Šta je novo?

Hoteli Beograda

Aha ok.
Pitam jer ja to "garni" nisam nikad nigde čuo, ni u porodici, ni od poznanika, ni u toku obraćanja turističkih vodiča i službenika.
I onda pre par godina odjednom svuda to garni. Garni hotel ovaj, garni hotel onaj...

Inn ovo, garni ono, snek bar, fud ovakav, gellato onakav...
Postaje zamorno. A o apsurdnosti da i ne pričam.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725929#p725929:8363sxe9 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Thu Apr 09, 2020 6:53 pm[/url]":8363sxe9]Dobro, ajd da pitam pošto se u zadnje vreme sve više osećam kao vanzemaljac (iako engleski znam i pričam kao maternji):
Kako smo u Srbiji zvali ''garni hotele'' pre ove usiljene anglikanizacije? ''Hotel sa polupansionom''?

I oćemo li onda po istom principu neke restorane da preimenujemo u ''dajnere''?


Zanimljivo... budući da nije reč o engleskom izrazu.


An hotel garni is an hotel that offers accommodation, breakfast, drinks and, at most, snacks, but not the classical hotel restaurant. It is similar to a bed and breakfast but is designed and run as an hotel, not a private residence. The term is common in France and Germany.

The term hotel garni comes from the French and literally means "an inn provided (with guest facilities)". Hotels garnis are usually privately run and generally have fewer rooms that hotels that are part of a chain. Hotels garni don't generally have an all-night reception and no night porter.

Sećam se davno da sam ovakve hotele viđao po Austriji i Nemačkoj, u manjim mestima.
 
Написах пре пар дана, на једној другој теми, али ми инспекција уклони..

Ја те варварске покондиренотиквизме доживљавам на исти начин као имена Елвис, Денис, Тарзан (амбасадор Ђукистана у Србији) итд. која се срећу међу Ромима и муслиманима. Кад видим "place", "moll" или неког мешанца попут "Shopping Centar", одмах знам да иза пројекта стоји неко ко се обогатио у време када су сви поштени гладовали, и нема више од четири разреда основне.
 
Rekao bih da je ovo dizajn sobe za hotel "Balkan" u Prizrenskoj:

Hotel room design- Hotel Balkan - Belgrade - Time studio

99c27294206923.5e790d3d4e103.jpg


eb7e8794206923.5e790d3d4f1a6.jpg


a794a594206923.5e790d3d4ea9f.jpg

Izvor: Behance
 
Ako se ne varam garni hotel je tip hotela koji nema svoju kuhinju već se oslanja na dostavu hrane (ketering) i to uglavnom samo doručak
 
Inače, pošto nisu postavili skele na stanku ka terazijama, to znači da tu strani neće ni srediti, ili je to u planu za neku sledeću fazu?
 
Ta strana ka terazijama i nije hotel već stambena zgrada koja je uklopljena fasadom sa hotelom i mislim da je prana 2017 kad su radili teraziske
Inače radio je isti arhitekta a investitori su bili prijatelji mislim da njihove biste gledaju fasadu hotela moskva
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=726742#p726742:r4xr8rn3 je napisao(la):
VeniVidiVici » 11 Apr 2020 07:02 pm[/url]":r4xr8rn3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725929#p725929:r4xr8rn3 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Thu Apr 09, 2020 6:53 pm[/url]":r4xr8rn3]Dobro, ajd da pitam pošto se u zadnje vreme sve više osećam kao vanzemaljac (iako engleski znam i pričam kao maternji):
Kako smo u Srbiji zvali ''garni hotele'' pre ove usiljene anglikanizacije? ''Hotel sa polupansionom''?

I oćemo li onda po istom principu neke restorane da preimenujemo u ''dajnere''?

Restoran je termin koji se uobicjeno koristi u USA
- diner je podkategorija restorana
- fast food restaurant je takodje "restoran"

Diner je obicno kada je vlasnik restorana stalno tu i uobicajeno rade kratko do recimo 13h.

Na primer onaj vagon u BW Parku je diner. Ja mislim da ima i onaj na Banovom brdu. (barem je bio ranije).
 
Nije poenta samo u tome odakle je koja reč, poenta je u srozavanju sopstvenog jezika uvođenjem termina za kojima nema potrebe.

Jedno je kad srpski jezik, usled različitih okolnosti, u svoj rečnik uvede reči kao što su: hotel, bar, đakuzi, kabl, monitor, električno...
Ali drugo je kad se usled lenjosti i pomodarstva ne samo uvode, nego forsiraju strani izrazi za koje smo nekad imali odgovarajuće reči ili smo prosto koristili druge izraze.

Nisam jezički purista i verovali ili ne, pre 10ak godina i ja sam bio među ljudima koji su smatrali da je poželjno da uvedemo još stranih reči u našem jeziku. Ali situacija se u ovih 10 godina toliko promenila i toliko zaletela, da je premašena norma, i da se širenje jezika pretvorilo u njegovo srozavanje i zamenu drugim.

Gledam i slušam današnje srednjoškolce - postali su toliko i nepismeni ali i lenji, da polovinu reči pričaju na engleskom. Ja, koji engleski učim od 5. godine života, i znam ga savršeno već 10 godina, sam pribegavao ubacivanju engleskih termina samo u određenim okolnostima. Kad bih pričao o nekim naučnim stvarima (pogotovu ako sam o tome saznao iz engleskih izvora), o nečemu u kontekstu kompjutera, zabave, igara... ili prosto nekad kad ne bih mogao da nađem adekvatan pandan u našem rečniku. Ovo danas... ovo nije prirodna evolucija nego forsirano nametanje.

Sve je garni, sve je in (u trendu), sve je inn (gostionica), sve je lounge, square, place, saint, street, home... bro, dude, yeah, nope, aight...
Postaje bolesno. A i jadno u neku ruku. Doduše znam da nismo jedini koji prolaze kroz to. I da je to neminovna sudbina globalizacije. Ali to ne menja činjenicu da je jadno. I da ne moramo da dolivamo benzin na taj proces samo zato da bi se dodvoravali turistima.
 
Ma, све се слажем са Бендером, али која је домаћа алтернатива за "гарни хотел"?
 
Hvala ljudi.

Što se tiče naziva ''garni hotel'', ja stvarno nisam čuo za njega na ovim prostorima do pre 10ak godina. Ako grešim, i ako je on bio u opticaju kod nas i ranije, onda se izvinjavam i povlačim svoju ''primedbu'' vezanu za njega. :?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728880#p728880:3i410hec je napisao(la):
sizif » 18 Апр 2020 03:08[/url]":3i410hec]Ma, све се слажем са Бендером, али која је домаћа алтернатива за "гарни хотел"?
Шта су уопште „гарни хотели”?

И таман и да нема никакве ваљане домаће или одомаћене замене за тај појам, то не мења ништа, јер ово о чему говоримо не тиче је једне речи, већ хиљада њих - а сада, већ, и реченичних конструкција.

Зашто се све ово дешава? Зато што недовољно вреднујемо свој језик и културу; зато што се неки међу нама не осећају лагодно у сопственој кожи; зато што неки од нас мисле - и говоре - о свом народу оно што ни у сну не би рекли о било ком другом; зато што у медијима доминирају полуписмени и мулави; зато што је за неке све што је за Запада аутоматски добро и пожељно, па макар то и не било; и зато искомплексирани и бедни медиокритети - лишени било каквих духовних или моралних вредности, и без способности, а још мање смелости, за било шта оригинално и креативно - којима је место на дну друштвене хијарархије, код нас „успевају”.

Укратко: зато што смо таоци оних који немају смелости да буду, или радије не би били, то што јесу.
 
Претпостављам да је овај хотел у изградњи за ову тему. :)

Будући хотел "Порто"(назив са рендера) у Карађорђевој улици, пре Бранковог моста.

После паузе због епидемије КоВиД-19, вратили су се на градилиште.
Од јуче.
jZlTY2S.jpg

BKifeFP.jpg
 
Hotel Centralpoint
Malo slika iz hotela i sa terase koja je na spratu viška.
Otvaranje za mesec dana.
Na žalost ne znam kako pravilno da postavim slike, tj. kako da ih okrenem! :bash: :bash:
 

Prilozi

  • EB299267-BD88-404A-A381-411396C9A196.jpeg
    EB299267-BD88-404A-A381-411396C9A196.jpeg
    266 KB · Pregleda: 3.872
  • 3021AB86-4FCA-4B11-9FBF-EE578CE4B7DF.jpeg
    3021AB86-4FCA-4B11-9FBF-EE578CE4B7DF.jpeg
    368,5 KB · Pregleda: 3.868
  • D12144E2-2EA6-4AC1-94C3-8A6766CBF6EB.jpeg
    D12144E2-2EA6-4AC1-94C3-8A6766CBF6EB.jpeg
    354,9 KB · Pregleda: 3.864
  • 5DC3FCA4-B5F6-4B04-838D-E08657B0C0D6.jpeg
    5DC3FCA4-B5F6-4B04-838D-E08657B0C0D6.jpeg
    315,2 KB · Pregleda: 3.861
  • 2FA1EDB6-130B-46FB-A726-308FDAB897F6.jpeg
    2FA1EDB6-130B-46FB-A726-308FDAB897F6.jpeg
    362,7 KB · Pregleda: 3.864
  • 36EC48AE-A8FE-444A-AC91-4833AB68AAEC.jpeg
    36EC48AE-A8FE-444A-AC91-4833AB68AAEC.jpeg
    393,4 KB · Pregleda: 3.867
Хвала Богу, коначно се и та рупа попуњава. Када заврше, овај простор ће коначно личити на нешто.
 
Oви радови су се баш развукли. А од ваљка ни трага ни гласа.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=726742#p726742:37qthvqi je napisao(la):
VeniVidiVici » 11 Apr 2020 07:02 pm[/url]":37qthvqi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725929#p725929:37qthvqi je napisao(la):
Bender Rodriguez » Thu Apr 09, 2020 6:53 pm[/url]":37qthvqi]Dobro, ajd da pitam pošto se u zadnje vreme sve više osećam kao vanzemaljac (iako engleski znam i pričam kao maternji):
Kako smo u Srbiji zvali ''garni hotele'' pre ove usiljene anglikanizacije? ''Hotel sa polupansionom''?

I oćemo li onda po istom principu neke restorane da preimenujemo u ''dajnere''?


Zanimljivo... budući da nije reč o engleskom izrazu.


An hotel garni is an hotel that offers accommodation, breakfast, drinks and, at most, snacks, but not the classical hotel restaurant. It is similar to a bed and breakfast but is designed and run as an hotel, not a private residence. The term is common in France and Germany.

The term hotel garni comes from the French and literally means "an inn provided (with guest facilities)". Hotels garnis are usually privately run and generally have fewer rooms that hotels that are part of a chain. Hotels garni don't generally have an all-night reception and no night porter.

Sećam se davno da sam ovakve hotele viđao po Austriji i Nemačkoj, u manjim mestima.

Reč Garni je zapravo francuskog porekla, ne engleskog.
 
Да, и дословно значи „гарниран”. У принципу, као ноћење са доручком у објекту који власник не користи за приватно становање. (У међувремену сам сазнао шта су, а требало је да то већ знам јер сам својевремено одседао у њима у Француској.)
 
Nisam znao da je Hotel Moskva imao ovako interesantnu saru na krovu
 

Prilozi

  • 91533540_1421794537992657_2603204855203889152_o.jpg
    91533540_1421794537992657_2603204855203889152_o.jpg
    676,9 KB · Pregleda: 2.470
Погледајте стари Београд и упоредите га са овим распадом, небо и земља разлика. Ово би требало да су тридесете године.
 
Vrh