Šta je novo?

Legalnost prodaje mesta u garazi

Conica

Novice
Učlanjen(a)
16.08.2018.
Poruke
24
Pohvaljen
36
Pozdrav svima.

Gledam stanove, pa i u novogradnji izmedju ostalog i jedno pitanje mi prosto lebdi u vazduhu bez odgovora.
Naime, po zakonu investitor je u obavezi da obezbedi 1 parking mesto po stanu. Zakon je donet da bi se na neki nacin regulisao problem sa porastom broja vozila, ALI...

Sa jedne strane - obaveza je investitora da mesto obezbedi (konkretno podzemna garaza), a sa druge strane, toliko je skupo to mesto da stanar jednostavno nece da ga kupi - i haos ostaje haos na ulici, podzemne garaze i zatvoreni parkinzi su skoro potpuno prazni (dobar primer je Belvil) i nista nije reseno.

Mene dakle interesuje, kako je zakonski resena prodaja mesta u podzemnoj garazi (tipa da li se dobija vlasnicki list) i cime je definisana visina cene tog mesta.

Poz
 
Mjesta u garaži se knjize u katastru dok spoljna mjesta na parceli zgrade ne mogu da se uknjize ukoliko samo mjesto nije posebna cijena ...
Cijenu diktira tržište i kreće se od 10 000 do 16 000 din
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=710707#p710707:1gqqnoam je napisao(la):
direktor » Pet Feb 21, 2020 8:45 pm[/url]":1gqqnoam]
Cijenu diktira tržište i kreće se od 10 000 do 16 000 din
Da niste mislili na EUR mozda? Posto mi je investitor rekao da je cena mesta u podzemnoj garazi 15.000 EUR
Meni je to jednostavno suluda cifra za koju mogu da uzmem 7m kvadratnih veci stan - ili ti jos jednu prostoriju

Stvar je u tome, sto je zgrada na lokaciji gde bukvalno nema na ulici nigde da se parkira, pa mi ovo deluje iskreno kao skoro pa ucena. Zato me i interesuje, ako mu je to zakonska obaveza da obezbedi - sta ga ogranicava sa visinom cene?
 
Da da EUR greska u kucanju ne ograničava ga ništa po pitanju cijene ja da se pita uveo bi da se cjena garaze/parking mjesta u novogradnji uracunava u kvadraturu stana i da je obavezna kupovina istog ...
Ja vam savjetujem da uzmete garažu bez obzira što vam djeluje cijena djeluje velika u ovom trenutku ...
Ako nemate kola lako će te iznajmiti garažu za minimum 50€ možda i više zavisi od kraja negdje ide i do 100€
Da se naprimjer prodaje garz mjesto u mojoj zgradi odmah bi i kupio još jedno ....
 
То је јер држава лепо допушта да буде тако одвојено

Друго решење је не можеш регистровати ауто ако немаш где да га држиш, паркирање на улици тотално забрањено. Инспекције иду гледају какво је стварно стање са паркингом а не да постоје фиктивна места
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=710707#p710707:2bnkleqw je napisao(la):
direktor » Pet Feb 21, 2020 8:45 pm[/url]":2bnkleqw]Mjesta u garaži se knjize u katastru dok spoljna mjesta na parceli zgrade ne mogu da se uknjize ukoliko samo mjesto nije posebna cijena ...
Cijenu diktira tržište i kreće se od 10 000 do 16 000 din

mozda od 10000 do 16000 ali bez pdv-a koju fizicko lice obavezno placa i nema povrat tako da garaza izadje dosta skuplje. Konkretno kod mene je 18000e i nemam nameru da dam taj novac, vise mi se isplati da placam dnevne parking karte ili da se parkiram gde ima mesta. Cene su bezobrazno skupe.
 
@Conica

Meni je recimo nebulozno da neko ko vozi kola, razmislja o kupovini stana od 100+ hiljada evra tamo gde je problem sa parkingom(takoreci ne postoji), i da pritom ne kupi parking mesto. Cenu formira trziste, sto je veci problem za parking na toj lokaciji, cena garaznog mesta ce biti veca.
 
niko ili bar vecina se nece odreci petine stana zarad parking mesta, posebno jer je vecina kreditni kupac. Kada cene parking mesta budu manje tada ce i manje guzve biti na parkingu. Bar za ove kreditne kupce. A ovi sto daju 200-300k i vise evra za stan i to posebno keš kupci za njih se ne brinem.
 
Sta znam onda bih izabrao kraj gde nije toliki problem sa parkingom nego da svesno uzimam stan u kraju gde znam da cu svaki dan prozivljavati stres kad treba da dodjem kuci sa posla. Pogotovo ako si u situaciji da placas 100+ hiljada za stan, dakle nije bas da nemas nikakav izbor.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=711717#p711717:3llrpftr je napisao(la):
mariks » 25 Feb 2020 03:39 pm[/url]":3llrpftr]niko ili bar vecina se nece odreci petine stana zarad parking mesta, posebno jer je vecina kreditni kupac. Kada cene parking mesta budu manje tada ce i manje guzve biti na parkingu. Bar za ove kreditne kupce. A ovi sto daju 200-300k i vise evra za stan i to posebno keš kupci za njih se ne brinem.

ukoliko zelis bas taj stan a imas i kola necega od sledece tri stvari moras da se odreknes
1. petine stana
2. petine slobodnog vremena (potrosenog na trazenje parkinga i pesacenje do/od zgrade)
3. auta

pa ti vidi sta ti najmanje treba. nemoj da slusas druge, to je tvoj zivot i sam treba da odlucis. samo se ne zanosi da ce cena parking mesta ici dole i da ce u bilo kojoj varijanti biti manje guzve na parkingu ikada, ne za nasih zivota
 
ja se ne zanosim, kazem kako bi trebalo. Ja sam vec odlucio i naravno kupio bez parkinga jer ni u ludilu se necu odreci petine stana. Mesto hvala bogu nadjem u krugu od 50 metara, a nekad i ispred zgrade tako da mi ne pada tesko to sto cu prepesaciti tih 50m za 2min, to sam svesno prihvatio za 20k. Ja samo kazem da bi grad trebalo da reaguje i da spusti cenu parking mesta u garazi tj da u najboljem slucaju bude uracunata u cenu stana ili max 10000e u zavisnosti od zone. Za tih skoro 20000e mogu da dam depozit za drugi stan...
 
za mene nije. Vama ako jeste niko Vam ne brani da date i 30000 za parking mesto.
 
U kojoj to zgradi Kosta parking mjesto toliko
 
za 30k ne znam nisam čuo rekao sam poredjenja radi ali kako su počeli da cene parkinge ne bi me čudilo da bude negde i toliko, ko manja garsonjera da ne bude investitor na gubitku.
 
Nema 30 al ako vas dvoje vozite i kupite 2 mjesta, 35-40 hiljada... Kupite garsonjeru u Mirijevu il nesto.
Ja nikad vise ne bih kupio stan bez garaznog mjesta ali isto tako mora se malo urediti i cjenovno i drzava da nacera da se postuje 1 mjesto 1 stan minimum, a ne u fazonu sve to u garazu dje kostaju po 15 20 hiljada i to na klackalicu.
 
upravo to, platim "garazno mesto" 15 20h i dobijem klackalicu da moram posle da gledam i koji ću auto da kupim da bi mogao da stane, a kad izlazim iz auta moram da se savijem u čučeći položaj da bi izašao.
 
U Kuli Beograd je 30.000 eura
BW Residence 18k eura
BW Vista 17k
Vracar oko 20k
Centar grada oko ~30k

Dosta zavisi da li je klackalica, da li ima autolift, da li je 12m2 ili 15m2, da li je novogradnja ili starogradnja.
Zavisi od toga kakav je prilaz.

Najcesce prevare malih krs investitora po Vracaru su ta da prilikom tehnickog prijema zgrade iscrtaju bele pruge za garaze na jednom mestu a posle tehnickog prijema to preboje i naprave mnogo gusce pa jedva izazis. Zato je jako bitno da se uporedi "specifikacija stanova", projekat i da se dobro vodi racuna u ugvoru sta pise kada kupujete garazu! Na primer Beograd na vodi nema tih problema jer je investitor legit. Verujem da je tako sa svim velikim investitorima.

Licno imam vise parking mesta i rentiraju se od 50-150e a neka specificna i 200e mesecno.
 
Vrh