Šta je novo?

Fauna Beograda

Uhvatiše Gileta. Samo mi nije jasno zašto je vozilo moralo da se kreće po zelenilu.

Svaka čast ovim ljudima što su ga uhvatili.

Naravno, svaka slučajnost sa Batom Stojkovićem u Ko to tamo peva je slučajna :)
 
Upravo se sprema uništavanje poslednjih lastinih gnezda na Savskoj obali.

Još uvek predveče možete da vidite i čujete grupu lasti kako cvrkuću i u letu love komarce i druge insekte na obali, ispred poslednjeg dela magacina Beton hale. Međutum sada se renovira i pretposlednji magacin, do onog izgorelog, pa će njihova gnezda i ovde biti uništena ili će ih one prosto napustiti. Još jedna mala - velika tragedija u gradu koja neprimećeno prolazi mimo svih.


Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=628805#p628805:iplwe7rm je napisao(la):
CASTELBIANCO » 09 Jun 2019 06:10 pm[/url]":iplwe7rm]https://youtu.be/Lcjdiydv_Ns

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk

:laugh: :lool:

Vidi se da se ovde radi o vrhunskim stručnjacima!
 
Naši davni preci su bili ljudi za poštovanje, mnogo više nego što nam izgleda.

Otkrivena je savršeno očuvana glava Sibirskog vuka iz perioda ledenog doba. I to skoro dva puta većeg od današnjih vukova. Kako su uspeli da prežive ledeno doba sa takvim grabljivcima i tako surovim takmičenjem za ono malo raspoložive hrane u svetu okovanom ledom?


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=7uFkGDFkY2Q[/youtube]
 


Ako neko zna da gleda u dlan neka baci pogled na liniju života, da znam da li ću dočekati kulu BnV. :mrgreen:
 
Nekoliko fazanki (fazanica) iz Studenjaka
c16986ca23730c929136e6efb03891e1.jpg
8fe00a1f3bb0f1c34de31548533a6cb2.jpg


Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Da osvježim temu. Moja hranilica ima prve turiste ove zime:
Screenshot-1.jpg
 
Je li to neki uobičajeni naziv ili se zafrkavaš :)
Nema gohlubova, samo nekoliko senica za sada. Fotoaparat je u pripravnosti, čekam još posjetilaca, tek što sam instalirao hranilicu.
 
Zvaničan. Slobodno kucaj "big tit" ili "blue tit" (one su manje i mislim da ih nema kod nas) u guglu i videćeš.

Ako možeš, stavi im i vodu jer kada stegne mraz, nedostatak vode im je naročiti problem, ali problem je i kako im postaviti vodu da se ne smrzne.

I nadaj se da golubovi neće da provale jer naprave haos ako provale.

Ako ipak dođu, probaj da zavučeš hranilicu malo dublje u grane.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=696643#p696643:30y4cfms je napisao(la):
astrodule » 08 Jan 2020 06:14 pm[/url]":30y4cfms]Zvaničan. Slobodno kucaj "big tit" ili "blue tit" (one su manje i mislim da ih nema kod nas) u guglu i videćeš.

Ako možeš, stavi im i vodu jer kada stegne mraz, nedostatak vode im je naročiti problem, ali problem je i kako im postaviti vodu da se ne smrzne.

I nadaj se da golubovi neće da provale jer naprave haos ako provale.

Ako ipak dođu, probaj da zavučeš hranilicu malo dublje u grane.

Zapravo je "great tit", a ne "big...". Što je još simpatičnije jer "great" ima dvostruko značenje - može da znači veliko, a može da znači i super.

Inače, plavih senica ima kod nas - meni dolaze do hranilice svaki dan. Nekako su mnogo lepše od ovih "velikih s%%%".

Golubovi ne mogu da se hrane direktno iz hranilice jer ne umeju da slete na ove male "grančice" ali često znaju da čekaju ono što ispadne iz hranilice. Još uvek nemam rešenje za to i dosta smaraju. Probao sam da pustim mačku na njih ali je mnogo debela da bi ih oterala :lol:
 
Ako je nešto lepo kad je zabrana kretanja na snazi, to je cvrkut ptica koje se čuje umesto buke automobila.

Inače, primetio sam mnogo gavrana (gavranova ? ) u kraju. Pre sam ih viđao samo na groblju, pa pretpostavljam da njima odgovara mir i tišina, pa se zato malo proširuju.
 
Kada je počeo policijski čas, rekao sam pola u šali, pola u zbilji, kako će to najviše prijati životinjama. Mnogi su napokon jasno čuli cvrkut ptica. Iz zezanja sam tada primetio da ćemo uskoro videti dunavkse galebove na Fontani.

I evo juče smo čuli galebove, a jutros sam video 3 patke u karakterističnom letu.

Životinje - uživajte kada nema ljudi na ulicama.

ps: na sreću ne vidim pse lutalice.
 
Јако лепу ствар је учинио један наш суграђанин за време ванредног стања, свака част :kk:

Један београдски пензионер ДОБРО искористио изолацију: Направи 60 КУЋИЦА ЗА ПТИЦЕ и све ће окачити по дрвећу! (ФОТО)
Novosti Online | 14. мај 2020. 00:10 | Коментара: 0
Домове за врапце и сенице ће, како је рекао, поставити по парковима у свом крају, а део ће поделити родбини и пријатељима
https://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1% ... 0%A2%D0%9E

 
Nije u pitanju Beograd, ali se ne može često ni pročitati vest koja kao da je izašla direktno iz neke tužne Andersenove bajke. Ali baš bukvalno sve isto. Čak, po duhu, i poslednja rečenica ove vesti.

Smrt najusamljenije ptice na svetu



Krajem januara uginuo je Najdžel, godinama jedini australijski ganet na ostrvu Mana, koji je za svoju partnerku izabrao betonsku pticu

Krajem januara na novozelandskom ostrvu Mana pronađena je mrtva ptica pored svoje betonske replike. Zašto je ova smrt privukla pažnju velikog broja svetskih medija? U pitanju je Najdžel, među konzervatorima poznat kao najusamljenija ptica na svetu, a tragičnom tonu priče doprinosi i njegova neuzvraćena ljubav prema betonskoj ptici. Nekoliko godina proveo je na ovom ostrvu bez ijednog pripadnika svoje vrste, ali sa 80 veštačkih ptica napravljenih od betona od kojih je jedna za njega imala poseban značaj. Najdžel je bio australijski ganet, velika morska bela ptica sa žućkastom glavom. Ove ptice uglavnom žive u kolonijama i uz okeane i dele se na tri podvrste koje žive na severu Atlantika, oko južne Afrike i oko južne Australije i Novog Zelanda.

Kao i mnoge druge novozelandske vrste ptica, ugrožene su, a tome u velikoj meri doprinose predatori poput pacova. Država preduzima različite mere kako bi smanjila broj štetnih predatora i uspostavila stanje što sličnije onom pre naseljavanja Novog Zelanda za koje se pretpostavlja da je bilo raj za ptice. Ostrvo Mana je svojevrsni naučni rezervat i veoma pogodno za obnavljanje vrsta jer na njemu nema štetočina, a poslednjih godina posađeno je oko 500.000 stabala. Mnoge ugrožene vrste ptica, ali i gmizavaca i biljaka prešle su na ovo ostrvo koje su u 14. veku naselili Maori, ali na kome su šume uglavnom krčene u 19. veku nakon dolaska Evropljana.

Najveće konzervatorske napore preuzima novozelandski Departman za konzervaciju, kao i brojna udruženja poput Prijatelja Mane. Jedan od poduhvata krajem devedesetih godina bilo je i postavljanje 80 betonskih ganeta i zvučnika na solarni pogon kroz koji se čuju zvuci ovih ptica kako bi privukli što veći broj jedinki na ostrvo. Plan je bio da jedinke privučene ovim mamcima stvore održivu koloniju, ali bilo je jako teško prevariti ih. Retki su bili slučajevi ptica koje bi navraćale i ubrzo odlazile ne obraćajući pažnju na betonske imitacije, sve dok pre nekoliko godina nije stigao Najdžel, prvi ganet koji se doselio na ovo ostrvo u poslednjih 40 godina.

Ne samo da je Najdžel pomislio da je ovo zaista kolonija ptica, već je posebnu njegovu pažnju privukla jedna betonska ptica koju je izabrao za svoju partnerku. Detaljnije o ovom nesrećnom mužjaku pročitajte na sajtu Elementarijum.

Istraživači su često putem interneta delili snimke njegovih beznadežnih pokušaja udvaranja i primećivali karakteristično doterivanje pa čak i pravljenje gnezda. Godinama je živeo kao jedini ganet na ostrvu, provodeći većinu vremena pokraj svoje zamišljene partnerke sve dok nije pronađen mrtav pored nje.

Međutim, život nije završio kao jedini pripadnik svoje vrste na ovom malom ostrvu jer su nekoliko nedelja ranije stigle još tri ptice.

https://www.blic.rs/vesti/nauka/smrt-na ... ebar_nauka
 

Prilozi

  • BRYk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTjJNN01EQV8vNmQwYThjMTY4YTNlMjJjYTBkOGUyOGQzND...jpeg
    BRYk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTjJNN01EQV8vNmQwYThjMTY4YTNlMjJjYTBkOGUyOGQzND...jpeg
    165,2 KB · Pregleda: 2.274
Фотографије су од априла 2019.године, скроз сам на њих заборавио !
Хранилица за птице у Магелановој улици (Бежанијска коса), станари, а мислим да је број 17 у питању, направише интересантну хранилицу . :kk:

DSCF0369.JPG
 
Vrh