Šta je novo?

Nekadašnja Glavna železnička stanica

Сам грб на забати скоро па неприметан.
 
Hoću da kažem da je za vreme Stefana Nemanje sigurno puno ljudi ostalo bez prsta, oka, ili glave i da Tesla sigurno nije bio poštovaoc lika i dela Stefana Nemanje. Takođe da je verovatno 80% onoga što mi sada kao znamo o Stefanu Nemanji izmišljeno i doterano što ne znači da i drugi narodi nisu to radili sa svojim "vladarima" kroz istoriju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707610#p707610:1jbu8z2w je napisao(la):
Biciklistkinja » 12 Feb 2020 10:42 am[/url]":1jbu8z2w] Tesla sigurno nije bio poštovaoc lika i dela Stefana Nemanje.
Nagađanje ili postoji negde neki podatak da je Nikola imao takvo mišljenje o Nemanji?
Zašto nam se sve svodi na pretpostavke i random donešene zaključke?
 
Biciklistkinja":38vd3wjx je napisao(la):
Hoću da kažem da je za vreme Stefana Nemanje sigurno puno ljudi ostalo bez prsta, oka, ili glave i da Tesla sigurno nije bio poštovaoc lika i dela Stefana Nemanje. Takođe da je verovatno 80% onoga što mi sada kao znamo o Stefanu Nemanji izmišljeno i doterano što ne znači da i drugi narodi nisu to radili sa svojim "vladarima" kroz istoriju.
Управо тумачење историје и историјских личности кроз призму сопствених ставова доводи до измишљених прича које спомињеш.
Потруди се да врло добро проучиш нешто пре него што изнесеш тако оштре ставове, јер ко зна, да си ти живела у то време можда би баш ти била један од џелата :)

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707619#p707619:1ocx9jfk je napisao(la):
glavom.i.bradom » 12 Feb 2020 11:01 am[/url]":1ocx9jfk]
Biciklistkinja":1ocx9jfk je napisao(la):
Hoću da kažem da je za vreme Stefana Nemanje sigurno puno ljudi ostalo bez prsta, oka, ili glave i da Tesla sigurno nije bio poštovaoc lika i dela Stefana Nemanje. Takođe da je verovatno 80% onoga što mi sada kao znamo o Stefanu Nemanji izmišljeno i doterano što ne znači da i drugi narodi nisu to radili sa svojim "vladarima" kroz istoriju.
Управо тумачење историје и историјских личности кроз призму сопствених ставова доводи до измишљених прича које спомињеш.
Потруди се да врло добро проучиш нешто пре него што изнесеш тако оштре ставове, јер ко зна, да си ти живела у то време можда би баш ти била један од џелата :)

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
He, not her. :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707610#p707610:38ejg2vc je napisao(la):
Biciklistkinja » Сре Феб 12, 2020 10:42 am[/url]":38ejg2vc]Hoću da kažem da je za vreme Stefana Nemanje sigurno puno ljudi ostalo bez prsta, oka, ili glave i da Tesla sigurno nije bio poštovaoc lika i dela Stefana Nemanje. Takođe da je verovatno 80% onoga što mi sada kao znamo o Stefanu Nemanji izmišljeno i doterano što ne znači da i drugi narodi nisu to radili sa svojim "vladarima" kroz istoriju.
Поента је да је он родоначелник највеће српске династије чији су краљеви и цареви уживали велики углед како на западу, тако и на истоку. Имате плитак приступ који морате да надокнадите са пуно читања и тумачења. Можда грешим, али вероватно баштините вредности Француске и Америчке револуције, као и сви ми данас, с тим да су оне биле и једне од најкрвавијих, па све те државе дижу споменике својим вођама чије су руке дубоко у крви.
Уосталом, по много чему је средњи век био бољи као епоха у односу на претходни, антички.

Нагађате, и закључујете на основу неке ваше интуиције. Иронија је да са гађењем пишете о власти, а да опет ви, вероватно, размишљате слично као они.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707610#p707610:2z4h4ty0 je napisao(la):
Biciklistkinja » Сре Феб 12, 2020 12:42 pm[/url]":2z4h4ty0]Hoću da kažem da je za vreme Stefana Nemanje sigurno puno ljudi ostalo bez prsta, oka, ili glave i da Tesla sigurno nije bio poštovaoc lika i dela Stefana Nemanje. Takođe da je verovatno 80% onoga što mi sada kao znamo o Stefanu Nemanji izmišljeno i doterano što ne znači da i drugi narodi nisu to radili sa svojim "vladarima" kroz istoriju.

Сигурно није био поштовалац? Јел то негде Тесла писао, причао? Или ти се чини?

А ово "вероватно 80%" је ко рекао, ко је измерио?

Историчари који се баве темом су јако опрезни кад критикују чак и епску поезију, а ти одреза онако, домаћински...
 
_20200214_183445.JPG

_20200214_183758.JPG
_20200214_183913.JPG
_20200214_184040.JPG

_20200214_184138.JPG
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707610#p707610:14fee19m je napisao(la):
Biciklistkinja » 12 Feb 2020 10:42 am[/url]":14fee19m]Hoću da kažem da je za vreme Stefana Nemanje sigurno puno ljudi ostalo bez prsta, oka, ili glave i da Tesla sigurno nije bio poštovaoc lika i dela Stefana Nemanje. Takođe da je verovatno 80% onoga što mi sada kao znamo o Stefanu Nemanji izmišljeno i doterano što ne znači da i drugi narodi nisu to radili sa svojim "vladarima" kroz istoriju.
Za Nemanju ne znamo, za početak, ni ko je, niti odakle je došao.
Ali znamo da jeste velikan naše narodne istorije, kome se ne može suditi na osnovu savremenih shvatanja ljudskih prava i ustavnosti.
 
Moj je stav u vezi sa spomenikom je jos radikalniji. Mi pricamo ovde kao da postoji nekakav kontinuitet drzavnosti i populacije od vremena Nemanjica do moderne, postosmanlijske Srbije, jer smo tako ucili u skoli i culi iz medija. Istina je da mi malo veze imamo sa tim srednjovekovnim univerzomom i sa narodnom tog vremena, jer se mnogo ogromnih promena desilo na ovim prostorima od tada.
 
Мислим да ова тема треба да се премести у секцију о реконструкцијама и да се преименује у Бивша главна железничка станица пошто јој је саобраћајна функција укинута.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708528#p708528:3hawjijd je napisao(la):
Drakche » Суб Феб 15, 2020 9:07 am[/url]":3hawjijd]Moj je stav u vezi sa spomenikom je jos radikalniji. Mi pricamo ovde kao da postoji nekakav kontinuitet drzavnosti i populacije od vremena Nemanjica do moderne, postosmanlijske Srbije, jer smo tako ucili u skoli i culi iz medija. Istina je da mi malo veze imamo sa tim srednjovekovnim univerzomom i sa narodnom tog vremena, jer se mnogo ogromnih promena desilo na ovim prostorima od tada.

https://www.youtube.com/watch?v=56nQAkfR8E8
 
Hm, znaci sele muzej Nikole Tesle u bivsu zgradu glavne zeleznicke stanice. To bi bilo u redu da ispred stanice ne stoji dzinovski spomenik Stefanu Nemanji jer je prvobitno zamisljeno da tu bude muzej srednjevekovne Srbije. Koja igraka
 
Занимљива је та расправа о вези данашње нације са заједницама и вођама у прошлости. Тачно је да је она, нарочито у крвном погледу, веома танка, али, тако је свуда, јер, најчешће се национално идентификује преко континуитета националних одредница - територије, језика, културе и религије. Данашња енглеска краљевска породица, да не идемо далеко у прошлост, била је до 1917. године практично немачка, имала немачко име и титуле (Сакс-Кобург и Гота), које су тада променили у данашње (Виндзор). То тамо никоме не смета. Још мање сметају небројени злочини, истински геноциди, који су почињени у име исте круне широм света.
Ни савременим Американцима, на пример, не смета више разорених земаља по свету да се поистовећују са својим председницима и нацијом.

...................................





































Ниво овог дела будућег трга ће бити на нивоу горње ивице степеништа на улазу у Станицу:





 
Po meni je glupo što se sada to sve radi i imamo vremena i moć da to promenimo. Ulica iznad je Nemanjina, na njenom kraju će se nalaziti spomenik, sve bi to bilo ok da je to tako decenijama ili vekovima i onda jednostavno tu odlučimo da stavimo Teslin muzej. Ali pošto se već renovira trg i sve, trebalo je sve drugačije osmisliti, planirati sve uzimajući u obzir da će tu biti Teslin muzej. Nemanja je mogao negde drugde, a sam plato ispred Železničke stanice i cela zgrada trebaju u potpunosti da budu posvećeni Tesli.
 
Spomenik Stefanu Nemanji jos vise gubi smisao ako ce tu biti Teslin muzej. Nepropmisljeni potezi gradskih vlasti
 
Kakve veze ima što će na trgu biti Nemanjin spomenik, a iza njega Teslin muzej. To je najmanji problem od svega. Pa na Trgu Republike imamo spomenik jednom knezu, to je valjda veći paradoks, a iza je Narodni muzej, koji sa tim knezom nema nikakve veze, iako je Mihailo Obrenović jedan od naših najznačajnijih vladara.

Veći je problem što u zgradi stanice neće moći da se napravi kvalitetan muzej posvećen Tesli. Ovo je iznudjeno i brzinsko rešenje izazvano potrebom da se Teslin muzej što pre nadje u kakvom-takvom, ali znatno većem prostoru nego što je Genčićeva vila, pre svega zbog ogromne posete stranih turista..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708981#p708981:1njywxjd je napisao(la):
Vox91 » Ned Feb 16, 2020 6:05 pm[/url]":1njywxjd]Kakve veze ima što će na trgu biti Nemanjin spomenik, a iza njega Teslin muzej. To je najmanji problem od svega. Pa na Trgu Republike imamo spomenik jednom knezu, to je valjda veći paradoks, a iza je Narodni muzej, koji sa tim knezom nema nikakve veze, iako je Mihailo Obrenović jedan od naših najznačajnijih vladara.

Veći je problem što u zgradi stanice neće moći da se napravi kvalitetan muzej posvećen Tesli. Ovo je iznudjeno i brzinsko rešenje izazvano potrebom da se Teslin muzej što pre nadje u kakvom-takvom, ali znatno većem prostoru nego što je Genčićeva vila, pre svega zbog ogromne posete stranih turista..

Pa zato sto je u toj zgradi trebao biti muzej srednjevekovne Srbije pa je i tematski imalo smisla da bude Stefan
 
Ne postoji dovoljno materijala za jedan muzej srednjovekovne Srbije, niti ima bilo kakve poente izdvajati sačuvane eksponate iz tog perioda iz Narodnog i Istorijskog muzeja u jedan poseban muzej posvećen tom razdoblju.. Nama konačno treba Istorijski muzej koji bi ispričao priču o našoj istoriji u celini sa stalnom postavkom pod jednim krovom.

Ne slušaj Vesićeve ili Vučićeve budalaštine kako ,,konačno treba da se povežemo sa našim srednjim vekom". To oni možda hoće da leče svoje komplekse veličine meditirajući o srpskom carstvu na tri mora, dok iz svojih vila i skupih kola iz 21. veka gledaju na ovu nesrećnu zemlju koju su propalom politikom u poslednjih 30 godina stvarno vratili u 19, ako već nisu u srednji vek.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708981#p708981:2gnivz6k je napisao(la):
Vox91 » Ned Feb 16, 2020 5:05 pm[/url]":2gnivz6k]Kakve veze ima što će na trgu biti Nemanjin spomenik, a iza njega Teslin muzej. To je najmanji problem od svega. Pa na Trgu Republike imamo spomenik jednom knezu, to je valjda veći paradoks, a iza je Narodni muzej, koji sa tim knezom nema nikakve veze, iako je Mihailo Obrenović jedan od naših najznačajnijih vladara.

Pa to je ono sto sam.ja napisao. Drugo je Trg i nesto sto vec postoji. Ovde se trebalo razmisljati od pocetka, a da je neko razmisljao od pocetka, ne bi stavio Stefana Nemanju ispred Teslinog muzeja vec bi se drugacije osmislilo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708989#p708989:1sw0n29a je napisao(la):
Vox91 » Ned Feb 16, 2020 6:50 pm[/url]":1sw0n29a]Ne postoji dovoljno materijala za jedan muzej srednjovekovne Srbije, niti ima bilo kakve poente izdvajati sačuvane eksponate iz tog perioda iz Narodnog i Istorijskog muzeja u jedan poseban muzej posvećen tom razdoblju.. Nama konačno treba Istorijski muzej koji bi ispričao priču o našoj istoriji u celini sa stalnom postavkom pod jednim krovom.

Ne slušaj Vesićeve ili Vučićeve budalaštine kako ,,konačno treba da se povežemo sa našim srednjim vekom". To oni možda hoće da leče svoje komplekse veličine meditirajući o srpskom carstvu na tri mora, dok iz svojih vila i skupih kola iz 21. veka gledaju na ovu nesrećnu zemlju koju su propalom politikom u poslednjih 30 godina stvarno vratili u 19, ako već nisu u srednji vek.

Stvarno si izjavio da nema dovoljno materijala za muzej srednjevekovne Srbije? Srbija je jedna od najstarijih drzava u Evropi druze pa cak i pored toliko unistenih istorijskih spisa imamo i vise nego dovoljno da se ponudi ali zavisi prvenstveno od toga kako prikazes - interaktivne mape, 3d makete tvrdjava, mape i plan bitaka, figurine u razmeri itd.
 
Slobodno prošetaj malo po našim muzejima, pa vidi šta je ostalo od našeg srednjeg veka.. ni da se ljudski popuni pet prostorija.. A to koliko je Srbija stara nema nikakve veze sa tim koliko je materijala do danas sačuvano.

Nama treba jedan ozbiljniji i veći Muzej SPC. Tu bi već imalo da se prikaže mnogo toga.
 
Mislim da Vox ovaj put malo gresis.

Ja sam apsolutno za to da ovde bude moderan muzej posvecen srednjovekovnoj Srbiji, ili istorijski muzej kako god, ali kao sto je rekao Otis.Driftwood to se moze itekako dobro povezati sa holografik i 3d projekcijama, mapiranim projekcijama i sa interaktivnom digitalnom tehnologijom.

Kada se kaze postavka, ne misli se vise samo na gomile nekakvog kamenja ili fragmenata srednjovekovnih enterijera ili eksterijera, vec upravo na ovo sto sam napisao.

Itekako bi se zgrada popunila, i to bi bio jedan vrlo atraktivan muzej, posebno u edukativne svrhe, ne samo za strance vec i za nasu decu.

Tesli nije mesto na ovoj lokaciji.
 
Mene zanima zar ne treba da su već krenuli da ukopavaju šipove za spomenik negde u sredini ove platforme u koju nabijaju pesak?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=709009#p709009:lmreml5r je napisao(la):
zexland » Ned Feb 16, 2020 7:59 pm[/url]":lmreml5r]Mislim da Vox ovaj put malo gresis.

Ja sam apsolutno za to da ovde bude moderan muzej posvecen srednjovekovnoj Srbiji, ili istorijski muzej kako god, ali kao sto je rekao Otis.Driftwood to se moze itekako dobro povezati sa holografik i 3d projekcijama, mapiranim projekcijama i sa interaktivnom digitalnom tehnologijom.

Kada se kaze postavka, ne misli se vise samo na gomile nekakvog kamenja ili fragmenata srednjovekovnih enterijera ili eksterijera, vec upravo na ovo sto sam napisao.

Itekako bi se zgrada popunila, i to bi bio jedan vrlo atraktivan muzej, posebno u edukativne svrhe, ne samo za strance vec i za nasu decu.

Tesli nije mesto na ovoj lokaciji.
Niko ne bi bio srećniji od mene kada bi u Istorijskom muzeju Srbije postojala bogata srednjovekovna postavka, ali jedan muzej ne može da bude utemeljen na interaktivnim mapama i projekcijama. To je onda igraonica i to već imamo u Muzeju iluzija.

Moderne tehnologije su dobrodošle u svaki muzej, ali samo kao dopuna artefakata koji već postoje, ili prikaz nečega izuzetnog, a što smo izgubili..Ako ideš u muzej, valjda želiš uživo da vidiš nešto o čemu si čitao, u protivnom - možeš i kod kuće da gledaš filmove o tome.

A što se tiče sačuvanih materijala iz tog razdoblja - prošetajte do Narodnog muzeja i pogledajte srednjovekovnu postavku. Da, u toj zgradi i u tih par prostorija je izloženo ono najvažnije što je od našeg srednjeg veka ostalo, a da to nisu manastiri u Srbiji, ili Hilandar..

Pa ako bi neko od toga pravio poseban muzej..
 
Vrh