Šta je novo?

Компјутери и технологија

Izlazi Mi 10 serija za 10 dana, koštaće 1000€.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=719024#p719024:6c6obt1s je napisao(la):
Blade » Pet Mar 20, 2020 8:52 am[/url]":6c6obt1s]U pitanju je stari laptop Toshiba L300...

Krenem da instaliram sistem i dodjem do faze kada instalacija krene, posle odabira hard diska ili particije...I odjednom sivi ili plavi ekran. Nije onaj ,,plavi ekran smrti" kako ga polularno zovu IT-jevci, nego kao kada instalirate WindowsMe, pa dok ne promenite pozadinu, ta nijansa i nista ne pise.

Probao sam da ubacim drugi HDD na kome je vec instaliran Windows i malo posto se podigne sistem, isto izbaci plavi ili sivi ekran.

Baterija ne radi, samo je fizicki pristutna i desava se da nece da se upali odmah, nego se prvo iskljucuje sam, pa se ukljucuje nekoliko puta i tek onda krene da radi normalno.

Sta moze da bude?

Maticna crkla, popravka se ne isplati.


Nasao sam neku graficku kartu za desktop racunar. Ima VGA, DVI i HDMI izlaze. VGA i HDMI su u redu. A DVI, standardno ima 24+5 pinova. A na ovoj grafickoj je samo 24+1, onih 4 i sa strane nema i ne moze da se ubode prelaz (adapter) sa DVI na VGA da ukljucim jos jedan monitor. Posto je to neka starija graficka karta (1GB, DDR3), (a i da ne uspe, imam HDMI, pa cu da kupim prelaz za VGA) probao sam da se igram, pa da probusim 4 rupice, da bi adapter mogao da naidje, da ova 4 pina udju u prazan prostor, a onih 24+1 kako bi i inace, ali nema slike na monitoru i dalje. E sada, ima dve varijante, da sa druge neispravne glaficke koju imam kuci, prelemim DVI izlaz, a na toj neispavnoj je standardni dvi 24+5 ili da drugi monitor povezem na HDMI, da kupim prelaz sa HDMI na VGA, posto monitor ima samo VGA ulaz. Ili bi pomoglo da nadje sa DVI 24+1 na VGA adapter?
 
Tačno tako. Kad laptop u crkne matična najviše se isplati isti iseći bansekom na nekoliko parčadi pa to postaviti na jućub da zaradiš nešto na broju pregleda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724328#p724328:3jea1xlg je napisao(la):
Blade » 05 Apr 2020 02:06 pm[/url]":3jea1xlg]E sada, ima dve varijante, da sa druge neispravne glaficke koju imam kuci, prelemim DVI izlaz, a na toj neispavnoj je standardni dvi 24+5 ili da drugi monitor povezem na HDMI, da kupim prelaz sa HDMI na VGA, posto monitor ima samo VGA ulaz. Ili bi pomoglo da nadje sa DVI 24+1 na VGA adapter?
Bez krstića je DVI-D koji ne podržava VGA, sa krstićem i dodatnim pinovima je DVI-I koji podržava VGA. Nikakvi adapteri i prelemljivanja neće pomoći.

Postoji prelaz HDMI na VGA.
 
Tragaču,
Bas tako...Salu na stranu, najbolje je prodati ga u delovima, na recimo KP, pa sta se proda, ostalo u reciklazu.

Kojo,
Hvala. Drugi monitor ce ici na HDMI, pa preko adaptera na VGA.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=724207#p724207:1qafokiw je napisao(la):
Djole Pevcanin » 05 Apr 2020 06:34 am[/url]":1qafokiw]Izlazi Mi 10 serija za 10 dana, koštaće 1000€.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
Sumanuto. Inače kupio sam za oko 150 evra u januaru redmi Note 7 i oduševljen sam istim!

Što se tiče laptopa da, kada ode matična uglavnom je fajront pogotovu što su na skoro svim laptopovima procesori zalemljeni kao i ram memorija. Zato imam Lenovo X230 koji ima odvojen i ram i procesor pa u slučaju kvara nečeg od te tri stvari mogu za desetak evra da osposobim laptop. :kk:
 
RN 7 je super telefon. Ja sam ga početkom avgusta platio 170€.

Što se tiče MIUI, ništa gore ne postoji. Svakim sledećim update-om je sve gore što se baterije tiče. Prokleti MUI 11. Da smem i znam, otključao bih bootloader i instalirao Pixel experience ROM ili neki drugi. Ali, svakako ću ovaj dati ocu a meni sledi Realme 6 Pro, Mi 9T ili Mi 9T Pro 6/128 ako mu dobro padne cena.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Hallo... ne znam da li sam na pravoj temi za moje pitanje, ali sam bar na srodnoj, pretpostavljam da ovde ima forumaša koji bi mogli da mi odgovore...
Naime, često gledam filmove i serije koji su u formatima mkv,mp4, ređe u avi... gledam ih tako što ih prebacim na usb ili eksterni hard disk i ubacim direktno u tv...
Međutim, nekoliko puta mi se desilo da fajl neće da se očita u televizoru, već samo u računaru... pošto imam dva televizora i jedan bluray uređaj, desilo mi se da jedan tv (samsung smart) i bluray (sony) neće da očitaju fajl, a drugi tv (neki jeftini LG) hoće... u prva dva slučaja izbacuje "file is corrupted or unsupported"...
O čemu se tu radi, fajl očigledno nije oštećen, jer ga računar i jedan tv bez problema očitaju... šta je to u softveru tv-a što prepozna "coruppted or unsupported" fajl?
 
Nije do kontejnera (.mkv, .avi, itd) već do kodeka (h264 ili h265) ili do audia (DD5.1, DTS, DD+, itd) tog filma/serije.

Nešto jedan tv prijemnik podržava, dok drugi ne. Moguće da je do audia, dd+ iliti e-ac3 nije podržan na tom tv prijemniku i bluray uređaju.

Može se to izmuksovati da radi, ali je komplikacija i po (moraš da nađeš drugi audio ako ga uopšte ima ili sam da konvertuješ), pa sa mkvtoolnix-om da zapakuješ... Najlakše ti je da utvrdiš šta tv prijemnik ne podržava i to da izbegavaš u budućnosti.
 
Hvala na odgovoru... ja sam baš u mkvtoolnixu upoređivao fajl koji radi i fajl koji ne radi ne bi li došao do zaključka šta pravi problem, ali nikakve razlike nisam našao... do duše, nisam neki ekspert za te stvari, ali pretpostavljam da je to što si naveo problem, tj. da pojedini uređaji ne podržavaju neki kodek iz fajla.
 
Probaj sa handbrake transcoderom da rešiš problem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725995#p725995:2f7v34uq je napisao(la):
tribi » pre 49 minuta[/url]":2f7v34uq]Hvala na odgovoru... ja sam baš u mkvtoolnixu upoređivao fajl koji radi i fajl koji ne radi ne bi li došao do zaključka šta pravi problem, ali nikakve razlike nisam našao... do duše, nisam neki ekspert za te stvari, ali pretpostavljam da je to što si naveo problem, tj. da pojedini uređaji ne podržavaju neki kodek iz fajla.

Nije mkvtoolnix za to, tebi treba mediainfo ako hoćeš da detaljno uporediš šta jedan, a šta drugi fajl sadrži od audio/video kodeka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=725961#p725961:2y1iggry je napisao(la):
tribi » Čet Apr 09, 2020 6:58 pm[/url]":2y1iggry]Hallo... ne znam da li sam na pravoj temi za moje pitanje, ali sam bar na srodnoj, pretpostavljam da ovde ima forumaša koji bi mogli da mi odgovore...
Naime, često gledam filmove i serije koji su u formatima mkv,mp4, ređe u avi... gledam ih tako što ih prebacim na usb ili eksterni hard disk i ubacim direktno u tv...
Međutim, nekoliko puta mi se desilo da fajl neće da se očita u televizoru, već samo u računaru... pošto imam dva televizora i jedan bluray uređaj, desilo mi se da jedan tv (samsung smart) i bluray (sony) neće da očitaju fajl, a drugi tv (neki jeftini LG) hoće... u prva dva slučaja izbacuje "file is corrupted or unsupported"...
O čemu se tu radi, fajl očigledno nije oštećen, jer ga računar i jedan tv bez problema očitaju... šta je to u softveru tv-a što prepozna "coruppted or unsupported" fajl?

Jednostavno softver TV je zastareo i ne prati ove što prebacuju i konvertuju BluRay diskove. Isti problem imam sa BluRay plejerima koji odavno nemaju podršku i jednostavno ne prepoznaju novije .mkv fajlove ili ako prepoznaju imaju velikih problema u reprodukciji. Često ne radi premotavanje. vraćanje , ako se pauzira film ponovna reprodukcija pokreće film iz početka. Mada često zavisi i ko konvertuje film.
Ima gomila konvertora koji lepo ispeglaju sve te anomalije ali problem je što se gubi DTS i DD 5.1, 7.1 itd već se fim konveruje u stereo. Očigledno da konverori koji se plaćaju to sigurno bolje odrade.
.mkv je igra mačke i miša.
 
Узео сам Mi 9T 128GB плави. Звер од телефона.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Da li je moguće sklopiti računar od ovih komponenti?

AMD Ryzen 3 3100

8GB RAM Hyper X DDR4

1TB TOSHIBA HDD

Gigabyte B450M DS3H matična

Gigabyte GV-RX560OC-4GD grafička

Koje je najjeftinije kućište sa ventilatorima uzeti i koliko napajanje mora da bude kao i koje uzeti?

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Bez ssda ne uzimati konfiguraciju

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Ne treba mi SSD, moram hitno da ga uzmem jer ceo život koristim izrabljene kršine i one koje sam nalazio pored kontiša. Budžet je 45 do 50000.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=748403#p748403:1rpppa0y je napisao(la):
Djole Pevcanin » 16 Jun 2020, 07:58[/url]":1rpppa0y]Ne treba mi SSD, moram hitno da ga uzmem jer ceo život koristim izrabljene kršine i one koje sam nalazio pored kontiša. Budžet je 45 do 50000.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока

Bez SSD će novi računar da ti radi ko kršina. Slušaj ljude i ne uzimaj računar bez SSD.
 
Mnogima su se racunari preporodili i po nekoliko godina stari, kada su ubacili ssd. Ja planiram da ubacim u svoju krntiju, da joj koliko-toliko produzim vek, a dobra mi je za ono sto mi treba.
 
Po mogucstvu m2 jer moze biti nekoliko puta brzi od obicnog. Skoro sve ploce danas imaju taj slot
 
Možda u budućnosti. Ako uzmem i SSD premašiću budžet. Koje kućište sa ventilatorima da uzmem?

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=748426#p748426:sbqtdaov je napisao(la):
Blade » Uto Jun 16, 2020 9:48 am[/url]":sbqtdaov]Mnogima su se racunari preporodili i po nekoliko godina stari, kada su ubacili ssd. Ja planiram da ubacim u svoju krntiju, da joj koliko-toliko produzim vek, a dobra mi je za ono sto mi treba.
Ja sam već na 3 računara ubacio ssd umesto hdd, kao da su novi, sve radi brzo i lepo i maksimum se izvlači iz svake konfiguracije. Brzina čitanja na HDDu je u proseku oko 120mb/s, dok na SSDu je oko 600mbs, eh sada 5 puta brže isčitavanje podataka je veoma velika razlika. Takođe razlika u ceni je minimalna šta se dobija. Može da se uzme i i7 najnovije generacije kada ga hdd koči svojim sporim isčitavanjem podataka, ne znam zašto bacati pare na dobar procesor ako ne možeš iskoristiti njegov pun potencijal?
 
Vrh