Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Kad ovo prodje probace svi da se prave kao da se nista nije desilo bar 6 mjeseci tek onda ce da padaju cijene
 
Kod nas je prošla ekonomska kriza došla 2009 godine, a najveći pad nekretnina je bio 2011 godine (indeks cena RZS).
 
ne mora da znači. Sada je potražnja veća, izgleda da će banke sve učiniti da se kamata za krdite održi na niskom nivou. Pitanje je samo kolika će biti recesija, da li će biti mnogo otpuštanja i kako će se kretati plate
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720841#p720841:1z1z2mkp je napisao(la):
Musa_Kesegia » Čet Mar 26, 2020 2:41 pm[/url]":1z1z2mkp]pitanje je samo koliko ce da padnu cene i kojom brzinom.
u najboljem slucaju ce padati kao od pocetka 2009. nakon baluna iz sredine 2008.

Значи истопи се свеже пазарена некретниница на Бежанији за 2000 е/м2 биће добро ако буде могла по 1000 да оде...
 
Slazem se da je moguce da dodje do pada cena nekretnina. Na Floridi su na primer vec pocele da padaju kao i u Las Vegasu.

Ono sto je interesantno za Srbiju jeste sledece. AirBnB je (primer samo) 10% uticaj na cene nekretnina. Znaci postoje ljudi koji su kupili stanove samo da bi se bavili AirBnB-jem. Recimo da su oni digli cenu za 10% jer su kupili recimo 3000 nekretnina. Sad AirBnb im ne radi u opste i veliko je pitanje kada ce oni biti primorani da prodaju.
Druga kategorija je "long term rental" znaci oni koji su kupili nekretninu da bi se bavili dugorocnim izdavanjem. Recimo da oni isto ucetvuju sa 10%. Oni su mozda za nijansu manje pogodjena kategorija ali svakako ce imati uticaj i na njih ako se ovo nastavi. Opet je pitanje kada ce oni biti primorani da prodaju tj koliko mogu da cekaju.
Treca kategorija ugrozenih su kupci koji imaju kredite a kupili su stan za sebe. Mnogi ce svakako morati da ostanu bez posla (ako nista drugo barem turisticko vezane delatnosti) a ce morati i da prodaju nekretninu posto nece moci da placaju kredit. Pitanje je koliko brzo.

Sad potpuno suprotno tome imamo jedan uvrnuti trend a to je da se nasi ljudi iz inostranstva vracaju kada je kriza na "zapadu". Prakticno preko 400.000 ljudi se vec vratilo u Srbiju i jos ih dolazi. Ako bi se kriza pogorsala taj broj bi mogao da dodje i na 2 miliona ljudi. To bi opet izvrsilo pritisak na nekretnine jer bi jedan deo tih "povratnika" kupio nekretninu.


Tako da po meni vrlo je lako da ostane status quo tj da se izbalansira. Turizam vs povratnici.
Naravno ostaju ove druge dve kategorije koje mogu da imaju prilican uticaj. Srecom u Srbiji nije mnogo nekretnina prodato na kredit.
 
Већина тих "повратника" већ и има некретнину. Они што издају су углавном људи који могу да приуште неко време да им зврљи празно. Кредиташи опет нису толико угрожени јер да би добили кредит уопште морају да раде квалитетан посао који се не губи тако лако. Једино ови што узимају крш станове и гарсоњере али то ни не рачунам јер 90% правно не постоји а не би требало ни физички.

Дакле неће ту бити ништа. Економија генерално после овога ће отићи глобално у мало социјалистичкији систем па ће се и послови брзо зготовити под окриљем државе
 
Naravno mada mnogi ti povratnici ako imaju stan mogu da se odluce da kupe nesto ruralno jer su "tako navikli" tako da mislim da moze da se desi da bude neki uticaj ova kriza ali ne verujem da ce biti ogroman. Pre ce biti uticaj tipa Hrvatski turizam ili CG turizam, Grcka, Italija. Mozda Budimpesta. Svako ko mnogo zavisi od turizma ce sledece 2 god minimum 2020/2021. pretrpeti neku stetu.
 
Не знам колико је ово заступљено код нас (вероватно не много, јер хвала Богу мрзимо да живимо под киријом), у Америци се испоставило да су много људи изнајмљивали станове а онда их тутнули на Ербиенби. И ови затворили а рачуни стижу! Пи!
 
vradovic":chvadiqg je napisao(la):
Naravno mada mnogi ti povratnici ako imaju stan mogu da se odluce da kupe nesto ruralno jer su "tako navikli" tako da mislim da moze da se desi da bude neki uticaj ova kriza ali ne verujem da ce biti ogroman. Pre ce biti uticaj tipa Hrvatski turizam ili CG turizam, Grcka, Italija. Mozda Budimpesta. Svako ko mnogo zavisi od turizma ce sledece 2 god minimum 2020/2021. pretrpeti neku stetu.
Mislim da će štetu pretrpeti svi osim prehranbene industrije. Čitav tercijarni sektor je direktno pogođen, a ne samo turizam. To će se indirektno preneti i na ostale sektore.
Npr gotovo svi u mom okruženju se bave građevinom i do skoro su se bukvalno razbijali od posla. Sve su morali zakazivati po par meseci unapred, a sada toga ponestaje. Rade jedino ono što je već bilo započeto, dok niko ne zove za nove poslove.
 
Moguce. Mada znas sta je fora. Ja mislim da ce najveci gubitnik da bude turisticka delatnost. Razlog je na primer kupljen hotel/stan/kuca na kredit pa mora da placa rate, radnike i ostale troskove a nema gostiju. Dok ovi sto imaju gradjevinske firme nadam se nemaju neke zesce kredite pa sve sto treba je malo da "islukiraju" bez primanja a sa turizam/nekretninama/avionima/brodovima gubici mogu da budu zesci.


Naravno svi ce osetiti neki udar osim prodavnica koje prodaju hranu, proizvodjaci hrane, toalet papira i slicno
 
Da, turizam i ugostiteljstvo će pretrpeti najveću štetu, ali će se to delimično preliti i na ostatak privrede.
Mada si upravu, najveće posledice će osetiti zemlje zavisne od turizma. Problem Beograda je što na nivou Srbije ima najveći tercijarni sektor.
 
Pa da, juce mi je iskocilo na oglasima gomila stanova za izdavanje u centru grada, a po slikama se vidi da su svi bili AirBnb stanovi
(Garsonjere sa bracnim krevetom), koje pokusavaju da izdaju za do 300 eur. tako da ce verovatno i ovo imati uticaja na kupce koji uzimaju stanove za AirBnb i slicno. Svakako ce vreme pokazati sta ce biti sa cenama nekretnina, ali za sada sto se kupovine tice, cene su i dalje iste, ne vidim nikakvu razliku trenutno.
 
realno... Airbnb posao je cao zdravo do kraja godine. tek sledece ce poceti da se oporavlja i to brzinom puza.

@asade, na pogresno drvo lajes... (opet, nije 2000 vec 1790) ja kupujem gajbu za sebe, radim za kolonijaliste, plata mi je indexirana u jurima i nije bas mizerna. iako postoji realna opasnost da i mene kriza dobrano pogodi to je vec nivo gde tvoje komsije iz paviljona bauljaju po ulici u potrazi za hranom i nadaju se da njih nece niko pojesti. ako zapadnjaci povuku devize iz zemlje zbog rizika ili pretvaranja eur u kriptovalutu, 90-e nisu bas nerealna opcija. ali kazem, to je vec najgori scenario...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721091#p721091:3la3wxg9 je napisao(la):
Ugljeni » Pet Mar 27, 2020 9:05 am[/url]":3la3wxg9]Pa da, juce mi je iskocilo na oglasima gomila stanova za izdavanje u centru grada, a po slikama se vidi da su svi bili AirBnb stanovi
(Garsonjere sa bracnim krevetom), koje pokusavaju da izdaju za do 300 eur. tako da ce verovatno i ovo imati uticaja na kupce koji uzimaju stanove za AirBnb i slicno. Svakako ce vreme pokazati sta ce biti sa cenama nekretnina, ali za sada sto se kupovine tice, cene su i dalje iste, ne vidim nikakvu razliku trenutno.

Mnogo ovih AirBnb stanova je sad na oglasima za izdavanje ali obratite pažnju - na nekim je i navedeno da se stanovi izdaju na period od 3-6 meseci dok ostali to prećutkuju, a jasno je šta je ideja. Ako neko planira da iznajmi neki od ovih stanova na duže obavezno proverite da li se uopšte izdaje na duži period ili tražite da se potpiše neki ugovor na godinu dana npr. da ne bi završili u julu na ulici.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721151#p721151:3hz8iacp je napisao(la):
Musa_Kesegia » Pet Mar 27, 2020 1:05 pm[/url]":3hz8iacp]realno... Airbnb posao je cao zdravo do kraja godine. tek sledece ce poceti da se oporavlja i to brzinom puza.

@asade, na pogresno drvo lajes... (opet, nije 2000 vec 1790) ja kupujem gajbu za sebe, radim za kolonijaliste, plata mi je indexirana u jurima i nije bas mizerna. iako postoji realna opasnost da i mene kriza dobrano pogodi to je vec nivo gde tvoje komsije iz paviljona bauljaju po ulici u potrazi za hranom i nadaju se da njih nece niko pojesti. ako zapadnjaci povuku devize iz zemlje zbog rizika ili pretvaranja eur u kriptovalutu, 90-e nisu bas nerealna opcija. ali kazem, to je vec najgori scenario...

Опа плата у девизама, све похвале али си се ипак у том изнад просечном животу одлучио за прву више него скромну по квадратима некретниницу због повраћаја пдв-а што значи да ниси имао до сада ништа, не рачунам оне евре што већ својаташ као наследство. Иначе не треба посебно истицати где ће, у том апокалиптичном сценарију, завршити они на неколико стотина метара од Новог бежанијског гробља из својих преплаћених станова чија се цена истопила као коцка шећера.
 
Тај ми звучи мало као неолиберал. Ја сам да се искористи русвај. Чим се поново отворе кафићи биће крцато за месец дана ће вратити све дупло
 
Nadam se da hoce. Ajde da se ova prica o cenama preseli na onu drugu temu a da ovde eventualno pricamo o tome kako je kupiti i prodati nekretninu za vreme krize.

Radi li katastar?
 
Ради. Баш сам сад гледао ко ли је искеширао 6 ара плац овде и још очигледно прави нешто (изгледа кућу али делује као казамат) преко целог. Наравно без дозволе, за тај део Учитељског нема ПДР-а па не може.

Е сад, нисам сигуран колико је паметно сада продавати или куповати. Ако може без кредита и ај, али са, никако
 
Poštovani,
Prvi put se javljam sa nadom da mi možete pomoći korisnim savetima...
Naime, već duže vreme maštam o begu sa asfalta i betona, a ova situacija sa viruščinom je samo doprinela da budem još rešeniji u svojoj nameri...
Pratim oglase za prodaju kuća na Avali i okolini. Izbor kuća po prihvatljivim cenama je relativno velik.
Ono što me najviše privlači je udaljenost do 20, 25 km od grada, veličine placeva (20, 30, 50, 60 ari), zelenilo, zelenilo, zelenilo i, možda najvažnije, odustvo gužve i nesnosnog komšiluka...
Ipak, kako sam ceo život proveo u gradu, gde se neke stvari uzimaju zdravo za gotovo (redovna snabdevenost vodom, strujom, odnošenje smeća, blizina prodavnica, gradski prevoz itd), a o naseljima gde pratim oglase ne znam gotovo ništa, molim vas za par saveta.
Zanima me koje od naselja (tipa Vrčin, Sopot itd), bi ste najpre preporučili, sa komunalnog aspekta?
Oglasa sa predivnim kućama i okućnicama ima na sve strane, ali ne bih želeo da nabodem neku vuko...nu, gde
ne funkcionišu ni osnovne stvari.
Hvala unapred!
 
Zdravo paradig. Dobrodosao na forum!

Da bi ti neko dao konkretne savete trebalo bi da podelis vise informacija:
- Da li ti je vazna skola?
- Da li ti je vazan gradski prevoz?
- Do kog iznosa trazis nekretninu?
- Da li ti vazna velicina placa (ovo si naveo)?
- Da li ti je vazna kvadratura kuce?
- Da li ti je vazan broj stanovnika?

Ja bi ti savetovao sledece:
- pregledaj urbanisticke planove
- pregledaj sta ce se gde graditi u okolini (saobracajnice, trzni centar, skole, bolnice...)
- pregledaj bilo koji veliki infrastrukturni projekat da li dolazi blizu
- vidi da li je ta lokacija dugorocno perspektivna
- prijavi se na facebook grupu opstine ili tog mesta/naselja
- pretrazuj forume, naslovi.net, google o toj opstini/mestu
- obidji lokaciju dosta puta i ako mozes rentiraj airbnb u blizini na par dana nesto
- prati cene nekretnina SVAKI DAN na halooglasi, nekretnine.rs, gohome.rs, dobos.rs

Ako trazis nesto malo jeftinije a bas zelis na tu stranu. Licno bi ti savetovao Zaklopacu ili Brestovik.
Zavojnice, Pandurice. (Zaklopaca).
https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 7199260342
https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 7198832858
http://frame.goglasi.com/frame?eid=61186004
 
Vradovic, hvala na dobrodošlici i brzom odgovoru.
Već smo u godinama, tako da nam škole nisu bitne.
Nismo više vezani za grad poslom, ali nam je važna relativno dobra povezanost sa gradom.
U porodici ima i onih koji ne voze, tako da nam je gradski prevoz (možda neki voz?), zaista bitan.
Vazno nam je da plac bude velik, da je okruzenje vikendasko a ne ratarsko stocarsko.
Da naselje nije pretrpano kao npr naselja opstine Grocka (Kaludjerica, Boleč, Leštane itd), ali da opet postoje neke osnovne stvari, tipa pekara, prodavnica, trafika...
Kvadratura od 100 d0 150 kvm nam je dovoljna.
Budzet ne bi premasivao 80.000 Evra, mada vidim da ima predivnih ponuda i za 40 - 60.000.
Kao što rekoh i u prvom postu, po oglasima ima zaista predivnih kuća, okruženih zelenilom i tu oko izbora nemamo problem. Ono što nas muči je da u svom tom mnoštvu izaberemo naselje koje ima najmanje komunalnih problema.
Pod probleme možemo svrstati:
Slabo organizovan gradski prevoz
Neredovno snabdevanje vodom
Neredovno snabdevanje strujom, internetom itd
Opasnost od poplava, klizišta itd
Postojanje ozbiljnih zagađivača okoline (deponije, industrijska ili intenzivna stočna proizvodnja)
 
https://www.realitica.com/hr/listing/1844945
Primjer kuce uz renoviranje Resen problem imaš dobru mikrolokaciju redovan prevoz sve osnovne potrebe
Oglas je rendom tipa prema zadatim kriterijima podavalske vikendice imaju problem sa vodom dobar dio
Za veće pare u grockoj imaš više nego pristojan izbor ...
 
On zeli veci plac :)

Pogledacu kasnije ponudu pa cu ti dati predlog!
 
Vrh