Šta je novo?

Zlatibor

NOVO !!!

“Pregazili smo put od mašte do željene realnosti, zato idemo dalje. Upravo se pripremamo se za izgradnju još jedne panoramske gondole, od Tornika do vrha Čigote. U toku je izrada idejnog projekta za taj poduhvat“, kaže predsednik Milan Stamatović.
 
Да зас..у и Чиготу. Чему?

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Montiran i donji stub na posledenjm usponu kao i pomoćni stubovi pred krajnju stanicu:

 
vlasta":1gilb4ul je napisao(la):
Montiran i donji stub na posledenjm usponu kao i pomoćni stubovi pred krajnju stanicu:

Шта мислиш Власто када ће бити отварање?

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Pa ako krenu da razvlače kabl ovog meseca i montiraju kabine ... pričali su da će u Decembru sistem biti testiran.
Znači oko Nove Godine.

Nemam koga lično da pitam ... nagađam na osnovu fotografija i izjava sa njihovog sajta.
 
Nema šanse da bude za Novu godinu.
Uskoro će loše vreme i ništa od rada, ili bar ne u nekom ozbiljnom tempu.
 
Ali građevinski radovi su gotovi.

Sajlu valjda mogu da razvlače po ovakvom vremenu a montaža kabina i ne zavisi od vremena ?
 
Кабине нису проблем, али сајле се развлаче хеликоптерима, не сме ветра и кише бити!

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
E, decembar ne oskudeva ni izmaglicom, ni vetrom ni kišom.
Voleo bih da grešim, ali...
 
Не грешиш...видећемо шта ће бити!

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Sa sajta http://www.goldgondola.rs/


ČAJETINA 2020. POČINJE IZGRADNJU JOŠ JEDNE GONDOLE, OD RIBNIČКOG JEZERA DO ČIGOTE
05.11.2019.

Predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović izjavio je da će se u 2020. godini, osim postojeće gondole koja povezuje centar Zlatibora sa vrhom Tornika, početi sa izgradnjom još jedne gondole duge 4.5 km, objavljeno je na sajtu opštine Čajetina.
– Osim izgradnje najduže (9 km) panoramske gondole na svetu, zlatiborske “Gold gondole“ koja će biti završena do kraja godine, opština Čajetina namerava da realizuje još jedan veliki infrastrukturni projekat na Zlatiboru i sagradi i drugu trasu gondole koja bi povezivala Ribničko jezero i vrh Čigote, sve sa ciljem da se rastereti Tornik, a jedan krak gondole, od međustanice u Ribnici, preusmeri do Čigote, kako bi i taj deo Zlatibora razvio sve svoje turističke potencijale i privukao rekreativce, ljubitelje prirode i adrenalinskih sportova, tokom cele godine – najavio je Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina.
– Gondola od Ribnice do vrha Čigote biće duga oko 4,5 kilometara. Za sada, postoji nekoliko opcija trase, jer Čigota ima tri vrha, mali, srednji i najviši vrh, a zbog same tehnologije izrade gondole, stručnjaci koji rade na tome predložiće koja je varijanta najbolja za nas. Sledeće godine počećemo sa realizacijom izgradnje i te gondole i očekujemo da ćemo, u naredne dve godine, završiti ovaj projekat po fazama i tako kompleks Čigote staviti u funkciju, čime ćemo zaokružiti turističku ponudu na nivou celog Zlatibora – izjavio je Stamatović.
Prvi čovek zlatiborske samouprave je kazao da je već u toku izrada idejnog rešenja za gondolu od Ribnice ka vrhu Čigote i da je plan da se, u 2020, završi izrada master plana za razvoj čitavog područja oko Čigote za sportsko-rekreativne svrhe, a sve u okviru ekoloških standarda i uz najsavremeniju tehnologiju. On je naglasio da će nova gondola doprineti rasterećenju ne samo Tornika, već i područja oko Ribničkog jezera, budući da će na tom delu nastati “Zlatni grad“, sa sportsko-rekreativnim sadržajima i konceptom razvoja turizma visoke kategorije.
– Кada je reč o finansiranju gondole Ribnica – Čigota, mi ćemo planirati sredstva u budžetu Opštine za 2020. godinu za početne radove, a nadamo se da ćemo uspeti da dobijemo novac i od Vlade Republike Srbije – rekao je Stamatović, ističući da je reč je o opštem interesu jer Zlatibor staje u red svetskih turističkih centara i da je uveren da opština Čajetina više neće imati administrativnih problema, kao što ih je bilo tokom realizacije projekta “Gold gondola“.
 
"Najkompleksniji deo svakako je međustanica na Ribničkom jezeru, tu se trenutno pripremaju uslovi za montažu stanice. U naredne dve nedelje montira se i glavna užetnjača što stvara preduslava za razvalačenje sajle za prvih 4,5 kilometra, a onda ćemo nastaviti i od Ribničkog jezera do Tornika. Izuzetan težak posao predstavljalo je i postavljanje stubova na Torniku zbog velikog nagiba, ali i to smo završili", rekla je za RINU Bojana Božanić.
Ona ističe da će do kraja godine biti završeno razvlačenje sajle, a prvi putnici će se najdužom gondolom provazati na proleće."

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1612919
 
Danas je pogodno osvetljenje pa se lepo uočava glavni niz nosećih stubova gondole:

 
Pozdrav svima.Posto sam na ovom forumu procitala dosta korisnih informacija,interesuje me vase misljenje o kupovini apartmana na Zlatiboru za izdavanje.Koliko je isplativo? Mislila sam da podignem kredit za kupovinu,jer u Beogradu vise nemam sta da kupim po ovim trenutnim cenama novogradnje.Hvala unapred.
 
Isplativije je u Beogradu, na Zlatiboru ima mnogo vise apartmana nego gostiju tako da ti popunjenost ne bi bila nesto velia.....
 
Imala bi bolju popunjenost u centru nego van centra ali na Zlatiboru se pravi enormno veliki broj stanova na sve strane. Cene su poprilicno velike i ne vidim kako ta investicija moze da se isplati i za 30 godina.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=682676#p682676:2ixgo8bf je napisao(la):
kolip » Sun Nov 24, 2019 10:48 am[/url]":2ixgo8bf]Pozdrav svima.Posto sam na ovom forumu procitala dosta korisnih informacija,interesuje me vase misljenje o kupovini apartmana na Zlatiboru za izdavanje.Koliko je isplativo?

To i ja razmišljam, ali za lično korišćenje.
 
Cene izdavanja su niže, iz godine u godinu. Pitanje isplativosti posedovanja jednog apartmana, u cilju izdavanja, prilično je veliko.

Uz sam apartman, moraš imati nekoga (osobu ili firmu/agenciju) od poverenja da dočekuje i ispraća goste, da održava apartman itd. I od te usluge ti zavisi zadovoljstvo gostiju. Naravno, ukoliko nisi u blizini.

Bez obzira na broj apartmana, u sezoni se manje-više sve izdaje, pogotovo vikendima. Ipak, ostaje period van sezone. Posećenost jeste velika, ali nije lako izdati apartman tek tako, tj neće se izdavati sam. Treba uložiti nešto truda. Zakucaj na vrata bilo koje kuće i pitaj za smeštaj, nećeš čuti ne, makar dete izbacili na terasu :D Dosta je lakše lokalcu i da spusti cenu, jer sobe ima pa ima, ne daje nikome proviziju (za čišćenje, posredovanje, verovatno ne plaća ni turističkoj ništa, jer ni nema registrovan smeštaj), sam održava, sprema, ima kontakt sa gostom (što nekada i nije prednost).

Pored lokalaca, mnogo je apartmana datim agencijama, online rezervacionih sistema, sajtova, oglasa, Google/insta/FB kampanja... Konkurencija ne spava, kolika god divljina tamo bila. Pa gosti koji dolaze na noć, pa izmišljaju svašta, pa usvinje inventar...

Ja se iz BGa time ne bih bavio, bez desne ruke na licu mesta. Da sam bliže, i da imam smeštaj viška, vrlo verovatno da bih. Sa jednim apartmanom ne treba se nadati ko zna čemu. Sa jedne strane, popuniće se solidno, uz malo truda, poznanstava i sl, a uvek imaš apartman da pobegneš iz BGa (na primer). Sa druge strane, ne možeš lako smestiti dva(ili više) par(ov)a ili porodice, a tako često dolaze (dele troškove prevoza, lepše je u društvu, a opet žele da budu sami u smeštaju).

Uz smeštaj, treba ponuditi dodatne sadržaje, pogodnosti, informacije i sl, kako bi se ljudi možda i vratili, preporučili... Ja bih znao šta, kako, kada, kome, kuda, jer mi je poznata teritorija i ljudi tamo. Ukoliko niste iz posla i/ili poznajete lokal koliko prosečan turista, izdavanje kao primarna delatnost i neće baš ekstra proći.



T-T
 
Upravo sam se spremao da napišem nešto slično. Baš tako. Izdavanje za Ng, zimski raspust i poneki praznik nije problem. Ali da bi cela priča imala smisao, mora biti mnogo veća popunjenost. Ovako, pokrilo bi samo fiksne troškove - vodu, struju, grejanje, porez... A kod izdavanja neminovni su kvarovi i štete, a saniranje sa 200km razdaljine je nemoguće, ili stisnuti pa se prepustiti poštenju lokanih majstora.
Imam obrnuto iskustvo - izdavanje stana u Beogradu, čak i uz dugoročan najam, stvaralo je probleme, ponekad nerešive na velikom rastojanju, ili mnogo skuplje nego inače.
 
Apartman treba očisti, promeniti postaljinu i proveriti da li nešto nedostaje posle svakog gosta, a to se ne može raditi sa udaljenosti od preko 200 km...
 
Vrh