Šta je novo?

Železnička stanica Novi Beograd

Bilo im jeftinije. A ni kod Zorane, niti u gradu, nije bilo nikoga da ih povuče za uvo i podseti da se za prugu koja vodi ka toj stanici upravo troši ili treba da se potroši oko 2 milijarde evra, i ukaže da kolju vola za kilo mesa. Ponovo...
 
Dakle funkcionalno ista nadstrešnica kao u Ovči, dok je estetki lepša i to je to. Ne daj bože da imamo pokrivenu stanicu.

zqJLioswEyn_JcXvVRdGixZ65cC_9Wf3wTdn-QW91Tzw_PoKQ7qTwB9sMsackbHxNg-OFexaQH4dVReFlu52oENMtvIgbTwcivXmWmOJIg
 
Bože ljudi, komplikujete bezveze i pravite raspravu ni iz čega. Ne razumete osnove tzv. SM(A)RT planiranja grada i saobraćaja.
Stvar je vrlo prosta. Beograd će vrlo brzo dobiti svoju Glavnu železničku stanicu, sa svim potrebnim sadržajima i kriterijumima.
Samo što će ona kao celina biti podeljena na tri lokacije: Novi Beograd, Prokop i Topčider. Evo skice da nam svima bude lakše. :)

Dakle sve je to vrlo promišljeno i metodično uređeno, samo mi koji nismo stručni, ne kapiramo to u potpunosti. Ali zapravo, Beograd već ima svoju GSŽ, potpuno funkcionalnu, sa tri elementa. Od kojih svaki doprinosi celini svojim sadržajima.

Znate, kao u JGPu ono kad se linije 21 i 22 posmatraju kao celine, koje čine elementi: Autobus 22aAaaAAa do Slavije, i trolejbusi 21L i 22L od Slavije pa do perifernih terminusa. Kombinovanim resursima, oni skupa čine linije 21 Studentski Trg - Učiteljsko naselje i 22 Studentski trg - Kruševačka. :) E isti SM(A)RT princip se sada primenjuje i na železnički saobraćaj. Jedan element ima jedno, drugi drugo, i treći nešto treće. Kao ono kad u svom stanu spavaš, kod komšije ideš u WC a za jelo ideš kod rođaka. Time i dalje imaš funkcionalan stan, samo što je malo... razložen na elemente. :wink:

I eto ga, to je to. A vi ovde napraviste nauku i raspravu od toga... :wink:
 
A da ne zaboravimo i Zemun koji će po rekonstrukciji preuzeti deo "tereta".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717655#p717655:t1q5pu0c je napisao(la):
Posmatrac » Ned Mar 15, 2020 1:09 pm[/url]":t1q5pu0c]Kod nas privremena rešenja po pravilu postaju trajna, tako da je ovo što vidimo verovatno to.

Lojanica je inače tražio da bar na autobuskoj ne menjaju arhitekturu nastrešnica pa će tamo da ispoštuju rendere
Nema ništa od te autobuske stanice koju je projektovao lojanica. Ne razumem čemu uopšte konkurs i dodela nagrada kada na kraju ipak daju posao cipu koji napravi standardni fušeraj na svakoj lokaciji u gradu.
y8sKbLb.png

Na ovim renderima se već vidi drastična razlika. Lojanicina stanica i CIPova karton stanica.
AutobuStanicaIlustrBEOBUILD.jpg

14291070545da03daa0e6bb367087675_w640.jpg
 
Kako čemu? Pa iz istog razloga što je raspisivan konkurs za uređenje Trga Republike. ;) Da se uzmu pare i da se narod zavara kako se takvim projektima pristupa odgovorno i transparentno. Iako se još od starta zna kome šta sleduje i šta će kako izgledati.
 
Tačno po komentarima na takve vesti se vidi koja je grupacija ljudi koja se prima na te stvari. Penzioneri, i to oni koji mahom ne mrdaju dalje od lokalne pijace i mahom mlađi koji ne mrdaju dalje od lokalnog marketa, gde redovno svraćaju i kupuju piće (biloo alkoholno bilo bezalkoholno) i cevče na obližnjoj klupi (igralištu ili parkiću).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717706#p717706:36rcrqhz je napisao(la):
solecar » Ned Mar 15, 2020 3:21 pm[/url]":36rcrqhz]Tačno po komentarima na takve vesti se vidi koja je grupacija ljudi koja se prima na te stvari.

Izgleda da se i deo forumaša ovde prima na te stvari... :(
 
Novi Beograd nije smeo dobiti kvalitet manji od ovog, reč je o nadstrešnici za liftove na prokopu. Iako mi je i ona suviše bespotrebno iskomplikovana, svakako deluje kvalitetnije i lepše. Ima stakleni krov, dok će ova na NBG dobiti uskoro po krajevima pleksiglas, za koji znamo da će nakon par godina izgledati staro 20 godina.

thumbnail_beograd-centar-2-novo.jpg

http://infrazs.rs/2019/07/u-zeleznickoj ... ?jezik=lat
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717703#p717703:16l7t1j3 je napisao(la):
And7rey » 15 Mar 2020, 14:13[/url]":16l7t1j3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717655#p717655:16l7t1j3 je napisao(la):
Posmatrac » Ned Mar 15, 2020 1:09 pm[/url]":16l7t1j3]
Nema ništa od te autobuske stanice koju je projektovao lojanica. Ne razumem čemu uopšte konkurs i dodela nagrada kada na kraju ipak daju posao cipu koji napravi standardni fušeraj na svakoj lokaciji u gradu.
y8sKbLb.png

Na ovim renderima se već vidi drastična razlika. Lojanicina stanica i CIPova karton stanica.
AutobuStanicaIlustrBEOBUILD.jpg

14291070545da03daa0e6bb367087675_w640.jpg
Radi i sada Lojanica ali se projekat izmenio. Problem je nastao sto u konkursnoj dokumentaciji nije bilo navedeno da se u okviru istog placa mora napraviti i parking za sve autobuse. ja sam iskreno mislio, citajuci konkurnu dokumentaciju, da parking, posto ga nisu spomenuli, planiranu na mestu GSP-a, a da ce pogon NBG da spoje sa Zemunom.

Medjutim ocigledno nije tako, vec je bio propust u uslovima konkursa, pa se sad mora vrsiti preproojektovanje. Zato se parking planira u sredini u onom delu sto izgleda kao "bazen". Nekada mi zao CIP-a sto ga svi napadaju, a nije bas uvek sve crno belo :)

Evo video linka gde govori i Lojanica: https://youtu.be/-4JXXA8PXw0

ovo su neki renderi unutrasnjosti stanice iz tog video snimka
stanica nbg 1.JPG

stanica nbg 02.JPG

stanica nbg 03.JPG


Treba imati u vidu da se projekat tada jos radio, pa verovatno zbog toga nema finalnog rendera spolja.

Poruka nije vezana za zel.st.nbg, ali mislim da je bitno da se odgovori sa ovim video snimkom, jer mnogi ne znaju da se projekat izmenio, i zbog cega
 
Ali stvarno je neverovatno da mi nemamo nikakav uvid kako ce to da izgleda,

Iskreno, to je izuzetno neprofesionalno i od BAS-a, i od Lojanice i od Vesica...
 
Ја не могу да верујем чиме се ви бавите. Баш ме брига да ли изгледа као из 90их или као из 23. века или из 18. Важно ми је да сам заклоњен од падавина и од сунца и да су возови чисти, редовни и тачни. За остало ме баш з....
 
Оно - естетика нема баш никакав значај, штавише, ти не разумеш никога ко се занима за то да ли је нешто лепо?

Е, благо чичи.
 
Ма не кажем да није уопште важно, али брате мили претерасте. Пратећи тему, више претресате изглед него све друго.
 
Radi se o tome da smo mi, gradjani, konstantno iznevereni time što nisu sposobni da isplaniraju nešto kako treba, na primer u ovom slučaju gde su zaboravili taj parking, ili se naknadno menja sve na netransparentan način.
 
Ovaj narod je odlično (moram reći ovom rečju) izdresiran da proguta sve šta se izbaci. Zašto da nešto izgleda moderno, ako već ima neko ko će za iste pare da napravi da izgleda 30 godina staro. Izgled je jedino šta možemo da komentarišemo sada jer je to jedino šta možemo, kvalitet ćemo komentarisati kada se završi. Za saobraćajnice je dosta ljudi ovde pisalo svoje mišljenje i verujem da je većina ljudi ovde mnogo stručnija od ovih kojima je poveren ovaj projekat.
 
Estetika je način na koji ćeš da razmišljaš, kako će se programirati mentalna slika nečega, pa samim tim i duh.

Zašto je recimo Singapur napravio najlepši aerodrom na svetu, i zašto se uopšte onda prave lepi objekti, i na kraju zamisli da se svi objekti prave iskljucivo genericki. Kako bi izgledali gradovi.

Nije to preterivanje, već želja da se napravi pomak u svemu pa i estetici. Otklon od ogavnih devedesetih, nada da neke nove generacije mogu da se izraze u prostoru na drugačiji način i da se to vidi na tako važnoj tački kao što je ovaj čvor. Siromašno jednostavno posmatranje i svodjenje nastrešnice na isključivo njenu funkcionalnost mene lično navodi na pomisao da je reč i o siromašnom duhu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718038#p718038:hg3y7l2m je napisao(la):
Posmatrac » 16 Mar 2020 15:33[/url]":hg3y7l2m]Estetika je način na koji ćeš da razmišljaš, kako će se programirati mentalna slika nečega, pa samim tim i duh.

Zašto je recimo Singapur napravio najlepši aerodrom na svetu, i zašto se uopšte onda prave lepi objekti, i na kraju zamisli da se svi objekti prave iskljucivo genericki. Kako bi izgledali gradovi.

Nije to preterivanje, već želja da se napravi pomak u svemu pa i estetici.
:kk:
Ne tvrdim da sam dobar u estetitici, ali svakako imam smisla za to, jer sam dobio od više ljudi pohvale za to. Ljudima je bilo čudno što sam tražio da mi se neke stvari odrade baš na način na koji sam im rekao, jer ili tako nešto nije uobičajeno, ili su bili skeptični da će na kraju to biti dobra kombinacija. No, po završetku stvari, i sami ljudi koji su mi ih odradili, bili su iznenađeni koliko dobro izgleda to i pohvalili me.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717918#p717918:h4w503m3 je napisao(la):
Astrotrain » Pon Mar 16, 2020 10:10 am[/url]":h4w503m3]Ја не могу да верујем чиме се ви бавите. Баш ме брига да ли изгледа као из 90их или као из 23. века или из 18. Важно ми је да сам заклоњен од падавина и од сунца и да су возови чисти, редовни и тачни. За остало ме баш з....

Pa baš super, komentar ti je za svaku pohvalu..

Ovo je isto kao da neko kaže:

Knez Mihajlova?
Ma kakve veze ima kako izgleda, što se mene tiče samo da mogu da se prošetam i uđem u prodavnice, a to da li će da poruše ceo centar i izgrade ,,Beograd na centru" za to me baš z...
 
Ma šta će nam i estetika i krov? Neka dele najlon kabanice (jeftino na Aliju, ima i popust na količinu) na ulazu i bićemo suvi u slučaju kiše, snega i vetra
 
Када је функционалност дуго одсутна људи забораве на естетику.
 
A često bude da dobijemo i funkcionalnost i estetiku na konkursu, a tokom izrade projekta izgubi se i jedno i drugo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=717918#p717918:29xmn37d je napisao(la):
Astrotrain » 16 Mar 2020 09:10 am[/url]":29xmn37d]Ја не могу да верујем чиме се ви бавите. Баш ме брига да ли изгледа као из 90их или као из 23. века или из 18. Важно ми је да сам заклоњен од падавина и од сунца и да су возови чисти, редовни и тачни. За остало ме баш з....

A na osnovu kojih parametara ti biras kada kupujes recimo traktor, smederevac ili kacu kupusa?
 
Vrh