Šta je novo?

Savski trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717372#p717372:3gtzbla3 je napisao(la):
Astrotrain » 14 Mar 2020 02:24 pm[/url]":3gtzbla3]
Vox91":3gtzbla3 je napisao(la):
Da, ti komunisti su bili toliko zli da su odmah posle Drugog svetskog rata krenuli sa konzervatorskim radovima i sistematski počeli da štite i proučavaju sve zadužbine Nemanjića - prvo Studenicu, Nemanjin najlepši spomenik u Srbiji.

Ovaj kič na Savskom trgu to sigurno nikada neće biti.
Да, као "културно-историјске" споменике, али не као центре духовности народа и државе.

Zato sto jesu istorijski spomenici, a ne "centri duhovnosti naroda". Mozda je tvoj centar duhovnosti, ali to ne mozes da nameces drugima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717385#p717385:1b6qtcau je napisao(la):
Drakche » 14 Mar 2020 02:23 pm[/url]":1b6qtcau]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717372#p717372:1b6qtcau je napisao(la):
Astrotrain » 14 Mar 2020 02:24 pm[/url]":1b6qtcau]
Vox91":1b6qtcau je napisao(la):
Da, ti komunisti su bili toliko zli da su odmah posle Drugog svetskog rata krenuli sa konzervatorskim radovima i sistematski počeli da štite i proučavaju sve zadužbine Nemanjića - prvo Studenicu, Nemanjin najlepši spomenik u Srbiji.

Ovaj kič na Savskom trgu to sigurno nikada neće biti.
Да, као "културно-историјске" споменике, али не као центре духовности народа и државе.

Zato sto jesu istorijski spomenici, a ne "centri duhovnosti naroda". Mozda je tvoj centar duhovnosti, ali to ne mozes da nameces drugima.

Koje grcevito i demonsko samoporicanje. Kao u tarabicima. Ima ona knjiga duh samoporicanja od Mila Lompara, valjalo bi da se to procita. :blah:
 
Zašto je to samoporicanje?

Je l' problem razumeti da postoje vernici i ateisti? Neki ljudi verske objekte, crkve, manastire, džamije gledaju samo kao kulturno- istorijske spomenike i to je njihovo pravo. Niko to ne može da im zabrani.
 
Уздигнут мач је боља варијанта, прво због позиције (није испред цркве) друго то је реална прича мушког принципа, поготово средњег века. Многи би волели да држи букет цвећа, али наравно то нема везе са животом као и што шта што би многи волели.
 
Pitanje ukusa i prave velicine kulture i civilizacije se ogleda u proporcijama ili disproporcijama. Tu cemo videti gde smo kada postave ovaj spomenik. Ako i za milimetar pojede pristor ,od trga dobijamo ruglo.
 
Pošto se već zna da je viši od zgrade stanice - znamo i odgovor na tvoje pitanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717393#p717393:3t61wb5k je napisao(la):
Vox91 » Суб Мар 14, 2020 4:53 pm[/url]":3t61wb5k]Zašto je to samoporicanje?

Je l' problem razumeti da postoje vernici i ateisti? Neki ljudi verske objekte, crkve, manastire, džamije gledaju samo kao kulturno- istorijske spomenike i to je njihovo pravo. Niko to ne može da im zabrani.
Споменик се поставља са намером државе Србије да ода поштовање родоначелнику, тј утемељитељу династије која је Србе као народ утврдила у државничке народе. У том тренутку државе нису имали ни Хрвати, ни Грци, ни Румуни, ни Руси, ни Италијани, не у том облику у ком су имали Срби. Дакле, ово је питање односа државе према сопственој прошлости, а не однос једног тренутног владара према ондашњој држави. Нити претензије тог владара према сопственој моћи које ће да додатно да васкрсну када се споменик "оваплоти" на тргу. Нити однос цркве према свом ондашњем владару који је ту цркву подигао на више ступњеве. Овај споменик не узима у разматрање однос ретардираног представника модерног хипстера коме је једино у животу битно да има тоалет папир, колика му је плата и шта да једе(а и некад да оде на скијање). Дакле, овај споменик треба да остане као подсетник будућим генерацијама да 800 година постојања Државе Србије није ствар од које треба бежати, јер од такве историје ни један једини народ на овом свету не би бежао да је има. Грци би раде воље свог цара или краља из тог периода славили као родоначелника свог народа, вере и државе да га имају. Али немају. Срби имају. Да смо требали раније да га ставимо, требали смо. Међутим било је фактора који су били ван наше моћи. Да ли ће неко за 20 година да се сећа ко је под којим политичким околностима дизао тај споменик? Неће. Да ли се неко сада већ сећа чије су биле инструкције да се подигне споменик цару Николају? Не сећа се. Јер је небитно. Споменик је ту да обележи и подсећа људе на одређене БИТНЕ ствари.
 
Ne, postavljanje ovog i ovakvog spomenika ne predstavlja odnos države prema sopstvenoj prošlosti, nego odnos vladajuće "elite" oličenoj u svemoćnom predsedniku prema istoj toj prošlosti, odnosno projekciju koju oni imaju u svojim glavama. Verovatno da i njihovi glasači imaju slučne poglede, ali oni nisu većina u ovom društvu, već samo četvrtina.

Postavljanje ovakvog i ovolikog spomenika je neukusno, neumereno, smešno i samo govori o dubini provalije u kojoj je današnja Srbija gde se o ovakvim stvarima ne pitaju ni struka, niti gradjani, te o svemu odlučuje uski krug ljudi na vlasti - baš kao u Nemanjino doba.

Na kraju krajeva, nećemo o Grcima i o tome šta oni imaju i šta su dali svetskoj civilizaciji, ali kad se već dotičeš naroda koji u to vreme nisu imali državu (mada se i o tome naširoko može diskutovati, jer države u današnjem obliku i shvatanju u Srednjem veku nisu postojale) upravo postavljanje ovolikog spomenika nas stavlja u isti koš sa našim južnim susedima, koji do pre 30 godina nisu imali nezavisnu državu.

I ne - nema veze što Aleksandar Veliki nije njihov, a Nemanja jeste naš - ideja je ista i potekla je iz sličnog mentalnog sklopa koji imaju i naši vlastodršci.
 
Trotoar je mogao malo siri da bude ipak ! Gde ce da stane i drvored? Ne razumem logiku, toliko mesta, a ti skracujes sirinu trotoara ispred zgrada. Pritom sad kad im krene tramvaj odma pored zgrada, ima da podrhtvaju svi stanovi tu + hoteli + bolnica...
 
Drakche":2s8opmwl je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717372#p717372 je napisao(la):
Astrotrain » 14 Mar 2020 02:24 pm[/url]":2s8opmwl]
Vox91":2s8opmwl je napisao(la):
Da, ti komunisti su bili toliko zli da su odmah posle Drugog svetskog rata krenuli sa konzervatorskim radovima i sistematski počeli da štite i proučavaju sve zadužbine Nemanjića - prvo Studenicu, Nemanjin najlepši spomenik u Srbiji.

Ovaj kič na Savskom trgu to sigurno nikada neće biti.
Да, као "културно-историјске" споменике, али не као центре духовности народа и државе.

Zato sto jesu istorijski spomenici, a ne "centri duhovnosti naroda". Mozda je tvoj centar duhovnosti, ali to ne mozes da nameces drugima.
Не ради се овде о томе да неко некоме намеће да верује или не верује, мада атеисти који су тада владали јесу наметали свој атеизам, већ о начину посматрања, па самим тим и третмана тих објеката. Намена тих објеката због којих су и изграђени је ВЕРСКА. Када атеиста каже да је за њега то само културноисторијски споменик њему је битно да то буде у затеченом стању и да се само очува да не пропада даље како би могао да туристички дође и да се томе диви као што то ради и са египатским пирамидама или Лувром. Нама верницима јесте важно да се види што више од оригиналног стања али не робујемо томе. Нама је најважније да ти манастири буду пуни монаха и верника и да се служи света Литургија и узносе молитве. Црква као објекат служи верницима а не обрнуто. Зато се верници не потресају превише кад се нешто модернизује и мења. Атеисти као да не разумеју да су ти манастири грађени по највишим стандардима тога времена, јер прави верник својој Цркви односно Богу увек даје од првине а не од онога што остане. Онда је и нормално за нас да како нешто пропада тако се и обнавља да буде не како је онда рађено него како је данас највиши стандард, наравно водећи рачуна да се све гледа кроз духовну корист односно како ми то кажемо да буде на спасење, што значи да се не уводе ствари које би створиле превише искушења за монахе подвижнике, а и да се сачува све што је могуће сачувати од оригинала. Дакле, не може атеиста да се пита о Цркви и црквеним објектима више него верници. Или може, али онда добије литије. За почетак.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717525#p717525:20cmivva je napisao(la):
Vox91 » Нед Мар 15, 2020 12:04 am[/url]":20cmivva]Ne, postavljanje ovog i ovakvog spomenika ne predstavlja odnos države prema sopstvenoj prošlosti, nego odnos vladajuće "elite" oličenoj u svemoćnom predsedniku prema istoj toj prošlosti, odnosno projekciju koju oni imaju u svojim glavama. Verovatno da i njihovi glasači imaju slučne poglede, ali oni nisu većina u ovom društvu, već samo četvrtina.
Дакле ниједна власт не може и не сме да подиже никакве средњевековне споменике јер ће контекст тренутне политике увек да се увуче у то?

Postavljanje ovakvog i ovolikog spomenika je neukusno, neumereno, smešno i samo govori o dubini provalije u kojoj je današnja Srbija gde se o ovakvim stvarima ne pitaju ni struka, niti gradjani, te o svemu odlučuje uski krug ljudi na vlasti - baš kao u Nemanjino doba.
Колико сам упућен, велики број стручних људи је дао своје мишљење о овоме са не толико страсти, већ аргументовано, негде похвално негде критички. Грађани можда нису довољно стручни да би давали своје мишљење, осим евентуално "свиђа ми се" или "не свиђа ми се". У доба Немањића је владала елита коју си могао на прсте да пребројиш, и свако ко се истакао било каквим потезом (памет, војна спрема, духовна писменост, итд) би добио заслуге(поседе и статус). Као што је свугде у свету у то време живот и уређење државе функционисало. Прост народ се бавио земљорадњом и није ни требао да се бави управљачким пословима, дипломатијом, економијом и црквеним питањима...

jer države u današnjem obliku i shvatanju u Srednjem veku nisu postojale
Постојали су устави, закони, војска, народни редари, дипломате, црквена хијерархија, судови, границе, граничне патроле, власт. Знало се устројство и понашање сваког појединца. Ако то није држава, онда фали још књига да се прочита.

I ne - nema veze što Aleksandar Veliki nije njihov, a Nemanja jeste naš - ideja je ista i potekla je iz sličnog mentalnog sklopa koji imaju i naši vlastodršci.
Бивши Срби (јужни Срби) имају проблем недостатка идентитета који не могу да надоместе бесомучном крађом српског идентитета на простору њихове државе(цркве, манастири, тврђаве, писмо, историја) нити крађом античког(што је још трагичније од крађе српског). Код Срба тај идентитетски проблем никад није постојао. Поређење споменика српском владару и македонског кича је у крајњу руку неукусно и злонамерно.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717594#p717594:18e6a3zb je napisao(la):
Astrotrain » 15 Mar 2020 08:12 am[/url]":18e6a3zb]
Drakche":18e6a3zb je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717372#p717372 je napisao(la):
Astrotrain » 14 Mar 2020 02:24 pm[/url]":18e6a3zb]
Vox91":18e6a3zb je napisao(la):
Da, ti komunisti su bili toliko zli da su odmah posle Drugog svetskog rata krenuli sa konzervatorskim radovima i sistematski počeli da štite i proučavaju sve zadužbine Nemanjića - prvo Studenicu, Nemanjin najlepši spomenik u Srbiji.

Ovaj kič na Savskom trgu to sigurno nikada neće biti.
Да, као "културно-историјске" споменике, али не као центре духовности народа и државе.

Zato sto jesu istorijski spomenici, a ne "centri duhovnosti naroda". Mozda je tvoj centar duhovnosti, ali to ne mozes da nameces drugima.

Не ради се овде о томе да неко некоме намеће да верује или не верује, мада атеисти који су тада владали јесу наметали свој атеизам, већ о начину посматрања, па самим тим и третмана тих објеката. Намена тих објеката због којих су и изграђени је ВЕРСКА. Када атеиста каже да је за њега то само културноисторијски споменик њему је битно да то буде у затеченом стању и да се само очува да не пропада даље како би могао да туристички дође и да се томе диви као што то ради и са египатским пирамидама или Лувром. Нама верницима јесте важно да се види што више од оригиналног стања али не робујемо томе. Нама је најважније да ти манастири буду пуни монаха и верника и да се служи света Литургија и узносе молитве. Црква као објекат служи верницима а не обрнуто. Зато се верници не потресају превише кад се нешто модернизује и мења. Атеисти као да не разумеју да су ти манастири грађени по највишим стандардима тога времена, јер прави верник својој Цркви односно Богу увек даје од првине а не од онога што остане. Онда је и нормално за нас да како нешто пропада тако се и обнавља да буде не како је онда рађено него како је данас највиши стандард, наравно водећи рачуна да се све гледа кроз духовну корист односно како ми то кажемо да буде на спасење, што значи да се не уводе ствари које би створиле превише искушења за монахе подвижнике, а и да се сачува све што је могуће сачувати од оригинала. Дакле, не може атеиста да се пита о Цркви и црквеним објектима више него верници. Или може, али онда добије литије. За почетак.

Studenica i ostali manastriri jestu, pre svega, kulturno-istorijski spomenici, to je status koji stiti spomenik na jednom nivou koji je iznad same crkve, pa cak i iznad drzave, jer smo svedoci da crkva i drzava umeju da devastiraju jedan istorijski spomenik. Ne pripadaju, takoreci, nikome, ali mora da postoji obaveza i odgovornost za ocuvanje tih spomenika po zakonima koji su internacionalni. Drugo je to koja je njihova namena, ko ce ih i kako koristiti.
Meni je ta dimenzija "dugovni centri naroda i drzave" previse ideoloska za ovu temu. Koliko znam Srbija je po ustavu sekularna republika i tu nema mesta za ovakve interpretacije, barem ne izvan tvog licnog dozivljaja.
 
Oplatnatehniko, pa i ovaj Nemanjin spomenik je nevidjeni kič. U 2020. godino podizati tako nešto je smešno.

Ako se htelo obeležavanje 800 godina autokefalnosti crkve i nezavisnosti države jednim Nemanjinim spomenikom, a ne želi se moderno rešenje - mogli su da naprave spomenik poput kneževog sa Trga Republike. I to bi bilo rešenje neuskladjeno sa vremenom, ali bi barem bilo normalne veličine i u skladu sa zdravim razumom.

Šta se želi postići sa ovakvim čudom od 23 metra u sred grada? Barem da su ga postavili na neko brdo u prirodnom okruženju poput Isusa u Riju, ali ne - ovakvim iživljavanjem nad gradom narodu se pokazuje da vlast može da radi šta hoće - bilo sa podizanjem onog iza zgrade bivše stanice, bilo sa ovim ispred.

O ovakvom dizajnu spomenika nije se pitala struka, već uski krug ljudi na vlasti i uz vlast - poput Selakovića i bivšeg dekana Pravnog fakulteta Sime Avramovića.

Upoznao sam obojicu (i video njihov odnos prema Vučiću) za vreme studiranja, pa mi je na kraju krajeva ovakav neukus razumljiv. Zato će mi pri prolasku pored ovog "Nemanjinog" kipa pogled na njega izazivati neprijatnost - jer u tom čudu ne vidim Nemanju - nego Vučića i ideje iz njegove glave i ovih oko njega.

Kad čujem Selakovića kako npr. objašnjava postament kipa i kaže da će to biti saborište Srba koji će tu da se okupljaju i gledaju reljefe svih srednjovekovnih bitaka, dok iznad njih stoji svemoćni vladar - meni to izaziva averziju, jer u tome vidim viziju današnje vlasti. A to je nažalost - narod na okup, pod jednom partijom i jednim svemoćnim vladarom. Oni koji drugačije misle mogu slobodno napolje.

To nije vizija normalnog i modernog društva 21. veka. Danas treba okupiti narod sa ciljem izgradnje prihvatljivog okruženja za sve, izgradnje institucija i svega ostalog što moderna država treba da ima.

Pošto to ova vlast ne želi i ne ume, nudi nam se vizija iz daleke prošlosti Srednjeg veka, kad smo bili "slavni i jaki". Zato imam problem sa ovakvim spomenikom i neće mi biti prijatno kad pored njega budem prolazio, za razliku od odlaska u Studenicu, ili Hilandar - gde će me sećanje na Nemanju i Savu ispunjavati ponosom.
 
:roll:
Осим саосећања, како мислите да вам се овде може помоћи?
 
Meni je spomenik interesantan, dok eksperiment kao sa spomenikom Djindjiću mi se uopšt ne dopada. Trendove smišljaju ljudi da bi stovili nešto novo, a ne zato što ono pre toga nije valjalo. Koja je pozadina iza ovoga ne znam, verujem da ima svega i svačega, ali jedno sigurno znam, da šta god da je, sigurno neću gledati tu stranu, već samo činjenicu da je to spomenik Stefanu Nemanji. Ima raznih priča i za Pobednika i spomenik na Avali, ali sem što obični ljudi vide interesantne gradjevine i skulpture, tu pozadinu niko više i ne zna jer može samo da se nagadja šta je umetnih hteo da kaže, a često ljudi i vide nešto što nije ni bila namera, npr za jedan moj logo je jedan čovek prokomentarisao da vidi 666 u njemu, svaka mu čast, svako vidi ono što želi da vidi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717610#p717610:1ysiuv3e je napisao(la):
Vox91 » Ned Mar 15, 2020 10:46 am[/url]":1ysiuv3e]Oplatnatehniko, pa i ovaj Nemanjin spomenik je nevidjeni kič. U 2020. godino podizati tako nešto je smešno.

Ako se htelo obeležavanje 800 godina autokefalnosti crkve i nezavisnosti države jednim Nemanjinim spomenikom, a ne želi se moderno rešenje - mogli su da naprave spomenik poput kneževog sa Trga Republike. I to bi bilo rešenje neuskladjeno sa vremenom, ali bi barem bilo normalne veličine i u skladu sa zdravim razumom.

Šta se želi postići sa ovakvim čudom od 23 metra u sred grada? Barem da su ga postavili na neko brdo u prirodnom okruženju poput Isusa u Riju, ali ne - ovakvim iživljavanjem nad gradom narodu se pokazuje da vlast može da radi šta hoće - bilo sa podizanjem onog iza zgrade bivše stanice, bilo sa ovim ispred.

O ovakvom dizajnu spomenika nije se pitala struka, već uski krug ljudi na vlasti i uz vlast - poput Selakovića i bivšeg dekana Pravnog fakulteta Sime Avramovića.

Upoznao sam obojicu (i video njihov odnos prema Vučiću) za vreme studiranja, pa mi je na kraju krajeva ovakav neukus razumljiv. Zato će mi pri prolasku pored ovog "Nemanjinog" kipa pogled na njega izazivati neprijatnost - jer u tom čudu ne vidim Nemanju - nego Vučića i ideje iz njegove glave i ovih oko njega.

Kad čujem Selakovića kako npr. objašnjava postament kipa i kaže da će to biti saborište Srba koji će tu da se okupljaju i gledaju reljefe svih srednjovekovnih bitaka, dok iznad njih stoji svemoćni vladar - meni to izaziva averziju, jer u tome vidim viziju današnje vlasti. A to je nažalost - narod na okup, pod jednom partijom i jednim svemoćnim vladarom. Oni koji drugačije misle mogu slobodno napolje.

To nije vizija normalnog i modernog društva 21. veka. Danas treba okupiti narod sa ciljem izgradnje prihvatljivog okruženja za sve, izgradnje institucija i svega ostalog što moderna država treba da ima.

Pošto to ova vlast ne želi i ne ume, nudi nam se vizija iz daleke prošlosti Srednjeg veka, kad smo bili "slavni i jaki". Zato imam problem sa ovakvim spomenikom i neće mi biti prijatno kad pored njega budem prolazio, za razliku od odlaska u Studenicu, ili Hilandar - gde će me sećanje na Nemanju i Savu ispunjavati ponosom.

Ako ce biti reljevi srednjevekovnih bitaka onda ce mi manje smetati. Bolje to, nego da budu reljevi istorijskih mitinga sa krezubim sendvicarima i beskrajim kolonama autobusa iz cele Srbije ili pak mozda sruseni helikopter, Vucic kako trci kroz mecavu ili kako citava delegacija Srbije kisne kao misevi.
 
Evo vidi se ovde sa prve slike da će biti dovoljno trotoara. Samo naravno ako ih neko ne uzurpira.

Saša bravo i hvala za slike.
 
Napravio sam sledeće faze radova :mrgreen:

eyGZHZM.gif
 
Dobar. :mrgreen: Trebalo mi je vremena da pohvatam gde je kraj a gde pocetak posto gledam na telefonu ali posle sam brzo shvatio sustinu ideje. :mrgreen:
 
lepo je da treba posta da dobi stari izgled. a nemam nista protiv kontrasta stari deo i novi...samo da dode taj star izgled poste
 
A kocke ne idu celom dužinom gde je i tramvaj nego samo taj deo tu pa onda skroz beton piči kme

Edit: Vidim da je isto napisao i shadestudio u temi Glavna železnička stanica.
 
Vrh