Šta je novo?

Aerodrom Ponikve

Ne znam o kojim se to letovima priča. Sleti i poleti povremeno avion lokalnog kluba. Ko to dolazi tamo a da ga ovde niko niti vidi, niti čuje? Ako i ima, to je samo, nešto malo, jako malo. 2-3 čoveka.
Ne postoji opcija sređivanja puta. Čemu onda tunel. Pomaže samo nova trasa do ulaza u tubel sa strane BB.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=674325#p674325:3ud0f7m7 je napisao(la):
branik » 27 Okt 2019 09:26 pm[/url]":3ud0f7m7] . . Ne postoji opcija sređivanja puta. .
Ovaj put nije tako loš da ne može da se rekonstrujiše i malo proširi, nap. 2x50cm.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ElZ0O0rcS7g[/youtube]
 
"Није то лоше као што изгледа!"
Напротив, горе је. На око 3:05 је место где ће се одвојити нова траса ка тунелу и где почиње успон. Снимак не дочарава пут, ни приближно. Видим да је снимљено у неко недељно јутро, јер нема камионског саобраћаја.
И тај део остаће слепо црево по изградњи тунела. Користиће га само оних десетак кућа које де налазе са обе стране превоја и оно нешто становника Поникава.
 
Snimak je iz maja 2016g. , pa možda je put sada u lošijem stanju.
Kao i uvek, sve zavisi od "političke volje" i novca da se izgradi put.

A, to "slepo crevo" će se koristiti i za prilaz aerodromu, kao i sada.
Taj deo starog puta može da se popravi i malo proširi za 2x50cm.
 
Да је то могло и вредело, било би давно урађено због гомиле проблема које је тај пут правио, и лети и зими. Не би се сад о тунелу размишљало.
Да ли си некад прошао или возио тим путем? Ако ниси, бесмислено је гледање у екран.
Да је ту ишта могло да се уради, било би урађено још '79. кад је грађен нови споменик и кад је Тито долазио (последње појављивање у јавности).
 
Nisi me razumeo, neosporavam ja potrebu za izgradnjom tunela, već naprotiv.
Kao što znaš, ja sam otvorio temu o tunelu "Kadinjača" : viewtopic.php?f=9&t=4433

Samo predlažam da se pored toga rekonstrujiše put do aerodroma "Ponikve".
 
То је неопходност. Такође и даопштина мало уложи више да се омогуће линијске везе, паркинзи.
 
Јуче сам био на аеродрому Поникве. Обишао сам капонире које је нато бомбардовао и даље има 4 уништена...писта је импозантна, кад би је средили до краја, а то је овај део ка капонирима, могли би да слећу и највећи авиони. За почетак би била довољна понека линија нпр. за Ниш, Београд, Сарајево,Бања Луку са неким Атр-ом. О војном аспекту да не говоримо...није добро имати само три аеродрома у функцији. Писта од 3200м , метеролошка станица, контрола лета, терминал све то већ има на аеродрому...средити писту до краја и поставити светлосну сигнализацију и ето га. У функцији.

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
bfd5bedbe9aab939a1cb2132874612c5.jpg
87e5a0c0ac32597431022f3a6925a284.jpg
188d08029bf479fa6a59e0c1459e6ba6.jpg
368a1b91f3b8f887d20ff64d0d0721c4.jpg
92d364ca46f09f9f805af50be1cdd3fd.jpg
0fedd2e9ea3f043a637947e43eadf6d5.jpg
d41e0ddf6ccc4daa3a272c2e5fedbb2d.jpg
1f132642ed24d6261559c7a25a56d789.jpg
f26205d293abbf53f029477f09d8f93e.jpg
7e5ef7895bdcd23898406e5d7b29dcc9.jpg
 
Da je samo to, nego i normalna putna veza je neophodna. Nije aerodrom ako je samo avionima omogućen pristup, već i putnicima.
 
Наравно, пут има неколико варијанти које је лако направити а да не иде преко Кадињаче...ако има воље!

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Ne treba tu volje samo, već i mnooogo para.
U nekim od tih kaponira mislim da su još uvek avioni zatrpani, pisao sam.
Problem jeste put, ali može da bude dobra alternativa kad Surčin i druge ravnice okuju loši vremenski uslovi.
Ali, koliko je takvih dana u godini?
Posle 20g nekorišćenja i neodržavanja, pitanje je u kakvom stanju je donji stoj piste i njena nosivost. Na mnogo mesta pronikla je trava, i voda prodrla. Ako je deonica A2 propala za nekoliko godina neodržavanja, šta se može očekivati od piste koja zvrji na vrhu brda, gde je 1m snega skoro normalna pojava, koja je bila preorana i rastrešena sa preko 700 raznih projektila koji su orali taj prostor od nekoliko kv km.
 
Браник, ти си паметан човек, па схваташ, земља са три војна аеродрома а са приличним бројем авиона има опасност да једним ударом остане без авијације. Поникве су добрим делом обновљене, писта у дужини од 2200 м. Комплетан авио торањ са системом везе и метеоролошком станицом. Направљен је и терминал за путнике, Стајанка за авионе и хелије. Колико сам ја видео пола капонира је читаво, писту на два места треба обновити да би свих 3200 м било у функцији, и прилаз за капонире са једне стране. Када Краљево, Бг и Ниш имају магле, горе је сигурно нема. Највиши снег прошле године на Тари је био 80цм и то у делу преко 1100 м. Очигледно је да треба део писте средити и светлосну навигацију као и навођење у тежим метео условима. Добијаш место да држиш део авиона и хелија у приправности, плус могућ и цивилни саобраћај. Вероватно ће се из сличних разлога обновити и аеродром код Сјенице.

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Hvala za tu konstataciju.
Treba nam to, nema dileme. Ali ja pokušavam da razmišljam u skladu sa trenutnim okolnostima. Mnogo para treba da se sve to stavi u f-ju. Ima praznih kaponira, ali je pitanje i u kakvom stanju su. Na nekim je drveće izniklo, a žile i voda rade svoje, a o avionima u onim drugim, da ne govorim.
Trebalo bi bar da dobije neku minimalnu opremu za noćna i instrumentalna sletanja u slučaju nekih vanrednih okolnosti, kada i Tuzla i Surčin i Podgorica i Lađevci i Butmir budu predaleko. Ne znam oko toga ništa, samo poznajem prostor još od vremena kad je to bilo krompirište.
Zahvaljujući toj pisti i okolnim saobraćajnicama moja generacija je tih nekoliko godina od asfaltiranja piste do osnivanja aerodroma imala super bezbedno mesto za jurcanje kolima i učenje i pražnjenje. Nešto kao amaterski NAVAK onih dana.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687564#p687564:8yl992xh je napisao(la):
мајстор » 10 Dec 2019 06:05 pm[/url]":8yl992xh]Браник, ти си паметан човек, па схваташ, . .
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687583#p687583:8yl992xh je napisao(la):
branik » 10 Dec 2019 07:05 pm[/url]":8yl992xh]Hvala za tu konstataciju. Treba nam to, nema dileme. . .
Bravo majstore, našao si prave reči i odmah je promenio mišljenje.
Da ne citiram šta je sve pisao protiv aerodroma na svim stranama.
 
Postoji li neko ograničenje udaljenosti vojnog aerodroma od susedne države. Ne treba zaboraviti da imamo i somborski aerodrom sa jednom od većih kasarni u sfrj.
 
Pa, hoće li BiH da ti zabrani da imaš aerodrom gde ti hoćeš? Poslaće demarš? Ili odred zelenih beretki? :wink:
 
Nisam mislio na njih nego da li je ustanovljeno neko novo pravilo konvencija koja odredjuje tako nesto.
 
Сада је на снази " отворено небо " за цивилну није проблем, за војну исто тако јер има довољно места за узлетање и слетање војних авиона. Радијус заокрета је много мањи. Надам се да ће аеродром бити цивилно- војни.

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687592#p687592:33ahxdf0 je napisao(la):
dragan » Uto Dec 10, 2019 8:31 pm[/url]":33ahxdf0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687564#p687564:33ahxdf0 je napisao(la):
мајстор » 10 Dec 2019 06:05 pm[/url]":33ahxdf0]Браник, ти си паметан човек, па схваташ, . .
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=687583#p687583:33ahxdf0 je napisao(la):
branik » 10 Dec 2019 07:05 pm[/url]":33ahxdf0]Hvala za tu konstataciju. Treba nam to, nema dileme. . .
Bravo majstore, našao si prave reči i odmah je promenio mišljenje.
Da ne citiram šta je sve pisao protiv aerodroma na svim stranama.
Tako je, samo još i ti da ukapiraš. Uzgred, izvadio si moju rečenicu iz konteksta.
I dalje tvrdim da od razvijanja ovog aerodroma nema ništa. Vojska se odrekla njega i predala ga Gradu. Grad je okretao obrtao i vruć krompir prebacio državi. Do sada je služio da se nekoliko partijskih kadrova zaposli u firmi AP. A firma samo proizvodi troškove. Treba pokositi, očistiti, urediti kišnu kanalizaciju... A čemu služi? KAd je neko video avion koji sleće ili poleće, a da to nije neki aviončić sportskog kluba?
I slobodno i ti pročitaj opet svaki moj post. Lično poznajem oba direktora kobojagi firme kobojagi aerodroma. Znam sve lokalne prilike i vidim, i na svojoj koži osećam, mogućnosti i lokala i države. Vrlo ću rado ukrstiti stavove sa nekim ko raspolaže argumentima, a ne šlapa isključivo linkove sa obećanjima ljudi koji su se već mbogo puta pokazali kao nekredibilni.
Pored Lađevaca koji su na 80km od Užica, uz bolji položaj, za Ponikve u ćošku Srbije, nema mesta, uprkos tome što na Lađevcima treba više posla za prilagođavanje piste. Taj aerodrom, ponavljam, ima perspektivu samo kao alternativa u stani-pani situacijama. A i za to treba prilično para.
I, uz pozdrav, sjaši sa mene!
 
Vrh