Šta je novo?

BIGZ (БИГЗ)

ŽELJKO 2010":1q8m103i je napisao(la):
Jedino sad kad bi se stavila po celom objektu staklena fasada...
Naravno. Naći način za to i mostove graditi od stakla, a stare zastakliti. I puteve. Napraviti nove rase pasa, sa staklenom dlakom.

Kako ljudima nije muka od stakla više?
Ceo svet je u staklu, a Beograd očito ima tendenciju da postane taj isti svet.

Muka mi je od stakla.

Rado bih zamenio mesta Ušću i Genex-u, pogotovu nakon što se izgradio Shopping Center.
 
Pa istina je da ružno izgleda, pošto u zadnje vreme taj način gradnje IN, gde god prođeš samo je staklo, ali kažem baš zato, što če ih najjeftinije izač! ipak ova zgrada nije mala.... :shok:
 
i oronuo Bigz izgleda bolje od mnogo zgrada u Beogradu, a "back in the old days" je bio prava bombona:

brasovan22.jpg


Rusilacki odnos prema kulturnom nasledju naseg grada nam nikada nista dobro nie doneo, niti ce.
 
ипак ти рушилачки нагони одређених персона одолевају и изнова се јављају снажнији него пре.
није београд довољно срушен, ајмо још мало!!! :mad:
а своје фрустрације желе да усмере ка најуспешнијој творевини модернизма у нас.
пих!
 
Ljudi nemojte se prepirati, nece je srusiti.To sto neki tako misle to je njihova stvar.Niko im nebrani da tako misle. :o
 
Alo bre sta se odmah dizete. Coveku se zgrada ne svidja i kraj. NI MENI SE NE SVIDJA ZGRADA! Ubedljivo je najruzniji taj deo Beograda, sa gazelom koja se raspada i sa mlinom koji trune, i cisto sumnjam da nesto moze na bolje da se promeni. Cak i da je okrece meni ce ta zgrada ostati ruzna! Bila je mozda nekad lepa, pre jedno 50 godina, jer je tada bila "najuspesnija tvorevina modernizma". Sto se tice rusenja to je gotovo ne moguce tako da na to treba zaboraviti.
 
Da, to je fascinantno kako mnogi misle da je BIGZ izgrađen posle 45te, i mrze ga, a onda znam dosta ljudi koji su ga zavoleli kad su shvatili da je ta lepotica nastala oko/pre 1940..

Čitav bulevar bi bio prelep ako bi se pristojno sredile zgrade uz njega.. Ali, biće.. biće..
 
Dragi ljudi, ako se nekome zgrada ne svidja neka slobodno kaze jer na to ima pravo isto toliko koliko onaj kome se zgrada svidja. Normalno je da imamo razlicita misljenja i da ih sukobljavamo, zato je sinonim za internet forum - diskusija!

Dakle, ako se meni zgrada svidja uzvraticu onome koji tvrdi da mu se zgrada ne svidja. Tako da drustvo, argumente, misljenja, pa i predrasude na sunce, pa da se zabavljamo.

Necu da tvrdim da je BIGZ remek delo zato sto to pise u knjigama (a pise :D) vec zato sto se meni licno dopada. Modernizam obozavam, zgrada je monumentalna i jedan od najlepsih izdanaka tog pravca u nas, a uostalom predstavlja neku vrsta istorijskog spomenika (ne samo u arhitekturi, vec simbolise period industrijalizacije i kapitalizma kod nas, pa i sam Beograd izmedju dva svetska rata) .
 
Jeste, zgrada je monumentalna i prelepa i naravno da je ne bi trebalo srušiti. No, činjenica je da se svim Brašovanovim kapitalnim projektima nešto desilo. On je nakon 45. zaslužan i za rušenje i za unakažavanje mnogo zgrada (srušeni Maršalat dvora, unakaženi dvorski kompleks) pa se to očito vratilo. I kroz ovu zapuštenu lepoticu, kroz savezni mup...
 
inquiry":bc9wiwlc je napisao(la):
Jeste, zgrada je monumentalna i prelepa i naravno da je ne bi trebalo srušiti. No, činjenica je da se svim Brašovanovim kapitalnim projektima nešto desilo. On je nakon 45. zaslužan i za rušenje i za unakažavanje mnogo zgrada (srušeni Maršalat dvora, unakaženi dvorski kompleks) pa se to očito vratilo. I kroz ovu zapuštenu lepoticu, kroz savezni mup...
To je bio (ako uopšte možemo da upiremo prst u samo jednog čoveka, a mislim da ne možemo) Nikola Dobrović, a ne Dragiša Brašovan.
 
Izvinjavam se na pogrešci, na Dobrovića sam mislio. Hvala na ispravci. Slažem se da nije sam on odgovoran, ali mislim da u stručnom smislu jeste.
 
Ne znam da li sam ovo napomenuo ali ja nisam za rusenje jer ona ocrtava istoriju nasega grada, npr u italiji postoje spomenici koje je musolini podigao.I to je istorija i to je proslost.Ali je meni i pored toga ona jako jako ruzna.
 
BOKI SMOKI":k46zqkea je napisao(la):
Ne znam da li sam ovo napomenuo ali ja nisam za rusenje jer ona ocrtava istoriju nasega grada, npr u italiji postoje spomenici koje je musolini podigao.I to je istorija i to je proslost.Ali je meni i pored toga ona jako jako ruzna.
Huh?

Ko ti misliš da je izgradio ovu zgradu tačnije na koje to doba asociraš da je zgrada izgrađena? Ajde da ponovimo za one koje mrzi da pročitaju 4 strane threada, zgrada nije iz doba komunizma već je izgrađena između dva svetska rata. Sad me mrzi da listam temu, ali mislim da je to sigurno napisano na svakoj strani. Zgrada je lepotica i svetao primer jednog od pravaca u arhitekturi i tu nema nikakvih razgovora (onaj izraz "o ukusima se ne može raspravljati" je jedan običan pile of poo poo ako me razumete).
 
To sto sam pomenuo musolinija nisam asocirao na komuniste, procitao sam da je gradjena pre komunizma, nego sam samo rekao da zgradu netreba rusiti zato sto olicava nasu proslost.I da je za vreme komunizma gradjena ne bih bio za rusenje.
 
Zgrada je mozda lepa kada bi se obnovila, ovako je ruglo nevidjeno i strasno upada u oci sa svojim gabaritima. Pod hitno treba nesto sa nje uciniti...
 
Na Bijenalu arhitekture u Veneciji 1992 godine, zgrada BIGZ-a je proglašena najlepšom zgradom Bauhausa u Evropi :cool:
 
Pre neki dan se ponovila stara priča- da bi uneli neku veliku mašinu u zgradu, porušili su deo zida na 2. spratu sa bočne strane, do starog mlina :bash::bash::bash:
 
i šta če bit na kraju od nje??? trgovački? poslovni?...centar, objekat......puno novca treba uložiti u ovu zgradu, a ko če? :bash: na svakom koraku je neki poslovni centar, trgovinski, zar bi stvarno trebalo i tu zgradu preuredit u nešto tako? bezveze mi se čini... :(
 
Polako Zeljko, za sada postoji koncept hotelsko-kongresnog centra, mada, jos uvek nisu definisani konacni planovi.
 
Ispade na kraju da halapljivost komunističke arhitekture ne može odgovarati nikome, do monopolističkih državnih firmi (aluzija na zgradu Pošte pored Žel. stanice).

Neki likovi su ostavili oglas da im treba cimer za galeriju u BIGZ-u. Nisam znao da tu mogu živeti ljudi. Želim!

Edit: Može Gorenje i administrativno sedište prebaciti u Beograd, u BIGZ, pa Slovenci da popizde i bombarduju zgradu. :D
 
Ajmo opet, zgrada Bigza je izgrađena pre II svetskog rata tj. pre dolaska komunista na vlast.

p.s. ako sam pogrešno razumeo little lightininga izvinjavam se unapred.
 
Da li neko zna gde se mogu naci cene iznajmljivanja prostora u BIGZ-u? Planiramo moje drustvo i ja nesto da pravimo...

Inace, zgrada je prelepa, ona i SIV su mi omiljene u BGu. Trebalo bi je rekonstruisati, bila bi ekstra hotel, kao da se vratis u 30-te.
 
Vrh