Šta je novo?

Arhitektura i dizajn

Drakche
Да се они који су напустили своје куће врате, ни природа не би била угрожена а ни људи. Да сам наследник неког плаца са кућом на селу сутра бих одлепршала, посадила мин. десет стабала у дворишту, озеленила га, а део града где сам сада препустила онима који су јурнули у њега а сада мени продају кућу на селу.
Јуче ми испред носа оде фантастична кућа на 7 ари. Човек отишао у иностранство, цена повољна, локација боља не може бити, а по мом укусу.

Овај пројекат је лепши од Бекијеве магичне бршљанасте куле :lol:


Што се мене тиче, тему сам исцрпела. :gobb:
 
Pa dobro, povratak / migracija na selo ili manja naseljana mesta je druga prica, pogotovu ako ima dosta praznih kuca/placeva u mestu gde vec postoji nekakava infrastruktura. Ono cega sam ja protiv je okupacija divlje prirode.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=703430#p703430:2393zpx6 je napisao(la):
Ksenija » Čet Jan 30, 2020 2:08 pm[/url]":2393zpx6]Drakche
Да се они који су напустили своје куће врате, ни природа не би била угрожена а ни људи. Да сам наследник неког плаца са кућом на селу сутра бих одлепршала, посадила мин. десет стабала у дворишту, озеленила га, а део града где сам сада препустила онима који су јурнули у њега а сада мени продају кућу на селу.
Јуче ми испред носа оде фантастична кућа на 7 ари. Човек отишао у иностранство, цена повољна, локација боља не може бити, а по мом укусу.

Овај пројекат је лепши од Бекијеве магичне бршљанасте куле :lol:


Што се мене тиче, тему сам исцрпела. :gobb:
file.php
Posto je bio ovaj raj na zemlji, ako smem da pitam :dil:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708169#p708169:ng8nptj6 je napisao(la):
Duleja » 13 Feb 2020 23:16[/url]":ng8nptj6]Oodi Helsinki Central Library

Opened on December 5, 2018, the Helsinki Central Library, also known as Oodi (meaning ode in Finnish), is widely regarded as one of the most exciting new public venues built in Finland in the last years.

Helsinki-Central-Library-Oodi-ALA-Architects-exterior-3.jpg

Ако им је ово узбуђујуће оправдаше сваки стереотип о њима :lol:
 

Prilozi

  • Arhitektura-memorijalnih-crkava.jpg
    Arhitektura-memorijalnih-crkava.jpg
    31,7 KB · Pregleda: 3.029
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730448#p730448:218bzby6 je napisao(la):
SRBO » 22 Apr 2020, 22:09[/url]":218bzby6]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708169#p708169:218bzby6 je napisao(la):
Duleja » 13 Feb 2020 23:16[/url]":218bzby6]Oodi Helsinki Central Library

Opened on December 5, 2018, the Helsinki Central Library, also known as Oodi (meaning ode in Finnish), is widely regarded as one of the most exciting new public venues built in Finland in the last years.

Ако им је ово узбуђујуће оправдаше сваки стереотип о њима :lol:

Mislim da je primereno prevesti exciting kao uzbudljivo, a ne uzbuđujuće. Ovo nije pozornica za seks, nego za ćitanje. Kapiram, nije ti ni uzbudljiva ova zgrada. Sa arhitekturom (objektom) je kao i sa devojkom/dečkom - ili ti se dopada, ili ne. Zbog nečega. :)
 
Istina uzbuđujuća je :)

A i ovo brutalno ti je tako passé sada se kaže "prebrutalno" hahaha :p
 
Uvek biram pre biblioteku u polumraku, sa zidovima oblozenim drvetom, kaminom koji pucketa, mackama koje se provlace i coravom bibliotekarkom koja smrdi na rum pre nego ovo meskicko zatvorsko-futuristicko cudo :laugh:

Ne znam kome je namenjena, pa recimo moju mamu ne bi puskom naterao da se pentra gore, o babi da ne pricam :mrgreen: Ne volim kada arhitekte ispunjavaju svoje neke fantazije, a ne cine objekat da sluzi svrsi i da bude prijatan vecini.
 
Па кад изигравају уметнике а то им није посао

Посао је да направе функционалну зграду која изгледа лепо, а не некакву караконџулу која је расипање новца јер је немогућа и непрактична за одржавање
 
Volim beton i brutalizam, šta ću. :) Ali i mnoge druge stvari. Zato sam i postavio onih 26 biblioteka, koje su u svim vremenima bile objekti prestiža.

Pa i ova meksikanska, naručena je od vlade, u čast jednom filozofu i bivšem predsedniku njihove nacionalne biblioteke.

Beki":3lvj99bb je napisao(la):
Uvek biram pre biblioteku u polumraku, sa zidovima oblozenim drvetom, kaminom koji pucketa, mackama koje se provlace i coravom bibliotekarkom koja smrdi na rum pre nego ovo meskicko zatvorsko-futuristicko cudo :laugh:

Ne znam kome je namenjena, pa recimo moju mamu ne bi puskom naterao da se pentra gore, o babi da ne pricam :mrgreen: Ne volim kada arhitekte ispunjavaju svoje neke fantazije, a ne cine objekat da sluzi svrsi i da bude prijatan vecini.

Prebacio si na lokalnu romantiku, a u tom slučaju delimo isti ukus. Evo na primer, u ovoj vili na Senjaku koju su komunjare bile otele, skućila se baš takva jedna biblioteka. Kapija od gvožđa, pa nekoliko stepenika, zatim ulaziš u bajku od drveta, miris knjiga, parket koji škripi, štukatura, i naravno kamin, ali zazidan. I teta Goca bibliotekarka, koja nije šikala rum. A moja kuća preko puta! :wink:

Biblioteka Vase Pelagica 15.jpg
 
Нормално не волим стакленике, али када се уради у неком оваквом фазону није лоше

Зграда је PPG Place у Питсбугру, САД

PPGplace.jpg
 
Nisu svi gradovi na vodi, ali ona je vlažni san svakog grada. :) Ovaj skoro-oksimoron, vredi samo za one gradove u pustinji ili tundri, kojima je takvo mesto odredila istorija. Nasobina koja je želala da opstane i prosperira, uvek je težila vodi. Jer ona jeste život i mogućnost napretka.

Ne mislim da je Beograd jedina gradska naseobina na planeti, koja je podnela degradaciju urbanog tkiva usled pada sistema, društva. Međutim, ne samo kao sentimentalac i lokalpatriota, verujem da je urbicid zvani 'Bnv' jedan poseban slučaj, nešto kao slavljenje pada kroz mafijaško-građevinski poduhvat zazidavanja smisla, tj. svega onoga što u civilizovanom društvu predstavlja normu i pravilo. Poništavanje samog smisla razvoja i napretka. O tome već sve znamo, prodiskutovali smo materiju temeljno.

Sada ću da okačim neke slidže. Naime uočio sam, prateći razvoj priobalja u Kelnu u kome dugo stanujem, da beogradska i kelnska rečna promenada imaju dosta zajedničkih karakteristika, zgodnih za poređenje, u smislu centralnog gradskog tkiva. Dužine potesa koje su (u slučaju Kelna bile) u procesu reurbanizacije su skoro identične, 1500 - 1600 metara. Oba se protežu do samog centra grada. U oba slučaja su suprotne obale zelene površine. U prostornom smislu, ka unutrašnjem tkivu grada, bitno se razlikuju. Dok je u Kelnu širina površine u proseku 80 m, u nas je to nekih 300 m. Zatim, Keln je ravan k'o tepsija, ali u dubini vizure ipak postoje (visinski) markantne građevine. Da ne duljim, evo slika jednog mogućeg Bnv, u smislu volumena objekata i stilova gradnje, kojeg bih u sledećem životu voleo da vidim, na mestu ove sadašnje katrastrofe.

Prvo dve profi fotke mog drugara. Zatim zvanični link projekta (na žalost samo na nemačkom, ali koncizno opisano i prevodivo u googlu), dovoljan je klik na svaku zgradu, radi detalja, koga zanima.

Pogledajte prilog 2

Goof Rheinufer II.jpg


Rheinauhafen



K-BG.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730887#p730887:3t4n0n8r je napisao(la):
Beki » Pet Apr 24, 2020 12:47 am[/url]":3t4n0n8r]Uvek biram pre biblioteku u polumraku, sa zidovima oblozenim drvetom, kaminom koji pucketa, mackama koje se provlace i coravom bibliotekarkom koja smrdi na rum pre nego ovo meskicko zatvorsko-futuristicko cudo :laugh:

Ne znam kome je namenjena, pa recimo moju mamu ne bi puskom naterao da se pentra gore, o babi da ne pricam :mrgreen: Ne volim kada arhitekte ispunjavaju svoje neke fantazije, a ne cine objekat da sluzi svrsi i da bude prijatan vecini.
:kk:
Beki, tvoj sam istomišljenik kada su u pitanju biblioteke i opisana atmosfera. U duhu tvojih maštanja evo par predloga. Nešto nedostaje ali ne brinem, mačke se razbežale ali tu je bibliotekara s okusom ruma :laugh:

1.jpg

2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
Ležaljka za tebe dok
phil_02.gif
fa94035b630143c095d3831573b672fd.jpg
 
Vrh