Šta je novo?

Stambeni kompleks Zemunske kapije - državna stanogradnja

Ako je tako onda je to ok racunica, a sto se grejanja po utrosku tice ko zivi u manjim stanovima moze se grejati i preko inverter klime,
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705036#p705036:3hje3a8t je napisao(la):
darkot » Uto Feb 04, 2020 6:24 pm[/url]":3hje3a8t]Iz mog iskustva, znatno je jeftinije grejanje ovako po utrosku. Posto smo uselili pocetkom januara prosle godine, prosek za 2019 je 5500din mesecno za ceo infostan (trosoban stan). U starom stanu slicne grejne povrsine smo placali 11000din mesecno cele godine.

Опа 100м2 значи, има се ... Шалу на страну као што рекох наплаћују дупло од испоручене количине киловата, то што са мерењем може да се управља и не греју одређени делови стана, да се држи мања темп. или цео стан хладан ако нисте кући не значи да вам нису наплатили дупло испоручену цену киловата, али наш човек ко наш човек верује свему шта кажу на ртс-у
 
Ako je i tada povoljnije od cene kostanja gde ne postoji mogucnost po utrosku onda ja to smatram povoljnim.
Da li je neko dosao na ideju kako proveriti kalorimetre?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705047#p705047:2uwpp33b je napisao(la):
Assad84 » Uto Feb 04, 2020 6:02 pm[/url]":2uwpp33b]
Опа 100м2 значи, има се ... Шалу на страну као што рекох наплаћују дупло од испоручене количине киловата, то што са мерењем може да се управља и не греју одређени делови стана, да се држи мања темп. или цео стан хладан ако нисте кући не значи да вам нису наплатили дупло испоручену цену киловата, али наш човек ко наш човек верује свему шта кажу на ртс-у
Odakle tebi 100m2 toliki nisu ni troiposobni stanovi. Ako nama sa kalorimetrima naplacuju duplo onda svima po starim zgradama naplacuju 4x. Ne stedim nista sve sobe su konstantno tople na 22-23 stepena.
 
Unkom smislu proveriti?
Ako mislis na proveru za ocitavanje potrosnje, moze se priveriti u bilo kom trenutku.

Sto se tice mog slucaja potrosnje za dvosoban stan, za novrmbar dok napolju i nije bilo tako hladno, racun samo za grejanje (potrosnja+instalisana snaga) bio je 3.300.

Za decembar sam testirao i drzao radijatore na 6, racun samo za grejanje je 5.800.

Izolacija je odlicna tako da je temperatura izmedju 26 i 28 stepeni kad su svi radijatori na maksimumu.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
 
У смислу јел на њима пише број утрошени киловата као на струјном бројилу или само темп. како се они уопште очитавају?
 
Pisu utroseni kilovati. Slicni su displeji kao na strujnim brojilima.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=705067#p705067:nlrbzegb je napisao(la):
lanmibg » Uto Feb 04, 2020 7:49 pm[/url]":nlrbzegb]Pisu utroseni kilovati. Slicni su displeji kao na strujnim brojilima.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka

Занимљиво, фирма која ,,мери" каже да делитељи мере извесне ,,импулсе" а у Дирекцији за мере и драгоцене метале кажу да се делитељи уопште не сматрају мерилима топлотне енергије:

https://www.youtube.com/watch?v=-OZgN48DGo4
 
Kod nas je to baš čudno rešeno. Vodovod i toplane svoje usluge isporučuju na nivou zgrade. Infostan deli potrošnju vode prema broju stanara ili po kvadraturi, kako gde. Toplotna energija takođe ide po kvadraturi tako gde nema merenja u stanovima. Ovi merači na radijatorima su više kao neki interni dogovor stanara, "hajde da svi stanari dele trošak grejanja zgrade na osnovu očitavanja tih merača umesto po kvadraturi". Toplana naplaćuje grejanje cele zgrade na osnovu glavnog kalorimetra koji bi trebao da bude merilo baždareno od strane odgovarajuće institucije. Kada bi svaki stan imao baždareni kalorimetar, to bi bilo mnogo skuplje i za nabavku i za održavanje (verovatno).
Meni nikako ne ide u glavu jedna stvar, kojim pravom Infostan naplaćuje bilo šta kada nikakav ugovor nije potpisan sa njima? Nama su na primopredaji rekli da za struju moramo u EPS, a Infostan završava GDS. Kako GDS može da potpiše ugovor u ime kupca stana? Ne sećam se da smo potpisali ovlašćenje GDS-u da sklapa ugovor sa Infostanom.
 
Grejanje ocitava firma Traco. GDS je potpisao ugovor sa Tracom na dve godine. Traco dostavlja infostanu potrosnju.
Gds je angazovao Traco i ta firma vrsi raspodelu potrosnje na osnovu mesecnog ocitavanja sopstvene potrosnje.
Ako stambena zajednica nakon dve godine ne sklopi ugovor sa firmom o raspodeli, naplata se vrsi srazmerno ucescu zagrevane povrsine prostora u ukupnoj zagrevanoj povrsini objekta.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
 
lanmibg":k0m65xt9 je napisao(la):
Grejanje ocitava firma Traco. GDS je potpisao ugovor sa Tracom na dve godine. Traco dostavlja infostanu potrosnju.
Gds je angazovao Traco i ta firma vrsi raspodelu potrosnje na osnovu mesecnog ocitavanja sopstvene potrosnje.
Ako stambena zajednica nakon dve godine ne sklopi ugovor sa firmom o raspodeli, naplata se vrsi srazmerno ucescu zagrevane povrsine prostora u ukupnoj zagrevanoj povrsini objekta.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
Ko placa firmu Traco da ocitava te dve godine?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Postoji li mogucnost ne potpisivanja ugovora sa firmom za odrzavanje? Da li je u najavi neka promena dobavljaca ili bar uskladjivanje cena sa realnoscu, a ne ova legalna pljacka
 
Sto se tice grejanja, ovo su neka moja zapazanja. Ljudi koji su ranije ste koristili recimo centralno grejanje i placali pausalno racun toplanama od oko 120 din po m2 (za Beograd 50m2 za godinu dana za grejanje su placali oko 72 hiljade din), pri prelasku na merenje po potrosnji oni osecaju da su im racuni veci u zimskom periodu, pa naravno da su veci zimi jer su tamo morali da placaju i zimi i leti bez obzira koliko trose kilovat-casova toplotne energije (kWh -jedinica za energiju), ali zato ce im leti biti manji jer placaju samo rezervisanu snagu u kilovatima (kW-jedinica za snagu). U proseku godisnjem za stan od 50m2 to dodje na isto (radijatori skroz otvoreni u ZK u decembru 11 hiljada racun puta recimo 6 meseci grejne sezone, plus 900 din mesecno u letnjim za instalisanu snagu puta 6 meseci je oko 72 hiljade) s tim sto je ljudima jako tesko da izvade zimi 6 mesci po 11 hiljada, a nekad su vadili 6 hiljada zimi. Ali u proseku je to isto, neko jede kupus, neko meso, a u proseku jedemo sarmu. Takodje, ljudi koji su koristili centralno grejanje po kvadratri nemaju osecaj da zavrnu radijator u prostoriji u kojoj ne borave (i ja sam jedan od tih bio), to je jos jedan razlog zbog kojeg mozete da smanjite racune. Kljuc od ormara za pracenje potrosnje grejanja je univerzalan i ima ga svaki majstor koji radi elektroormare, ako nabavite kljuc, mozete sami pratiti svoju potrosnju toplotene energije u kilovat-casovima kWh u toku meseca i prilagoditi svoj racun, ocitavanja su otprilike 5og-6og u mesecu, kako u kojoj zgradi, i zavisi od firme koja radi ocitavanja. Jos nesto treba znati o potrosnji, to sto su vam ventili na podesni na 3 i vama je hladno, to ne znaci da cete imati nula dinara na racunu, zato sto i na 3 kad stavite ventil, i tada imate neku potrosnju, jedino ako zavrnete glavni ventil u ormaricu u hodniku stana, jedino ce vam tad biti potrosnja nula. Kako smanjiti racun za grejanje po potrosnji? Ovih 11 hiljada o kojima sam pricao je ekstremni slucaj i svako treba da pokusa da ne greje sobu ako nije u njoj preko dana. Takodje, posto spoljasnja dnevna temperatura raste u toku dana i izolacija zgrade je dobra, ne treba preko dana forsirati prostoriju u kojoj boravite (recimo podesavanje ventila na 5 i 6) i lako taj racun moze sa 11 da se spusti na 5 hiljada kao sto je dosta komsija navelo da im stize za slicnu kvadraturu. Takodje, susac peskira ne treba forsirati svaki dan ceo dan (i on vuce neku potrosnju), kao ni radijator u dnevnom boravku ko ga ima na bocnom zidu, ako se on smanji ili potpuno ugasi, osecaj komfora je prakticno isti. Pre svega covek mora da ima svest da racionalno trosi, tad ce mu i racun biti manji.
 
Pošto ste zatajili sa slikama, evo malo snimaka iz vazduha. Snimano 26.01.2020.
Svaka čast i hvala gospodinu koji je postavio snimke na YT. :sesir:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6KVB5SULZp8[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=PbbOWrfyu9g[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=YHjDT_oeDJI[/youtube]
 
Drage komsije,

Da li neko izdaje Ili mozda zna nekog ko izdaje jednosoban ili jednoiposoban, namesten stan u naselju?

Unapred hvala,
Katarina
 
Postovane buduce komsije G2 lamele (kao i svih ostalih lamela) ima li neko "insajdersku" informaciju kada ce katastar zavrsiti sa uknjizenjem stanova? Hvala :)
 
laki88":14he73og je napisao(la):
Postovane buduce komsije G2 lamele (kao i svih ostalih lamela) ima li neko "insajdersku" informaciju kada ce katastar zavrsiti sa uknjizenjem stanova? Hvala :)
Zvanična informacija je '' ne zna se očekujemo i mi '' :)

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707084#p707084:3mutoh0v je napisao(la):
ninavesic202 » Pon Feb 10, 2020 5:46 pm[/url]":3mutoh0v]
laki88":3mutoh0v je napisao(la):
Postovane buduce komsije G2 lamele (kao i svih ostalih lamela) ima li neko "insajdersku" informaciju kada ce katastar zavrsiti sa uknjizenjem stanova? Hvala :)
Zvanična informacija je '' ne zna se očekujemo i mi '' :)

Pisala je jedna clanica ovog foruma da su joj iz katastra rekli da ce biti do 1.februara, pa zatim do 1.marta. Nadam se da nece produziti do 1.aprila. Nadala sam se da ce to GDS malo ubrzati, ali njih kao da nije briga za novac koji im je zarobljen. Ako jos neko ima neku sveziju informaciju, molim vas podelite.
 
Jedna mala observacija vezana za grejanje... nemojte posmatrati samo koliki su troškovi grejanja kada se meri za svaki stan posebno i kada se plaća cele godine po tarifi... Često je to poređenje baba i žaba jer zaboravljate jednu stvar, većina iskustava sa merenjem je iz zgrada ne starijih od 10 godina koje su dobro izolovane i energetski efikasnije od starijih zgrada, i naravno da je u zbiru na godišnjem nivou to povoljnije nego nešto što se plaća u staroj zgradi svakog meseca isto. Bilo bi zanimljivo čuti nečija iskustva, ako takva postoje, o ceni grejanja sa merenjem u zgradi koja je recimo 30-50 godina stara. Anyone? :)

Inače, najnovija vest je da Traco mogućava online uvid u izmerenu energiju na kalorimetrima, kao i istorijske vrednosti.
I još jedna informacija, na izmerenu potrošnju se dodaje razlika između zbira izmerenih potrošnji svih stanova i kontrolnog baždarenog kalorimetra koji priznaje toplana, proporcionalno grejanoj površini. U zgradi G koja još nije cela useljena je to u decembru bilo oko 1,4 kWh po grejanom kvadratu mesečno. U prevodu, za stan od 60 krejanih kvadrata, ta razlika je bila oko 600 RSD. Nije malo, ali verujem da će se smanjiti kada se svi stanovi budu grejali, a i ne plaća se van sezone.
 
Slažem se sa Rodoljubom.
Evo i računice nakon registracije kod Traco doo za online praćenje. Od ukupne utrošene toplotne energije objekta (jedne lamele u C) u novembru smo imali 14.5% a u decembru 13.5% gubitaka (zajednička potrošnja u objektu). Kada se raspodjeli po kvadratu dobili smo u novembru oko 0.55 a u decembru oko 1.26kWh/m2 što je u skladu sa podacima za G zgradu s obzirom da je u našoj lameli 85% površine grejano.

U mom slučaju, prevedeno u količinu novca koju sam izdvojio od useljenja za grijanje na godišnjem nivou u odnosu na prethodni stan koji nije imao kontrolne kalorimetre ušteda je oko 500€ godišnje. Malo li je na ovu skupoću?!
U novom stanu temperatura je konstantno oko 24°C dok sam u starom morao da otvaram prozore da bih držao temperaturu ispod 27°C do 26°C. Šta je normalnije za zimsko doba 27°C ili 24°C ako znamo da većina ljeti podešavaju klime na ispod 25°C!?

Ako ima išta dobro što smo dobili od GDS-a jesu dobra izolacija i kontrolni kalorimetri!
Danfoss Kalorimetri koje mi imamo mjere stvaran utrošak energije koja se oslobodi (ostane) u stanu tako da ko voli toplije platiće više ko voli hladnije manje ali daleko od toga da ćemo da se posmrzavamo a platimo debelo.
Otišli smo na par dana od kuće za Božić, "zavrnuo" kontrolne ventile ispod 3 i temperatura po povratku je bila oko 21-22°C dakle izolacija je stvarno OK. U prilog izolaciji ide i lako hlađenje ljeti i mala potrošnja klime iako smo na zapadnoj strani.
 
Izolacija nije odlicna, nego solidna. Iz tog razloga imamo energetsku klacu C. Nase iskustvo sa grejanjem je sledece, kad smo se uselili prosle godine, uzas- katastrofa, nije moglo da prebaci 21 C. Na severnim stranama 19 C na maksimum termoglavama. E sad razlozi, nisu se uselili stanovi ispod a ni iznad, i to veoma utice na temperaturu stana, a iskreno ne bi trebalo, u toj meri. (mozda kod boljih energetskih klasa ne utice). Drugo , zidovi se nisu ugrejali. Verovali ili ne, mi smo na spoljnjim zidovima iz suko uticnica 230v osecali kako hladno duva, dok nisam otvorio jednu i video da ogromna rupa pored kabla da se crveni giter blok vidi ( naravno popunio sam i sredio, posto od GDS-a nema neke vajde za odredjene stvari, lakse mi je sam da odradim ) . Takodje stolarija ne dihtuje 100 posto, i moje misljenje da nije prva klasa. (A dosao majstor i nastelovao da dihtuje...!!) Imao sam u proslom stanu prvoklasnu stolariju i znam kako treba biti, i sta je PRVOKLASNA stolarija (kada jednim prstom zatvoris prozor i duhtuje kao gas maska) I kad nam je prvi racun stigao od 20000 dinara za grejanje, frapirali smo se. A u stvari, svo njihovo testiranje grejanje pre primopredaje stana, smo mi izgleda platili... bezobrazno od njih.

Druga sezona grejanja je znatno bolja, opet razlozi zasto: blaza zima, komsije se uselile, cesto kuvamo u stanu (svakodnevno) pa se greje od rerne, zidovi se ugrejali sada, plus pali se suso masina. Maksimum koji smo mi postigli je 25 stepeni (opet prema severnim stranama malo manje), sa svim gore navedenim razlozima. Inace je nas severozapad, pa je to drugacije nego kod stanova koji su ususkani izmedju. Inace i dalje postoji problem da je temperatura radijatora gore toplo, a dole hladno , a to ne bi smelo, pricao sam mnogima koji se bave grejanjem.
Svakako je usteda na godisnjem nivou, bez obzira na probleme, jer za tu kvadraturu da placamo pausalno za celu godinu bilo bi mnogo mnogo vise. To su nasa neka iskustva. Evo sada nam je dosao racun za grejanje 12600 (to je grejanje za decembar), za kvadraturu od 93kvm, stim sto ne drzimo sve na maks, nego na 5tici, jer svakako na 6 tici ne mozemo postici famoznih 28 stepeni, tako da smanjimo termo glave, iskljucivo zbog protoka da bi manje platili. To je nase neko iskustvo. Usteda jeste, ali ima tu i nekih propusta, po mom misljenju....
 
@dadaimama

Ja sam imao isti problem sa radijatorima, doduse ne u ZK, kada su radili probe ili sta vec, pumpa je povukla neki mulj koji se natalozio u dnu radijatora.. mozete to sami da ispraznite, tako sto na donji ventil radijatora nakacite neko crevo i bukvalno izvucete sve, ili pozovete ljude iz toplane i oni to urade za vas.. ali nisam siguran da li sam ja imao srecu sto su izasli na teren, jer ih je kolega zvao zbog istog problema i njemu su rekli da to mora privatno da uradi.
 
Komsije, citam ovde razna zapazanja razna misljenja. Zelim sa vama da podelim jednobiskustvo pa ko razume shvatice. Ziveo sam u 33 bloku gde je grejanje bilo brutalno, ja volim da je toplo da setam u vunenim carapama i majci, zena i deca su mi susa suprotnost, deca ne znaju sta su carape i papuce. Cele zime su mi bili otvoreni svi prozori, zatvarao sam ih samo kada se kupam, na pomen dotezanja radijatora bio sam spreman da ubijem. Danas kada sam u stanu gde mogu da platim po utrosku, a gde ce mi stan biti ugodan za boravak, ljudi su mi bezali iz kuce posle dvadesetak kinuta od vrucine, i gde mi deca nece biti na promaji. Koliki god racun da mi stigne znam da cu ustedeti dotezanjem radiatora, da li svoje finansije ili potrosnju elektrani, nije vazno. Sve je to nase!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da li je neko dodatno lakirao parket? Ja sam pristalica staklene povrsine preko parketa ali nisam siguran da li je izvodljivo obzirom da je ovaj parket koji imamo vec fabricki lakiran, a laminirani parket se ne hobluje.
 
Da li neko od komsija koji su u 2.5 stanu u G sa garderoberom kao zasebnom prostorijom, ima neki predlog/plan kako da uredi isti? Hvala.
 
Vrh