Šta je novo?

Zemun

"Miroslav Knežević, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, naveo je da je sve ono što je urađeno na Gardošu još jedan primer odlične saradnje Vlade Srbije, Grada Beograda i Opštinske uprave Zemuna. On je naveo da je kulturno nasleđe definisano kao jedno od jedanaest turističkih proizvoda od posebnog značaja, u čemu posebnu ulogu ima glavni grad. Knežević je precizirao da je ministarstvo opredelilo konkretno za ovaj projekat dvanaest miliona dinara i izrazio očekivanje da će, uz budući pristan u blizini, ovo mesto postati privlačno za još veći broj stranih gostiju."
Onda bi trebalo da se zainteresuje zašto je gradnja pristana odavno obustavljena.
 
Радови на степеништу до Тврђаве и Куле су при крају, добро изгледа:































 
Svaka cast za ovo, stvarno. Nadam se da ce dugo biti u ovakvom stanju. Pre rekonstrukcije stepenista po Gardosu su bila veoma rizicna, pogotovo kad je sneg/kisa. Mnogo uleglih stepenika koji su bili klizavi obzirom da je to cigla..
 
Рекао бих да је при крају обнова старих бедема и платоа Земунске тврђаве на Гардошу:







Овај кафић је у пређашњем шушмушљаку и нереду пролазио, сада би ваљало наћи друго решење за њега - бар прилаз:

































Ресторан "Гардош" је модернизован и изгледа овако:



 
Ove stepenice su fenomenalno sređene. E sad, imali smo diskusiju na temi o Kalemegdanu kako treba da se rade rekonstrukcije - da li mora da se naglašava razlika između originalnog i novog, dali treba da se uklopi neprimetno...

Meni je ovo rešenje baš kako treba.
 
Fatcat/Gardoš Pub je živeo od bašte koju sada više nema :(
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=689397#p689397:2xi9hdfj je napisao(la):
unedfined » 32 minutes ago[/url]":2xi9hdfj]Fatcat/Gardoš Pub je živeo od bašte koju sada više nema :(

Pa da li je realno da imaju baštu na takvom mestu?

Očigledno nisu tako jaki kao oni ispred Crvke svetog Marka
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=689411#p689411:dulfjmsf je napisao(la):
astrodule » Pon Dec 16, 2019 10:13 am[/url]":dulfjmsf]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=689397#p689397:dulfjmsf je napisao(la):
unedfined » 32 minutes ago[/url]":dulfjmsf]Fatcat/Gardoš Pub je živeo od bašte koju sada više nema :(

Pa da li je realno da imaju baštu na takvom mestu?

Očigledno nisu tako jaki kao oni ispred Crvke svetog Marka
Kada su oni imali baštu to je bila baštica sa 4 stola na ruševinama koje nikoga nisu interesovale. A gore spomenuta restorančina zauzima i zauziamala je 100x veći prostor na tom platoou.
 
Batajnica nema svoj podforum, pa evo postaviću ovde.

Napokon, nakon par decenija (ispravite me, molim vas, ukoliko grešim) dobija svoj dom kulture/kulturni centar, nakon što je stari stari izgoreo u požaru. :sesir:

Upravo nađoh i na sajtu opštine Zemun da je ovo " „baj – pas” privremeno rešenje", dok se i jedan od skloništa ne adaptira u objekat kulture.
Pa ukoliko to i urade, nekako je i okej, jer jedan mali objekat na 50.000 + stanovnika jeste malo, i taman neće biti centralizovan (u centru mesta).

Ovaj je najavljen i izgleda kao veliki prostor samo za izložbe, književne večeri, tribine...
Pa ako se kulurni centar adaptira u jednom od skloništa (ne znam ni da li su pod tim mislili na ono sklonište koje koristi PAB - Pozorište amatera Batajnice 25 godina) bilo bi lepo imati još jedno mesto ( kao i dobra praksa prenamene prostora) za prezentovanje i konzumiranje i izvođačkih umetnosti i filmskih umetnosti (osim vizuelnih) - malih koncerata, kabarea, pozorišnih predstava, dečijih predstava, plesnih predstava, performansa...

I pomalo mi sve liči kao još jedna od brzinskih intervencija pred izbore naredne godine. :)


http://zemun.rs/kulturni-centar-batajnica/?script=lat

http://www.beograd.rs/lat/beoinfo/17615 ... urno-leto/

 
Pogledajte prilog 1Pogledajte prilog 2Poceli su da sredjuju i Grobljansku (kaldrma) ulicu tj gl. pristupnicu kuli
Mislim da ce raditi i ulicu ISTIM tempom kao i sve sto je bilo vezano za Gardos.... znaci rok zavrsetka .... kad zavrse bice zavrseno :lol:
na zalost svaki ne potreban dan rada placamo mi iz nase kasice .... :(
za utehu na kraju i jedna panorramska slicica
:sesir:
 
Bilo je priče kako će da reše pristup kafani na Dunavskoj starni. Na kraju je ispalo da je ovo rešenje :lol:

Pogledajte prilog 19
Pogledajte prilog 18
Pa dobro, ali bar MALO lepše i neprimetnije ako je moguće.

Sve ostalo je vrlo lepo urađeno, pa zaslužuje pohvale.

Pogledajte prilog 17
Pogledajte prilog 16
Ovde su čak malo utanjili sa bedemom da bi spasili drvo. Pohvalno.
A ovaj bicikl ... bar da se opere. Ispravi. Malo ofarba ako je ikako moguće.

Pogledajte prilog 15
Presek bedema.

Pogledajte prilog 14
Relativno je neprimetan ali zanimljiv i novi ulaz u jednu od restauriranih kula, i to sa spušteniom nivoom tla, onim koji je nešto bliži originalnom.

Pogledajte prilog 13
Pogledajte prilog 12
Pogledajte prilog 11
Pogledajte prilog 10
Pogledajte prilog 9
Vrlo lepo je urađeno i razlikovanje originalnog i restauriranog dela bedema. Nije toliko nametljivo da bi smetalo i upadalo u oči, ali se ipak jasno vidi šta je novo, a šta staro. Za razliku nadobudnih agresivaca kod česme Mehmed Paše Sokolovića na Kalemegdanu.

Pogledajte prilog 8
Ovde je ostavljena neka vrsta tunela. Tu je i ranije kopano tokom ispitivanja. Ne znam po čemu je ovo mesto posebno. Nigde nema natpisa, ali to će valjda biti na proleće.

Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Terasa i vidikovac.

Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Voleo bih da i ja mogu ovako. Inače mačak je na ovom Suncu bio u potpunoj nirvani. Čitave gomile devojaka su sedale da slikaju tik pored njega, ali je sve to bilo isuviše ispod njegovog nivoa da bi se udostojio da ih primeti.

Pogledajte prilog 1
 
Ta kafana porodice demsa je bez papira i bez fiskalne kase bilo je to po novinama ...
 
9ad7d231a57dcffaa99d5f95d8204ef3_XL.jpg
9ad7d231a57dcffaa99d5f95d8204ef3_2_XL.jpg
9ad7d231a57dcffaa99d5f95d8204ef3_3_XL.jpg
 
Zdravo svima.

Da li neko zna kako se zove brokerska kuća koja se nalazi u Zemunu a vlasnici su navodno iz Izraela?
 
Постоје ли неке прецизне скице о изгледу тврђаве пре него што је срушена?

Мало сам прочешљао интернет, видим да се помиње минијатура тврђаве из 17. века, као и неке скице из тог периода, на којима се виде куле које су наткривене.

180731_Als%C3%B3%C3%B6rs_4_nap_5_Dinny%C3%A9s_V%C3%A1rpark_%2837%29_Zimony.jpg


Такође, видим да су у самим кулама пронађене гробнице обложене римском опеком. Могуће је да се то и даље налази испод нивоа земље.

Ово ми је такође било интересантно:

index.php
 
Директоре, можеш више видети на овом линку: https://varpark.hu/
Нисам нашао верзију на енглеском
 
Слике од јуче; добро су поплочали Гробљанску од Синђелићеве према Кули, камо среће да је тако урађен Косанчићев венац; улица је још заграђена, не може се колима кроз њу:








Иако је скоро све завршено, има још понешто да се уради:







По правилу нисам за уклањање обележја времена, али, ову петокраку бих:







Поставили су усправне плоче од кортена, на њима још нема ништа:


















 
Bandreu kod kule treba ukloniti ....totalni visak travu obnoviti
Dobro je da su asfalt zamjenili kockom ....fino to izgleda još onaj zid da omalterisu i urade mural ....
 
Posle duzeg vremena sam se prosetao po Gardosu juce i evo fotkica. Drago mi je sto su sredili stepenice i sto su sve u istom faoznu. Jedino sto je bilo dosta smeca bar na toj trasi kojom sam ja isao(maski,pakli od cigareta,flasica).. Datum je 14.6.2020. :)


ciReB6x.jpg


lExB3IC.jpg


I da, svidjaju mi se ovako narandzasti tonovi.

0edNoQj.jpg


UgBiyeT.jpg




kRKcLox.jpg
 
Бусспотер, свака част. :kk:
 
Vrh