Šta je novo?

Trg Slavija

Не, не, нисам ја за ову Лојаничину зграду, али за ону предратну, Митићеву, или нешто слично бих био.
Наравно, "кањон", тј. коридор улице треба да се затвори и са друге стране, где је земљиште банке у вечном стечајном поступку.
И тада ће све то много, али много - милион пута боље изгледати.
Колико је само Хотел Хилтон упристојио најближу околину Славије, па и неке од погледа на њу.

Зграда у Митићевој рупи, до уличних фронтова како и треба, нити ће шта заклањати - осим калкана, што и треба да заклони, нити једна зграда може да утиче на гужве у саобраћају - много више утичу зграде на далекој периферији без јавног превоза, нити ће нешто бити "хуманије" тако што ће остати најружније урбано место у граду, можда и у самом европском врху.

Пандан увођењу елемената "хуманог" урбанизма (који је, иначе, у међувремену одбачен као нехуман) на Славији била би реконструкција Доњег Дорћола од пре 40 година, када су "улице-кањони" замењене "хуманим" (пост)модерним блоковима. Не знам колико људи на овом форуму то подржава, и да ли би да се примени све то још ближе центру града, и са којом сврхом? Које су најбоље зграде на угловима великих улица у старом Београду? Сигурно, Красновљева палата Владе у Немањиној 11 и МСП, прекопута. А ту нема ништа "хумано", прошарано клупицама уз улицу и платоичићем за насеље на периферији; зграде уз улицу, да формирају правилан и масиван фронт, а одмах испод има парк, као и на Славији.

Људи, не показујте носталгију према тренутном стању Славије, побогу. Нажалост, мислим да је то овде у позадини, да људи мисле да ће нешто "изгубити" ако се једноставно заврше грађевински блокови постојећи већ дуже од века. А неће изгубити ништа, него ће добити, као и цео град.
 
Nemam ja nikakvu nostalgiju. Štaviše, protivnik sam iste, pogotovu u kontekstu grada. I to u društvu koje je vrlo ograničeno s resursima i parama. Zato s vremena na vreme moram da podsećam da javni prevoz ne služi da bude atrakcija turstima i podseća nas na 19. vek, nego da pokreće i održava grad.

Elem, nemam nikakve nostalgične tendencije. Nego samo čitam i gledam kako deo foruma, kako ko i kako gde, se njiše iz jedne krajnosti u drugu. I onda kad to rezultuje nečim što mu se ne dopadne, onda se posle čude. A rešenje je vrlo prosto. Manje zaletanja - manje oscilacija - manje prostora za promašaje - manje kajanja posle.
 
Нема ту залетања, да није избио рат, то би било попуњено до 1942. И било би трилион пута боље него што јесте.

Залетање је била реконструкција Доњег Дорћола (едитовао сам горњи пост).
 
A onda nas je i rat spasio jer da nije bilo rata, sankcija i krize, Milosevic bi tu popunjavao rupe sa Dafiment bankama u Lojanicinoj izvedbi.
 
Није нас спасао рат - тада је већ увелико био рат, без којег никаквог Дафимента не би ни било.

Две монументалне палате на два угла Београдске улице прогутале би ругобност Славије. Читав Београд би одавао 20% бољи утисак (постотак насумично одабран).
 
Pa bez ratova ne bi bila tolika kriza i ne bi bilo sankcija i bilo bi ipak para da se gradi. A onda bi te monumentalne palate na Slaviji izgledale ovako

zeleni-venac-trzni-centri-beograd-centar.jpg
 
Е, па, не би. Без обзира шта ви млађи мислили да је овде било пре 30 година - и колико год не грешили у процени - то на слици је привремени објекат, као и Стакленац, а на Славији градња таквих зграда не би била могућа. На Славији је тада грађена зграда Народне банке (ни мени се не свиђа - осим ентеријера, који је сјајан - али је то неупоредив стандард и архитектуре и градње у односу на ТЦ у Ломиној).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718251#p718251:23y6byrm je napisao(la):
Пантограф » Уто Мар 17, 2020 1:12 pm[/url]":23y6byrm]Не, не, нисам ја за ову Лојаничину зграду, али за ону предратну, Митићеву, или нешто слично бих био.
Наравно, "кањон", тј. коридор улице треба да се затвори и са друге стране, где је земљиште банке у вечном стечајном поступку.
И тада ће све то много, али много - милион пута боље изгледати.
Колико је само Хотел Хилтон упристојио најближу околину Славије, па и неке од погледа на њу.

Зграда у Митићевој рупи, до уличних фронтова како и треба, нити ће шта заклањати - осим калкана, што и треба да заклони, нити једна зграда може да утиче на гужве у саобраћају - много више утичу зграде на далекој периферији без јавног превоза, нити ће нешто бити "хуманије" тако што ће остати најружније урбано место у граду, можда и у самом европском врху.

Пандан увођењу елемената "хуманог" урбанизма (који је, иначе, у међувремену одбачен као нехуман) на Славији била би реконструкција Доњег Дорћола од пре 40 година, када су "улице-кањони" замењене "хуманим" (пост)модерним блоковима. Не знам колико људи на овом форуму то подржава, и да ли би да се примени све то још ближе центру града, и са којом сврхом? Које су најбоље зграде на угловима великих улица у старом Београду? Сигурно, Красновљева палата Владе у Немањиној 11 и МСП, прекопута. А ту нема ништа "хумано", прошарано клупицама уз улицу и платоичићем за насеље на периферији; зграде уз улицу, да формирају правилан и масиван фронт, а одмах испод има парк, као и на Славији.

Људи, не показујте носталгију према тренутном стању Славије, побогу. Нажалост, мислим да је то овде у позадини, да људи мисле да ће нешто "изгубити" ако се једноставно заврше грађевински блокови постојећи већ дуже од века. А неће изгубити ништа, него ће добити, као и цео град.

Potpuno se slažem sa svim što si rekao!

Slaviji trebaju visoke zgrade a ne platoi i zelenilo. Popuniti Mitićevu rupu sa zgradom po uzoru na davnašnji, i danas sjajan projekat, visoku zgradu preko puta na mestu planirane banke (čak i oaj projektat banke sa lučnom fasadom mi je ok, uz dobru razradu fasade koja ne bi trebalo da bude samo staklo), srušiti udžerice preko puta Hiltona a onda preći i na drugu stranu trga, gde niska gradnja ne može da ostane. Naravno, i oba hotela očajnički zahtevaju rekonstrukciju. Ne vidim drugačije rešenje za ovaj prostor a da je smisleno...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718251#p718251:1e5qaed8 je napisao(la):
Пантограф » Uto Mar 17, 2020 12:12 pm[/url]":1e5qaed8]Не, не, нисам ја за ову Лојаничину зграду, али за ону предратну, Митићеву, или нешто слично бих био.
Наравно, "кањон", тј. коридор улице треба да се затвори и са друге стране, где је земљиште банке у вечном стечајном поступку.
И тада ће све то много, али много - милион пута боље изгледати.
Колико је само Хотел Хилтон упристојио најближу околину Славије, па и неке од погледа на њу.

Зграда у Митићевој рупи, до уличних фронтова како и треба, нити ће шта заклањати - осим калкана, што и треба да заклони, нити једна зграда може да утиче на гужве у саобраћају - много више утичу зграде на далекој периферији без јавног превоза, нити ће нешто бити "хуманије" тако што ће остати најружније урбано место у граду, можда и у самом европском врху.

Пандан увођењу елемената "хуманог" урбанизма (који је, иначе, у међувремену одбачен као нехуман) на Славији била би реконструкција Доњег Дорћола од пре 40 година, када су "улице-кањони" замењене "хуманим" (пост)модерним блоковима. Не знам колико људи на овом форуму то подржава, и да ли би да се примени све то још ближе центру града, и са којом сврхом? Које су најбоље зграде на угловима великих улица у старом Београду? Сигурно, Красновљева палата Владе у Немањиној 11 и МСП, прекопута. А ту нема ништа "хумано", прошарано клупицама уз улицу и платоичићем за насеље на периферији; зграде уз улицу, да формирају правилан и масиван фронт, а одмах испод има парк, као и на Славији.

Људи, не показујте носталгију према тренутном стању Славије, побогу. Нажалост, мислим да је то овде у позадини, да људи мисле да ће нешто "изгубити" ако се једноставно заврше грађевински блокови постојећи већ дуже од века. А неће изгубити ништа, него ће добити, као и цео град.

Upravo sam prosao Dorcolom. Recimo, na uglu Dubrovacke i V Stevana gradi s ejedna odvratna zgrada. U blizini su i blokovi s apocetka osamdesetih. Oni su medjutim uvuceni. Zgrade su obicne i utilitarne, ali ne upadaju u oci toliko, postoji zeleni pojas. To je razlika.
Arhitektura Beogarda posle 2000. to je neutaziva seljacka pohlepa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718281#p718281:2ixzv9fm je napisao(la):
Пантограф » Uto Mar 17, 2020 1:07 pm[/url]":2ixzv9fm]Е, па, не би. Без обзира шта ви млађи мислили да је овде било пре 30 година - и колико год не грешили у процени - то на слици је привремени објекат, као и Стакленац, а на Славији градња таквих зграда не би била могућа. На Славији је тада грађена зграда Народне банке (ни мени се не свиђа - осим ентеријера, који је сјајан - али је то неупоредив стандард и архитектуре и градње у односу на ТЦ у Ломиној).
Zašto na Slaviji takva gradnja nije moguća, a na Trgu i Zelenom vencu jeste?
 
Непримењиво на конкретан случај, ово изнад. Иначе, планирано је проширење Београдске за једну траку између Његошеве и Славије.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718287#p718287:2sjy6m5c je napisao(la):
Beki » 17 Mar 2020 01:35 pm[/url]":2sjy6m5c]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718281#p718281:2sjy6m5c je napisao(la):
Пантограф » Uto Mar 17, 2020 1:07 pm[/url]":2sjy6m5c]Е, па, не би. Без обзира шта ви млађи мислили да је овде било пре 30 година - и колико год не грешили у процени - то на слици је привремени објекат, као и Стакленац, а на Славији градња таквих зграда не би била могућа. На Славији је тада грађена зграда Народне банке (ни мени се не свиђа - осим ентеријера, који је сјајан - али је то неупоредив стандард и архитектуре и градње у односу на ТЦ у Ломиној).
Zašto na Slaviji takva gradnja nije moguća, a na Trgu i Zelenom vencu jeste?
Немој софизме, молим те. Прецизирао сам већ - Стакленац је привремени објекат, који је такође представљао помак у односу на пређашње стање, док су на Славији били предвиђени стални - веома стални објекти најмоћнијих финансијских институција Србије и СФРЈ (Београдска банка, НБС), које свакако не би ангажовале архитекте са бироа рада (као што и нису - пример НБС).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718295#p718295:14f6wcmr je napisao(la):
Пантограф » Uto Mar 17, 2020 2:00 pm[/url]":14f6wcmr] Иначе, планирано је проширење Београдске за једну траку између Његошеве и Славије.
Što je u ovom slučaju potpuno irelevantno zato što Beogradskoj ne treba još jedna traka nego širi trotoari.

Inače, čisto da se razumemo, ja svo vreme komentarišem i kritikujem predložena rešenja koja bi od Beogradske pravila kanjončinu. Ne bilo kakvu gradnju na mestu Mitićeve rupe. Meni je to manje više svejedno. Samo znam da će većina ljudi koji sad kukaju što je taj prostor prazan i zelen, posle ako se nešto izgradi, kukati što je onda taj prostor popunjen i zabetoniran.
 
Тротоар може да се "прошири" и испод колонаде. Ко је био у Паризу, можда му је, као мени, омиљена улица Rue de Rivoli:
Rivoli_Afternoon.JPG
 
E , čak i za ovo su neki rekli da ne može da se računa kao trotoar. :D
 
mrw-trump-says-troops-go-for-a-little-ride-upward-and-come-down-when-hitting-an-ied-in-an-up--humvee-199677.gif


Jednog trena pričamo o humanizaciji prostora a drugog momenta pričamo o provlačenju pešaka kroz kolonade u senkama...

Ne znam, ili sam ja danas ustao nešto naopako programiran, ili ovde postoje neke logičke falinke. U svakom slučaju, rekao sam šta sam imao na temu, i bolje da za sad malo odmorim od nje. A kako će se stvari odvijati, kako će to ispasti, i na kraju - kako će ljudi to prihvatiti, to će vreme pokazati.
 
Па, оставиш неком да може да иде мимо колонаде, а онима које занимају излози да иду испод. А кад је киша, сви ће ићи испод. Шта је ту нехумано? Па ово је једна од елитнијих улица на свету, иде тик поред Лувра...
 
Samo kažem da dosta ljudi ovde na forumu uvek traži jedno, i često malo preteraju s time (zanesu se). A onda to inspiriše gradske vlasti da sprovedu tu ideju (odnosno odobre, kako god) ali sprovedenu na najgori i najaljkaviji mogući način. I na kraju ljudi ovde dobiju nešto čega se gnušaju više nego da ništa nije dirano. Primera je nekoliko, a jedan od njih jeste i nedavna rekonstrukcija upravo ovog trga o kome pričamo. Ja tu očigledno imam drugačije pristupe i neko od nas je više u pravu, a neko manje. Ko će biti u pravu oko ove teme vezane za uokviravanje Slavije, to će vreme pokazati. Mada na kraju nije bitno ko je u pravu nego da li je donesena bolja ili gora odluka. To mislim.

I samo da napomenem da ovo ne treba shvatiti kao odbrus, nisam neprijateljski nastrojen, samo pauziram s time do daljnjeg jer očigledno drugačije vidim neke stvari nego ljudi na ovoj i nekim drugim temama (ono što sam pričao, vezano za solitere, vizure i slično). Vi od Vesića i njegovih tražite i očekujete jedno. Ja sam pri stavu da će vam na kraju [opet] isporučiti nešto sasvim drugo. Na osnovu dosadašnjih iskustava.

To važi za uokviravanje Slavije, to važi za budućnost Kralja Milana, to će možda da važi i za Zeleni Venac. Kako će na kraju sve to da izgleda, videćemo otom potom.

Edit, najkraće rečeno: samo budite oprezni šta želite. To hoću da kažem.
 
Ма, да не буде забуне, ја не очекујем ништа, него на свакој теми само пишем како мислим да би требало. А шта ће Весић да уради... и ко ће сутра да буде Весић, е, па, то није до мене.

Такође, ако Весић уради нешто како треба, ја ћу први да му кажем: "Браво!" И то ће морати једном да се деси, јбг, има оно о ћоравој коки и јајету...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718322#p718322:hct9f4au je napisao(la):
Пантограф » Uto Mar 17, 2020 3:40 pm[/url]":hct9f4au]
Такође, ако Весић уради нешто како треба, ја ћу први да му кажем: "Браво!" И то ће морати једном да се деси, јбг, има оно о ћоравој коки и јајету...


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tEtFsSauSNs[/youtube]

Btw, i ćorava koka neko jaje snese? :laugh:
 
Zgrade, dvadesetak metara visine, priliče širokim bulevarima i prostranim trgovima. Slaviju, Kralja Milana i Beogradsku bi to sasvim lepo upotpunilo.

A Donjem Dorćolu sa ulicama od 8!!!! metara širine, takve zgrade u kvartovskoj formaciji zatvorenog bloka - ne priliče. To je kanjonizacija, i takvi delovi Donjeg Dorćola klize u nepovratnu neprivlačnost. Više o kanjonizaciji DD-a ipak na ovoj temi: viewtopic.php?f=21&t=4554&start=75#p716014
 
Па наравно. На Славији 8 спратова (ако има кула да штрчи, онда 20), на Доњем Дорћолу 4 (+мансарда), и то је то!

Што је најгоре, све је то тако било регулисано у Београду још пре 80 година...
 
Vrh