Šta je novo?

Cene nekretnina

Voleo bih da mogu da ti pomognem, ali ne baratam baš svim egzaktnim podacima, kako bi mogla detaljna analiza da se napravi.
Savada u bloku 67a je nesretna, jer je od početka imala cenu od 1750 eur/kvm.!! A daleko od luxa, pvc stolarija, skromnija završna obrada, skoro sve u kompenzaciji, NEIMAR V i njihov način rada. Promenili su skoro sve izvođače/podizvođače. Da ne pričam da su kvadratima plaćali obaveze prema gradu i državi.... A mnogi misle i dalje da je Savada = blok A zato što su zajedno u bloku 67a.
A u stvari nema veze, samo koriste situaciju na tržištu. Pogledaj koliko prodaju (a prodali su skoro sve) na mestu starog Ikarbusa, preko 3000 plus pdv... Tako su napravili i u Radoja Dakića, a sad to rade i na Tošinom Bunaru. To je potvrda onoga kad kažem da neki investitori ne mogu kvalitetom da opravdaju cenu, već veoma dobro koriste ovakvu situaciju na tržištu novogradnje.
 
Ako je tako kako si opisao, onda njima svaka cast jer ocigledno im ide cim ne menjaju trzisnu taktiku evo vec skoro deceniju. Ali slazem se da ne baratas egzaktnim podacima. Savadina cena je bila 1600e sa pdv.

To sto su platili obaveze drzavi kvadratima je jos i plus. Ko zna kakvim sve parama ostali investitori barataju.

Kako je menjanje izvodjaca uticalo na kvalitet gradnje?

Tesko mi je da poverujem da neko za savadu i ablok misli da su isto jer je na tim zgradama ama bas sve razlicito.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=731075#p731075:33b2fa4j je napisao(la):
MrGood2016 » Pet Apr 24, 2020 7:11 pm[/url]":33b2fa4j]Ako je tako kako si opisao, onda njima svaka cast jer ocigledno im ide cim ne menjaju trzisnu taktiku evo vec skoro deceniju. Ali slazem se da ne baratas egzaktnim podacima. Savadina cena je bila 1600e sa pdv.

To sto su platili obaveze drzavi kvadratima je jos i plus. Ko zna kakvim sve parama ostali investitori barataju.

Kako je menjanje izvodjaca uticalo na kvalitet gradnje?

Tesko mi je da poverujem da neko za savadu i ablok misli da su isto jer je na tim zgradama ama bas sve razlicito.
Naravno da im ide. Vrlo dobro i brzo su se snašli.
To što plaćaju kvadratima obaveze, govori o tome koliko su povezani sa nekim stranačkim varijantama.
Drugi to ne mogu,tj plaćaju parama.
Ne baratam egzaktnim činjenicama od 2008 do 2013, ali za Neimar V i Savadu grešiš, jer sam bio vrlo uključen u materiju. I početna cena je bila 1750.Više nego blok A u tom trenutku!!
Trošili su podizvođače jednokratno i bukvalno zatvarali neke firme. I uglavnom su radili na kompenzaciju, a i dalje tako rade.
Ne mora da znači da je to uticalo na kvalitet, ali je pokazatelj odnosa.
Veruj mi, mnogi kupci nekretnina ne razlikuju blok A od Savade. Pitaj agencije za nekretnine...
 
To je onda za svaku pohvalu. Prvo tim placanjem u kvadratima nije upumpan u legalne tokove "ko zna kakav" novac imajuci u vidu ko su sve investitori danas. Drugo, drzava je po prvi put uradila nesto pametno, pa te kvadrate cuvala i cekala da im cena poraste pa prodala tik pred svetsku ekonomsku krizu po daleko vecoj ceni.

Naravno, znajuci ko cini nasu drzavu, to im se slucajno potrefilo.

Ali svakako je pohvalno kako je sve to ispalo.

Ako je istina to sto tvrdite da dosta ljudi ne razlikuje a blok i savadu, onda je i to pohvalno za investitora jer je cena kostanja savade je sigurno niza nego cena kostanja a bloka. Pvc prozori su jeftiniji nego aluminijumski, demit fasada je vrv jeftinija nego oni paneli sto imitiraju drvo.

Tako da ne vidim sta je tu i po koga nesretno? Kupci su dobro prosli jer sada mogu da prodaju po cenama koje ima A blok ako je tacno da dosta ljudi ne razikuje A blok i Savadu. Drzava (poreski obveznici) su dobro prosli. Investitor je dobro prosao...

Dakle kompletan win-win-win :D
 
Republička direkcija za imovinu (RDI) objavila je oglas za prodaju 32 državne nepokretnosti u više gradova i opština Srbij.
Najskuplja državna nekretnina, koja je ponuđena za 2,5 mil EUR, nalazi se u beogradskoj ulici Mihaila Mike Jankovića na opštini Savski venac, a osim objekta od 372 m2 obuhvata i plac od 2.164 kvadratna metra. . .
https://www.ekapija.com/real-estate/286 ... ude-12-maj
 
Pad prodaje stanova za 70 odsto tokom vanrednog stanja
Podeli:
BIZNIS
Autor:
Tanjug
11. Maj. 202016:13
Podeli:
Foto: Yevgeniy Sambulov / Panthermedia / Profimedia
U periodu vanrednog stanja obim tržišta nepokretnosti u Srbiji smanjen je za oko 70 odsto u odnosu na stanje pre 16. marta, a srpsko tržište nepokretnosti je vredelo tokom vanrednog stanja nešto preko 255 milona evra, što je upola manje nego u i istom periodu prethodne godine.

Prema podacima Rebubličkog geodetskog zavoda, cene nepokretnosti nisu padale, a beleži se manji procenat nepokretnosti kupljenih gotovinom nego što je to bio slučaj pre vanrednog stanja, dok je s druge strane povećan procenat prometa stanova u odnosu na sve vrste nepokretnosti.

Od početka godine do uvođenja vanrednog stanja, tržište nepokretnosti je bilo u porastu pa je broj registrovanih ugovora bio 11 procenata veći nego u istom periodu prethodne godine.


Najskuplji stanovi u Beogradu i još četiri grada
BIZNIS
16. Mar. 2020
Međutim, kako je nastupilo vanredno stanje, taj procenat je krenuo u suprotnom smeru.

“Ako poredimo mart ove godine sa martom 2019. vidimo da je procenat pao i da je obim tržišta 28 posto manji nego prethodne godine. U aprilu je obim tržišta pao za 80 posto. Period vanrednog stanja, koji poredimo sa istim periodom prošle godine, pokazuje da se tržište nepokrenosti smanjilo 68 posto”, kaže nacelnica Odeljenja za procenu i vođenje vrednosti nepokretnosti u RGZ-u Ana Ðurković.

Vrednost tržišta nepokretnosti je, kaže, bila upola manja tokom vanrednog stanja nego što je bila prošle godine u istom periodu, i ta cifra je u tom periodu iznosila 255 miliona evra.

Od tog iznosa, oko 60 posto dolazi od prodatih stanova.

Kada je reč o načinu plaćanja, prema podacima iz registra nepokretnosti kupoprodajnih ugovora RGZ-a, plaćanje gotovinom se smanjilo u odnosu na period pre vanrednog stanja.

To vreme je pokazalo da je kupovina kešom u odnosu na kupovinu iz kredita bila gotovo izjednačena “pola-pola”, što u odnosu na raniji period pokazuje da je manji broj građana plaćao kešom.

Tržište nepokretnosti je u prethodna dva meseca bilo usporeno, gotovo da ga nije ni bilo, objašnjava Milić Ðoković iz agencije Old Royal Nekretnine ali navodi da se kupci i prodavci ponovo javljaju i raspituju.

“Nadam se da će se nastaviti tamo gde smo stali. Zanimljivo je da ćemo možda maj imati bolji ove godine nego što smo ga imali prošle godine jer je dosta poslova započeto u februaru i martu a koji nisu završeni, pa će to da stvori sliku da je maj super i da je sve krenulo”, objašnjava Ðoković.

Međutim, realno je, kaže, da jun bude možda neznatno slabiji po obimu prodaje i kupovine, a da će se tek u julu i avgustu moći govoriti da li se tržište vratilo na staru stazu pre vanrednog stanja.

Obzirom da su krediti još uvek jeftini, Ðoković veruje da će tržište profunkcionisati jer građani i dalje imaju potrebu da prodaju i kupuju nepokretnosti.

Onaj ko se odlučio da kupi ili proda stan, kuću, lokal ili zemljište, uveren je Ðoković, taj će na tom poslu nastaviti da radi sada kada se stvari vraćaju na prethodno stanje.

Prema podacima RGZ-a, u martu je potpisano 7.455 kupoprodajnih ugovora za nepokretnosti u Srbiji, dok je u aprilu bilo 2.178 ugovora.

Od 1. do 8. maja potpisano je 754 ugovora o prometu nepokretnosti u Srbiji.
 
Петре Петровићу кад постављаш текст неких новина стави се линк на извор по правилима форума
 
koja je poenta objavljivanja teksta u nekoliko tema? Normalno je da je bio pad prodaje kada ljudi nisu ni mogli izaci da kupe stan...
 
Bacio sam oko na jednu nekretninu pre krize, međutim sticajem okolnosti sam tek ovih dana kontaktirao prodavca (wp). Iz razgovora sa agentom stekao sam utisak da ni oni nisu baš sigurni kako će se situacija odvijati (a ko jeste), ali misle da će cene rente opadati, dok će cene prodaje ostajati.
Ja sam nešto skeptičan, s obzirom na obim krize koja je neizbežna.

Pala je odluka da se odlaže kupovina nekretnine do daljnjeg. Zanimljiva vremena.
 
Mislim da je to i moj zakljucak. Radi se o tome da sve dok stampaju Eure tako masovno moze doci i do rasta cena nekretnina pa cak i za vreme kriza. Jednostavno ima visak novca u opticaju i jos dodaju a to utice na nekretnine. Tako da svi oni koji imaju novac u kesu su zapravo gubitnici. Apsurdna situacija je toliko apsurdna da zapravo je najbolje imati kredit jer onda pozajmljeni novac gubi vrednost.
 
Нисмо нешто приметили да новац губи вредност, укључујући евро, цене су исте а курс динара према евру је стабилан. Како може бити добра ствар имати кредит и какве везе има и да тај позајмљени новац губи вредност (а не губи) јер онда и ваша плата губи вредност осим ако нисте добили повишицу што је равно научној фантастици у овој економској ситуацији, једино ако сте медицински радник мада кажу да је оних 10% само привремено због ванредног стања.
 
Drzava Srbija ce kao i mnoge druge drzave podrzati izgradnju infrastrukturnih objekata i stanova da bi se pokrenula industrija i da ne bi doslo do pada BDP-a. To je model koji je primenjen u UAE gde se jako puno gradilo uprkos krizi. Posledica, jako veliki broj novih stanova koji ne mogu da se prodaju (jednostavno nema kome, a isplativost rentiranja vise nije ni blizu onome sto je bila obzirom da su plate otisle dole). Posledica, ove godine nivo cene stanova u UAE se vraca na 2010 godinu... Tako ce biti i u Beogradu, pogotovu obzirom da Beograd nije interesantna destinacija za zivot strancima (zagadjenost, kriminal, haos svake vrsti, odsustvo mogucnosti za pocetak svog posla bez sprege sa kriminogenom i korumpiranom vlascu). Tacno je da ce se pumpati stanogradnja, cene ce se drzati, ali nisam siguran koliko ce poslovne banke biti spremne da kreditno podrze projekte kada i same znaju da je sve ovo balon i da je kreditnih kupaca ionako malo (oko 30% u Beogradu) i da je svacije radno mesto pod znakom pitanja a oni koji su sretni da imaju sigruno radno mesto nece biti sigurni u svoja primanja.
 
Cene ce padati obzirom na broj novoizgradjenih stanova i ponudu koja ce se nastaviti jer je stambena gradnja jedna od retkih aktivnosti koja se nastavlja i cak ubrzava (ujedno je i idealan nacin za pranje novca iz ljubavi nase vlasti prema jednom klanu iz CG a i slicnima) a obzirom da platezna moc stanovnistva ne prati rast cena stambenog prostora. Svi su primetili da je problem sa rentiranjem stanova u Bgd i to ce se polako dovesti u red. Srbija ce za 20 godina imati milion stanovnika manje, Beograd ce verovatno nesto porasti u broju stanovnika , ali imajmo u vidu koliko starih ce umreti i koliko ce stanova biti dostupno... Dubai je imao enorman rast cena nekretnina dok su stranci pumpali novac u kupovinu i sve se to moglo sjajno izdavati dok su plate bile vece. To vreme je proslost tamo, drzava je podrzavala stanogradnju kao izvor privredne aktivnosti, sad to sve polako pocinje da gubi smisao. Uvode se mogucnosti kupovine stana da bi se dobila viza itd, ali bez relane ekonomije sve to nema bas puno smisla. Tako ce se i kod nas to prevrtati jos neko vreme, ali nasa drzava nije UAE, a bogami ni tamo sad nije sjajno obzirom na pad cena nafte i gasa.. Oni imaju makar nesto, a sta to Srbija ima? Imala je 5 milijardi deviznih doznaka od covidom zarazene dijaspore, sada ni to vise nije sigurno.. jer nigde ne cveta cvece...
 
Цене у Србији су високе само у пар централних општина главног града и то за новоградњу и евентуално на Златибору, велики остатак Београда и цела Србија има више него приступачне цене, па не може да се дели џабе, али да ће доћи брзо до засићења тим малим процентом скупих квадрата то се слажем.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740399#p740399:3fwnwspv je napisao(la):
potencijalnikupac » Sre Maj 20, 2020 2:04 pm[/url]":3fwnwspv]Cene ce padati obzirom na broj novoizgradjenih stanova

Koji je broj novoizgradjenih, a neprodatih stanova?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740399#p740399:3fwnwspv je napisao(la):
potencijalnikupac » Sre Maj 20, 2020 2:04 pm[/url]":3fwnwspv]Svi su primetili da je problem sa rentiranjem stanova u Bgd i to ce se polako dovesti u red.

Na koji tacno problem sa rentiranjem mislis?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740399#p740399:3fwnwspv je napisao(la):
potencijalnikupac » Sre Maj 20, 2020 2:04 pm[/url]":3fwnwspv]Srbija ce za 20 godina imati milion stanovnika manje, Beograd ce verovatno nesto porasti u broju stanovnika , ali imajmo u vidu koliko starih ce umreti i koliko ce stanova biti dostupno...

Broj stanovnika u BG raste vec jako dugo, i naravno da ce nastaviti da raste.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740399#p740399:3fwnwspv je napisao(la):
potencijalnikupac » Sre Maj 20, 2020 2:04 pm[/url]":3fwnwspv]Imala je 5 milijardi deviznih doznaka od covidom zarazene dijaspore, sada ni to vise nije sigurno.. jer nigde ne cveta cvece...

Ta zarazena dijaspora ima 2 opcije:

1. Da ostane tamo gde jeste, i da trazi nov posao ako je postojeci izgubila
2. Da se vrati u Srbiju

Ako odaberu prvu opciju, slace novac u Srbiju i dalje bilo za staramajku, bilo za kupovinu stana u BG jer sigurno nece da grade seoska imanja sa lavovima na kapijama

Ako odaberu opciju 2, onda sigurno nece da se vrate odakle su pobegli nego ce se vratiti u Beograd (ili neki drugi regionalni centar)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740416#p740416:19cv1c74 je napisao(la):
MrGood2016 » Sre Maj 20, 2020 3:48 pm[/url]":19cv1c74]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740399#p740399:19cv1c74 je napisao(la):
potencijalnikupac » Sre Maj 20, 2020 2:04 pm[/url]":19cv1c74]Cene ce padati obzirom na broj novoizgradjenih stanova
Koji je broj novoizgradjenih, a neprodatih stanova?


Сигурно не мали, али ако питаш маркетиншке агенције све је резервисано и продато, инвеститору се исплати и да чека неколико година купца него да га да испод цене коју је зацртао.
 
Sigurno necu da pitam marketing agenciju bilo sta ako hocu da kupim stan.

Btw to sto govoris da investitori mogu sebi da priuste taj luksuz da za taj broj neprodatoh stanova mogu da cekaju godinama bez da spuste cenu govori da taj broj sigurno nije veliki.
 
Него кога ћеш ако су оне ангажоване за продају на готово свим а посебно оним пројектима који су на гласу што се каже, то што пише директно од инвеститора није лаж јер нису ангажоване агенције за некретнине.

Јасно је сваком намернику који сврати до тих комплекса који су изграђени у последњих 5-6 година то је пустош у поређењу са зградама старијег датума, не стиче се утисак да је усељено 20% станова
 
Deo price oko zarazene dijaspore se menja obzirom da njihova deca se nikada nece vratiti u Srbiju i onda taj ceo koncept povratka zbog jefitnijeg zivota gubi smisao ako su vam deca tamo negde i to slusam stalno od svojih prijatelja koji imaju decu. Investiranje u stan jeste opcija za svakog Srbina u dijaspori, ali to jeste u situaciji dok se nadate boljitku u Srbiji, ako sve ide ovako kako ide, onda to i nije tako sjajna opcija. Cene mogu da pokrene dolazak stranaca u Srbiji koji ce da investiraju ako vide Beograd kao sjajnu destinaciju za zivot (sigurnot, cistoca, mogucnost malih poreza i jasnog poslovnog okruzenja).ali to nije realno. Imacemo sigruno sve vise onih koji su kupili srpski pasos i zato ulozili novac u BNW i slicne projekte (ovde je i dalje porez na dividende 15% i nekima ce to biti dovoljan razlog da izaberu Beograd kao tax residence ali Beograd nije metropola i ima mnogo drugih destinacija koje su atraktivnije od Beograda). Problem izdavanja ... vidim da su svi koje ja znam i koji izdaju stanove smanjili najamnine. Od 30 do 50%. Prijateljica koja je insistirala na samo 30% spustanja cene je dobila otkaz od stanarke uz komentar, skupo je u sadasnjoj situaciji. Stan na dan je mrtav i doke ce biti, ne znam. Znam samo da je Air Canada najavila otpustanje gotovo polovine zaposlenih a u Emiratesu se spekulise o otpustanju 30% radne snage. To naravno Srbiju nece dotaci, ovde ce biti med i mleko.
 
Чему понављање тог одвратног израза ,,заражена дијаспора" ... Значи они ће купити стан у Србији али само ако се ,,надају бољитку" овде, свакоме је јасно да то значи само већа цена одржавања њихових некретнина, исто ако се надају чистоћи, сигурности то деф. не иде руку под руку са малим порезима то је бар свакоме јасно, све мора да се плати.

И да Ер Србија неће отпуштати јер ће држава да је суфунансира још више него раније, тако да што се тиче конкретно те компаније њима заиста тече мед и млеко.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740439#p740439:2ol0m17i je napisao(la):
potencijalnikupac » Sre Maj 20, 2020 3:23 pm[/url]":2ol0m17i] vidim da su svi koje ja znam i koji izdaju stanove smanjili najamnine. Od 30 do 50%. Prijateljica koja je insistirala na samo 30% spustanja cene je dobila otkaz od stanarke uz komentar, skupo je u sadasnjoj situaciji.

Koliko ljudi koji se bave izdavanjem stanova znas?

Gde se nalaze ti stanovi za koje su spustili cenu rente 50%? Da li su to spustili postojecim stanarima, ili su postojeci stanari otisli pa su spustili za 50% novim stanarima?
 
Ne znam nikoga ko zivi od izdavanja stanova, ovo im je samo dodatni prihod. Svi popusti su bili postojecim stanaraima, na zahtev stanara su spustane kirije. Lokacije su Banovo brdo, Vracar, Novi Beograd. Cuo sam price od ljudi koji su trazili svojim stanodavcima da smanje kirije koji su to odbili i gde su svi dali otkaz. Ne znam u kojim krugovima se vi krecete, ali ja od svih koje znam cujem samo zabrinutost za posao (privatnici) ili za visinu primanja (zaposleni). Ne znam nikoga ko je socijalno ugrozen ili na ivici.
 
To je drugo sto su spustili rente postojecim stanarima kako bi ih zadrzali, jer su im odgovarali i ne zele da ulaze u proces sredjivanja stana, oglasavanja, i trazenja novih stanara koji mogu biti ovakvi i onakvi. Svi oni ce kroz par meseci da vrate kirije na staro jer stanari ako nisu radili za vreme vanrednog stanja pa imaju manje prihode sada rade, pa ce imati za naredne kirije. Ako su i dalje bez prihoda, onda im ni tih 30-50% ne znaci puno.

Evo sad sam bacio pogled na halooglase, npr blok 28. Najjeftiniji stan je 350e i to u raspaloj starogradnji u nehumanom bloku. To je daleko od 30-50% popusta. Sta vise, prilicno sam sigiuran da renta za takav stan tu nikada nije bila visa.

A deluje mi i da je broj oglasenih stanova mali, sto znaci da stanari ili nisu napustali stanove ili da su novi dosli jako brzo.
 
Vrh