Šta je novo?

Klinički centar Srbije

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707324#p707324:13mpvy5h je napisao(la):
Propeler » Uto Feb 11, 2020 3:15 pm[/url]":13mpvy5h]Kad si već tako pametan, ajde malo proguglaj, pa vidi koliko Norveška ima rehabilitacijskih centara i hospisa ili recimo Danska, UK itd. a koliko Srbija.

U Danskoj pacijent nakon operacije srca leži 3 dana u jedinici intenzivne nege, a onda biva prebačen u reh. centar gde provede još 40 dana. U Srbiji ukupno 7 dana, u proseku. Nakon infarkta miokarda i implantacije stenta, pacijent u Srbiji u proseku u bolnici provede 7 dana, u Danskoj i Norveškoj u proseku 40 dana, uključujući i RH centre u kojima rade različiti specijalisti koji rade ozbiljan monitoring i ispitivanja.

U UK ima preko 180 hospisa, odn. centara za palijativno zbrinjavanje u kojima se pruža potpora bolesnicima u terminalnim stadijumima različitih bolesti, prvenstveno malignih. U tim centrima, pod nadzorom različitih specijalista mnogi pacijenti provedu i po više meseci i duže. U Srbiji se priprema tek prvi hospis itd.

Zaključak, u srpskim bolnicama se daleko kraće boravi sa istom dijagnozom, nego u Skandinaviji, Nemačkoj, UK itd.

U Srbiji se samo štancuju kako bi se ispunio što veći broj operacija. Proverite kakvi se pacjenti otpuštaju.
Neke stvari se ne gledaju kroz statistiku a neke i ne prate.
 
Koliko god da se radi operacija, dijagnostičkih procedura i različitih intervencija, to nije ni približno dovoljno u odnosu na realne potrebe.

Sve zbog deficita kapaciteta, ljudi, opreme, pa i znanja i mnogo čega drugog.....

Zato nam je i očekivana dužina života oko 75 god. dok je recimo u Švajcarskoj 83 god, Nemačkoj 81 g, Japanu 82 g.... O kvalitetu života tek da ne govorimo. Imamo oko 700 000 invalida itd.

Ali na sve to utiče jako mnogo parametara. Najznačajniji parametar je svakako novac koga je premalo.
 
Brojevi nikad ispred ljudi.
Ako bi se sve klinike ubacile u novu zgradu to bi bio pun pogodak.
Po meni najbolje kompromisno mesto što se tiče dostupnosti iz svih delova grada.
Da je pameti spustiti i metro stanicu, proširiti prilaze i napaviti nove .
 
..... Ako bi se sve klinike ubacile u novu zgradu to bi bio pun pogodak.....
NE....
Prebacivanje klinika na jedno mesto smanjuje se kapacitet svake klinike ponaosob ...

Druga je prica ako bi svaka klinika kao maticna imala svoje ,,satelisto,, odelenje na KC sto i jeste poenta sadrzana i u samom nazivu objekta
Sto jeste dobro za pacijente, koj imaju ,,komplikacije,, iz vise medic. oblasti
Kako god bilo... prosirenje kapaciteta je prevashodno kako bi i ovo malo sto nas ostade moglo doci nekada i na red ....
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707241#p707241:1qznug5r je napisao(la):
Ventilator_BGD » Uto Feb 11, 2020 10:43 am[/url]":1qznug5r]Guglaj the biggest hospital in the world i videces rezultat beograd je u prvih par mesta uvek a prvi u evropi. Dal je istina ne znam al znam da u oslu ne postoji ni priblizan bolnicki centar.

Moj komentar je bio upucen i onima koji tvrde da smo NAJGORI i onima koji tvrde da smo NAJBOLJI. Istina je da smo na svetskom nivou obicno negde oko sredine. Jer verujte mi, ima da se probere mnogo gorih mesta za zivot :lol:

Stavise, nemam ja nikakav problem vezano za to sto Beograd ima jednu od najvecih bolnica, pa nek je u radiusu od 500km. Cak, vidim ovo kao pomak na bolje. Ali pozivam da se istovremeno ne lozimo previse, ali i da isto tako ne mracimo previse.

Hajmo da vodimo konstruktivne diskusije. Razmenjujemo iskustva itd. Trosimo emocije na ostrascene komentare bez potrebe, a vreme nam prolazi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707241#p707241:1fh63v50 je napisao(la):
Ventilator_BGD » 11 Feb 2020 10:43 am[/url]":1fh63v50]Guglaj the biggest hospital in the world i videces rezultat beograd je u prvih par mesta uvek a prvi u evropi. Dal je istina ne znam al znam da u oslu ne postoji ni priblizan bolnicki centar.

Zvuci cudno to kako si napisao "'ni priblizan bolnicki centar". Mozda je bolnicki centar u Oslu manji po kvadraturi, tj. moze da primi manje pacijenata ali da li znas koliko vise zaposlenih ima? Nije cilj samo nagurati krevet do kreveta... Mora da postoji odredjeni kvalitet usluge a tu je Beograd neuporediv sa Oslom. U Oslu na 1870 kreveta imaju 24000 zaposlenih, dok u Beogradu na 3500 kreveta ima 7500 zaposlenih. Kada bi mogao da biram gde bi se lecio u teskom stanju ne bi se dugo premisljao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707363#p707363:1f1z6j5j je napisao(la):
Drakche » 11 Feb 2020 04:48 pm[/url]":1f1z6j5j]Napravio sam galeriju samo od nekih starih zdanja u sirem krugu klinickog centra.
Neke od fotografija verovatno nisu aktuelne.
file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

Kad bi se premestile sve te bolnice, ove zgrade bi bile sjajni luksuzni hoteli.
 
Mala napomena da samo 7-8 od ovih slika prikazuju klinike. Ostalo su ili instituti (nastavne baze) MFUBa ili zgrade van KCS.
 
Ponovo rasprava u prazno i ponovo greške u komentarisanju. KCS ima dovoljno zaposlenih a previše kreveta. Bolnički dan je predugačak, traže se bespotrebne, skupe i u krajnju ruku čudne analize sa gomilom razbacivanja sredstava koje država i fond nemaju. Opravdavati dug bolnički dan rehabilitacijom je krajnje neprofesionalno. I na zapadu ta rehabilitacija je odvojena od stacionarnog lečenja uz debelo plaćanje iste. Pacijentu se utvrdi oboljenje, poboljša stanje, da terapije i šalje se kući. Hroničari se ne drže mesecima u bolnicama jer su kući loši uslovi. Stari se ne primaju jer nema ko o njima da se stara. Pacijenti u terminalnim fazama bolesti se ne leče nego sa simptomatsko terapijom borave kući. Stacionari nisu centar za socijalni rad, sigurna kuća ili dom za stare a pogotovo ne hospisi. Naravno najveći deo pacijenata spada za ove četiri ustanove.
Kada ovo neko shvati i promeni sistem u zdravstvu će biti bolje, a taj ko ga promeni neće biti na vlasti.
Mada najbolje bi bilo platiti pune cene pregleda. Odjednom smanjio bi se broj bolesnih bar za 50 posto.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
 
...
edaca20858ca9b7a10eebafccc97dfd1.jpg


Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Iz daljine ova fasada i ne izgleda tako lose. Zgrada ispod bi morala da se okreci u belo...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707811#p707811:38st4imy je napisao(la):
streetwanderer » 12 Feb 2020 07:56 pm[/url]":38st4imy]Mala napomena da samo 7-8 od ovih slika prikazuju klinike. Ostalo su ili instituti (nastavne baze) MFUBa ili zgrade van KCS.

Uvrstio sam institute koji su izmedju kompleksa KC i bul. Oslobodjenja, kao i par zgrada u neposrednoj blizini ovog kruga, jer imaju veze sa medicinom. Dakle, sve sto je povezano sa ovom temom u malo sirem smislu, da postoji dokumentovano.

Evo jos par fotografija. Potrudio sam se da se ne ponavljam.
 

Prilozi

  • Screenshot 2020-02-11 16.18.39.png
    Screenshot 2020-02-11 16.18.39.png
    349,4 KB · Pregleda: 3.194
  • Screenshot 2020-02-11 16.20.20.png
    Screenshot 2020-02-11 16.20.20.png
    450,1 KB · Pregleda: 3.196
  • Screenshot 2020-02-11 16.28.59.png
    Screenshot 2020-02-11 16.28.59.png
    419,7 KB · Pregleda: 3.187
Realno odličan predlog. Beograd već decenijama plače za reorganizacijom rasčerupanih, razdrndanih, rascepkanih i razbacanih fakulteta i studentskih ustanova.

Treba pokrenuti neku inicjativu (makar u vidu stranice) i apelovati na na(d)ležne da razmotre tu opciju.
Jasno je da ne bi mogo (niti da bi trebalo) da se tu smesti sve što bismo hteli. Ali može bar nekoliko manjih fakulteta i po koji studentski dom.
 
Hoću da kažem da je jasno da ne bi mogli svi fakulteti, domovi i ustanove Beogradskog univerziteta da se smeste u prostor između Deligradske, Pasterove, autoputa i Bulevara. Ali da bi mogli neki od njih.

A postiglo bi se to da bi se barem jedan deo BU uobličio u celinu. Ne mora svih 30 fakulteta da budu na istom mestu/kampusu. Ali je apsurdno ovako kako je do sad bilo, da budu na 20 lokacija raštrkanih po gradu.

Ako ništa drugo, neka barem postanu studentske ustanove i domovi. Tako da studenti Medicine, Veterine, Stomatologije i obližnjih fakulteta mogu da budu tu uz zgrade u koje redovno idu na predavanja. A ne ovako, jedeš ovde, spavaš onde, tamo ideš na predavanja, vamo ideš da se lečiš...
 
Pa kul, ali ako bi se već išlo u jednu takvu investiciju, zašto onda ne napraviti pravi univerzitetski kampus negde gde je površina dovoljno velika za sve? Negde na periferiji.
 
... ili jedan deo u Bloku 39, drugi deo da bude tamo kod Tašmajdana (ali da se preorganizuju zgrade, ne ova glupost da Mašinski stoji prazan a zgrada ETFa krcata) a treći deo negde drugde.

Mislim ja sam i za tu varijantu što ti pominješ. Ali znam da se nijedna vlast nikad ne bi upustila u taj projekat jer em što bi koštao boga oca em što bi trajao duže od dva mandata a naši političmari to ne vole.

Tako da sam bukvalno pri stavu ''daj šta daš''. Dajte nam bilo šta, samo ne ovaj haos kao sada. Sve bi bilo bolje od ovoga sad, 30 fakulteta na 20 mesta...
 
Pa u oslu ceo potez od majorstuena do univerzitetske bolnice se sada pretvara u naucnoistrazivacki centar, gradice se na hektarima i hektarima zemljista citav potez vezano za univerzitet i za razlicite delatnosti a univerzitet je baza, i rade prepakivanje fakulteta na taj nacin da srodne nauke koegzistiraju medjusobno da zgrade srodnih nauka budu u takvom rasporedu da mogu bolje da funkcionisu. Bas juce sam slusao mini prezentaciju koleginice iz osla koja je radila na tom projektu. Bolnici svakako nije mesto tamo gde jeste a fakulteti treba da budu na jednom mestu i ova pozicija u centru ali van centra nije toliko losa. Nego nama je problem sto nismo ni svesni da univerzitet moze da bude pokretac bilo cega, pa naravno, ovde diplomom mozes ili da obrises guzu ili da postanes ministar.
 
Lepo se kaže "zaludan pop i jariće krst" a u tom stilu je i cela diskusija oko "ingeniozne" ideje o preseljenju raznoraznih fakulteta u bolnički krug Kakve to ima veze jer,ako se ne varam tema je Klinički centar Srbije a ne pravljenje univerzitetskog kampusa. Čekajte pobogu da se završi zgrada i da se vidi ko se sve useljava u nju pa tek onda počnite sa kombinacijama! A evo i nečega o čemu treba razmišljati: koliki je trenutan kapacitet u broju kreveta svih postojećih klinika a koliki je predviđen u novoj zgradi? Već je sada jasno da nema šanse da se svi presele u novu zgradu prema tome nakon njenog završetka će slediti dalji radovi na obnovi i pregradnji drugih zgrada u bolničkom krugu
 
Pusti nas malo, mastamo da je nesto u ovoj zemlji sredjeno i organizovano. Nemoj snove da nam rusis.
 
Vrh