Šta je novo?

Ekologija ...vazduh,voda,buka,zelenilo,...

Da ima prave kontrole i da se kontrolisu i "biorazgradive" kese, svakako bi bilo bolje. Isto tako i kada bi se kontrolisale papirne, koje iako jesu bolja opcija od plasticnih, i one moraju da se preradjuju i u njima mora da bude nekih hemikalija. Ovde je u svakom slucaju dobra namera, ali se radi pogresno. Lepo zabraniti potpuno plasticne kese, svaki oblik, regulisati proizvodnju ostalih kesa/cegera i navici narod da nosi cegere. Ovde je poenta, u ovom konkretnom slucaju, da se navikne narod da ponovo koristi neke stvari, a cegeri (platnene kese/torbe) su za to najpogodnije.
 
Mene zanima da li uopšte postoji prava, nezavisna kontrola tih kesa sa pečatom. Mene ne bi čudilo, a i stvarno sam verovao da je moguće, da proizvođači kesa samo lupe taj žig na kese koje su krajnje obične plastične. I sve to zato što nema niko da ih kontroliše i kazni.
 
Jedan kolektivni eksperiment nas ništa neće koštati. Ako svako ko ovo čita svoju prvu novu "biorazgradivu" kesu priveže na nešto u dvorištu ili na terasi, sa zapisanim datumom, moći ćemo uživo i sa redovnim arhivskim slikama da pratimo kako se i koliko brzo raspadaju, i šta ostaje od njih. I plus ćemo imati statistički dovoljno veliki uzorak za validne zaključke. Još bolje ako se stave u neki gušći kavez za ptice sa rupom na dnu, zbog drenaže, da eventualni sitni delići ne mogu lako da odlepršaju i da bi smo kasnije videli koliko ih je i kakvi su. Ali za početak može i bez toga.
 
Mnogo ljudi meša nešto što je razgradljivo sa nečim što se može reciklirati. Biorazgradljive ambalaže u Srbiji nema, jako je skupa i rok upotrebe joj je kratak, mora se skladištiti u kontrolisanim uslovima...
 
Prica o kotlarnicama je samo spin, njihov broj vec 30 godina drasticno opada. Ja sam imao nesrecu da provedem detinjstvo u zgradi u kojoj je bila kotlranica na mazut, za tu i nekoliko okolnih zgrada.
Da, ima krupne cadji, ponekad smrdi, ali to NE MOZE DA SE POREDI sa ovim sada.

Ovo je smrad od loseg uglja.
 
Samo treba pogledati cijene uglja i kaloricnost i koliko šljake ostane iza koga
 
Ne bih zaista da komentarišem izjave date posle jučerašnjeg hitnog sastančenja od strane debilčine Brnabić, kao i izjave još veće debilčine ministra Trivana, jer glupi ljudi ne zaslužuju ni tren naše pažnje. Zaista ne mogu da verujem da takve osobe se brinu o našoj okolini. A evo i zašto:

Od 2010. do 2018. godine u Srbiji je nenamenski potrošeno gotovo pola milijarde evra naplaćenih od privrede i građana na ime ekoloških naknada, saznaje "Blic". Da je taj novac utrošen za zaštitu životne sredine, čemu je i namenjen, građani Srbije se danas ne bi gušili u zagađenom vazduhu, okruženi deponijama.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/grada ... ok/h4sxwpx

Tačno otkako je ova st*** na vlasti, naše pare za životnu sredinu se troši za njihove kampanje i kupovinu glasova.
 
Dotakla je i Rada to juče kada joj je Trivan bio gost.

Primera radi, novac namenjen za životnu sredinu trošen je na subvencije komunalnim preduzećima, asfaltiranje ulica, rekonstrukciju mostova, saobraćajnice, zimsku službu, čišćenje kanala...

- Novac je trošen i na saniranje štete od poplava, hvatanje pasa, čak i na naknade za ujede pasa i sudske troškove! Zatim na suzbijanje komaraca i krpelja, sanaciju bunara, izgradnju i rekonstrukciju vodovoda, nabavku autobusa, plaćanje duga za gas, javnu rasvetu, ugradnju stolarije, popravku krovova - naveli su iz "Staništa".
 
Da, video sam mali deo tog njegovog razgovora sa Radom. I neverovatno mi je da čovek krivi narod zato što nemaju para za priključak na centralno grejanje ili gas. Zato kažem da je debilčina, jer takvom čoveku ne treba ništa verovati, još kada je kao pokušao da se saoseća sa narodom pa kaže da je i on socijalna grupa ili šta god. Čovek koji je 10+ godina bio na državnim funkcijama koje su bile povezane sa zaštitom životne sredine, a eto kakvo nam je stanje danas. Mislim da je i pre par nedelja isto bio kod Rade i isto lupetao nekakve gluposti, nisam ni mogao da ga slušam tada.
 
imernu selekciju otpada, kako građani ne bi morali da čuvaju i vraćaju pakovanja, Fiipović kaže da je za proteklih 11 godine to dalo nizak procenat uspeha.

- U Beogradu se to realizuje, ali lokalne samouprave širom Srbije nemaju mogućnosti da obezbede kontejnere. Na tome će se i dalje raditi, a depozitni sistem je dodatni mehanizam koji treba efikasnije da utiče na smanjenje količine otpada - objašnjava Abramović.

Na tome će se i dalje raditi, a depozitni sistem je dodatni mehanizam koji treba efikasnije da utiče na smanjenje količine otpada.

Za to nema para, ali zato ima za autobuse i dnevnice za mitinge po Beogradu.
Marš!
 
... "UVODI SE KAUCIJA ZA JOGURT, MLEKO I VODU Zakon o ambalaži se menja"...

Ako uspe , to je jedan jako pozitivan-posten korak za gradjane i sam grad da ne spominjem okolinu i efekat na ekologiju
:gobb:

Sada od plasticne i aluminujumske ambalaze na ustrb kupaca koj su i patili tu ambalazu
imali su koristi samo sakupljaci sekundarnih sirovina i time se
njihov broj povecavao u raznim delovima grada a kako rade na ,, veliko ,, stvarali su mnostvo divljih deponija , o cemu kao stetna pojava. na stotine postova ima i na ovom foruumu :(

Ako prodje predlog ,
uskracuje se sirovina ,,sekundarcima,, a time i materijal za gore pomenute divlje deponije
a gradjani dobijaju priliku da za ( jednu punu kesu sa ) skoro 10-tak flasa-konzervi
mogu i da dobiju novac ili jedan ,, novi ,, isti proizvod iz rafa prodavnice :kk:
Na primer
za 10 praznih plast. flasa kisele vode ili coca-cole koje se predaju na kasi
ce se dobijati novac ili jednu vodu tj. coca- colu u toj vrednosti ( free ) :D

Prodavnice i treba da ima odgovornost jer dotura to u grad i plasira proizvode u takvoj ambalazi.
Troskovi transporta ka regularnim reciklaznim ostrvima su daleko manji jer
kamioni koj donose robu u prodavnivcu tako i tako vracaju se prazni
u celu pricu tog procesa povracaja treba ukljuciti i proizvodjace ambalaze

Predlog je odlican i treba ga posmatrati pozitivno :kk:
jer to je posteno sobzirom da i dalje ostaje opcija
koga mrzi da to radi iz bilo kog razloga...
kontejneri obicni ili oni reciklazni i dalje ostaju kao opcija licnog izbora upravo kao sto i sada postoji
zato kad se malo razmisli ipak je to veliki korak za ekologiju gledano iz vise razlicitih uglova
tako da predlog treba prosiriti
i na belu tehniku , novine . opasan otpad (el.baterije i sl. )
i svasta drugo sto je iz lepeze siroke potrosnje pogodno za reciklazu a nije zak. regulisano
te sada priroda pati i mi sa njom i zbog nje....
a time bi se dosta popravilo u noj i u nama

:sesir:
 
Predlog ne valja nista. Akademske rasprave preskocimo i pogledajmo operativno sta ce da se desi.
Znaci za svaki jogurt koji sam kupio treba da cuvam kasa blok i onda da obilazim radnje gde sam kupio i vracam im casu po casu?
Zasto bi recimo maxi uzeo case od jogurta iz idea i obrnuto.
Sta cemo sa ambalazom od sokova .. kecapa majoneza plasticne cinije sa salaticama.. . mislim... ako smo dosledni 95% hrane koju kupujemo je u nekoj plasticnoj ambalazi pa bi sve trebalo kaucirati.
 
Znaci za svaki jogurt koji sam kupio treba da cuvam kasa blok i onda da obilazim radnje gde sam kupio i vracam im casu po casu?
Zasto bi recimo maxi uzeo case od jogurta iz idea i obrnuto.

posedovati nstari kasa blok jeste glupost i treba ga izbaciti iz predloga
jednostavno uvesti obavezu da svaka prodavnica koja prodaje takav proizvod
mora da istu takvu praznu ambalazu da prihvati

a naglasio sam da lepezu navedenih stvari treba prosiriti ....
napisano svasta nesto... trebalo bi mi dve tri stranice da bih nabrojao vecinu artikala :lol:

Predlog jeste dobar samo ga treba korigovati-doterati
:sesir:
 
Ne idu čaše, već flaše.
Sistem kao sa staklenim flašama (kaucija) je glup. Neka naprave automate veličine frižidera koji automatski primaju flašu, kompresuju je i daju novac - to je pravo rešenje.
 
...Neka naprave automate veličine frižidera koji automatski primaju flašu, kompresuju je i daju novac - to je pravo rešenje
astrodule
pa ti bi hteo da zivimo ko sav normalan svet .... eh... i ja bih.... al ne znadu i ne dadu :lol:
 
case sam pomenuo reda radi mada ja mnogo cesce kupujem jogurt u casi nego u flasi. a kiselo mleko i pavlaka ?
inace te automate bi okupirali sekundarci i ne bi mogao da im pridjes.
a sta sa teglama od salata marmelada cipi ripija.. ta ambalaza nije problem ?
Predlog zakona nije predlog vec apstrakno lupetanje u reziji Sektora resornog ministartva za upravljanje otpadom.
 
Sve počinje od škole (kada roditelji ne znaju).

Šta je problem da u svakoj školi, na svakom spratu i ispred postoje šarene kante za svaku vrstu đubreta?

Naša Država, apsolutna ništa na duge staze ne radi po tom pitanju zato što nema intelektualnih kapaciteta za tako nešto jer im je bitan samo kratkoročni profit, jer znaju da kada odu sa vlasti, većina njih neće znati ništa da radi. Njima je politika i glupiranje u Skupština jedino što znaju da rade. Žalosno je što većina naroda to ne shvata, a oni koji shvataju ne izlaze na izbore jer "svi su isti".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=711005#p711005:2wseivx3 je napisao(la):
tzoran1 » Sub Feb 22, 2020 11:00 pm[/url]":2wseivx3]Predlog ne valja nista. Akademske rasprave preskocimo i pogledajmo operativno sta ce da se desi.
Znaci za svaki jogurt koji sam kupio treba da cuvam kasa blok i onda da obilazim radnje gde sam kupio i vracam im casu po casu?
Zasto bi recimo maxi uzeo case od jogurta iz idea i obrnuto.
Sta cemo sa ambalazom od sokova .. kecapa majoneza plasticne cinije sa salaticama.. . mislim... ako smo dosledni 95% hrane koju kupujemo je u nekoj plasticnoj ambalazi pa bi sve trebalo kaucirati.
Malo priča sa zapada, ovde se otpad sortira i ako se to ne radi sledi novčano kažnjavanje.
Sortiranje znači gomilanje u stanu što nije nimalo praktično niti mirišljavo / gomilanje jer se otpad odvozi jednom u toku nedelje ???
Što je recimo za mene nepraktično, navikao da svako veče iznosim đubre.
Ali kad svi tu moram i ja.
Generalno aluminijumske limenke (ne sve) i plastične flaše (ne sve) se na kasi kauciraju sa 25 centi evra. Tvoje je da li ćeš da bacaš ili odneseš do bilo kojeg marketa (nisi u obavezi gde si kupio) i tamo ubaciš ambalažu u mašinu / svi marketi imaju te mašine. Mašina ne vraća keš novac već izdaje račun sa kojim za taj iznos umanjuješ prilikom sledećeg plaćanja.
Često je situacija da je kaucija veća od cene samog proizvoda .
 
tzoran1 - Licemerno i kriminalno u najmanju ruku.

da... tuzna prica istocnog EU balkana.... naravmo da nisu otvoreni staracki domovi sa 5 zvezdica jkod nj.
jer ko bi im dosao da provede ostatak zivota udisuci dim sa mnogbrojnih deponija... a takvo zagadjenje spaljivanjem koje-kakvog (uvezenog EU) djubreta ... lagano ubija ...
svaka spalionica zagadi desetine kvadratnih kilometara...

Srecom mi smo the Western Balkans gde jeste opsta kaubojstina .... ali vecina kaubojia koloko-toliko voli svoju prirodu
sto je bitna razlika u odnosu na EU istocnjake , jer oni po sporazumu samih clanica , moraju da prime djubre
te ta nasa ,,prednost,, u ovom slucaju dolazi do izrazaja , da mi NE moramo
mada su nam pokusali da nam uvale spalionicu sa velikim sareno-lazom o nj. filterima

Sta da zatrujemo pluca disanjem ili stomak unosom vodei hrane koja je tretirana zagadjenom vodom od uzgoja do prerade :twisted:

Sarena laza jeste, jer kad se filter napuni otrova sta snjim ? Dali ce nam prodavac spalionice uzimati nazad prljave filtere
nece, nego ce reci j"b"tse sami , to su sada vasi problemi :lol:

tolika koncetracija otrova iz filtera na kraju sigurno (a po nasem obicaju ) bi otisla do podzemnih voda .....
i citav kraj u kome je pripala cast da ,,cuva ,, iskoriscene filtere bi debelo nagrabusilo i staro i mlado ..... :(

i onako od milosrdnog bombardovanja imamo veliko povecanje obolelih od raka
a tek sa filterima i nj. otrovima
potamanili bi nas ko buba svabe , al na finjaka ... kao mi sami sebe... malo ovde ,malo tamo, malo onamo ...

:sesir:
 
Vrh