Šta je novo?

Za sve ljubitelje shoping centara, molova itd

Стварно су нам опали стандарди ако за било шта из Примарка може да се каже да је квалитетно, а и нема разлике куповине тамо или код Кинеза, то се све производи у југоисточној Азији.
 
Ne znam za Primark nikad nisam kupovao ali ja sam zadovoljan "hvalitetom" :mrgreen: H&M i C&A kod nas. Imam dosta njihovih stvari (trenerke, dukserice, jaknu, sortseve, rukavice....) i traju godinama bukvalno. Jedno ne gotivim njihove majce jer i XXL budu kratke nekako a to ne volem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712736#p712736:33723qbj je napisao(la):
Assad84 » 28 Feb 2020 03:03 pm[/url]":33723qbj]Стварно су нам опали стандарди ако за било шта из Примарка може да се каже да је квалитетно, а и нема разлике куповине тамо или код Кинеза, то се све производи у југоисточној Азији.
A sta se ne proizvodi tamo? Svaka robna marka, poznatija, ima kao sediste u nekoj npr. evropskoj drzavi, a onda pise proizvoedeno u PRC ili Tajland ili sta god. A dizajnirano u npr Spaniji ili Italiji.
 
Да слажем се, ништа то није необично сасвим нормално за потрошачку економску филозофију, при томе не мислим да је Примарк неки изузетак H&M и C&A су такође исти ниво, и не само они скоро уђем у све пордавнице спортске опреме у бул. Арсенија Чарнојевића, чак је и мирис као да сам ушао у блок 70 купим патике, раније су се распадале тако да ми отпадне комп. ђон, сада скупље и не али губе боју веома брзо и не личе онда ни на шта. Једино што ме живо занима је које су границе до којих могу да производе све лошију одећу, обућу, технику, кола, храну...
 
Па све се прави, али квалитет се лако види, и осети. Нажалост, или срећу, има и цену за то хехе.

Добраних 65% тих "широких" марки (C&A, H&M, итд) су ми много лоше. Као да је све направљено за дебеле кепеце!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712724#p712724:1cmr0gde je napisao(la):
milaki990 » Today, 14:46[/url]":1cmr0gde]Pre nego što nas admin opomene da se vratimo temi da dodam i ja nešto na temu Primarka i ostalih. Generalno slabo kupujem kod njih, ali nije da ne može da se nadje nešto kvalitetno. Pritom cene su zaiste jako niske.

Inače sam skoro prisustvovao razgovoru kolega na poslu, gde je jedan koji se skoro doselio iz Nigerije sa oduševljenjem pričao o Primarku i kako su jeftini i slično.... Sa druge strane, kolega nemac je rekao da ne kupuje nikada tamo, i zbog toga što kvalitet nije na istom nivou kao kod drugih i zbog toga što se zapitao za koliko novca rade osobe koje proizvode tu robu ako na primer majica nakon transporta, zakupa, marže, poreza i ostalih troškova košta svega par eura. Ima malo i do odgovornosti tog tipa. Naravno kod nas smo miljama daleko od razmišljanja na tom nivou, a bojim se da većina nije svesna sličnih stvari.

Bla bla, da li mali Paki radi za 1c/h za taj Primark ili za 5c/h za Najk ili za Ajfon - kao da je bitno. Licemerje zamaskirano kobajagi brigom za prava radnika.

Nije moj posao da se borim za prava radnika, kupujem šta mi cenovno/kvalitetno odgovara, jer kada bih razmišljao o procesu proizvodnje svakog komada odeće/obuće/hrane ili bih bankrotirao ili hodao go i umro od gladi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712802#p712802:3ufzb96o je napisao(la):
Assad84 » Pet Feb 28, 2020 5:27 pm[/url]":3ufzb96o]Да слажем се, ништа то није необично сасвим нормално за потрошачку економску филозофију, при томе не мислим да је Примарк неки изузетак H&M и C&A су такође исти ниво, и не само они скоро уђем у све пордавнице спортске опреме у бул. Арсенија Чарнојевића, чак је и мирис као да сам ушао у блок 70 купим патике, раније су се распадале тако да ми отпадне комп. ђон, сада скупље и не али губе боју веома брзо и не личе онда ни на шта. Једино што ме живо занима је које су границе до којих могу да производе све лошију одећу, обућу, технику, кола, храну...

Te sportske radnju u bul. Ars. Carnojevica su sve outleti. Tamo ide losija roba i roba koja nije mogla da se proda u regularnim radnjama psole nekoliko godina.
Nije istina da je tehnika, odeca, obuca sve losija. Naprotiv. Nego neki ljudi ne znaju da rukuju ni odrzavaju pa se cude posle. Nije upuceno tebi ali mi smesno kad se ljudi zale na patike koje su platili 2,500 dinara a pritom nemaju drugi par, ceo dan ih nose, igraju fudbal/basket, nose po kisi, snegu, ne provetre, pa im cudno sto se "raspale" posle 3 meseca. Cude se sto im se kvari tehnika a ceo dan im radi u stanu gde se pusi a pritom ne ostave mesto za ventilaciju.
Ja imam odecu koju jos nosim a kupio sam pre 15 godina za nevelike pare.
Posle pricajte kako nista ne valja.
 
i zbog toga što kvalitet nije na istom nivou kao kod drugih i zbog toga što se zapitao za koliko novca rade osobe koje proizvode tu robu ako na primer majica nakon transporta, zakupa, marže, poreza i ostalih troškova košta svega par eura.

Evo da ti odgovorim pošto mi je teča šnajder i šije za neke firme. Majica u proizvodnji u zavisnosti od materijala izadje ispod evra do evro. A ako ima neki detalj plaća se dodatna štampa i tada može biti i do 2e max, što znači sa troškovima se prodaju majice od 1,5-4e. Sad ti razmisli koga si sve častio što si kupio majicu od 50e. Da li radnike ili nekog drugog... Ne bi ti "svetski dizajneri" bili puni para da ih zapravo košta više njihova majica u proizvodnji nego nečija druga. Ali natpis je natpis... Koliko košta tvoj outfit?
 
Да јесте, посебно у најскупљој општини за живот у земљи људи долазе у аутлет да купују један пар патика од 2500дин. јер немају за два пара. И друга ствар има нових колекција а то са аутлетима им је била фора раније док нису привукли купце да ту долазе.

90их је било фуш старки и осталих патика које су трајале два фудбала и ђон им се излиже али ако купиш оригинал знао си да ће ти трајати и неће бледети. То је давна прошлост јер да су наставили са том праксом познате марке спортске одеће би завршиле као Нокиа.

И ја имам неколико комада одеће од пре 18+ година и дивим се том квалитету данас а жао ми што сам одећу тада бацао јер сам био у заблуди да ће ново бити само боље.
 
Ja zaista ne znam kako vama sve te stvari iz C&A, H&M i ostalih radnji "za sirotinju" propadaju? Dobar deo garderobe kupujem tamo i nemam apsolutno nikakvih problema. Perem ih na 30-40 stepeni, nema jake centrifuge, sušim na štriku.

Jedini problem imam sa obojenim pantalonama, ali to mi se dešava i sa skupljim brendovima - boja na prednjem delu butina počinje da se menja posle 2-3 godine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712833#p712833:3kdbp8yx je napisao(la):
mariks » Fri Feb 28, 2020 7:01 pm[/url]":3kdbp8yx]

Evo da ti odgovorim pošto mi je teča šnajder i šije za neke firme. Majica u proizvodnji u zavisnosti od materijala izadje ispod evra do evro. A ako ima neki detalj plaća se dodatna štampa i tada može biti i do 2e max, što znači sa troškovima se prodaju majice od 1,5-4e. Sad ti razmisli koga si sve častio što si kupio majicu od 50e. Da li radnike ili nekog drugog... Ne bi ti "svetski dizajneri" bili puni para da ih zapravo košta više njihova majica u proizvodnji nego nečija druga. Ali natpis je natpis... Koliko košta tvoj outfit?

Apsolutno ne mislim da majice i ostala odeca i obuća poznatih brendova/dizajnera vrede toliko za koliko se prodaju, niti ih kupujem.

Sa druge strane ne mislim da svi koriste iste materijale i da je svima isti kvalitet finalnog proizvoda. Isto tako je činjenica da populacija ljudi koji odlučuju koji će brend kupiti na osnovu toga da li je brend sustainable i slično, raste iz godine u godinu. Neki brendovi takodje vrlo vode računa o tome gde se i u kakvim uslovima proizvode njihovi proizvodi i to ističu u javnosti, jer to privlači ljude kojima je to bitno. Mislim da je Olymp koji prodaje košulje otkazao saradnju sa jednim proizvodjačem iz Štipa jer su im uslovi za radnice bili nehumani.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=711480#p711480:3iw8lt0i je napisao(la):
astrodule » 24 Феб 2020 07:53 pm[/url]":3iw8lt0i]Danas videh skoro završen KFC uz Jurija Gagarina. Nisam uopšte ispratio da se gradi na tom mestu.
Још прошле године сам једном приликом поставио фотографије те КФЦ кафане :wink: на ОМВ бензинској станици, док се још градила. Иначе су почела са радом, и ево неколико данашњих-28.фебруар 2020. фотографија.

DSCF0227.JPG
DSCF0225.JPG
DSCF0223.JPG

И једна панорамска :D са терасе кинеског тц-а (стари део).

DSCF0222.JPG
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712863#p712863:uq1ujk0l je napisao(la):
milaki990 » Pet Feb 28, 2020 9:13 pm[/url]":uq1ujk0l]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=712833#p712833:uq1ujk0l je napisao(la):
mariks » Fri Feb 28, 2020 7:01 pm[/url]":uq1ujk0l]

Evo da ti odgovorim pošto mi je teča šnajder i šije za neke firme. Majica u proizvodnji u zavisnosti od materijala izadje ispod evra do evro. A ako ima neki detalj plaća se dodatna štampa i tada može biti i do 2e max, što znači sa troškovima se prodaju majice od 1,5-4e. Sad ti razmisli koga si sve častio što si kupio majicu od 50e. Da li radnike ili nekog drugog... Ne bi ti "svetski dizajneri" bili puni para da ih zapravo košta više njihova majica u proizvodnji nego nečija druga. Ali natpis je natpis... Koliko košta tvoj outfit?

Apsolutno ne mislim da majice i ostala odeca i obuća poznatih brendova/dizajnera vrede toliko za koliko se prodaju, niti ih kupujem.

Sa druge strane ne mislim da svi koriste iste materijale i da je svima isti kvalitet finalnog proizvoda. Isto tako je činjenica da populacija ljudi koji odlučuju koji će brend kupiti na osnovu toga da li je brend sustainable i slično, raste iz godine u godinu. Neki brendovi takodje vrlo vode računa o tome gde se i u kakvim uslovima proizvode njihovi proizvodi i to ističu u javnosti, jer to privlači ljude kojima je to bitno. Mislim da je Olymp koji prodaje košulje otkazao saradnju sa jednim proizvodjačem iz Štipa jer su im uslovi za radnice bili nehumani.

kao što rekoh zavisi od materijala, ali se svaki materijal kupuje na metar iliti kilometar u serijskoj proizvodnji ;) da li ti platio majicu 500din ili 2500din ne menja činjenicu da je ta majica koštala do 500din max (ili 20din ako su pravila deca u vijetnamu za ručak), a vrlo često se može naći majica od 500din koja je kvalitetnija nego majica od 2000din. Evo ako hoćeš da ti dam kontakt, dobićeš majicu kvalitetniju nego bilo koja od 2000din, a koštaće te mnogo manje samo naruči seriju. Humani radni uslovi, firma je iz Srbije što je dodatni plus, radnici su koliko znam zadovoljni svi sa mnogo godina staža kod njega neki i višedecenijskog, jedino što je došlo da smanjivanja radnih mesta jer potražnja za kvalitetnim, a "jeftinijim" opada, a i mnogo je zvučnije kada kažeš da si kupio u SI end ej, eJČ end em, nju jorker, teranova i platio 2000din nego u krojačkoj radnji milan za 500din ;) Naravno pogadjaš neke firme uzimaju od njega ono što mogu skuplje da prodaju, one osnovne stvari, kao npr majice, ne uzimaju jer im se ne isplati.

Tako da ukaži nam na firme koje gledaju uslove radnika pa svi da kupujemo tamo, a i ja da kažem teči da pokuša da uspostavi saradnju sa njima. A prosečan čovek će kupiti gde mu je jeftinije i gde mu odgovara bez obzira kakvi su radni uslovi.
 
Pa zapravo mi se i slažemo. Ja i podržavam kupovinu od malih proizvodjača iz više razloga. Mislim da je cena/kvalitet mnogo bolji, podržava se lokalna ekonomija... Iskreno pre bih kupio i domaće od malog proizvodiača čak i da je skuplje od nekog stranig brenda. Mislim da bi svi trebali da razmišljaju u tom pravcu ne samo kada je u pitanju odeća nego i sve ostalo.

Nazalost kao što si rekao mnogo je zvučnije reći da su nešto kupio u nekij od tih radnji, mada se nadam da se time bave samo mladji ljudi i tinejdzeri.

Što se tiče brendova koji vode računa o radnicima, spimenuo sam priner Olympa iz Nemačke koji su prekinuli saradnju sa makedoncima jer su se neke žene ohrabrile i iznele informacije pod kakvim uslovima rade. Naravno posle su dobile otkaz ali je i firma ostala bez narudzbine. Verovatno ima još sličnih primera, ali verujem da broj brendova koji o tome vode računa ne prelazi nekoliko procenata. Naravno u Srbiji, sa takvom prosečnom platom i gradjanima u proseku nedovoljno obrazovanim o pojmovima država, lokalna ekonomija i slično, potpuno je normalno za očekivati da ljudi kupuju po HM, CA i sličnim a da nam je domaća proizvodnja na izdisaju.

Kad smo kod domaće proizvodnje, proizvode kojih donaćih brendova kupujete?
 
Pa zapravo slažemo se donekle. Moja kontatacija je bila u smislu da što je majica skuplja najverovatnije se samo prodavac više ugradjuje jer će majica u proizvodnji koštati slično kakva god da je. Ne mora da znači ako majica košta par eura da su je proizvela deca u vijetnamu već da se možda prodavac samo manje ugradio. U svakom slučaju na majici piše odakle je.
 
Mi kao krajnji kupci ne možemo nikako lako da saznamo ko je tu majicu napravio i za koliko para. Made in Vietnam nam ne govori da li je u pitanju možda neka fabrika gde se poštuju sva prava radnika, ili neka gde rade deca.

Made in EU možda znači da neki Bugarin ili Rumun eksploatiše decu. Made in Germany ili Made in Sweden bi već nešto značilo, ali realno, na kojim proizvodima to možemo videti.

A tek kad vidimo ono tipa "uvezeno iz Nemačke, zemlja porekla Malezija" i slične začkoljice...
 
Upravo to. Sve to što piše da je Made in PRC, Vietnam, Malaysia itd ne znači ništa. Jer je sve to tamo jeftina radna snaga i zato su mnoge velike korporacije tamo sa svojim fabrikama, a sedištem u matičnim državama. Isto kao što na Apple proizvodima ponosno piše da je dizajnirano u Kaliforniji, SAD, a onda proizvedeno u Kini. Tako da, ni kvalitet nije nužno loš ako piše Made in PRC.
 
Наравно исто тако и да пише да је произведено у Немачкој, еу или где већ, техника, одећа, храна, било шта, не значи да је квалитетно само је то нашем човеку остало сећање из прошлости па те ствари и даље поистовећује
 
Info: Ne otvara se "Starbucks" na mestu nekadašnje pošte na Cvetnom trgu. Zaista se radi renoviranje, ali je neki nepoznati brend.
 
Skoro pa napušteni tržni centar pored Ibarske kod Vidikovca.

IMG-20200525-160925.jpg

IMG-20200525-161514.jpg

IMG-20200525-160955.jpg
 
Vrh