Šta je novo?

Moravski koridor E-761 (Pojate - Preljina)

Upravo je na tv Melos u Kraljevu javljeno da se procene vrednosti zemlje za eksproprijaciju u selima Cvetke i Miločaj kreću od 45 do 85 € po aru. Dok se u selima u opštini Čačak kreću i do 220 € po aru. Brinem se da će procena i u Sirči biti među najnižim,s obzirom da znam da su neki dobrostojeći sirčani godinama kupovali zemlju na trasi AP po 30 ak €. Verovatno su računali na procenu iz Preševa,a da su se malo informisali znali bi da poreska određuje cenu na osnovu tih ugovora... Što bi rekao jedan naš sugrađanin " sami smo krivi"...
 
Uh pa i da je 85€ to je malo. 8500€ za hektar.
Koliko se generalno krece cena oranica u tom kraju?
 
U tom delu blizu Morave (Sirča),a koje je inače plavno područje , su se i kretale cene od 70-100 €. U višim delovima sela su se placevi prodavali i po 400 € po aru
 
Kraljevo":177c60o6 je napisao(la):
Da,zemlja pored Morave,na trasi AP
Ono što bi bilo zanimljivo je pitanje da li je projekat uzimao u obzir izmenu životne sredine usled regulacije Z. Morave kao i izmenu uslova poljoprivredne proizvodnje. Da li će njeno ukanaljivanje zbog AP imati posledice na poljoprivredu?

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
мислим да на ову тему може да се дода и А5 у називу. тј. да се промени назив теме у Ауто-пут А-5 Појате - Прељина (Моравски коридор Е-761)
 
"Vlada Srbije utvrdila je uredbom prostorni plan za izgradnju koridora auto-puta E-761, deonica Pojate-Preljina (tzv. Moravski koridor), objavljeno je u Službenom glasniku.
. . . .
Opisuje se trasa budućeg auto-puta, čija izgradnja je počela u decembru prošle godine u mestu Jasika u blizini Kruševca, pa se, između ostalog, kod petlje Preljina predviđa izgradnja objekta za potrebe Službe hitne pomoći i vatrogasne jedinice, kako bi se odatle, u slučaju potrebe, moglo najbrže reagovati kako na Koridoru 11, tako i na auto-putu Pojate - Preljina. Ovaj centar bi mogao da sadrži i helidrom - navodi se u dokumentu. . . ."
https://www.ekapija.com/news/2780127/na ... i-helidrom
 
Već postoji prostorni plan iz 2013. godine. Zašto utvrđuju novi? Zašto donose novi planski dokument, ako imaju već zaključen "komercijalni" ugovor? Ovo sada izgleda potpuno suprotno od onoga što aktuelna garnitura tvrdi da radi: prvo dokumentacija, a onda ugovori.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
U članku piše "prostorni plan za izgradnju", a ovo je tačan naziv tog plana u Službenom glasniku:
"УРЕДБА о утврђивању Просторног плана подручја посебне намене инфраструктурног коридора аутопута Е-761, деоница Појате–Прељина"
http://www.pravno-informacioni-sistem.r ... erId=22354

Verovatno su neke izmene i dopune, pa je krajem novembra 2019. bio i ponovljeni Javni uvid : https://www.mgsi.gov.rs/cir/dokumenti/p ... ukturnog-0
 
Ne mogu da pristupim dokumentu. Ne razumem koja je razlika između prostornog plana 2013. i prosornog plana 2020. godine. Možda su izmene i dopune, ali onda bi se valjda zvalo izmenama i dopunama.

To je ono što mi kao građani ne znamo na šta se troše naša sredstva. Tako smo imali 2008. godine raskid koncesije, i umesto da postupimo po ugovoru i otkupimo dokumentaciju (jer je to bila naša obaveza kao države), izgubili smo arbitražu i 2015. godine smo svakako morali da otkupimo dokumentaciju za Koridor 11, iako smo tu isto dokumentaciju već platili nakon raskida koncesije, kada su krenuli da grade K11.

Čini mi se da je ovo još beskrupuloznije razbacivanje parama poreskih obveznika, jer niko ne zna zbog čega se ponovo radi iznova ceo prostorni plan.
 

Prilozi

  • IMG_20200208_154752.png
    IMG_20200208_154752.png
    372,3 KB · Pregleda: 3.977
Ok, dakle sledi da smo bacili pare za plan iz 2013. godine, jer nije izrađena hidrotehnička studija?
 
U poslednjem pasusu na slici piše da se izradom te studije "značajno menja koncept" P. plana 2013. i da je "trasa pretrpala značajne izmene" i verovatno ima još toga u nastavku tog teksta CIP-a.
 
dragan":14ic49fg je napisao(la):
U poslednjem pasusu na slici piše da se izradom te studije "značajno menja koncept" P. plana 2013. i da je "trasa pretrpala značajne izmene" i verovatno ima još toga u nastavku tog teksta CIP-a.
Bacicu pogled kad budem imao vremena. Ali mislim da kao poreski obveznici zaslužujemo da čujemo i bez udubljivanja u ovakvu dokumentaciju zašto su ponovo radili prostorni plan. To košta, a mediji o tome ništa ne govore. Neko je negde loše odradio posao prvi put.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706477#p706477:164t75yk je napisao(la):
ivchonny » 08 Feb 2020 09:09 pm[/url]":164t75yk] . . Neko je negde loše odradio posao prvi put.
To je očigledno, jer u prvom pasusu se pominje "izmena i dopuna" i 2017.
 
Evo slike "radova".

Dakle sve je isto kao nekada.

Inače prošao sam celom trasom od Pojata do Čačka. Po opterećenju, zaista je AP neophodan što pre.
9d21144c52459811accd72e42679e7a2.jpg
b6305edd0f43189743ba6ef94f43c6b4.jpg
681154afa0a9183ab60390351339e115.jpg
5932fb83c8fdbd4e96c454c9da8d53d5.jpg
3936a2514d9e3caaabdf14e6acab738b.jpg


Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Ali, zapitaj se koliko je na tom putu lokalnog saobračaja, a koliko tranzitnog.
Dobar deo tog poteza je kroz naselja koja su se gotovo spojila, ograničenja su mala, česta usporavanja zbog nečijeg isključivanja ili uključivanja i to stvara još veći osečaj gužve. Mnogo tih vozila na tom putu neče nikada izaći na ap.
Ne verujem da celu deonicu prelazi više od 20% vozila koja prođu pored Beranovca recimo. Bojim se da će taj put biti sablasno prazan.
 
branik":1pidwqm6 je napisao(la):
Ali, zapitaj se koliko je na tom putu lokalnog saobračaja, a koliko tranzitnog.
Dobar deo tog poteza je kroz naselja koja su se gotovo spojila, ograničenja su mala, česta usporavanja zbog nečijeg isključivanja ili uključivanja i to stvara još veći osečaj gužve. Mnogo tih vozila na tom putu neče nikada izaći na ap.
Ne verujem da celu deonicu prelazi više od 20% vozila koja prođu pored Beranovca recimo. Bojim se da će taj put biti sablasno prazan.
Moguće da si u pravu. Ali ipak ima i dobar broj kamiona. Videćemo u svakom slučaju kada ga izgrade "u roku".

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Krenula je eksproprijacija zemljista u Cacku na delu buduce petlje Preljina!
Ima li ko informaciju koliko je ponudjena cena po m2?
 
Miky":32ci7qao je napisao(la):
Krenula je eksproprijacija zemljista u Cacku na delu buduce petlje Preljina!
Ima li ko informaciju koliko je ponudjena cena po m2?
Ako mi rksproprišu plac u Valuti, javljam.:)

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Vrh