Šta je novo?

Arhitektura i dizajn

Pošto se još družimo s bibliotekama, da dodam uz fotku koju sam postavio gore. Ovo je ulaz u vilu-biblioteku, poslala mi ekipica iz starog kraja. Reko' ništa ako se to ne vidi...

 
Stavljaj sliku dole u temu ,,Pogodite deo grada" da skinemo vise onu prokletinju sa vrata :)
 
Ovde je svaki drugi post sa slikom "pogodite deo grada", jer svako drugi ne ostavlja objasnjenje slike.
 
Elem, da doprinesem i ja malo ovoj temi :)

Napravio sam montazicu kao primer kako moze da se uradi levelisanje izmedju zgrada koje su np. istorijske, a razlicitih visina, gde postoji odredjena "rupa" izmedju njih (mozda i neka supa, udzerica), ali ne zelimo da nadogradjujemo kako bi postigli sklad.
Ovakvih je slucajeva, kao sto znamo, mnogo u gradu.

Uzeo sam ovaj render moderne zgrade/kuce, jer mi dobro docarava poentu, bitno je samo da je zanimljivo, van proseka, da nema neprotrebne dodatne spratove i da poseduje odredjenu toplinu, koja ulicu cini lepsom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=736029#p736029:2mu707w2 je napisao(la):
Drakche » Čet Maj 07, 2020 9:06 am[/url]":2mu707w2]Ovde je svaki drugi post sa slikom "pogodite deo grada", jer svako drugi ne ostavlja objasnjenje slike.
Pa nije jer to je jedini objekat iz Beograda na temi.
 
Mislio sam na citav forum, ne samo na ovu temu, sa malaom dozom preterivanja.
 
Ima pravo Drakche ukoliko nije neka očigledna lokacija postavite o čemu se radi i gde se nalazi kako ne bi nagađali ;)

Ovo sa Dulejine fotografije je verovatno Senjak :p
 
Da ispravim svoj propust, vila se nalazi u Vase Pelagića 11, na Senjaku.

Drakche poentu si lepo dočarao. Beograd ima previše takvih rupa, a premalo krpljenja na kvalitetan način, tj. osmišljenih uz poštovanje konteksta. Mislim kako na čisto arhitektonski, likovni mikro-kontekst, a naročito opšti društveni kontekst, koji bi sve to kulturno-politički omogućio i normativno regulisao. Kako u nas toga ne biva, ostaje nam da maštamo. :)

Po belom svetu su te rupe uglavnom već popunjenje, jerbo su društva napredovala. Ima se - može se, pravila igre su poznata, investitora i arhitekata koliko voliš, postoje estetski uzusi, kulturne tradicije, čuva se i pazi staro, a smelo pridodaje novo. Postovaću povremeno različite primere iz Kelna, u kome provodim dobar deo godine. Zastajem naročito kod takvih intervencija, jer su uvek uzbudljive, bez obzira na krajnju subjektivnu ocenu.

Na prethodnoj stranici sam prikazao revitalizaciju kelnske gradske luke, koji obiluje upravo takvim dešavanjima. Svi zatečeni objekti su već bili spomenici kulture, te su renovirani i restaurisani, sa manjim ili većim intervencijama, a između njih sagrađeni novi objekti, svaki od drugog autora. Istakao sam da bih takvu kakvoću objekata voleo (u nekom budućem životu) da vidim i na beogradskim obalama, naročito imajući u vidu uspešnost miksanja starog i novog.
 
U Beogradu je "popunjavanje rupa" pravi izazov, ali je bas zbog toga zanimljivo, podgreva mastu i daje neke mogucnosti koje drugi, "sredjeni" gradovi nemaju. :)

Investitorska ekonomija bi ovu rupu iskoristila da dobije sto vise kvadrata. Sto obicno znaci zidanje spratova koliko god je to moguce vise, a i preko toga. Dopada mi se ta kombinacija starog i modernog, ali je nazalost malo primera za koje se moze reci "wow" kako dobro izgleda. Takodje se previse megalomanski razmislja i ne shvata znacaj detalja.
 
Evo jednog arhitektonskog bisera iz Jagodine. U pitanju je stambeno sportski objekat(?!) koji je neka vrsta sinkretizma Kaludjerice i Zlatibora...
 

Prilozi

  • 96684346_1399577586892341_4811391917403144192_n.jpg
    96684346_1399577586892341_4811391917403144192_n.jpg
    45,9 KB · Pregleda: 4.099
  • 96695033_1399577520225681_1650519948616794112_n.jpg
    96695033_1399577520225681_1650519948616794112_n.jpg
    119,9 KB · Pregleda: 4.100
Ovo Palma crtao posle dvodnevnog kursa crtanja u SketchUp-u.
 
Palma izgleda kao balon koji bi mogao da pukne svakog momenta.
 
Hej društvo, hajde da se ne zapati puštanje ovakvih grdobina na temi, za malo srčku da dobijem. Nije što sam je ja (temu) zazvao, već zbog toga što skoro da nema više ćošeta na forumu gde nema strahota neke vrste... Nigde čovek da odmori oči i dušu, ne budimo mazohisti! :)

U ovom sjajnom razgovoru sa nedavno preminulim profesorom, može se zaista uživati i mnogo toga saznati.

Profesor Brana Milenković, arhitekta

In memoriam: Arh. Prof. Branislav Milenković
 
445389fc73ed1a77591b97dcd9aedebd.jpg



https://youtu.be/ENpu9aOwzrc



Ova zena je stvarno napravila revoluciju u arhitekturi...nadam se da ce njen biro nastaviti da barem prati taj stil...

velika zal sto beograd nije dobio neki njen landmark....umesto toga k distrikt


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Нису ни све револуције добре

Треба очистити србију од тих неправилних линија и осталих баханалија. Имају своје зоовртове од земаља па тамо нек руже са својим егоизмом
 
:mrgreen:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=uvU5dmu4sl8[/youtube]
 
Више је грађевинарство но архитектура, ал ај:

Данас сам ишао да гледам неки стан, у питању је солитер код Хале Пионир. Споља је ај ђене-ђене то су те зграде тај стил, но унутра је битно.

Пицају спојеви на све стране, вода улази цури на све стране. А зграда је монтажна, сам бетон, нема ни изолацију (зато и пуца по спојевима)

Дакле, кад су то осмишљали, да ли су они нормални? Као прво, солитер од 20 спратова ти да сложиш ко лего коцкице, баш и не можеш. Ал добро ај. Онда знаш да ће на тим спојевима бити проблем вода, и да ће то да се помера и пуца и цури јер ће влага да улази. И ти онда не ставиш ни изолацију, ма ни сендвич зид.

И ето сад се зграда расцветава (буквално), и на сваку годину две мора да долазе они алпинисти да те спојеве крпе, ал то не може да траје. А да се то санира треба дакле као прво кров, па онда изолација и онда фасада на то, а 20-спратница, дакле коштало би ко светог Петра кајгана, и држава ту (НАРАВНО) би радије себи очи ископала но да помогне да се реши.

Нека нека, кад се одвали бетонска ограда с терасе (већ се раздвојила пола центиметра или центиметар) после станар крив. Боље им да доведу 3 човека с калаузима и лепо расклопе зграду и носе на отпад, и све испочетка.

Закључак: грађевина у Србији је "фушерај био, фушерај остао". Мада поглед је леп, 19и спрат.
 
Vrh