Šta je novo?

Vjera i društvo

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=715103#p715103:1tpku5dc je napisao(la):
Svetlopis » 07 Mar 2020 07:07 pm[/url]":1tpku5dc]Imate na YouTube da pogledate i presude serijskim ubicama i teškim zločincima. Dobar broj njih u svoju odbranu kaže da su dobri ljudi.
Hitler je mislio da radi dobru stvar. Tako da vaš argument "ja sam dobar", nema baš nikakvu težinu.

Dobri ste prema čijim standardima? Sopstvenim? Nikakvog prava onda nemate da osuđujete bilo koga. A upravo to radite. Sami sebe pobijate.
Ali kako je onda osoba koja "prati" Hristove reči i učenja automatski dobra? To je kao kada bih ja rekao da sam ja izvrstan kuvar jer umem odlično da pratim recepte. Mada super kuvam, ali ne stalno po receptima. Dakle, osoba može biti dobra ili loša, kako god, ali od vas samih zavisi kako ćete vi posmatrati tu osobu. Ja mogu da garantujem da mnogi moji prijatelji smatraju da sam ja dobar, kao što mogu da garantujem da mnogi misle da nisam dobar. Ja lično ne znam zašto me jedni smatraju dobrim, i zašto drugi me smatraju lošim, jer ja sve što činim, trudim se da budem dobar, ali ne postoji niko na svetu ko će biti 100% dobar. Isto tako sam ja mogao da činim neko dobro delo, ili barem da mislim da tako činim, a u stvari sam nešto nekom zgrešio. I ta osoba onda misli da sam ja loš.

Dakle, ja i dalje ne vidim razlog zašto bi nekakav istinski hrišćanin odmah bio dobra osoba, jer jednostavno je to nemoguće. I time hoću da kažem da praćenje vere ne znači ništa osim nekakvog ličnog izbora. Praćenjem neke vere niko nije ni dobar, ni loš, ni žao, ni pametan, mudar, glup, itd., nego se sve to određuje na osnovu akcija i reakcija same osobe.
 
Ma oni su nepogresivi. Kod njih sve sto rade ima opravdanje i Bozji blagoslov. Objesi krstinu oko vrata i radi sta oces, Bog je milostiv, oprostice, davno se pustio da ga razapnu da bi otkupio sve njihove grehe pocinjene ranije i kasnije.
 
Vera nije niz ogranicenja, kako se cini, vec daje "slobodu" da u ime vere radis neke stvari koje inace ne bi radio; izmedju ostalog i da ubijes, da tuces zenu, da silujes, da budes bahat itd. Ne mora to biti samo vera, vec i neka dominantna ideologija.

Nije bitno sta mi mislimo "kakav je neko u dubini duse", da li je dobar ili los, jer mi cesto lazemo sebe i druge na mnogim novoima, vec je najbitniji tzv. common sense. To znaci da bez obzira na to sto stvari krecu van svake kontrole, mi i dalje necemo sebi dozvoliti ekploziju naselja i besa. Drugacije receno, bitnije je ono sto cinimo, a ne ono sto subjektivno osecamo, jer emocije umeju da varaju i da ucine da u momentu reagujemo nasilno i iracionalno.
 
Између осталог оно што је Бог дао људима јесте и савест, па тако људи кад греше често осећају такозвану "грижу савести" е сад ови данашњи "опен мајнд" либерали, деца комуниста итд.. да би умирили савест имају потребу да бесконачно пишу небулозе о томе како је овај Хришћанин лош а онај још гори, да копају примере где је неко у име Христа урадио нешто лоше итд.. итд.. разумљива је та потреба да се "оперу" пред другима и пред собом односно да умире савест.
 
Zašto je onda svakome savest drugačija? Kako to da neke serijske ubice nemaju taj osećaj? Odgovor da oni nisu hrišćani ne ide jer je rečeno da je bog ljudima dao savest, da je bog stvorio čoveka, tako da onda mora i svima da da savest. Kako to onda da je nemaju svi?
Dakle, ja mislim da je savest opet relativna, i da mnogo zavisi od svega i svačega. Na primer kultura, kućno vaspitanje, ali i "ulično", itd. Eto meni je na primer jako teško da ne pošaljem nekom kolegi beleške sa predavanja jer mi je žao da nema kada mu treba. Dok sa druge strane znam neke kojima je potpuno svejedno i nekad su odbojni prema tome da pošalju nekome neke beleške jer misle da oni to ne zaslužuju zato što su npr pričali na predavanju ili šta god. Kao što ja osećam grižu savesti da tražim nekome beleške sa predavanja dok ja na tom predavanju gledam u telefon ili slično, ali opet ima drugih kojima je svejedno da traže i nemaju nikakav osećaj prema tome.
 
da, hriscanski moral je relativan. inace bi i dalje bilo moralno ici u krstaske pohode po bliskom istoku, spaljivati vestice, proganjati naucnike, zene bi nam prale noge a crnci bi nas nosili na ledjima.

Osim što ništa od toga nema veze sa hrišćanstvom. Samo si još jedan u nizu koji se na ovoj temi služi slamnatim argumentima.

Ali, tvoj komentar mi se sviđa iz razloga što očigledno smatraš da moral ne može biti relativan. Dakle, objektivan je. Odakle nam onda?
 
Сваки нормалан човек има савест, значи причамо о нормалним људима, нема потребе да причамо о серијским убицама то су људи са озбиљним багом у глави, ако ћемо да причамо о поремећеним људима то није за ову тему, постоје многи разлози од генетике па до експериметисања са лековима итд. због чега долази до природног поремећаја а и трауматизоване личности током детињства су такође проблематичне као одрасле особе итд.
 
Ali kako je onda osoba koja "prati" Hristove reči i učenja automatski dobra?

Naprotiv, hrišćansko učenje je da niko nije dobar i da nam svima treba pokajanje. Ko tvrdi drugačije, kao njih par ovdje na temi, to samo pokazuje još jedan dodatni grijeh i to najveći od svih - gordost.

MI smo svi grešni. Ali, hrišćanin to priznaje. Velika je razlika da li priznaješ ili ne.
Drugo, hrišćanin od trenutka kada to postane, započinje proces pokajanja. To znači da ispovjeda i priznaje sve grijehe u životu i trudi se da ih više ne ponovi. Potpuna promjena života na bolje. Dakle, ovdje je velika razlika u stavu i odnosu prema grijehu.

I opet, moralni standardi - hrišćaninu je Bog standard, a Bog kaže da budemo savršeni. Ateista laže, krade, vrijeđa i opet će da kaže da je dobra osoba.
 
Rangiraću od 1 do 10 sebe, sa tim da je jedan znači da to imam maksimalno izraženo, a deset da nemam te osobine

Požuda, blud - 8,7

Gordost, oholost - 2,3

Pohlepa, škrtost - 9,1

Zavist - 8,2

Proždrljivost - 9,5

Gnev - 7,8

Lenjost - 1,9 :mrgreen:

Prosek ocena 6,78, tj. da zaokružimo na sedmicu, moja omiljena ocena na fakultetu :lol: Iskusno i šmekerski prolazim dalje, nikad nisam voleo štrebere sa svim desetkama. Rekao sam da kada budem imao dete i ako bude 5,0 u školi, odmah će dobiti batine :lol:
 
Opet sam sebe ocjenjuješ. Vjerovatno bi i Hitler sam sebi dao dobre ocjene.
Vidiš razliku između hrišanstva i tvog svjetonazora. Kod nas je grijeh kažnjiv i svi smo pokajcnici, a vi podržavate grešan život.
 
Da i bicu toliko gord da sam dopisem i osmi smrtni greh - odsustvo smisla za humor.
 
može jedno pitanje i za vernike i za otpadnike :) ?

je l' smatrate da ne činite nikakve grehe, po bilo čijim standardima?
 
Сви људи су грешни, само старославце и ове остале Милогорце боле уши, они су "повлашћени".
 
Nije grijeh samo po sebi, ali ako popiješ bilo koju količinu koja može uticati na tvoje ponašanje ili zdravlje, naravno da jeste. I ne govorimo o subjektivnom doživljaju količine kada neko ko je pjan ko gujca tvrdi da to nije.

A možemo da razmišljamo i ovako: Recimo da se tvoja majka/sestra/prijatelj ljuti što piješ pivo, makar to bila neznatna količina, opet je grijeh :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=715426#p715426:2dglptfx je napisao(la):
Beki » 08 Mar 2020 04:32 pm[/url]":2dglptfx]Rangiraću od 1 do 10 sebe, sa tim da je jedan znači da to imam maksimalno izraženo, a deset da nemam te osobine

Požuda, blud - 8,7

Gordost, oholost - 2,3

Pohlepa, škrtost - 9,1

Zavist - 8,2

Proždrljivost - 9,5

Gnev - 7,8

Lenjost - 1,9 :mrgreen:

Prosek ocena 6,78, tj. da zaokružimo na sedmicu, moja omiljena ocena na fakultetu :lol: Iskusno i šmekerski prolazim dalje, nikad nisam voleo štrebere sa svim desetkama. Rekao sam da kada budem imao dete i ako bude 5,0 u školi, odmah će dobiti batine :lol:

Dobro si sebe ocenio. Onda je otac rafailo za tebe nista. Ujedno odgovor i na druga pitanja postavljena iznad.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=HKmIJIQllTE[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=715635#p715635:1jk7yi86 je napisao(la):
Svetlopis » 09 Mar 2020 10:44 am[/url]":1jk7yi86]Nije grijeh samo po sebi, ali ako popiješ . . .
Batalio sam alkohol i cigarete, sad sam "bezgrešan". :)
Nego, poznavao sam jednog Bangladešanca koji je svako veče molio za oproštaj jer je nehotice ubio ili povredio neku malu životinju, pa i insekte koje je slučajno zgazio.
 
Amin :) Lijepo je čuti kada neko ne pije i ne puši jer su te ružne navike široko rasprostranjene u Srbalja.

Vjerujem da je dobro ispovjedati se, ali mislim da ima boljih razloga za to od slučajnog ubijanja strižibuba :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=715641#p715641:3tygk2n2 je napisao(la):
dragan » 09 Mar 2020 09:54 am[/url]":3tygk2n2]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=715635#p715635:3tygk2n2 je napisao(la):
Svetlopis » 09 Mar 2020 10:44 am[/url]":3tygk2n2]Nije grijeh samo po sebi, ali ako popiješ . . .
Batalio sam alkohol i cigarete, sad sam "bezgrešan". :)
Nego, poznavao sam jednog Bangladešanca koji je svako veče molio za oproštaj jer je nehotice ubio ili povredio neku malu životinju, pa i insekte koje je slučajno zgazio.

Uvek je prica da nesto moras, niko te ne tera da se kajes niti te stavlja u kalup. To radis sopstvenom voljom.
 
Imam i jedno pitanje : zašto se govori da je Juda izdao Hrista radi novca?
Možda je on to uradio u dogovoru, jer da Hrist nije razapet, ubijen i vaskrsao onda ne bi bilo Hrićanstva.
Naprimer da je doživeo starost od 50 godina i umro od neke bolesti, bio bi samo jedan od proroka.
 
Dobro pitanje - lik Jude je jedan od popularnijih u filozofiji i književnosti, baš zbog svih tih zanimljivih pitanja koja se nameću.

Juda nije to uradio zbog novca. Jeste dobio novac, ali Jevanđelje nam samo kaže da je u njega ušao đavo. Da li to znači da Juda nije ništa kriv? Ne. Da li to znači da je Juda čak uradio i dobru stvar, jer kako kažeš, bez toga ne bi bilo vaskrsenja? Ne, nije ni to tačno.

Bog nam je svima dao slobodnu volju i Božija promisao, odnosno sveznanje se sa ovim ni najmanje ne kosi.
 
Ja sam rekao da je Juda možda tu uradio u dogovoru sa Hristom, jer on je rekao da će ga neko izdati. Znači, znao je unapred šta će se dogoditi, ali ništa nije preduzeo da to spreči ili izbegne raspeće.
 
]Ja sam rekao da je Juda možda tu uradio u dogovoru sa Hristom, jer on je rekao da će ga neko izdati. Znači, znao je unapred šta će se dogoditi

Zašto bi pristao na tako nešto? Nema razloga. Prvo, Hristos je najavio svoju smrt mnogo ranije, tako da bi se to svakako dogodilo, sa ili bez Jude.
Drugo, Juda ja mogao da ostane zapamćen, kako si već rekao, kao jedan od 12 apostola, a ovako je izvršio samoubistvo i ostao upamćen kao najveći izadjnik u istoriji.

ali ništa nije preduzeo da to spreči ili izbegne raspeće.
Ovdje si promašio čitavu poentu Jevanđelja i hrišćanstva. Jedini razlog zbog kojega je Bog postao čovjek i ovapolotio se, jeste da bude razapet (tj, da raspećem otkupi naše grijehe). Isus je svojevoljno otišao na krst i ovo je nešto što je predskazano daleko ranije, kako sam već napisao.
 
Nisam ja ništa promašio, jer o tome i govorim, da je "svojevoljno otišao na krst". Ali, nije mogao ili hteo da ode kod Rimljana da se sam preda, već ga je možda po dogovoru "izdao" Juda. .
 
Ništa o čemu Novi zavjet ne govori. Toplo preporučujem čitanje istog :)

Isus i kaže Rimljanima: Toliko puta sam bio među vama i toliko puta ste imali priliku da me uhvatite, ali niste.
To je nešto što se u NZ naziva "puninom vremena". Odnosno, za sve postoji pravo vrijeme. Isto tako možeš da se pitaš zašto se Bog ovaplotio baš tada, prije oko 2000 godina, zašto ne 500 godina kasnije, npr.

Isus bi nas otkupio sa ili bez Jude. To što je Isus znao da će ga on izdati, samo je Božije sveznanje.
Ono što nazivaš "dogovorom", izgleda mi kao da pokušavaš da kažeš da Juda nije imao slobodnu volju, jer ako je Bog znao da će to da uradi, nije imao izbor. Ali opet, kako sam već napisao, ovo dvoje se ne kosi jedno s drugim.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh