Šta je novo?

Šta jedemo?

Ето већ су нас навикли да је нпр. баналучки и сл. било нешто што је ружило град а да је сам ушће шопинг центар ,,стандард и будућност" уопште више није саркофаг који су корумпирани политичари дозволили својим тајкунима да изграде на месту где би у нормалном друштву било дозвољено да буде изграђена једино опера, али добро то је већ комплексна операција колективне лоботомије.
 
Nije ružio banjalučki ćevap, premda u tom domenu više preferiram leskovačke specijalitete već objekti tj nehigijenske prčvarnice u kojima se ta hrana pravila i prodavala.
 
Čuveni Duff je jedno vreme bio u delta sitiju, ali je bio nebo i zemlja u odnosu na one originalne kod autokomande ili npr kod piramide. Naravno rostilj zbog dima nikako ne moze da bude dobar u trznim centrima i glupo je uopste otvarati tako nesto.
Generalno u Beogradu postoji tendencija da se fast food sada popularno nazvan street food polako po cenama izjednacava sa cenom obroka u kafanama, a cene u kafanama i restoranima idu navise.
 
Znam da to nije popularno reći, ali cene restorana, pa i tih food court priča, u Beogradu je vrlo niska, ako se uporedi sa sličnim kvalitetom i uslugom gotovo bilo gde napolju. To neće trajati desetlećima, bez obzira na opšti standard naroda.
 
Evo recimo da uporedimo Vapiano,koji je u zapadnoj Evropi slow food,mesto gde se svrati na pauzu za ručak ,gde dolaze studenti na pauzi itd.Kad odete recimo u Beč njihov Vapiano je prepun mladih ljudi studenata kojima je to jeftina i pristupačna varijanta u skupom gradu.
Pizze i paste u Nemačkoj su u proseku oko 9-9,5 eura a kod nas Carbonara 830din,Capriciosa 895din,
U Nemačkoj kolač 3,5 eura a kod nas 350 dinara.
Koka kola 2,45 eura a kod nas 200 din
Priznaćete cene jesu za nijansu pristupačnije ali ne drastično.
 
Jednostavno mala nam je platežna "moć" (glupa reč za suštu suprotnost tj nemoć i nemaštinu) uprkos zlatnom dobu.
 
Znam da to nije popularno reći, ali cene restorana, pa i tih food court priča, u Beogradu je vrlo niska, ako se uporedi sa sličnim kvalitetom i uslugom gotovo bilo gde napolju. To neće trajati desetlećima, bez obzira na opšti standard naroda.

U Pragu, na najfenomenalnijoj lokaciji u gradu pivo 160 din /1,40 eur / 36 č.kruna 0.5 L
https://uglaubicu.com/en/

U Budimpešti velika porcija girosa/donera kod pravih majstora 700 forinti, to je oko 240 din na obali Dunava u strogom centru nije kiosk već fast food sa delom gde moze da se sedne.

U Beogradu je povoljna kafanska ponuda, a to nam je i najbolje što imamo da ponudimo. Napucane cene su u ''egzotičnoj'' ponudi ''azijske'' ''libijske'' ''meksičke'' brze hrane.
 
Dobro, već Češka i pivo, ta kombinacija mora da bude jeftina. Ja sam pre tri meseca bio u nekom malom gradu na jugu Češke, kilometar od granice sa Austrijom, u nekom restoranu hotela, pivo je bilo užasno jeftino. Ne mogu da se setim tačno koliko je koštalo, ali je bilo zaista jeftino.
U Beogradu se može slobodno reći da ne postoji nekakva raznolikost u ponudi. U nekom smislu kaskamo za drugima. Ja ne mogu da nađem neki restoran u Beogradu koji ima All you can eat fazon, znači da je takav tip restorana, a ne da je to ponuda na dan-dva nedeljno, ili još gore samo u određenim satima. A o ceni da ne pričam, u Beču ima milion takvih restorana koji su daleko jeftiniji nego bilo šta što sam našao, tog tipa, u Beogradu. Tamo često idem u neki kineski restoran koji menja cenu u zavisnosti od dana u nedelji, ali nikada nije veća od 10e po osobi. A u Beogradu nisam uspeo da nađem ništa niže od 1500 dinara po osobi. Isto tako je vrlo slaba ponuda "autentičnih" restorana, npr. da hoćete meksičku hranu, imate izbor nekog fast fuda, kao Burrito madre. A o ceni ne treba govoriti, iako je niža nego u drugim državama, to je neznatno niže i i dalje nije prilagođeno našem standardu.
 
Sve je to zbog para. Upravo bi restorani mogli da bude merilo ekonomskog stanja jedne zemlje. Ovde je i dalje odlazak u restoran jednom mesečno luksuz za većinu stanovništva.
 
Ja npr uvek biram da odem u restoran jer za istu cenu imam uslugu i bolji ambijent nego da jedem u TC-u bilo fast food ili neki "restoran". I sto neko rece gde mogu u tim fast foodovima da jedem koliko hocu za 10e kad je kod nas mnogo puta jeftinije? Evo npr posto pominjete strane zemlje koliko kosta pomfrit, kecap i ostali dodaci u becu u meku, burger kingu? Ne kosta nista besplatan je. U svedskoj u kineskoj kuci sam jeo svaki dan 10e all you can eat +1e casa pa pijes sta hoces koliko hoces. Tako da me ti sendvici od 500-1000din ne pogadjaju mnogo i pre je to luksuz nego jesti u restoranu za iste pare.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704857#p704857:137xmwo9 je napisao(la):
11030 » Uto Feb 04, 2020 12:30 pm[/url]":137xmwo9]
Znam da to nije popularno reći, ali cene restorana, pa i tih food court priča, u Beogradu je vrlo niska, ako se uporedi sa sličnim kvalitetom i uslugom gotovo bilo gde napolju. To neće trajati desetlećima, bez obzira na opšti standard naroda.

U Beogradu je povoljna kafanska ponuda, a to nam je i najbolje što imamo da ponudimo. Napucane cene su u ''egzotičnoj'' ponudi ''azijske'' ''libijske'' ''meksičke'' brze hrane.

To je zato što je u tom domenu konkurencija mala, a mala je, jer naši ljudi uglavnom ne vole nove i egzotične kuhinje, dosta smo zatvoreni u tom smislu i ubeđeni da je ovo naše najbolje :), pa je "azijska" kuhinja i ostalo stvar malte ne za hipstere. Umesto klopa kao i svaka druga.

Meni je besmisleno da dokazujem sada da je Beograd komparativno gledano jeftin grad, znam da to ne izgleda tako iz samog Baograda. Ali jeste. I to na žalost, jer to samo znači da naš narod teško živi.

Kao ipak metropola u regionu, Beograd će prirodno biti skuplji i skuplji, a jaz cena koji već itekako postoji sa ostatkom Srbije biće veći i veći. Što se Merkade tiče, meni je krivo što je propao eto bar Byblos, a biće mi krivo i za burgere, kada i oni zakatanče, stvar je neizbežna bila od početka.
 
Svako zatvaranje ovih restorana je pobeda za Srbiju.
 
Divna je to hrana, malo li sam puta cuo price o trovanju hranom, gasovima, dijarejama, zatvorima...posle poseta indijskim, meksickim i slicnim restoranima. Jesi video nekada srpskog seljaka negde iz Bajine Baste i tog kraja kako izgleda, boja lica, stas, visina, snaga... A kako izgledaju Meksikanci, Indijci... Vadio sam krv pre neki dan i rezultati koje sam dobio me ne motivisu da menjam nesto u ishrani jer je krvna slika savrsena.

Imao sam period gde sam se kao bacio na zdravu ishranu tj. ono sto nam zapad predstavlja kao zdravu ishranu, smutije, sejkove, neke vode i sokove sa vitaminima, raznovrsnu ishranu, pilece belo meso, trte mrte. I onda sam shvatio kakva sam bu**** jer menjam rezim ishrane koji je savrsen i koji me cini da nikada nijednu bolest nisam imao, jedino neku prehladu jednom u tri godine, koja prodje za dva dana.

I na sve to, to u trznim centrima je dzank fud i najgori predstavnik nacionalne kuhinje neke zemlje. Ja sam za to da Beograd bude metropola i da mozes da pronadjes sve, od igle do lokomotive, da li po pitanju garderobe, umetnosti, restorana... Ali nema trebaju pravi indijski, kineski, meksicki i drugi restorani, a ne trovacnice i fast fudovi po trznim centrima.

I da, pljeskavica>bilo sta sto se moze kupiti od hrane po trznim centrima.

Ali je*******o i pljeskavicu kada imamo sarmu, paprikas, podvarak, suljpa, slaninicu i luk, proju, kajmak, grasak...

A i uostalom, svaka normalna osoba gleda da sto pre smugne iz mesta kao sto su beogradski trzni centri, puni gasera, sponzorusa i ostalog polusveta. Jos treba i da ostanem da jedem tamo, samo cekam da kupim sta treba i da pobegnem sto dalje :)
 
Jao sad pored toga što smo siromašni /diskutabilno i ovo al aj/ smo i zatucani, ma skoro pa maloumni jer naša nepca ne razumeju te istančane note pojačivačima ukusa začinjene hrane uvijene u plastičnu ambalažu.

Niko ovde ne spominje prave meksičke restorane, azijske, libijske, indijske pretpostavljam da smo svi bili i u jednim i u drugim čim komentarišemo, a to svakako nisu pirinač ili nudle prelivene splačinom dana u plastičnom tanjiru.

Pogledajte malo YT vlogove stranaca o Beogradu, šta im se ovde najviše sviđa i šta misle o našoj hrani. Ne videh ni jednog da je snimao kako jede u Asia Food Burito M, McDonaldsu ili picerijama. Žderu mesišta i lokalne specijalitete po kafanama ili kioscima, pustoše pekare i padaju u nesvest koliko je dobro.
 
Naravno da im se sviđa kada to ne jedu kod kuće. Ne sporim ja da je naša hrana ukusna, ali šta te košta da probaš kvalitetnu stranu hranu?

Pogledajte malo Bliskoistočnu kuhinju i humus, falafele, šaverme, tahini, pita hleb i razne namaze.
Indija - pogledajte malo te začine, da ne pričam o kineskoj medicini - to su civilizacije mnogo starije od evropskih.

Kurkuma ima malo jači ukus, ali je nenormalno zdrava. Začini sa bliskog istoka (zatar, sumak...) daju novi ukus jelima.

Izbacite malo meso iz ishrane i shvatićete koliko se bogatstvo krije u stranim (neevropskim) kuhinjama. Riba nisu samo šaran, som i smuđ, već i losos, orada, morski plodovi, lignje, račići...

I manite me priče da ne treba da jedemo ono što ne raste kod nas jer smo se navikli na namirnice sa našeg podneblja. Čovek se svemu prilagodi, inače ne bismo jeli ni krompir, ni paradajz, ni banane ni pomorandže ni biber...
 
Hoćeš da kažeš da u Ada Mall-u iza onih malih uslužnih štandova postoje ogromne kuhinje gde rade najveći majstori te kuhinje koji postoje u Beogradu i Srbiji? Ili rade neki priučeni ljudi za 30 000 koji ti ubace neke nudle malo u kuvanu vodu, izvade neku kancerogenu gotovu smesu u pakovanju iz frižidera i preliju time i to ti ponude kao azijsku kuhinju?

Šta ti misliš, šta je realnost?
 
Kineskih restorana u Beogradu, sa pravom kineskom hranom ima mozda sve ukupno 3 ili 4, i to morate da narucite na kineskom da biste dobili autenticno, ovo sto se sluzi redovno nema ama bas nikakve veze sa kineskom hranom.

Doduse, kad na taj nacin narucite jelo koje dobijete je 99% identicno kao da ste u Kini, a hrana im je fantasticna i raznovrsna.
 
Kakva je ovo glupava diskusija?
Svako ima prava da jede šta hoće. Ko hoće domaće, ima gde. Ko neće, treba da ima izbor.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706693#p706693:3mcwbcgu je napisao(la):
Beki » 17 minutes ago[/url]":3mcwbcgu]Hoćeš da kažeš da u Ada Mall-u iza onih malih uslužnih štandova postoje ogromne kuhinje gde rade najveći majstori te kuhinje koji postoje u Beogradu i Srbiji? Ili rade neki priučeni ljudi za 30 000 koji ti ubace neke nudle malo u kuvanu vodu, izvade neku kancerogenu gotovu smesu u pakovanju iz frižidera i preliju time i to ti ponude kao azijsku kuhinju?

Šta ti misliš, šta je realnost?

Realnost nije ni crna ni bela. Ako ti veruješ da je to kancerogeno, onda samo napred i navali na domaću "neprskanu" jabuku ili na domaće proizvode koje naš "učeni, najpametniji" seljak prska i ne poštuje karencu, ne prati standarde, prska više nego što piše na uputstvu jer "tako treba" i sve radi kao i pre 100 godina.

Zvuči na prvi pogled neobično, ali bolje je uzimati nešto od velikih proizvođača, jer se kod njih poštuju neki standardi, naročito ako rade i izvoz, nego na pijaci od "domaćeg seljaka" koji samo cepa koncentrate i ko zna šta stavlja u "pravi domaći" ajvar ili med ili ren.
 
Da smo normalna zemlja, postojala bi kontrola hrane i onoga što sme da se prodaje. McDonald's i svi ti restorani po tržnim centrima bi odmah pali na proveri. Kao i dosta kioska sa pljeskavicama, da se razumemo. Pošto nisam za zabrane, baš suprotno, dozvolio bih da ti objekti ostanu, ali da samo sa ličnom kartom i ako si 18 plus smeš da jedeš tamo. Tužno je što je realnost drugačija i u Meku su uglavnom klinci.

Svako može da jede šta hoće ako je punoletan, prodavanje otrova deci bi trebalo da bude krivično delo. Provedi mesec dana i hrani se samo u Ada Mall-u i provedi mesec dana pušeći paklu cigareta dnevno, pa ćeš videti šta je štetnije. A cigarete ne smeju da se prodaju maloletnim licima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706700#p706700:1d5hyexb je napisao(la):
astrodule » Ned Feb 09, 2020 1:56 pm[/url]":1d5hyexb]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706693#p706693:1d5hyexb je napisao(la):
Beki » 17 minutes ago[/url]":1d5hyexb]Hoćeš da kažeš da u Ada Mall-u iza onih malih uslužnih štandova postoje ogromne kuhinje gde rade najveći majstori te kuhinje koji postoje u Beogradu i Srbiji? Ili rade neki priučeni ljudi za 30 000 koji ti ubace neke nudle malo u kuvanu vodu, izvade neku kancerogenu gotovu smesu u pakovanju iz frižidera i preliju time i to ti ponude kao azijsku kuhinju?

Šta ti misliš, šta je realnost?

Realnost nije ni crna ni bela. Ako ti veruješ da je to kancerogeno, onda samo napred i navali na domaću "neprskanu" jabuku ili na domaće proizvode koje naš "učeni, najpametniji" seljak prska i ne poštuje karencu, ne prati standarde, prska više nego što piše na uputstvu jer "tako treba" i sve radi kao i pre 100 godina.

Zvuči na prvi pogled neobično, ali bolje je uzimati nešto od velikih proizvođača, jer se kod njih poštuju neki standardi, naročito ako rade i izvoz, nego na pijaci od "domaćeg seljaka" koji samo cepa koncentrate i ko zna šta stavlja u "pravi domaći" ajvar ili med ili ren.
Jedem jabuke samo iz svog dvorišta. Hvala.

Šalim se, ne rađaju cele godine. Sve se opet svodi na kontrolu hrane, kao što sam već pisao. Tako i sa jabukama. Kod seljaka ne znam da li je prskano ili ne, ali svi objekti sa hranom u TC-a su dokazane trovačnice. Znam ljude koji su radili/rade tamo. Ako neki od milion tih restorana nije, ja im se iskreno izvinjavam, ali bar 90 posto jeste.

Tu se vraćam na moj početni post, da je svako zatvaranje pobeda za Srbiju. Jednako kao što bi bilo hapšenje dekice na pijaci koji je prskao jabuku više nego što treba.
 
Vrh