Šta je novo?

Dorćolski projekti

Estetski dobrih, ali urbanistički ne. U Knićaninovoj ulici (gde se planira Dorćol Centar) su sve novogradnje do sada bile sa 4 sprata, a prošle godine je nova petostpratnica divlje dozidana metalnim hangarom. A sam Dorćol Centar (iako lep) je P+6+1, tako da se od ulica prave kanjoni, a o saobraćaju i parkingu da ne govorim......

Evo ilustracije, gde sam pokušao crvenom linijom da prikažem kotu IV sprata. U ovakvim lepim, starim i uskim ulicama je sve preko toga suvišno i štetno.
image1-1-810x430.jpeg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=713746#p713746:1f0u35x8 je napisao(la):
GOJE » Uto Mar 03, 2020 3:48 pm[/url]":1f0u35x8]Estetski dobrih, ali urbanistički ne. U Knićaninovoj ulici (gde se planira Dorćol Centar) su sve novogradnje do sada bile sa 4 sprata, a prošle godine je nova petostpratnica divlje dozidana metalnim hangarom. A sam Dorćol Centar (iako lep) je P+6+1, tako da se od ulica prave kanjoni, a o saobraćaju i parkingu da ne govorim......

Evo ilustracije, gde sam pokušao crvenom linijom da prikažem kotu IV sprata. U ovakvim lepim, starim i uskim ulicama je sve preko toga suvišno i štetno.

file.php

Mislim da ce visina Dorcol Centra da bude identicna onoj zgradi na koju se naslanja uu Cara Dusana- belo/crvena zgrada ka Kalemegdanu. Dorcol centar ima 4 sprata i penthouse ali je visi jer je prizemlje cini mi se 6 metara visoko tako da je tvoja analiza, rekla bih ispravna.
Sto se parkinga tice, bice tri nivoa garaze pa s tim u vezi ne bi trebalo da bude problema sa parkingom. Nadam se da niko nije lud da kupuje stan bez garaznog mesta?! Jos sam cula da ce tramvaj prestati da saobraca tu u Knicaninovoj, gde valjda samo izadje i udje na ''spavanje''. Jel ima neko tu informaciju?

Sto se Knicaninove tice, crvena niska zgrada preko puta dorcol centra u Knicaninovoj je navodono pod zastitom drzave. kako to funkcionise ukoliko zele na postojecu , pod zastitom, da nadograde jos koji sprat? da li je to moguce? Ja koliko sam shvatila i Dorcol Centar, na uglu sa Skenderbegovom ima tu fasadu koja je pod zastitom drzave pa su nasli ovakvo resenje da grade novo a zastite i obnove postojece.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=713743#p713743:zfh7sat1 je napisao(la):
zexland » Uto Mar 03, 2020 3:36 pm[/url]":zfh7sat1]Ispade da ce Dorcol da izvadi stvar u gradu po pitanju estetitke. Dosta dobrih objekata nice...

Meni je to najlepsi i najinteresantniji deo grada. Iskreno, ako nece Dorcol ko ce. Ili da stavim u drugu perspektivu, ako i Dorcol uniste ugasiti i ovaj forum jer onda vise poente nema..
 
Ja tu vidim P+MS+4+PS a ne P+6+PS.
Crveno-siva zgrada u Cara Dušana ima nelegalne spratove.
 
На доњем дорћолу је и најбоље узети неку уџерицу сад, и онда кад крене права навала, најлаганије паре у животу
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=714093#p714093:35g53451 je napisao(la):
SRBO » Sre Mar 04, 2020 4:15 pm[/url]":35g53451]На доњем дорћолу је и најбоље узети неку уџерицу сад, и онда кад крене права навала, најлаганије паре у животу

Da ali ne verujem da su i vlasnici bas pali sa Marsa. Pa citaju i oni ove forume
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=714036#p714036:vagtw490 je napisao(la):
Vračarac » 04 Mar 2020 12:54 pm[/url]":vagtw490]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=714025#p714025:vagtw490 je napisao(la):
Дошљак » Sre Mar 04, 2020 12:17 pm[/url]":vagtw490]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=713989#p713989:vagtw490 je napisao(la):
Vračarac » Сре Мар 04, 2020 10:17 am[/url]":vagtw490]Ne dirajte Vracar ;)
Ја га не дирам, али га садашња власт своди на ниво приградског насеља скраћивањем тролејбуса до Славије, док га је претходна власт преоптеретила станоградњом на закржљалој инфраструктури. Дорћол ће имати сличну судбину нажалост и то поготову питомији доњи.
Donji Dorćol je klasična mahala i da nema poziciju relativno blizu centra bio bi isto što i marinkova bara. Te bajke o Dorćolu su samo za bildovanje ega likova koji žive u tom kraju, još kad začine sa onim "stari Dorćolac" ego ide na 300.
Pričam dakle o donjem Dorćolu ispod I gimnazije pa sve tamo do "dvorca" Nikole Sandulovića. To je moderna ciganmala.
NIje ni onaj deo oko epš-a neko remek delo ali je kudi kamo pristojnije od onog drugog dela oko Đure Đakovića. Krunsku i Njegoševu ulicu npr Dorćol može da sanja, i gornji i donji.

Preterujes malo si se iznervirao :wink:, lokal patriotizam ali ima tu i istine. Ali Dorcol jeste najbolji deo grada, po poziciji, potencijalu. U samom centru a ipak svoj, jos uvek ima neki svoj ritam. O rekama, Kalemegdanu, mogucnostima za rekreaciju da ne govorimo. Ima sve preduslove za visok kvalitet zivota. Sreca je da ovaj graditeljski bum dozivljava u ovom trenutku kada se stvari rade kvalitetnije, vec mu je dosta stete naneseno u ranijim periodima. Njegov potencijal je neogranicen, mesta za pametno planiranje i gradnju neogranicena. Naravno tu su i investitorske azdaje koje sve to dobro znaju. Problem vec postoji jer sve sto se sada gradi spada u luksuznu kategoriju za nase uslove, a to nije dobro. GentrIfikacija i getoizacija privilegovanih menja urbanu, socijalnu matricu, ono sto daje vitalnost sredini je prozimanje drustvenih klasa. I od nas zavisi kako ce stvari da se razvijaju, slucaj sa trolom pokazuje da gradjanska inicijativa moze da utice. I naravno ulaganje u infrastruktura da taj zamah podrzi.
 
Da pojasnimo, Dorćol ima prednost što je planiran pre 100 godina i ovi današnji manijaci na vlasti nemaju tu šta na menjaju na uličnoj matrici. Kuće su sve na regulacionoj liniji koja se ne menja izgradnjom novih objekata. Na Vračaru ima toliko ulica koje jednostavno nisu dovoljno široke da bi se tu gradile višespratnice, pa se odlučuje da zgrade bude uvučene, i onda se pojavljuju problemi: neke investitore baš boli uvo pa izbace stepenice za ulaz van zgrade, spuštaju ulaz u garažu pa prave rampu van zgrade, negde postoji i do 3 regulacija, zgrade se grade na staroj, novoj ili najstarijoj regulaciji, bez logike. Najveći problem je to što velike saobrajanice nisu izgradjene i time se dodatno otežava kretanje unutar naselja, stvaraju se gužve i grad nije zainteresovan da izvede rekonstrukcije bitnih ulica. Primeri za to su: Južni Bulevar, Makenzijeva, Cara Nikolaja II, Žička, Bulevar Gospodara Vučića, itd.
Na Dorćolu imate samo Cara Dušana koja je izgradjena u punom kapacitetu, problem će tek nastati kada se tu izgradi dovoljno novih objekata, a Dunavska se neće širiti još neko vreme, osim ako ovi vlasnici K-Distrikta to nekako izlobiraju.

Što se tiče urbanističkog plana za Donji Dorćol, svako to može pogledati na Beolandu, DC je sasvim pristojne visine za tu lokaciju i poštuje urbanistički plan. Ona zgrada Mia Dorćol na uglu Braće Baruh i Mike Alasa koju svi hvalite ime 2 nelegalna sprata, ja sam prijavljivao više puta, ne interesuje nikoga.
Mike Alasa je uža od Skednerbegove za metar dva, a tu se sa obe strane grade šestospratnice, a vi govorite o kanjonizaciji Skenderbegove?? Nemojte molim vas.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=714100#p714100:teh4cuz6 je napisao(la):
snupi » 04 Mar 2020 15:26[/url]":teh4cuz6]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=714093#p714093:teh4cuz6 je napisao(la):
SRBO » Sre Mar 04, 2020 4:15 pm[/url]":teh4cuz6]На доњем дорћолу је и најбоље узети неку уџерицу сад, и онда кад крене права навала, најлаганије паре у животу

Da ali ne verujem da su i vlasnici bas pali sa Marsa. Pa citaju i oni ove forume

Мала мањина. У тим уџерицама су углавном мањине друге врсте, нису баш познати ни по нормалној писмености камоли рачунарској :lol:
 
Ljudi, malo preterujete u vašem opisu donjeg Dorcola, nije baš takva mahala.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=713945#p713945:1dd0y28x je napisao(la):
GOJE » 04 Mar 2020 08:40 am[/url]":1dd0y28x]Ja sve vreme potenciram kako je u dorćolskim (ali i bilo kojim drugim) uskim i šarmantnim ulicama, zbog širine 12-15 metara, po meri čoveka graditi četvorospratnice do 15 metara visine. Niko nije pominjao da ostanu prizemne kuće ili kuće od 2,3 sprata, mada je veliki kuriozitet da je upravo ova raskrsnica Knićaninove i Skenderbegove poslednja u centru Beograda imala stare prizemne kuće na sva 4 ćoška. Apsolutno nije primereno da na ulici širine 14 metara, dobijemo vertikalni zid visine 21 metar. Ne vidim nikakvo opravdanje za to. Evo jutrošnje slike te raskrsnice, pa mi reci iskreno da li je primereniji objekat desno ili da rokamo još 6 metara.



Zuma je lepo objašnjavao i crtao, a nije zgoreg ponoviti, kako kanjoni utiču i na mikroklimu ulice. Leti sprečavaju i ono malo preko potrebnog povetarca, a na jesen i zimu, ulica neće imati ni par sunčanih sati. To nikako ne može biti po meri čoveka, i meni je žao da se vremenom sve više udaljavamo od toga, a još mi je više krivo što se takva praksa opravdava.
file.php

Ja se slazem ds bi bilo bolje da su u Skenderbegovoj uradili visinu Dorcol centru u visini sa zgradom desno na slici, alo.nije investitor kriv bec grad sa urbanistickim planom. Investitor je samo to ispostovao i izgradio onoliko koliko mu je dozvoljeno.
 
A mozda ce se zgrada desno nadograditi sa dva sprata pa ce biti egal :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=714209#p714209:1wcw89yq je napisao(la):
spatiotecte » Sre Mar 04, 2020 8:43 pm[/url]":1wcw89yq]Ljudi, malo preterujete u vašem opisu donjeg Dorcola, nije baš takva mahala.
Pa zavisi, deo od Dusanove nanize do Visokog Stevana i od Tadeusa do Francuske je ok, dalje prema reci do Dunavske zaista samo stovarista, udzerice i sirotinjska mahala. Izuzimam naselje na Dunvaskom keju.
Neko rece u prethodnim postovima pitomi donji dorcol, mislim da to nikad nije bio slucaj, pre to moze da se odnosi na gornji dorcol koji je oduvek bio druga prica, kako po arhitekturi tako i po socijalnom miljeu.
 
Ма крај као и сваки други. Немамо ми, хвала Богу, те неке поделе као на западу што постоје. Исто ти је безбедно било где, једино је инфраструктура другачија
 
Ја сам мислио да је питом по томе што нема кроз себе саобраћајнице којима се крећу већина становника других насеља као што кроз Врачар имамо коридоре за Миријево, Звездару, Коњарник, Медаковић, Доњи Дорћол од транзита има само Дунавску у којој је претежно саобраћај генерисан луком и привредом у Вилиним водама, мањим делом базама водовода и Београд пута код Богословије. Ушушкан је лепо Дунавом и то је његова предност наспрам било ког другог дела град.
 
Shodno svemu sto ste rekli, da li bi onda bilo dobro da se prosiri Dunavska-ukoliko je to moguce. I sta se desava sa slepim ulicama na Dorocolu, kao na primer ul. Milorada Gavrilovica? Da li je realno da ce to ostati tako ususkano i mirno, sa sve depoom pozadi.

Jer za sada je to odrzivo jer nelikih guzvi nema ali sta cemo kad se digne DC, Marina Dorcol, 2,4 nove zgrade u Milorada Gavrilovica i u Cara Urosa..
 
Ја се искрено надам проширењу Дунавске и провлачењем трамваја истом улицом/булеваром у будућности. Проширење је планирано и стекли су се услови за то гашењем железничке пруге на Дорћолу.
Слепих улица ту и нема пуно, Милорада Гавриловића верујем да ће зависити од судбине депоа, ако га иселе логично ће срушити зид од депоа и улица ће се одмах спојити са саобраћајницом у депоу. Миће Поповића ће остати слепа док је Сандуловићевог дворца, а за Михизову очекујем да ће бити спојена интерним саобраћајницама Новог Дорћола.
Свакако је потребно појачати капацитет саобраћајница да се не понови катастрофална грешка начињена на Врачару, Дорћол има срећу што има геометријски исправну уличну матрицу и железнички коридор као простор за ширење Дунавске. Моје неко виђење је да треба оријентисати Дунавску тако да се кроз Вилине воде повеже са Цвијићевом и преко ње са Деспота Стефана и будућим тунелом.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=714368#p714368:2k5jiakk je napisao(la):
snupi » 05 Mar 2020 10:18 am[/url]":2k5jiakk]Shodno svemu sto ste rekli, da li bi onda bilo dobro da se prosiri Dunavska-ukoliko je to moguce. I sta se desava sa slepim ulicama na Dorocolu, kao na primer ul. Milorada Gavrilovica? Da li je realno da ce to ostati tako ususkano i mirno, sa sve depoom pozadi.

Jer za sada je to odrzivo jer nelikih guzvi nema ali sta cemo kad se digne DC, Marina Dorcol, 2,4 nove zgrade u Milorada Gavrilovica i u Cara Urosa..
Evo moje nove mape projekata na Donjem Dorćolu:

dd.jpg

Plavo: Završeni projekti u prethodnih 12 meseci
Narandžasto: Aktivni projekti
Žuto: Najavljeni projekti
Crveno: Stopirani projekti
Zeleno: Rekonstrukcija zelenih površina
Sivo: Rekonstrukcija saobraćajnih površina u najavi
 
Fenomenalno! Hvala na mapi.

Objekat na uglu Cara Urosa i Cara Dusana ce biti lep i najkvalitetniji u odnosu na konkurenciju.
Briga ostaje na linijskom parku, dunavskoj, depou, marini i sveukupno: strukturi zgrada i njihovim fasadama.
 
Tuzno je kako ovakvi i slicni "projekti" unistavaju Dorcol.
Samo dodajte vise ljudi, automobila, vise spratova.
Zaradite na nesrecnicima koji ce da kupe te stanove.
Samo napred!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=714425#p714425:2omq89hv je napisao(la):
GOJE » Čet Mar 05, 2020 1:23 pm[/url]":2omq89hv]Evo i 2 objekta sa mape, koji su blizu kraja radova:

Cara Uroša 37 (GP Napred):


Skenderbegova 28:
Pogledajte prilog 1
file.php

file.php

Prica za ovaj projekat ''Napred'' je da covek kvalitetno gradi ali mi je potpuno bezveze, kako bih rekla, bez lica i nalicja. Zatim, garaza samo na klackalicu i navodno samo jedan ulaz...Sve u svemu bezveze.

Ne znam zasto je stopiran onaj lux projekat u Milorada Gabrilovica? Navodno kao cekaju prolece da prodje zima
 
Krenuli su ponovo, pre neki dan su zastaklili pozadi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=714257#p714257:2ob0ynp3 je napisao(la):
Aes » 04 Mar 2020 10:06 pm[/url]":2ob0ynp3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=714209#p714209:2ob0ynp3 je napisao(la):
spatiotecte » Sre Mar 04, 2020 8:43 pm[/url]":2ob0ynp3]Ljudi, malo preterujete u vašem opisu donjeg Dorcola, nije baš takva mahala.
Pa zavisi, deo od Dusanove nanize do Visokog Stevana i od Tadeusa do Francuske je ok, dalje prema reci do Dunavske zaista samo stovarista, udzerice i sirotinjska mahala. Izuzimam naselje na Dunvaskom keju.
Neko rece u prethodnim postovima pitomi donji dorcol, mislim da to nikad nije bio slucaj, pre to moze da se odnosi na gornji dorcol koji je oduvek bio druga prica, kako po arhitekturi tako i po socijalnom miljeu.

Pa upravo to, pre bi neka definicija dorcola bila da je on kraj sa jakim kontrastima.
 
Vrh