Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Nema saobracaja, a u Subotici da se crkne od zagadjenja...


Dakle saobracaj ima smesan uticaj u odnosu na mala lozista.
Treba zabraniti lozenje uglja, ili da svaka kuca ima filter na dimnjaku koji ce se kontrolisati kao katalizator od sl godine...
 
Zaista, prošlo je toliko vremena i mora se reći da je država uradila takoreći ništa, a moglo je i moralo da se uradi mnogo. Davali smo svi toliko predloga... pa zar je moguće da baš ništa nije urađeno? Čak i od ove ekipe je blam.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718697#p718697:2679kydw je napisao(la):
GOJE » Sre Mar 18, 2020 11:11 pm[/url]":2679kydw]Zaista, prošlo je toliko vremena i mora se reći da je država uradila takoreći ništa, a moglo je i moralo da se uradi mnogo. Davali smo svi toliko predloga... pa zar je moguće da baš ništa nije urađeno? Čak i od ove ekipe je blam.

Eh, prijatelju.
Njihov motiv je njihov profit.
Opste dobro, za to oni ne znaju.
Okrenuti su trenutnom sopstvenom zadovoljstvu i statusu medju sebi slicnima.
Nece nam pomoci.
 
Haha, tačno. Ja sam barem uvek okrenut sopstvenom zadovoljstvu, ali ono je često povezano i opštim dobrom.
 
Gledam sad AirVisual Earth 3D Real-time Air pollution mapu i stanje izgleda zanimljivo.

U Kini najzagađeniji Wuhan. Što se Evrope i Amerike tiče tamo gde nema malih ložišta niti teške industrije nema ni zagađenja jer je najveći izvor na tim mestima normalno saobraćaj. Sada i tamo gde nema saobraćaja opet je zagađeno, samo što nije toliko visoka vrednost (cela Evropa zelena iako je pola SAD i skoro cela Kanada plava). Najviše su vrednosti u industrijskim delovima Poljske uključujući i elektranu Belchatow dok su kod nas najveći zagađivači TENT i Kosovo. Vetar tako duva da obilazi basen Kolubare što rezultira koncentraciji zagađenja. Takođe zagađene su Engleska i Lombardija koju takođe obilazi jači vetar, Kazahstan samo na obali Kaspijskog Jezera gde ima rafinerija. Indija je praktično cela zagađena uz manje zagađenje u Karnataki i Andra Pradešu dok je Asam najzagađeniji (tek danas se uvodi zabrana kretanja). U Australiji najzagađeniji Melburn, Plibara dok je Novi Zeland čistiji od Tasmanovog mora i Južnog Pacifika kojim je okružen.

U Francuskoj Klermon Feran najzagađeniji dok je u Srbiji najčistiji istočni deo. Pretpostavljam da ima veze sa atmosferskim prilikama i klimom. U Pilbari jesu rudnici, međutim najzagađenije je u centrealnom delu kod Ulurua a tu nema industrije, saobraćaja niti velike populacije s malim ložištima.

Od cele planete najdramatičnija je Poljska gde i pored vetra zagađenje je koncentrisano samo oko velikih izvora zagađenja kao što je Bechatow. U Nemačkoj najzagađenija Lužica uz Poljsku i Češku načičkana rudnicima lignita i termoeletranama. Interesantno da je u Evropi veće zagađenje nego u SAD gde je trenutno aviosaobraćaj jači.
 
Vetar ESE (istok, jugoistok), duva direktno iz smera Vinče i tako će biti do subote. Taj smrad paljevine đubreta je već prilično prepoznatljiv.
 
Draga majko božija i anđeli sa neba, šta je sad ovo? Imali smo upravo neku ekološku katastrofu tokom noći. Izlazak napolje je opasan po zdravlje, a svi rekordi su pobijeni. Ovo sada je nešto potpuno novo, i jer je osim PM2.5 koji je probio rekord, PM10 otišao na preko 400, što je nezabeleženo.

Istinito obaveštenje i hitno rešavanje, inače će stradati više ljudi nego od Covida19. Čak je stanje toliko alarmantno da bi morale i sirene da se oglase

Zagađenje definitivno dolazi sa istoka, ali mislim da nije Vinča, jer su i Pančevo i Smederevo zagađeno sa druge strane, i to nešto ranije od Beograda. U Boru smo imali neki baš kataklizmičan SO2 signal, i izgleda da je jak vetar to sve doneo ovamo. Uklapa se savršeno, jer je SO2 slabio od stanice do stanice i brzo se raspršio, a glavni oblak zagađenja nošen brzim vetrom kroz više slojeve, je stigao par sati kasnije oko ponoći, a pokazao se ujutru u Beočinu i čak sada u Osijeku.

Ovo je do sada nezabeleženo, i jedino se nadam da će ga jak vetar brzo odneti dalje i razduvati.
 
E da, i svaka čast nadležnima što su u doba izbijanja ove katastrofe uveli vanredno stanje i zabranu izlaska. Oh wait....

Zašto nema sirena? Zašto nema informacija, katastrofa se dogodila u popodnevnim časovima juče!

Zašto se čeka da se svi prvo potrujemo pa da nam se onda saopšti da je sve u redu i da sutra sve zaboravimo?
 
Upravo sada. I NS i PA i SD, samo je jug pošteđen toliko koliko

Kad sednem za komp analiziraću pikove
b6f3e5778a0f5b33f19ec0021eba27db.jpg
 
Glavni polutant je PM10 i to 450 u 7AM na Starom Gradu! To je za momentalnu zabranu izlaska i sirene!

Dule prijatelju, sve se vidi za 2 minuta iz podataka, ali nemam mogućnosti ni vremena da postavljam to sa telefona, pa sam gore opisao scenario. Za po sat vremena štroka je stizala do Smedereva, Pančeva, Beograda, pa uz Dunav sabajle do Beočina, Osijeka i evo sada i Pečuja Izgleda da će oko 11 sati i carstvujušča Vijena dobiti nezvane goste, ako ovde bude neko pretekao da posvedoči tome

Šta se desilo u Boru? Zašto ne funkcioniše sistem hitnog uzbunjivanja? Zašto javnost nije uopšte ni obaveštena? Kada će ostavku podneti kompletna vlada?

Ovo su prava pitanja.
 
Znači zaključak da motorna vozila ne zagađuju koliko domaćinstva i industrija sa deponijama.
 
Opet na prvom mestu iako prevoza nema, a nije ni toliko hladno da bas svi loze kao sto znaju. Kako ce Vesic ovo sad da objasni.

1.png
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721090#p721090:27gaiz8t je napisao(la):
Žika » 25 minutes ago[/url]":27gaiz8t]Znači zaključak da motorna vozila ne zagađuju koliko domaćinstva i industrija sa deponijama.

To svi znamo osim onih koji donose odluke. Tj, znaju i oni, ali ćute o tome.

Neka postavi danas neko Vučiću pitanje o tome, pa da vidimo nervni slom pred kamerama.
 
Aman ljudi, već sam napisao da je uzrok Bor i da se radi o ekološkoj katastrofi bez presedana. Nestrpljivo čekamo zvanične informacije.
 
Evo @Goje, nije me mrzelo da i podacima pokažem tvoje mudre reči.

U Boru je bila neka ekološka katastrofa definitivno, jer je SO2 na mesečnom maksimumu.

Bor-danas.jpg
Bor-30.jpg


PM čestice su u svim gradovima na pravcu Bor Novi Sad su takođe na mesečnom maksimumu

SD-30.jpg
SD-danas.jpg
Starcevo-30.jpg
Starcevo-danas.jpg
SG-30.jpg
SG-danas.jpg
NS-30.jpg
NS-danas.jpg
 
Samo bih te terminološki ispravio, nisu u pitanju tek neki mesečni maksimumi, nego ISTORIJSKI maksimumi na nivou ekološke katastrofe, koji zahtevaju opštu uzbunu stanovništva. S02 u Boru na 500 i PM10 na nivou od 400-500 svuda severozapadno kao posledica te katastrofe.
 
Otkud znas da potice bas iz Bora?

Veliko zagadjenje se primecuje u svim metima istocno takodje, sve do Crnog mora.
 
Evo sad sam i ja pri kompu. Izvor zagađenja se desio u okolini Bora, a na to ukazuje ovo:
Untitled.jpg

Dakle sinoć oko 22h, se u Boru dogodio ogroman i do tada nezabeležen skok SO2, što je direktan pokazatelj velikog incidenta baš na toj lokaciji. SO2 se raspršio, a za njim je na severozapad krenuo ogroman i gust oblak zagađenja, dominantno PM10 čestica. U svim ostalim smerovima od Bora na 100km nema nikakvog skoka zagađenja, osim u onom u kom je duvao vetar. Srećom, u tom smeru se nalaze stanice koje možemo da pratimo, pa su redom padali Smederevo, Starčevo, Beograd, Beočin, Osijek, Pečuj.... Evo i mape sa ucrtanim smerom vetra i izvorom zagađenja.
Untitled1.jpg
 
To su nasi kineski prijatelji.
Mogu i sve da nas potruju, u dilu su.

U kolonijalnim zemljama su ovakva trovanja obicna stvar.
A mi smo kolonija.
Sad znamo kako su nesrecni ljudi u kolonijama.
Mi smo ti nesrecni ljudi.
Nasi su zivoti uz pomov domace elite zrtvovani finansijskim interesima stranaca. (U ovom slucaju kineske kompanije)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721125#p721125:4yias9oa je napisao(la):
GOJE » Pet Mar 27, 2020 10:41 am[/url]":4yias9oa]Evo sad sam i ja pri kompu. Izvor zagađenja se desio u okolini Bora, a na to ukazuje ovo:Pogledajte prilog 1
Dakle sinoć oko 22h, se u Boru dogodio ogroman i do tada nezabeležen skok SO2, što je direktan pokazatelj velikog incidenta baš na toj lokaciji. SO2 se raspršio, a za njim je na severozapad krenuo ogroman i gust oblak zagađenja, dominantno PM10 čestica. U svim ostalim smerovima od Bora na 100km nema nikakvog skoka zagađenja, osim u onom u kom je duvao vetar. Srećom, u tom smeru se nalaze stanice koje možemo da pratimo, pa su redom padali Smederevo, Starčevo, Beograd, Beočin, Osijek, Pečuj.... Evo i mape sa ucrtanim smerom vetra i izvorom zagađenja.

file.php

file.php

Hvala za ovu analizu. Jeza me hvata od toga da ovo ne zanima one koji time treba da se bave.
Sad je vreme virusa i sve moze.
 
Хвала Гоје и Дуле на овим анализама. Искрено не верујем да ће се ико јавно огласити тим поводом, већ ће све да иде под тепих.

Оно што ми је занимљиво из Дулових дијаграма је да скокови SO2 Почињу од 11 марта а пре тога није било неких значајнијих концетрација као да се користи ова прилика за прљаве работе које изазивају ове еколошке катастрофе. И пре овог рекордног скока, претходних дана је било пар излета у црвено што је било јако чудно због јачине ветра и сад ми се чини да је све то управно из истог извора. Ово јутрос је прворазредна сензација за коју би неко морао да заврши у затвору, али сви знамо да од тога нема ништа.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721142#p721142:z0281725 je napisao(la):
paradox polje » Pet Mar 27, 2020 11:33 am[/url]":z0281725]Хвала Гоје и Дуле на овим анализама. Искрено не верујем да ће се ико јавно огласити тим поводом, већ ће све да иде под тепих.

Оно што ми је занимљиво из Дулових дијаграма је да скокови SO2 Почињу од 11 марта а пре тога није било неких значајнијих концетрација као да се користи ова прилика за прљаве работе које изазивају ове еколошке катастрофе. И пре овог рекордног скока, претходних дана је било пар излета у црвено што је било јако чудно због јачине ветра и сад ми се чини да је све то управно из истог извора. Ово јутрос је прворазредна сензација за коју би неко морао да заврши у затвору, али сви знамо да од тога нема ништа.

nema nista. Narod "ceka da zivot prodje, da sam padne teg od tuge" sto bi rekao Vranjkovic.
 
wexy":2ieb841q je napisao(la):
Otkud znas da potice bas iz Bora?

Veliko zagadjenje se primecuje u svim metima istocno takodje, sve do Crnog mora.
Ima li podataka,dijagrama,mapa?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Vrh