Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Da nema ovih pregrađenih terasa , rekao bi da je neko izletište u šumadiji ili na nekoj egzotičnijoj balkanskoj lokaciji ali i pored toga, stvarno predobro, svaka čast !!!
 
Sa Fejsa (Blok 45 info)

Dusan Ramic
1 hr · Public
Iako mislim da se svi slažemo da renovirani deo šetališta sada izgleda sjajno, pored par propusta (desi se), moram da istaknem jedan koji me je totalno frapirao, a vezan je zapravo za održavanje, našu staru boljku. Naime, u delu pored novog terena za odbojku je u zelenom pojasu jesenas zasadjen veliki broj sadnica grmolikih biljaka, što je svaku pohvalu. Ali u nedavnoj akciji kosenja, zelenilo je sve ove sadnice pokosilo?? Jeste bilo dosta korova oko njih, upravo zato što tu nije posejana trava, ali da ovoliko ne obrate pažnju je stvarno neverovatno.

Pogledajte prilog 1Pogledajte prilog 2

Inače, imam informaciju da je u Bloku 70 košenje pre neki dan radila privatna firma. Da li to znači da i Zelenilo uzima podizvođače umesto da zaposli više ljudi u operativi?
 
Оно када је битно да се кинта окреће а како ће да испадне..да ли ће да се уништи или осуши оно што је засађено... кога је то брига...
На крају крајева ајде и да ангажују приватну фирму...али да их нико не контролише шта раде?

Страшно ако је то тако...
 
Evo zelenilo kosi zalijeva po gradu

zelenilo01-2020-05-13-20-37-15.jpg

zelenilo02-2020-05-13-20-37-15.jpg

zelenilo03-2020-05-13-20-37-15.jpg

zelenilo04-2020-05-13-20-37-15.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738010#p738010:10hdv4za je napisao(la):
astrodule » 13 Maj 2020 12:52[/url]":10hdv4za]Sa Fejsa (Blok 45 info)

file.php
Da li ja to dobro vidim šaht koji je upao u zemlju i obrastao travom?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738010#p738010:10hdv4za je napisao(la):
astrodule » 13 Maj 2020 12:52[/url]":10hdv4za]Sa Fejsa (Blok 45 info)

file.php

file.php
Ako se želi nešto sačuvati od tog zelenila, mislim na žbunje i sl. , onda to treba ograditi sa nekim letvicama. Primetio sam da u takvim situacijama ne pokose te biljke prilikom košenja.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738171#p738171:10hdv4za je napisao(la):
direktor » 13 Maj 2020 20:39[/url]":10hdv4za]Evo zelenilo kosi zalijeva po gradu

zelenilo04-2020-05-13-20-37-15.jpg
Jel ovo Medaković III?
 
Hvala. Baš liči na jedan deo Medakovića. Moguće da je do ugla fotografisanja.
 
Da li vam se čini da je zelenilu prijao period karantina kada je bilo manje vozila na ulicama?

Meni se čini da su krošnje bujnije i zelenije nego prethodnih godina.

Šta nauka kaže o uticaju izduvnih gasova na drveće?
 
Издувни гасови, у принципу, штете свим живим бићима, укључујући и дрвеће. Постоје организми који дословно једу хемијске загађивачи, али они су изузетак.

Има биљних врста које су отпорн(иј)е на загађење, и њих треба садити уз путеве, а помаже и додатно озелењавање. Приметили сте, вероватно, да је дрвеће уз улицу неретко прилично закржљало у поређењу на оно у парку. То је, делом, зато што је концентрација издувних гасова далеко већа на таквим локацијама, а делом зато што је број садница далеко мањи.

Једино право решење овог проблема, поред озелењавања, лежи у смањењу емисије издувних гасова (боља технологија, смањење броја возила на улицама).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=739921#p739921:4qpa1c8t je napisao(la):
astrodule » 19 Maj 2020 11:45[/url]":4qpa1c8t]Da li vam se čini da je zelenilu prijao period karantina kada je bilo manje vozila na ulicama?

Meni se čini da su krošnje bujnije i zelenije nego prethodnih godina.

Šta nauka kaže o uticaju izduvnih gasova na drveće?
Jedan moj prijatelj je dugi niz godina živeo na Zvezdari, i to u zgradi maltene uz sam kolovoz. Na terasi je gajio bonsai i primetio je da mu neke vrste slabije napreduju. Iako su mu se lipe odlično držale, jedna je počela da žuti i da slabo napreduje. Nekako u to vreme se desilo da je bio u prilici da kupi nešto drugo, te se preselio u Jajince u kuću. Pomenuta lipa mu se u potpunosti oporavila, dok mu druge biljke sada mnogo bolje napreduju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740394#p740394:n5qmia46 je napisao(la):
Хаеул » Сре Мај 20, 2020 2:52 pm[/url]":n5qmia46]Издувни гасови, у принципу, штете свим живим бићима, укључујући и дрвеће. Постоје организми који дословно једу хемијске загађивачи, али они су изузетак.

Има биљних врста које су отпорн(иј)е на загађење, и њих треба садити уз путеве, а помаже и додатно озелењавање. Приметили сте, вероватно, да је дрвеће уз улицу неретко прилично закржљало у поређењу на оно у парку. То је, делом, зато што је концентрација издувних гасова далеко већа на таквим локацијама, а делом зато што је број садница далеко мањи.

Једино право решење овог проблема, поред озелењавања, лежи у смањењу емисије издувних гасова (боља технологија, смањење броја возила на улицама).


Додао бих само да је количина угљен диоксида који два дрвореда са обе стране улице дневно прераде далеко мања од количине коју кола која између њих у просеку дневно избаце тако да озелењавање улица само по себи не може да доведе до чистијег ваздуха а ако је улица уска/крошња густа постоји могућност и да доведе до дужег задржавања гасова. Дрвеће има важну еколошку функцију из других разлога али дрвореди не доносе чистији ваздух већ то чине шуме. Важно је то напоменути јер јако дуго у Београду влада уверење да су "зелене површине" и дрвореди успешна еколошка алтернатива за шуме раскрчене да би се такав стил "зелене" урбанизације оправдао.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740475#p740475:21qzidr6 je napisao(la):
Kailan » 21 Мај 2020 00:51[/url]":21qzidr6]Додао бих само да је количина угљен диоксида који два дрвореда са обе стране улице дневно прераде далеко мања од количине коју кола која између њих у просеку дневно избаце тако да озелењавање улица само по себи не може да доведе до чистијег ваздуха а ако је улица уска/крошња густа постоји могућност и да доведе до дужег задржавања гасова. Дрвеће има важну еколошку функцију из других разлога али дрвореди не доносе чистији ваздух већ то чине шуме. Важно је то напоменути јер јако дуго у Београду влада уверење да су "зелене површине" и дрвореди успешна еколошка алтернатива за шуме раскрчене да би се такав стил "зелене" урбанизације оправдао.
Свакако да дрвореди не могу бити замена за шуме, чак и ако заузимају исту површину, и то из низа разлога које је овде непотребно износити, али остатак Вашег коментара просто не стоји.

То у којој мери ће дрворед прочистити ваздух, зависи од низа фактора, укљућујући и број стабала, густину саобраћаја и ваздушне струје, али оно што је неупитно јесте да дрвеће ипак прочишћава ваздух. Није потребно да дрворед уклони ве загађиваче из ваздуха да би он био колико-толико чистији. Нико није ни тврдио да један дрворед може довести квалитет градског ваздуха на ниво онога у националним парковима и ваздушним бањама, али га ипак може побољшати.

Такође, угљен диоксид уопште није од претеране важности када говоримо о градском загађењу. Он је важан када говоримо о ефекту стаклене баште, али су по људско здравље су далеко опаснији разни други гасови и честице, о којима се, захваљујући скоро потпуној монополизације еколошког покрета од стране бораца против глобалног загревања, данас мало говори.

Будите сигурни да би квалитет ваздуха који удишемо у нашим градовима био драстично бољи, када би већина улица имала дрвореде.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740503#p740503:21qzidr6 je napisao(la):
Дошљак » 21 Мај 2020 02:20[/url]":21qzidr6]Дрвореди доприносе бољој микроклими.
Бољој микролкими, чистијем ваздуху, лепоти, и психичком и физичком здрављу појединаца и заједнице.
 
Veći deo centra i dobar deo Vračara vape za zelenilom. Tačno se oseti taj manjak kada se ode negde gde je zelenilo, pa bilo to samo i sa drvoredima.
 
Ovo bese ugao Visokog Stevana i Cara Urosa? Jedan od retkih primera kako treba uraditi nesto...
 
Или, где нема бар једне будале да ремети апсолутну већину у сваком покушају да унапреди ствари.
 
ЈКП „Зеленило-Београд“, Београд се труди да, сваке године, изнова улепшава град новим решењима озелењавања, како би суграђанима боравак напољу учинили још пријатнијим, а гостима нашег главног града створили најлепше слике уређених зелених површина које понесу са собом.

Током прошле године увели смо новине у озелењавање прометних градских саобраћајница. На разделним тракама, у улицама Булевара Михајла Пупина и Булевара војводе Мишића, направљени су својеврсни видови вертикалног озелењавања са саксијама пуним сезонског цвећа које, постављене на носаче, формирају „зелене параване“ између два саобраћајна смера у улици.

Ове године, поред наведена два Булевара, још три саобраћајнице биће улепшане на овај начин.

Цео текст: https://www.zelenilo.rs/novosti/beograd ... ane-cvecem
 

Prilozi

  • 8.jpg
    8.jpg
    603,2 KB · Pregleda: 1.707
  • 7.jpg
    7.jpg
    590,3 KB · Pregleda: 1.700
  • 6.jpg
    6.jpg
    574,5 KB · Pregleda: 1.712
  • 5.jpg
    5.jpg
    579 KB · Pregleda: 1.708
  • 4.jpg
    4.jpg
    499,5 KB · Pregleda: 1.714
  • 3.jpg
    3.jpg
    595,2 KB · Pregleda: 1.704
  • 2.jpg
    2.jpg
    593 KB · Pregleda: 1.705
  • 1.jpg
    1.jpg
    148,2 KB · Pregleda: 1.707
Јесте ово лепо, али мени делује јако тешко и скупо за одржавање, шта знам. Некако сам за то да више места добију некакав вид озелењавања а оскудније него на мање места а богатије.
 
Vrh