da će u jednom trenutku srušiti i zanatski u 45-om blizanca kinezima u 70-om. A možda i kineze u 70-om...
I tako...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Daj Bože da se ta rugla od tržnih centara sa periferije Hararea poruše.

Biće dobro da dobijemo ulični front i da JG zaista zaliči na gradski bulevar. Ugao sa Gandijevom sada jedini tamo liči na grad.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=679028#p679028:37iewmmd je napisao(la):
Пантограф » 11 Nov 2019 11:56 am[/url]":37iewmmd]Daj Bože da se ta rugla od tržnih centara sa periferije Hararea poruše.

Biće dobro da dobijemo ulični front i da JG zaista zaliči na gradski bulevar. Ugao sa Gandijevom sada jedini tamo liči na grad.
Tako je.
 
Može ulični front, ali do 8 spratova i da postoji neka vizija, a ne da svako ko hoće sagradi po jednu zgradu visine i spratnosti koje on hoće (pa onda doda još par spratova).

Ali i da naprave novi ulični front i time povećaju broj stanovnika blokova za 10-ak posto (plus IMT), plus novogenerisani saobraćaj ka auto-putu Miloša Velikog, kako će sva ta kola da prođu kroz Jurija Gagarina. OK, neki će se preorjentisati na Vojvođansku, ali još veći saobraćajni kolaps sledi.

Nepopularno zvuči, ali postaće neophodno da se doda još po jedna traka u Jurija Gagarina
 
Pa, ovde su na divlje dograđena dva sprata, to neko treba da sruši. Videćemo da li hoće...

Ipak JG ima i tramvaj, i ne bih pravio humanitarnu katastrofu od povećanja stanovnika u blokovima. Elem, odavno sam predložio, kao i Karlo, delimičnu denivelaciju nekih skretanja podvožnjacima (levo iz Gandijeve u JG, levo iz JG u OB) i onda bi se ubrzao i prolazak kroz te raskrsnice, i tramvaj... U tim zonama bi onda sigurno išlo proširenje za po jednu traku, a kako je ono već najavljeno oko novog BAS-a, onda možda treba i celom dužinom ulice.
 
То што велики број људи ништа не зна о искуствима урбанизма и посебно последицама урбанизма индустријског доба када и становање постаје индуст производ је мање битно од тога што су те лекције очигледно прескочили и они мало стручнији.

Град је пре свега животна средина, а не макета или играчка или папир на коме се пише и брише.

Али најбитније је да имамо трамвај, све остало се лако да решити...
 
Ta denivelisanja levih skretanja su prava stvar i to bi se moglo primeniti na mnogim raskrsnicama i MNOGO bi rasteretilo mnoge NBG ulice.
 
Пантограф":33m539eb je napisao(la):
Daj Bože da se ta rugla od tržnih centara sa periferije Hararea poruše.

Biće dobro da dobijemo ulični front i da JG zaista zaliči na gradski bulevar. Ugao sa Gandijevom sada jedini tamo liči na grad.
Raskrsnica sa Gandijevom...
Pa ne baš u potpunosti...
Bojim se da ta "front" nije proizvod celovitog razmišljanja, nego ogoljene otimačine javnih površina i davanje različitim privatnim investitorima koji grade po svome, uglavnom nakazno...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Pa, tu sad imaš zgrade, prodavnice, pivnicu. Imaš grad. Pre toga bile poljane, a poljane nisu urbani element. Park je drugo, ali na sečenju dve glavne ulice u kraju nije mesto parku.

E, dalje, niz ulicu, imaš barake, a na raskrsnicama pilićarske objekte. Ni to nije grad.

Grad ipak mora da bude izgrađen.
 
Naravno da je ova Nova45 užas, pa napravljena je tolika zgrada bez jednog dodatnog parking mesta, dva sprata na divlje (sada mislim da su i ispeglali promenom projekta u međuvremenu). Svi parkinzi okolo, plus ispod se zapravo koriste od autocentra koji je tu. Svi ti ljudi će da parkiraju ne zna se gde. Ne računam investitorovu tvrdnju biće podzemnog parkinga u novoj zgradi pored, pošto će ljudi sada tamo da krenu da žive, ne nekada u budućnosti kada se naprave i levo i desno dodatne zgrade sa (valjda) podezmnim parkinzima.

A Enjub nema šanse da pomeraju, da neko otkupi tolike lokale i onda gradi zgrade se neće dogoditi dok Beograd ne postane u najmanju ruku Singapur pa da kvadrat bude u desetinama hiljada evra.
 
Није ту нека огромна цена квадрата, посебно у локалима на спрату, који мало кога занимају, а притом је све то крш градња. Такође, релативно је мала нето у односу на бруто површину објекта. Већи проблем је све то организовати, јер локала и власника није мало. Претпостављам да ће тактика бити да се покупују ударни локали у приземљу, да се закатанче, и да онда остали буду под притиском да продају. Али, то може дуго да траје и, да сам инвеститор, пет пута бих размислио пре него што у то уђем.
 
Ima i jeftinijih i brzih varijanti, koje nazalost kod nas lako uspevaju. Jos ako je povoljan vetar...
 
Pantograf, mislio sam na prodajnu cenu kvadrata budućih objekata :), ne znam koje su sada cene lokala.
A sami lokalni u centru, naročito na prizemlju, skoro redom svi rade iako se možda sa strane ne čini tako. Gore su raznorazne agencije i sl, pa tu i ima da ne radi neki tu i tamo, ali generalno broj lokala koji ne rade je dosta manji nego što sam i ja mislio dok se nisam preselio u 45. (pre 3 godine). Nema tu nekih ne znam kakvih obrta, ali uglavnom sitni preduzetnici i preživljavaju očigledno.

Inače ovaj centar prati urbana legenda da su Kinezi u onom naletu u prošloj deceniji hteli i ovde da pokupuju lokale, ali je onda stiglo neformalno obaveštenje od "ekipe" iz bloka da kojim slučajem neko nije prodao lokal kinezima i tako centar ostade china free. I sada posluje za potrebe bloka.
 
Neka ima sada ekipa iz bloka plati sto su svakog meseca u minusu, umesto zagarantovanih par hiljada evra priliva.
 
DusanBG":1hwti039 je napisao(la):
Pantograf, mislio sam na prodajnu cenu kvadrata budućih objekata :), ne znam koje su sada cene lokala.
A sami lokalni u centru, naročito na prizemlju, skoro redom svi rade iako se možda sa strane ne čini tako. Gore su raznorazne agencije i sl, pa tu i ima da ne radi neki tu i tamo, ali generalno broj lokala koji ne rade je dosta manji nego što sam i ja mislio dok se nisam preselio u 45. (pre 3 godine). Nema tu nekih ne znam kakvih obrta, ali uglavnom sitni preduzetnici i preživljavaju očigledno.

Inače ovaj centar prati urbana legenda da su Kinezi u onom naletu u prošloj deceniji hteli i ovde da pokupuju lokale, ali je onda stiglo neformalno obaveštenje od "ekipe" iz bloka da kojim slučajem neko nije prodao lokal kinezima i tako centar ostade china free. I sada posluje za potrebe bloka.
Ta "legenda" je tačna a to "odbijanje" je sprovela Kenina ekipa i bilo je napeto....

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Od ranije sam primetio gradilište u krugu OMV pumne u bloku 70, a jutros sam točio gorivo i na izlazu primetio građevinsku tablu sa oznakom "KFC" :)))
 
Vrh