Šta je novo?

Zlatibor

Glede Zlatibora, dobili smo grad na planini. I to ne baš lep. Ali imamo i ružnijih gradova, npr. obližnje Užice, a Zlatibor je ogromna planina, i nije jedina u Srbiji, pa ne treba baš ni očajavati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=739294#p739294:2j6eyhht je napisao(la):
Пантограф » 17 Maj 2020 12:22 pm[/url]":2j6eyhht]Glede Zlatibora, dobili smo grad na planini. . .
Ovde sam već napisao da sada mora da se naglasi da li se misli na grad ili planinu.
Pre 5-6god sam bio u Zlatiboru koji je na Zlatiboru, tj. bio sam u gradu na istoimenoj planini.
 
Zgrade oko Titove vile su po gabaritu ako imaju uopste dozvolu trebale da traze od republike a ne od opstine ...
Moglo je to mjesto biti nas Šamoni ili tako nesto a ne mjesto divlje gradnje i katastrofe...
 
Na sreću ova urbanizacija / šabanizacija je ograničena samo na centar, a na sreću, Zlatibor je ogromna planina.

Nešto slično kao u Plaži kada Leonardo di Kaprio i Tilda Svinton iz svog raja idu u Ko Pa Nam po namirnice i tu naiđu na Sodomu i Gomoru.

Samo da se ovaj kancer ograniči i spreči njegovo napredovanje
 
Mene u našoj zemlji ništa ne teši, znamo da ni Ustav nije nešto čega bi trebalo da se pridržavamo. Kad se setim samo Pančićevog vrha, onda očekujem i otvaranje Ideje ili Maksija u kripti Hrama Sv. Save.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=739103#p739103:2kqsapvy je napisao(la):
tragac » Sub Maj 16, 2020 6:35 pm[/url]":2kqsapvy]Hoće li mi neko objasniti ko kupuje te silne stanove koji se grade gore? Mislim da je opština Čajetina u vrhu po broju novoizgrađenih stanova u Srbiji, da se zadnjih godina gradilo stanova koliko i na Zvezdari, možda i više. Dakle ja ne vidim smisao. Planina nema nikakav centar, ako je to ono što zovu Kraljev trg, to nema urbanu funkciju centra, dakle ti objekti mogu da se grade bilo gde, ne moraju da se nabijaju blizu tog fiktivnog centra.


Druže procenjuje se da Srba ima između 11,5 i 12,5 miliona. Ja sam odrastao u Vukovaru i znam za 10ak Srba iz okoline Vukovara i Vinkovaca koji su kupili na ZL nekretninu. Čak i jedne iz Pule znam. Gde da ulažu Srbi iz Hrvatske? Pratiš li ti malo stanje ovde u HR?

https://www.portalnovosti.com/video-nap ... x0c10rfDH4

Pri tome treba dodati i Srbe iz RS i ostatka dijaspore. Ne žele svi da kupuju stanove i gužvaju se u BG i NS. Neki su kupili kuće u Vodicama, Palisadu i drugim obodnim mestima dalje od centra.

Vratimo se temi. Gradili bi se objekti za iznajmljivanje i dalje od centra ali klijentela prvo pita koliko je daleko objekat od jezera, pa onda za cenu. Takav smo mi narod, sve bi da nam je pod nosom. Što bi neko kupio stan za najam 3km od centra kad nema potražnje za njime.

Nekretnine dalje od centra kupuju istinski ljubitelji ove planine i prirode, a u centru kupuju oni koji se žele baviti najmom. Tačka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=739369#p739369:2rajz8bh je napisao(la):
direktor » Ned Maj 17, 2020 1:46 pm[/url]":2rajz8bh]Zgrade oko Titove vile su po gabaritu ako imaju uopste dozvolu trebale da traze od republike a ne od opstine ...
Moglo je to mjesto biti nas Šamoni ili tako nesto a ne mjesto divlje gradnje i katastrofe...


Čudimo se šta se događa s divljom gradnjom u centru Zlatibora zadnjih 10ak godina a u okolini NS i BG cela naselja divlje gradnje koja su površinom 100 puta veća nego centar Zlatibora.

Vlade i političari iz prošlosti su trebali odmah u povojima divlje gradnje '90. godina stati i rušiti bagerom sve što nema dozvolu. Pošto to niko nikada u potpunosti nije radio u poslednjih 30 godina onda bolje da se prestanemo čuditi, jer divlja gradnja nije počela jučer. Kada je sve uzelo maha i kada su se pojedini obogatili prodavajući nelegalno izgrađene stanove i kuće u NS, BG i drugim gradovima '90.godina te s tim novcem počeli podmićivati političare, opštinare, komisije i druge onda se pokrenula lavina koja i danas traje...
 
Onda da se netrudimo vise da sprecimo divlju gradnju vec da svako zida gdje hoce i kako hoce bez plana i reda ....
Valjda je poenta da se srusi nelgalno da se jednom podvuce crta ...
 
Naravno da treba da se počne rušiti sve što je nelegalno. Moja kuća i pomoćni objekti na selu su ucrtani i legalizovani a sve sam to platio i radio po propisima naravno. Vreme je da i svi ostali tako rade a na državi da sruši sve što nije legalno. Problem bi bilo što bi zbog toga hiljade ljudi koji su kupovali nekretnine po nelegalnim objetima širom Srbije ostalo bez krova nad glavom. Žalosno ali sami su financirali takvu gradnju kupujući nekretnine u takvim objektima. Isto vredi i za kuće naravno jer imamo cela nelegalna naselja oko većih gradova.

Link na interesantnu temu na forumu, neki od bisera naše gradnje:

viewtopic.php?f=21&t=111&start=4525
 
Сви ти објекти имају потребне дозволе. Проблем је одсуство плана, идеје и укуса.
Сад су зграде почели да утрпавају једну на другу.
Најдрастичнији пример су зграде код пичетка жичаре. Она што је тренутно у градњи је језива - три крила и укупно 10 спратова.
Титова вила је комплекс од 7 зграда. А сама вила је затрпана, да се јадница и не види. Једино се мало извукао РТС објекат, али само док она пољана у њеној залеђини на врху Палисада где је сада дечје игралиште и справе за вежбање не буде изграђена.
https://www.bizlife.rs/biznis/nekretnin ... -sad-foto/
 
Крајем августа сам писао овде о Златибору као граду на планини за бољестојеће становнике.
Тренутна понуда стамбеног простора превазилази могућности издавања. Ускоро ће престсти да буде туристичко место, а све више ће бити стамбено насеље.
Након епидемије која је многима показала могућности, или отворила начине рада од куће, изван седишта фирме, мислим да ће се убррзати та трансформација Златибора и да ће се убрзано насељавати људи који на такав начин могу да раде.
Али, цео менаџмент општине то није у стању да прати, организационо, технички и културолошки.
Није довољно само решити изношење смећа и тиме сматрати да су испуњени атрибути града. Превише пажње и новца је усмерено ка жичари, док се гомилају фундаментални проблеми. Вода није довољно квалитетна, ускоро је неће ни бити довољно јер инсталације не прате градњу, канализација још не постоји на прихватљив начин...
Улице се не перу, не чисте (у августу сам писао о зимској ризли), не решава паркирање, не постоји аутобуска станица, културни садржаји... (Због реновирања њихове зграде, Ужичко позориште је ову сезону, до короне, играло у Културном центру на Златибору.) И то је све. Сва понуда се након тога своди на понеку екскурзију у околини и мачкатско печење и пршуту и чекање гондоле. То никако не могу и не смеју бити једини адути града који ће ускоро имати бар 150000 кревета (не могу рећи становника) .
 
Slažem se, verovatno će biti programera i raznih drugih profila koji mogu da rade od kuće i definitivno će iz godine u godinu biti sve više stanovnika na ZL. Ja znam neke iz UE koji su se trajno preselili na ZL zbog posla. Uz to, Užice izgleda malo lepše od Pripjata a i vazduh je slične kvalitete.

Trebao bi se neko ozbiljno probrinuti za regulaciju saobraćaja u naselju. Dobar deo ulica da se proglase jednosmernim jer se teško mogu dva auta mimoići. U cenru iza pijace a ispod Gondole da se napravi veliki parking za 500+ auta i na taj način trajno reši taj problem. Ne znam da li je to zemljište ispod pijace privatno ili državno, ali trenutni parking nije dosta ni za 30% auta koje dodju u sezoni. Sramota.

Kao što je branik gore napisao, da se više obrati pažnja na komunalne usluge. Čuo sam da su se žalili ranici i uprava komunalnog KJP ZLATIBOR jer imaju zabranu zapošljavanja u javnim ustanovama već duže vreme a naselje sve više raste pa imaju sve više smeća za odvesti, sve više ulica za očistiti i dr. a isti broj zaposlenih. Donekle i njih razumem ali ne razumem rizlu u avgustu!

Također, ja bih uveo dodatnu taksu za sve nekretnine koje izgledom, bojom fasade i korištenim materijalima odudaraju od zakona. Neka izadju inspektori na teren i krenu od vikendice do vikendice, slikaju svaku vikendicu i kasnije pošalju vlasniku izveštaj na kome navedu nepravilnosti. Kada vlasnik ispravi nepravilnosti onda pozove inspektore na teren o svome trošku. Dokle god objekt ne ispravi nepravilnosti vlasnik plaća viši porez. Možda bi to rešilo problem belih PVC prozora i crvenih, roza i zelenih fasada po Obudojevici i drugim naseljima, ali Obudojevica prednjači. Također tamo pojedine vikendice imaju kapije od 2m a to nije dozvoljeno.

Počeli su postavljati granit u onim uličicama iza centra gde se donedavno mogla noga slomit koliko je neuredno i jadno izgledalo.

Izvor slika ZLATIBOR - OGLASNA TABLA
 

Prilozi

  • 6.jpeg
    6.jpeg
    197,4 KB · Pregleda: 2.277
  • 5.jpeg
    5.jpeg
    115,4 KB · Pregleda: 2.271
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    118,4 KB · Pregleda: 2.273
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    124,5 KB · Pregleda: 2.271
  • 1.jpeg
    1.jpeg
    254,9 KB · Pregleda: 2.267
Лепо је што се сада ради на инфраструктури ,али треба доста побољшати рад на одржавању путева и чишћењу . Недопустиво је да налазе овакве рупе на коловозу и да се смеће налази данима расуто а да комунално не реагује...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=739576#p739576:2rkvwak6 je napisao(la):
Niko Kažanegra » Pon Maj 18, 2020 7:56 am[/url]":2rkvwak6]Лепо је што се сада ради на инфраструктури ,али треба доста побољшати рад на одржавању путева и чишћењу . Недопустиво је да налазе овакве рупе на коловозу и да се смеће налази данима расуто а да комунално не реагује...

Rupe kao otvoreni bazeni, ima ih na više mesta po naselju :bash:

Sve je to posledica nekvalitetne pripreme i lošeg asfaltiranja + kamioni i mešalice za vreme izgradnje zgrada lagano načnu cestu. Ako tome dodamo i vremenske uslove onda je jasno zašto kroz par godina od asfaltiranja cesta postane ovakva jigsaw žabokrečina!

Mislim da će problem s vodom uskoro biti rešen mada u naselju u koje ja dolazim godinama nisam nikada primećivao probleme s pritiskom vode (a jedno je od najviših naselja).

Što se tiče smeća i otpada, situacija je takodjer jednako loša kao i sa cestama. Vikendaši bacaju travu uz kontejnere i onda se to ne vozi danima a hrpa samo raste. Po novom planu neće više biti ovih kontejnera nego će sve kuće i zgrade dobiti kante za razvrstavanje otpada tako da se nadam da više neće biti ovih kontejnera i neuređenog okoliša oko kontejnera.

https://www.zlatibor.rs/vest/lokalni-pl ... e-cajetina
 
Камионе са материјалом никад нико није помислио да измери, али ни да ограничи пролаз преко одређене највеће дозвољене масе.
Камо среће да се оно поплочавање ради гранитом. Оно је бехатон плоча и то веома лоше постављена. Плоће нису и истом нивоу. Биће сапињања и ломљења штикли, а при томе, још није покисло. Мислим да ће догодине опет, ако не и пре да се постављају. По броју зграда Златибор се једино уклапа у град. Све остало није ни близу. Поред толиких пара које се тамо слежу, до ове године су смеће односили фапом 13. И то много говори. Сад су набавили и масу нових пластичних, зелених контејнера и нова возила за одношење.
Али, ретко се празне и сад кад нема много људи. Од прошле године чајетинска општина ушла је у систем регионалне депоније Дубоко код Ужица, па је бар тај проблем решен. Прави се и канализациони колектор, али некако све то споро иде и у сенци је гондоле, рекло би се и финансијски.
 
Ne znam da li je granit ili behaton, nisam tamo lično. Nebi me čudilo da idu na neko jeftino a brzo rešenje, pa dogodine opet. :bash:

Poznanik radi u komunalnom u na odvozu smeća tako da imam informacije iz prve ruke, vozni park im je dobar, rekao bih iznad proseka za Srbiju. Došlo je u zadnjih par godina nešto novih kamiona, utovarivača, a nedavno i manji buldožder i dva nova traktora. Skoro su završili i skladišno mesto za komunalno s druge strane Karaule na putu za Semegnjevo. Znači vozila nisu problem, problem je manjak radnika zbog zabrane zapošljavanja, sve veći broj ulica/stanovnika/smeća. Uz to ne treba zanemariti ni Čajetinu gde ima dosta posla za održavanje zelenih provršina i parkova, groblja, svih ulica koje ima proprilično + ostala zlatiborska sela i kilometre i kilometre cesta.

Ljudi bacaju vruć pepeo u te plastične kante koje se onda tope, zna biti i požara. Neretko iznose glomazni otpad u sedmicama kada se ne skuplja pa to stoji pokraj kontejnera danima. Preko zime parkiraju auta na trotoare pa komunalno ne može dobro očisiti cestu (opet problem prekomerne gradnje, zgrade nemaju dovoljan broj parkinga i podzemnih garaža.
 

Prilozi

  • 1.jpeg
    1.jpeg
    63,9 KB · Pregleda: 2.124
  • 4.jpeg
    4.jpeg
    61,7 KB · Pregleda: 2.125
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    100,8 KB · Pregleda: 2.122
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    97,6 KB · Pregleda: 2.123
  • 8.jpeg
    8.jpeg
    103,4 KB · Pregleda: 2.139
  • 7.jpeg
    7.jpeg
    86,9 KB · Pregleda: 2.130
Неконтролисана градња, одсуство планирања и (доскора, скоро потпун) недостатак улагања у инфраструктуру и садржаје је центар Златибора претворио у једну презасићену и ужасно претрпану средину која је урбанизованија од већине српских градова.

Да ствар буде гора, градња није ограничена само на центар Златибора, већ се и околна села све више урбанизују и губе оно што Златибор чини посебним. Зграде ничу на све стране и све је мање природе због које, ваљда, људи и долазе.
 
Čini mi se da su kupci stanova u zgradama naguranim kao u Šangaju i turisti koji iznajljuju te stanove stvarno malo zakinuti za pamet. Toliko prostranstva, toliko lešpih zgrada koje su u zelenilu i imaju veliki parking i onda neki id*** koji ima 50-100k € kupi stan u zgradi koja je naslonjena na drugu zgradu, možeš skakati s terase jedne zgrade na terasu druge zgrade kao Aladin.

Nešto slično sam video u centralnoj Turskoj pola sata od Ankare, grad Kirikkale, samo što je tamo nizina pa su im ulice nešto šire ali princip je isti: što bliže centru ili univerzitetu zgrade su sve naguranije a parking za 10% stanova ali se stanovi iznajmljuju par sati od kako se oglas stavi. :bash:

Otkako je prošla restitucija u severoistčnom delu ZL znam za neke vikendice koje su se prodale a novi vlasnici dokupili parčiće oko vikendice od 2-3 ara površine u proseku, nisu to veliki komadi ali je sada površina placa skočila s ona klasična 4 ara na 6-7 pa i više ari. A sada ono što će vas iznenaditi, neki porušili kuće i prave ili napravili nove od 150-200 kvadrata. Lokacija 1000-1500m od centra. Pravi mir, lepa nova kuća na velikom placu a nije predaleko centra.
 

Prilozi

  • kirikk.jpg
    kirikk.jpg
    306,1 KB · Pregleda: 1.933
kažem ja, bolje ići (i kupiti vikendicu ili imanje ) na Divčibarama, Rajcu, Rudniku
 
Koja rugoba od nastambe. Srećom pa se nalazi na lokaciji da je ni Zlatiborci ne mogu pronaći...
 
Тренутно је највећа ругоба зграда која се прави испод окретнице гондоле. А тек што је набијена на друге две нешто раније завршене.
 
branik":30ybd8v6 je napisao(la):
Тренутно је највећа ругоба зграда која се прави испод окретнице гондоле. А тек што је набијена на друге две нешто раније завршене.

Koja je to zgrada?

Ovo je za zatvor svih koji su učestvovali u ovom građevinskom i arhitektonskom kriminalu.
 

Prilozi

  • 312469_zlatibor_f.jpg
    312469_zlatibor_f.jpg
    50,6 KB · Pregleda: 1.751
Стварно је све застрашујуће!
Сами себи смо највећи непријатељи.
Уништен је неповратно врхунски туристички бисер.
Не гради се само у центру, него свуда редом.
Врло брзо ће, већ за годину-две, туристичка атракција на Златибору бити сачувано дрво или пар квадрата травњака... :(
Држава је требала да ограничи изградњу, да буде нпр. највише 5-6 објеката по квадратном километру и уз то да буду стриктно окружени зеленилом и дрвећеми да изглед иде на одобрење комисије, и са обавезом да инвеститори још додатно саде дрвеће.
А не да ничу АxБ зграде демитаре које нинашта не личе...
 

Prilozi

  • 10184579575ec4fa7450933967180359_w640.jpg
    10184579575ec4fa7450933967180359_w640.jpg
    51,9 KB · Pregleda: 1.583
Vrh