Šta je novo?

Parkovi

Iznad Učiteljskog doma bila je..



Pogledajte prilog 1

Osma_muška_realna_gimnazija.JPG
 
Топчидерскки парк 21. априла; потребно му је сређивање и обнова ту и тамо:



























 
Ovo je jedna od mojih omiljenih beogradskih oaza.

Žalosno je što deluje zapušteno, izuzetan potencijal.

Ovde staze treba obnoviti pod hitno za početak.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730492#p730492:2wjnm2du je napisao(la):
zexland » Čet Apr 23, 2020 12:30 am[/url]":2wjnm2du]Za busspoter-a i Voxa.

Prvo sto mi pada na pamet je Paulovnija. Ima vise vrsta:

Paulownia australis
Paulownia catalpifolia
Paulownia coreana (Paulownia tomentosa var. coreana)
Paulownia duclouxii
Paulownia elongata
Paulownia fargesii
Paulownia fortunei[2]
Paulownia glabrata
Paulownia grandifolia
Paulownia imperialis
Paulownia kawakamii
Paulownia lilacina
Paulownia longifolia
Paulownia meridionalis
Paulownia mikado
Paulownia recurva
Paulownia rehderiana
Paulownia shensiensis
Paulownia silvestrii
Paulownia taiwaniana
Paulownia thyrsoidea
Paulownia tomentosa
Paulownia viscosa

https://sr.wikipedia.org/wiki/Paulownia

https://www.opanak.rs/pavlovo-drvo-ili- ... ju-donosi/

Pogledajte prilog 3

Pogledajte prilog 2

Pogledajte prilog 1


file.php

file.php

file.php

file.php
Hvala ti na savetu, razmisliću ipak do jeseni o nekom drvcetu, a sada sam posadio bananu :wink: Video sam krajem prošlog leta kod nekih ljudi u dvorištu da je porasla preko 4 metra i napravila pravu malu šumu i odličan hlad..Ipak, oni su je posadili pre pet godina, pa je napravila brojne izdanke, ja ću morati da čekam :)
 
Парк у блоку 38 је скроз завршен, на преосталих 6 бетонских клупа поставили су дрвене наслоне и седеће делове, а такође и на преосталих 5 бандера су поставили светиљке. Цео парк изгледа стварно одлично.
Неколико данашњих-30.04.2020.фотографија

IMG_20200430_123307_resized_20200430_110555199.jpg
Pogledajte prilog 2
IMG_20200430_123323_resized_20200430_110556029.jpg
IMG_20200430_123327_resized_20200430_110555608.jpg
 
Ne znam šta je teško da se ubaci i neko nisko rastinje i žbunje u naše parkove, to mi se sviđa kod parkova na zapadu, ovde samo se stave stabla i sve ostalo trava, izgledaju ogoljeni i prazni. Posebno na obodima većih parkova uz ulice bi trebalo stavljati zelenilo koje će napraviti barijeru.
 
Ja recimo ne volim to nisko rastinje. Za grad je po meni lepše da ne postoji ništa do nekih 3m. Znači samo uredna trava, golo stablo bez onih prirasta i krošnja. I onda ti lepo puca pogled desetinama metara.

Plus, što je vrlo zeznuto sa roditelje sa decom ako postoji tog niskog rastinja (naročito neurednog) jer ne možeš da držiš decu na oku.
 
Ovo u 38om nije nikakva rekonstrukcija vec redovno odrzavanje, travnjaka, mobilijara i ostalih gaznih povrsina.
Park iskReno izgleda zalostivo. Ovo nije ni park vec nekakav skveric sa losom travom i najjeftinijim mobilijarom (koji nije cak ni u knjizi standarda).

Ja ovo ne mogu da gledam, ovo izgleda kao Rumunija 80tih. Uostalom pogledajte kako to sve izgleda u BNV, a kako ovde. TUGA !

@ Vox - To sto si uzeo je Banana Musa Basjoo - imam i nju.

@ Piccolo - apsolutno se slazem. O cvetnim dekorima ne bih trosio reci.
 
Ne znam šta ti je žalostivo u 38. bloku?

To što nema cveća i žbunja?

Da li je novi park ili održavanje to možda jeste pitanje. Staze su nove definitivno, sprave i rekviziti su na novim mestima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734624#p734624:pyw48b9m je napisao(la):
zexland » 03 Мај 2020 03:40 pm[/url]":pyw48b9m]Ovo u 38om nije nikakva rekonstrukcija vec redovno odrzavanje, travnjaka, mobilijara i ostalih gaznih povrsina.
Park iskReno izgleda zalostivo. Ovo nije ni park vec nekakav skveric sa losom travom i najjeftinijim mobilijarom (koji nije cak ni u knjizi standarda).

Ja ovo ne mogu da gledam, ovo izgleda kao Rumunija 80tih. Uostalom pogledajte kako to sve izgleda u BNV, a kako ovde. TUGA !
@Зекс, у парку у блоку 38 је апсолутно све ново, постојећи парк је практично наново изграђен. Од старог запуштеног парка је једино остала спомен плоча и терен за боћење, остало је све промењено. Како је пре изгледао, сад изгледа одлично.
 
Зекс је, чини ми се, више мислио на естетику.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734466#p734466:1xkmef5y je napisao(la):
astrodule » Sun May 03, 2020 7:17 am[/url]":1xkmef5y]Ja recimo ne volim to nisko rastinje. Za grad je po meni lepše da ne postoji ništa do nekih 3m. Znači samo uredna trava, golo stablo bez onih prirasta i krošnja. I onda ti lepo puca pogled desetinama metara.

Plus, što je vrlo zeznuto sa roditelje sa decom ako postoji tog niskog rastinja (naročito neurednog) jer ne možeš da držiš decu na oku.

Imaju i decu po parkovima sve razvijene države sveta pa nemaju ovakve ogoljene parkove. Dovoljno je otići i do Dunavskog parka u Novom Sadu da se vidi razlika.
 
Znam kako izgleda Dunavski park.
Za mene to nije gradski park gde ljudi dolaze da sede i deca da se igraju. To je po meni samo za šetnju sa malom pauzom na nekoj klupici.

Ja volim podelu na gradski park (uredno, trava kao na Vimbldonu, žbunja vrlo malo, ali veoma uredno, granje stabala isečeno do 3-4m) i šumu gde samo održavaš staze.

Npr livada na Košutnjaku unutar trim staze kao primer urednog i staze kroz šumu kao primer divljeg.

A ne miks na svakom koraku.
 
Ja ne znam kad si bio u Dunavskom parku, ali on je pri lepom vremenu uvek pun dece sa roditeljima i to ne samo u prolazu. Park upravo i treba da bude miks, mislim to su Englezi, Francuzi i ostali na zapadu doveli do savršenstva, nema potrebe sada tu nešto da objašnjavam. Imaju oni itekako u parkovima zelenih travnatih površina, koje služe za piknik, izležavanje,ljudi odlaze da se ispričaju na travi u parku umesto u kafiće kao kod nas (to je kod njih bukvalno deo kulture dok kod nas nije uopšte toliko zastupljeno, završio sam u Francuskoj master pa sam proveo duži period), ali isto tako svuda okolo je park obogaćen i nižim ukrasnim rastinjem, žbunjem itd., to stvara osećaj da si odvojen od urbane sredine koja okružuje park, nije to ništa napadno pa da se osećaš zarobljenim.

Pariz
summer-in-paris-parks.png

Paris-Park-Life-and-Sunshine.jpg
 
Upravo je prva slika primer parka gde ne možeš da dođeš sa "sitnom" decom i ih pustiš da trče par desetina metara od tebe u svakom pravcu jer ih zbog niskog rastinja ne možeš držati na oku non stop.

Ja lično (ponavljam) pravim razliku između šume i parka, i meni Dunavski park više liči na šumu.

Tj. u pitanju je kako ja zamišljam gradski park, gradsko izletište, šumu.

E sad, žbunje ne volim u urbanim delovima jer se obično za njega lepi sve što ne završi u kantama i kontejnerima, ali to je sada sve već povezano za drugim stvarima.

Razlog zašto ne volim žbunje i rastinje u visini očiju u urbanim delovima je što volim da mi pogled puca što dalje (kada već imamo zgrade okolo)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734683#p734683:1ut7k0nh je napisao(la):
astrodule » 03 May 2020 05:24 pm[/url]":1ut7k0nh]Ne znam šta ti je žalostivo u 38. bloku?

To što nema cveća i žbunja?

Da li je novi park ili održavanje to možda jeste pitanje. Staze su nove definitivno, sprave i rekviziti su na novim mestima.

Ti Astrodule imas problemcic sa definicijom parka, tj gledas na ovakve otvorene prostore iskljucivo iz tebi bitnih uglova i kako ti zelis da ih vidis, a to nije poenta. Parkovi sluze za sve od 0.7-107.

Naravno da fali zbunja i cvetnog rasada, mobilijar je uzasan, vec sam to rekao, pogledaj na sta lice tzv "travnjaci". Staze su ok, i odlicno za sprave.

Ili se radi kako treba do kraja ili se ne radi uopste. Ovo je polovicna i nedovrsena rekonstrukcija (posto ste rekli da je park maltene ponovo izgradjen), da ne bih koristio termin odrzavanje. Ovo je klasican pakic ala Zelenilo Beograd sa estetikom iz 1968. - potpuno siromasan poput jedne omanje livade, ogradjen sa najjeftinijim stubicima (koje zna da zavari i moj vulkanizer) i bez TRUNKE neke inovativnosti.

Park je sirok pojam,posebno u urbanim zonama, a svakako ako se vec radi mora da izgleda besprekorno i da se drzi makar oficijalnih standarda.
 
Pa u ovom parku (nazovimo ga kako god) ima za sve od 0-107. Oko boćarskog terena su klupe sa stolovima, imamo parkić za decu, imamo fitnes teretanu. Ja lično bih stavio više velikih stolova. Recimo u 28. bloku ima njih i tu je uvek živo preko dana i tu zasednu roditelji odakle imaju dobar pregled na decu. Opet, ti stolovi su noću magnet za pijančenje (za koje nemam ništa protiv dok se ne pravi velika buka i dok se ne pravi đubre, ali sa obzirom da se kante ne prazne, a policija retko samoinicijativno noću obilazi unutrašnjost blokova, to prouzrokuje haos)

Oko mobilijara se možemo složiti i oko uređivanja travnatih površina. Danas sam prošao i vidim da je krenuo "kupus" da raste (onaj širokolisni korov). Očigledno nisu zasadili pravu travu. Što se tiče cveća - protiv sam njega u većem delu. Možda neki mali ograđen prostor, ali cveće mi nije za prostor gde dečica trče i igraju se.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=735791#p735791:y7prrmng je napisao(la):
Piccolo » Today, 18:02[/url]":y7prrmng]Daj bre Astrodule sad deca ne smeju ni pored cveća?!
Pa zavisi kakav park želimo. Ja ovaj park vidim kao mesto gde roditelji izvode svoju decu. Imamo betonske staze za trotinete, a imamo i zelenilo za trčanje.
Mislim da tu nema mesta za cveće.

Koliko sam video, deca najviše vole da se igraju kod sprava za vežbanje jer su tamo kamenčići
 
Ne znam šta da ti kažem, ti imaš neko svoje shvatanje parkova, neka mešavina trg Republike-teretana na otvorenom-trava, da puca pogled i da se deca igraju u pesku. Šalim se malo, ne zameri.

Inače, kad vidim ove slike predratnih parkova vidim koliko smo nazadovali što se tiče uređenja parkova i zelenila, valjda ima veze što se stručni ljudi malo pitaju danas.
 
Ma opušteno.

Ne znam kako to da lepše sročim, ali ne možeš da sadiš cveće tamo gde se deca igraju - to je neko moje mišljenje. Zamisli loptu da uleti u neku lepu aleju sa cvećem? Ovaj park je prvenstveno za dečiju igru, barem ga ja tako doživljavam.

Što se tiče rekvizita - dobar deo dece više voli da se pentra po spravama za vežbanje, nego po "svojim" ljuljaškama i klackalicama. Definitivno je to deo mobilijara za decu na kojem treba raditi (monkey bars, lijane i slično).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=735881#p735881:10pw99dw je napisao(la):
Piccolo » 06 May 2020 08:04 pm[/url]":10pw99dw]

Inače, kad vidim ove slike predratnih parkova vidim koliko smo nazadovali što se tiče uređenja parkova i zelenila, valjda ima veze što se stručni ljudi malo pitaju danas.

Jako smo nazadovali, da ne kazem uzasno puno. Beogradu je izmedju dva rata Pariz bio uzor za uredjenje svih javnih prostora (sto se i da videti). Dovoljno je pogledati Kalis 30tih sa sve stolicama za uzivanje (isto kao u Parizu), agavama, bananama, palmama i drugim tada inace vrlo retkim i nedostupnim biljkama za kontinentalni Beograd.

Uceni ljudi su radili ono za sta su bili i skolovani.

Posle 1945e imamo tzv "zelene povrsine" poput ove u ovom blokicu. Siromasne, nikakve i otuzne, gde je glavna stvar samo pokositi travu. Maksimalan dobacaj koji se nazalost odrzao i do danas :(.
 
Парк Ушће одлично изгледа ових лепих пролећних дана после кише; када би имао језерце, можда и понеки канал с романтичним мостићима, био би прворазредно место за одмор и шетњу.



























У средини слике се виде врхови зграда у БнВ:

















 
Vrh