Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

znam kako ti je, ja sam jedva u svojoj zgradi sproveo menjanje do te mere oštećenog svetlarnika da je bio opasan i za nas i za prolaznike, baš zbog 2 od 17 stanova. Na kraju su jedva prihvatili i platili ponudu koja je dugoročno oko 45% jeftinija od gradskog stambenog (oni kroz te rate deru sa cenom, jer im je dug period otplate). Ali ako nema druge - mora se kroz infostan
 
Da li je neko upoznat sa tim da li lokali imaju pravo da kače reklame na zgradu i fasadu? Da li im za to treba saglasnost skupštine stanara?
 
treba im saglasnost stambene zajednice ili vlasnika zgrade ako je na zajedničkom delu zgrade, treba im i odobrenje uprave grada ili opštine zavisi od veličine reklame a moraju i da plaćaju komunalnu taksu svakog meseca zbog oglašavanja. Reče mi prijatelj da ga zaviše u crno sa toliko nameta za reklamicu od 60x60cm.
 
Da li ste imali slučaj da vam na jednoj vertikali voda bude zamućena, a na drugoj bistra? Kod mene se to dešava i Gradsko stambeno mi je reklo da mogu da podnesem pismeni zahtev za proveru instalacija.

Naravno, taj problem je izražen ujutru.

 
Kaže mi prijatelj da je čuo "na pola uveta" da su usvojene nove odredbe o kućnom redu u zgradama, sad je preko dana period "kućnog reda" od 16 do 18 h, proslave moraju da se najave 48h ranije, i to može samo jednom godišnje do 01h...
Al ne uspevam da nađem na netu...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Hvala, meni izlazili samo linkovi najave usvajanja, ne i samo usvajanje...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Kako stoji u odluci, stanari u vreme odmora ne smeju da trče, ne viču, skaču i upotrebom mašina ili uređaja narušavaju tišinu u zgradi.

I kako to kontrolisati? Verovaće mi na reč da je neko pravio buku. Ili će koristiti onu staru floskulu da nadležni moraju da ih zateknu u činjenju prekršaja?

Radnim danima vreme odmora je od 16.00 do 18.00 i od 22.00 do 7.00 - stoji u odluci.

Vikendom će Beograđani imati dva sata više za odmaranje preko dana, od 14.00 do 18.00 i od 22.00 do 8.00 subotom, dok će nedeljom tišina morati da se obezbedi do 10.00.

Sve to je već bilo definisano, samo je pitanje kako to kažnjavati i šta je dokaz.

MANjKAVOST je i to što je propisano da stanari ne smeju da bacaju smeće kroz prozor, ali nije propisano, recimo, da fotografija može da bude dokaz - objašnjava upravnik Đorđe Aleksić. - Nesavesni komšija biće sankcionisan samo ako ga komunalni inspektor zatekne u prekršaju. Od jednog stanara stigao mi je snimak kako mu komšinica iznad pere tepih na terasi, baca smeće, ali s tim ne mogu da uradim ništa.

Ovo je veliki problem. Zašto fotka ili video nije dokaz? Uvek snimak može da se pošalje na veštačenje i da se utvrdi da li je montaža ili ne. Ako je optuženi nevin, pokrene sudski postupak gde se izvrši veštačenje i troškove plaća falsifikator.
 
pa mora Odluka prvo da se objavi u Službenom listu kao i sve druge odluke a nije još objavljena. A stupa na snagu osam dana od nana usvajanja iliti objavljivanja . Nije još objavljena to će malo da pričeka zbog mnogo drugih odluka.
 
To je nova odluka i biće i drugih izmena a novinari se uvatili samo za žurke i muziku.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656681#p656681:26garxbj je napisao(la):
casting » Uto Sep 03, 2019 5:40 pm[/url]":26garxbj]Gradsko stambeno ne postuje Zakone R. Srbije a kamoli ugovore koje je potpisala sa tadasnjim skupstinama.
Inace u nasem ugovoru iz 96. stoji jasno :
clan 5. stav 2.
"javno preduzece je duzno da stambenoj zgradi omoguci uvid u finansijsku i drugu dokumentaciju koja se odnosi na stambenu zgradu i to na pismeni zahtev Skupstine zgrade".
clan 6. stav 3.
"Javno preduzece ima obavezu da za stambenu zgradu sacini finansijski izvestaj na pismeni zahtev" .

Pitanje je sta pise u ovim novim ugovorima, mi smo skoro dobili poziv da dodjemo u Gradsko stambeno da potpisemo novi ugovor, azuriran shodno novom Zakonu o odrzavanju zgrada i stanovanju ali kada smo trazili da vidimo sta je promenjeno u odnosu na stari i da upoznamo sve stanare sa sadrzajem - rekli su da nemaju praksu da to rade i da samo upravnik dodje i potpise ugovor, tada ce i da vidi sta je novo...

Gradsko stambeno nece da da novi ugovor ni kada se pozovete na Zakon o pristupu informacijama od javnog znacaja :

odgovor-gradsko-stambeno-za-novi-ugovor.jpg


Na pitanje koja je cena plafonjerki, ko je proizvodjac , kolika je garancija i koja je cena po komadu zajedno sa ugradnjom isto nisu hteli da odgovore. Poslali su "tehnicku specifikaciju javne nabavke" - oglas .
Ovde se radi o ozbiljnoj muvacini.
 
Odluka o pravilima kućnog reda je objavljena Sl. list br. 101/19. Zanimljiv je član 15 i šta sve mora upravnik da okači na vrata ili oglasnu tablu.
 
http://sllistbeograd.rs/pdf/download/1372/
Улаз у зграду
Члан 15.
Управник је дужан да на видном месту на улазу у зграду,
поред аката прописаних посебним законима, истакне:
– решење о регистрацији;
– ову одлуку и правила власника (уколико су донета) до-
нета по одредбама закона којим се уређује становање и одр-
жавање зграда;
– време одмора;
– списак заједничких делова зграде, са назнаком њихове
намене;
– обавештење код кога се налазе кључеви од заједничких
простора и просторија са техничким уређајима, просторија
трансформаторске станице и склоништа (кућна и блоковска);
– обавештење ком јавном предузећу, правном лицу или
предузетнику је поверено одржавање зграде;
– упутство о начину пријаве квара и оштећења на инста-
лацијама, уређајима и опреми зграде као и
– друге информације и одлуке скупштине стамбене за-
једнице, од значаја за станаре и успостављање реда, мира и
поштовања одредаба посебних закона и ове одлуке.
Управник води евиденцију о власницима посебних де-
лова, власницима самосталних делова и лицима којима су
заједнички или посебни делови зграде издати у закуп, одно-
сно на коришћење по другом основу (за физичка лица име,
презиме и ЈМБГ, а за правна лица пословно име, адреса се-
дишта и матични број).
Станар је дужан да управнику пријави промену станара
са свим потребним подацима, односно промену броја ста-
нара, у року од осам дана од дана настале промене.
 
Meni i dalje nije jasno šta će biti osnov za kažnjavanje po ovoj tačci
Члан 6.
У коришћењу посебних делова зграде, а нарочито у вре-
ме одмора, забрањено је:
– виком, трчањем, скакањем и сличним поступцима
правити буку и нарушавати мир у згради,
 
ni meni . Dete trči i....a koja je granična vrednost indikatora buke i ko će to da meri ??????
 
Panik svetla - ima li ko neku firmu za preporuku? Stambeno naravno preskupo...
 
U poslednjih par nedelja prijavljujem neke opasnosti na 10-ak metara od ulaza u vrtić u Bloku 3.

Ovo je problem broj 1 (nije vezan za temu, ali je iz iste priče),

Pogledajte prilog 2

a evo kako i kada će ga rešiti

Pogledajte prilog 1

Ovo je problem broj 2, predsednik kućnog saveta je prvo stavio nešto, pa je to neko uklonio, pa je ponovo nešto improvizovao, pa je opet to uništeno, ali "dobra" vest je što će biti raspisan TENDER za rešetku.

Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 4Pogledajte prilog 5
 
Da li je, i kako, regulisano izvestavanje upravnika o odlukama i potrosnji sredstava. Naime zgrada u kojoj imam dva stana u kojima ne zivim ima pristojne mesecne prihode od reklame jednog restorana. 500 evra mesecno, cini mi se. Zgrada je mala, ukupno 7 stanova.
Upravnik je jedan od vlasnika stana ali radi sve na svoju ruku i nemamo nikakvih povratnih informacija o tome sta ce da se radi i koliko je sta kostalo. Ja ne mogu da obilazim zgradu i vucem za rukav upeavnika a situacija sa ostalim stanarima je, hmmm, cudna (firma u stecaju, ljudi koji ne zive tu, fijuci...) pa me interesuje da li je i kako regulisano, na primer finansijsko izvestavanje ka skupstini stanara ali i drzavi. Da li upravnik ima obavezu godisnjeg finansijskog izvestavanja poreskoj?
 
Nema poreskoj ali mozes mu traziti stanje na računu i troskove...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=697729#p697729:1roazfvb je napisao(la):
direktor » Ned Jan 12, 2020 12:06 pm[/url]":1roazfvb]Nema poreskoj ali mozes mu traziti stanje na računu i troskove...

Ok, hvala na savetu. No da li on ima ikakvu obavezu da "polaze racune"? Ili se to svodi na: 1. Dobru volju u kombinaciji sa drugim motivima; 2. Organizovanjem saveta stanara i pretnje smenom?
Da li postoji ikakva obavezna procedura?

Ako ne postoji onda je cela prica veoma traljavo osmisljena i realizovana. Kao uostalom i sve ostalo u ovoj nasoj drzavi. Spoj manjka znanja i viska sapouzdanja. Nadam se da gresim.
 
Pokušavam već neko vreme da pronađem na forumu ali mi slabo ide. Potreban mi je savet:
Radi se o tome da imam mali prostor u zgradi (oko 15m2) koji je pre par godina bio odjavljen sa infostana. Koliko se secam, izašao je na teren čovek iz gradske čistoće da proveri i konstatovao da je prazno. Sada želim da ponovo prijavim jer bih ga izdavala. Koja je procedura, ustvari, pitanje je mogu li sama da odem u infostan i prijavim i zaobiđem upravnika (ne govorimo već godinama)? Mala je zgrada u pitanju, ima samo 4 vlasnika koliko znam.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=697705#p697705:28ebt1al je napisao(la):
Repens » Ned Jan 12, 2020 9:33 am[/url]":28ebt1al]Da li je, i kako, regulisano izvestavanje upravnika o odlukama i potrosnji sredstava. Naime zgrada u kojoj imam dva stana u kojima ne zivim ima pristojne mesecne prihode od reklame jednog restorana. 500 evra mesecno, cini mi se. Zgrada je mala, ukupno 7 stanova.
Upravnik je jedan od vlasnika stana ali radi sve na svoju ruku i nemamo nikakvih povratnih informacija o tome sta ce da se radi i koliko je sta kostalo. Ja ne mogu da obilazim zgradu i vucem za rukav upeavnika a situacija sa ostalim stanarima je, hmmm, cudna (firma u stecaju, ljudi koji ne zive tu, fijuci...) pa me interesuje da li je i kako regulisano, na primer finansijsko izvestavanje ka skupstini stanara ali i drzavi. Da li upravnik ima obavezu godisnjeg finansijskog izvestavanja poreskoj?
Naravno da mora da vam "polaze racune".Potrazi u zakonskim odredbama koje su i propisale njegovo angazovanje....
Nevezano za ovo, ako izdajes stanove "bez fiskalnog" moras da se obezbedis, mog prijatelja u blokovima je tako jedan upravnik "namestio" kad je ovaj poceo da ga propituje , ovaj mu nakalemio inspekciju zbog izdavanja stanova...
 
Kako ste rešili I kako rešavate uvođenje kablovske mreže u stambene zgrade . Mogu li se menjati operatoru, da li skupština stambene zajednice odlučuju većinom koji operator može postaviti kablove u zgradi ili svaki stanar može da bira operatora, sklapa li stambena zajednica ugovor. Posle ukidanja N1 na Supernovoj ovo me baš zanima.

http://rs.n1info.com/Vesti/a561544/Stan ... -reda.html

Nije mi jasna uloga komunalnog inspektora u ovoj priči. Ko ustvari kontroliše ove radove I ko daje saglasnosti.
 
Aj se ti tuži sa firmom koja je pod direktnom kontrolom Države.

Kod nas u zgradi nas (mene i ženu) niko nije pitao ništa, zato imamo 4 kabla u hodniku pored naših ulaznih vrata.
 
Vrh