Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743604#p743604:3nzn10rn je napisao(la):
MikiMiki4 » Ned Maj 31, 2020 6:55 am[/url]":3nzn10rn]Pozdrav, treba mi savet, imam spoljne alu roletne na prozorima koje se povlače na kanap, prilikom ugradnje na svim prozorima je automat stavljen na zid pored prozora a kako je labav svaki put kada ga kanap zategne on se okrene 180 stepeni ka prozoru. Tako je od ugradnje pa sam se pitao da li je to normalno i da li bi trebalo nesto menjati, inace video sam kod prijatelja istu situaciju da se automat pomera skroz ka prozoru samo sto su kod njega automati postavljeni na krilo odmah pored stakla.
automat/tabakera za gurtnu (to je naziv za ''kanap'' kojim vučeš ili spuštaš roletnu) bi trebalo montirati tačno ispod rupe u kutiji od roletne gde ulazi gurtna. Ako iz određenog razloga to ne može tako (uglavnom previše uzak štok), onda su iznuđena rešenja ili na zid, ili na krilo (najgora varijanta). Kod montaže na zid beži se od ivice špaletne, da se ne bi odvalilo parče zida kod bušenja. Onda je ukoso gurtna, pa se tabakera okreće ka prozoru kad je gurtna u napetom položaju. Nema ovde pametnijeg rešenja. Ako su roletne pravljene zajedno sa prozorima, onda je na tu vertikalu trebalo staviti dodatak i proširiti štok na toj vertikali. Ovako može i da se desi da ti se gurtna guli i resa sa jedne strane, i može lako da pukne.
 
Da li je moguce nekako namestiti automat da ne bude labav kako se ne bi uvek zaokretao pri spustanju?
 
Postoje neke majstorske cake da se okretanje ublaži, ali će onda stradati neke druge stvari. Probaj
 
Zdravo svima,

Pitanje je pomalo iz ocaja, jer nemam koga drugog da pitam. Pretrazio sam ovaj forum, nisam bas nasao to sto me zanima. Na pragu sam da menjam prozore i vrata i (ovde u Nisu) nesto nisam odusevljen izvodjacima, tako da spao na jednog koji koristi Rehau profile i Roto okove, mislim da deluje pouzdano. Ali me je poprilicno zbunila ponuda. Za ne preveliku razliku u ceni imam u ponudi sestokomorni Rehau Geneo od 86mm dubine, i Rehau Ecosol koji je navodno 76mm, petokomorni. Citajuci, a i od prodavca, sam shvatio da oni u tih 76mm pakuju 5 komora, zbog vece izdrzljivosti dok drugi, nekvalitetniji navodno, imaju 6 komora u tih 76mm u kojima su tanji zidovi. Mene samo muci sto u proizvodnom programu vidim samo neki Ecosol od 70mm, ne 76mm. To bi znacilo da je ili prodavac pogresio (nadam se ne lagao), ili zaista postoji taj Ecosol/Euro Design od 76mm. Mozda je zabuna u terminima sirina/dubina? Po stranim sajtovima vidim da se mahom koristi depth, dok nasi prodavci kazu "sirina".

Takodje, da li se isplati ta razlika izmedju Ecosol i Geneo? Posto je znacajno masivniji Geneo, da li treba o necemu da razmisljam? Da li Geneo ima manju staklenu povrsinu, pa samim tim i manje svetla?

Drugi izbor mi je bio Kommerling 76md (76mm, 6 komora sa WinkHouse okovima), ali mislim da prodavac pokusava da mi uvalja Low-E staklo umesto 4S.
 
Zdravo salex89, ponude što se tiče materijala i sistema su potpuno u redu.
To sa REHAU profilima su varijante i nijanse. Prave širi (dublji) od 86mm, a sa tanjim zidovima i taj uži od 76mm sa nešto debljim zidovima unutra.
To su tako male razlike da ne treba da brineš. I svaki može da izvede prozor i balkonac velike visine.
Kommerling je odličan profil, ali među najskupljima na tržištu. Sve ovo što si pomenuo su nemački profili i nemački okovi.
Ono što svima preporučujem, je troslojno staklo i neki sistem profila sa tri dihtunga (i srednji dihtung), jer je to za dva stepenika u odnosu na klasičnu ponudu.
Za površinu stakla, to je toliko mala razlika, oko +/-1cm. Znači, ne znači ništa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=744682#p744682:32jrjand je napisao(la):
deka u akciji » Čet Jun 04, 2020 9:52 am[/url]":32jrjand]Zdravo salex89, ponude što se tiče materijala i sistema su potpuno u redu.
To sa REHAU profilima su varijante i nijanse. Prave širi (dublji) od 86mm, a sa tanjim zidovima i taj uži od 76mm sa nešto debljim zidovima unutra.
To su tako male razlike da ne treba da brineš. I svaki može da izvede prozor i balkonac velike visine.
Kommerling je odličan profil, ali među najskupljima na tržištu. Sve ovo što si pomenuo su nemački profili i nemački okovi.
Ono što svima preporučujem, je troslojno staklo i neki sistem profila sa tri dihtunga (i srednji dihtung), jer je to za dva stepenika u odnosu na klasičnu ponudu.
Za površinu stakla, to je toliko mala razlika, oko +/-1cm. Znači, ne znači ništa.

Hvala puno, deka. Srednji dihtung ide uz ovaj Rehau Geneo, ne uz Ecosol. Rascistio si mi malo zabunu.

U medjuvremenu sam dobio (neocekivano, jer je izvodjac bas u guzvi) i okvirnu ponudu za Gealan S9000 (6 komora, 83mm, tri dihtunga) sa Maco okovima od proverenog izvodjaca. Predlozili su samo dva 4S stakla jer sam u mirnom naselju i na vecoj spratnosti, kazu da treci sloj nece napraviti razliku u termoizolaciji, vec u zvucnoj. Obzirom da im poznajem klijente, mozda ih i sacekam malo.
 
Ovo što su ti rekli za zvučnu izolaciju, stoji.
Ali koeficijent termičke provodljivosti sa dva 4S stakla je oko Ug=1,0 w/m2K, dok je sa troslojnim staklom oko 0,6/0,7, znači bitno bolje.
I ne mogu da se stave dva 4S stakla u dvoslojni staklo paket, već jedno 4S i jedno low-E, čisto da znaš. Ali, i to je ok.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743844#p743844:134eqt01 je napisao(la):
deka u akciji » Pon Jun 01, 2020 7:01 am[/url]":134eqt01]Postoje neke majstorske cake da se okretanje ublaži, ali će onda stradati neke druge stvari. Probaj

Probavao sam, ali automat je i dalje skroz skroz labav, i dalje kad ga kanap zategne, automat se okrene 180 stepeni i lupi o zid.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=744770#p744770:17ezbcq8 je napisao(la):
MikiMiki4 » Čet Jun 04, 2020 2:15 pm[/url]":17ezbcq8]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743844#p743844:17ezbcq8 je napisao(la):
deka u akciji » Pon Jun 01, 2020 7:01 am[/url]":17ezbcq8]Postoje neke majstorske cake da se okretanje ublaži, ali će onda stradati neke druge stvari. Probaj

Probavao sam, ali automat je i dalje skroz skroz labav, i dalje kad ga kanap zategne, automat se okrene 180 stepeni i lupi o zid.

Mislio sam da ih namestim da se ne okrecu stalno jer skoro uvek udarju u zid pa mozda mogu da puknu a unutra je lim koji moze da posece pa zato, da li je moguce da dodje do pucanja? Ako nije mislim nema potrebe za namestanjem
 
Pa moglo bi da pukne ako baš jako zvizne o zid. Nije ta plastika neki kvalitet. Predlažem da se uvek tabakera pridrži rukom i okrene ka zidu. Jer se one majstorske cake mogu mnogo lakše primeniti kad je tabakera na štoku. Ovako, kad je na zidu, moglo bi nešto, ali bi morale da se buše nove rupe.... ili bar jedna.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743748#p743748:27x4rlts je napisao(la):
deka u akciji » Ned Maj 31, 2020 6:37 pm[/url]":27x4rlts]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=743604#p743604:27x4rlts je napisao(la):
MikiMiki4 » Ned Maj 31, 2020 6:55 am[/url]":27x4rlts]Pozdrav, treba mi savet, imam spoljne alu roletne na prozorima koje se povlače na kanap, prilikom ugradnje na svim prozorima je automat stavljen na zid pored prozora a kako je labav svaki put kada ga kanap zategne on se okrene 180 stepeni ka prozoru. Tako je od ugradnje pa sam se pitao da li je to normalno i da li bi trebalo nesto menjati, inace video sam kod prijatelja istu situaciju da se automat pomera skroz ka prozoru samo sto su kod njega automati postavljeni na krilo odmah pored stakla.
automat/tabakera za gurtnu (to je naziv za ''kanap'' kojim vučeš ili spuštaš roletnu) bi trebalo montirati tačno ispod rupe u kutiji od roletne gde ulazi gurtna. Ako iz određenog razloga to ne može tako (uglavnom previše uzak štok), onda su iznuđena rešenja ili na zid, ili na krilo (najgora varijanta). Kod montaže na zid beži se od ivice špaletne, da se ne bi odvalilo parče zida kod bušenja. Onda je ukoso gurtna, pa se tabakera okreće ka prozoru kad je gurtna u napetom položaju. Nema ovde pametnijeg rešenja. Ako su roletne pravljene zajedno sa prozorima, onda je na tu vertikalu trebalo staviti dodatak i proširiti štok na toj vertikali. Ovako može i da se desi da ti se gurtna guli i resa sa jedne strane, i može lako da pukne.

Када кажете да се монтира на зид, да ли то значи на шпалетну?
 
Ne na špaletnu, nego baš na zid pored prozora.
Da je bilo mesta na špaletni, bilo bi i na štoku. I da je moglo na štok, ne bi gurtna bila pod takvim uglom da vuče tabakeru.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745247#p745247:20uqfsst je napisao(la):
deka u akciji » Sub Jun 06, 2020 6:32 pm[/url]":20uqfsst]Ne na špaletnu, nego baš na zid pored prozora.
Da je bilo mesta na špaletni, bilo bi i na štoku. I da je moglo na štok, ne bi gurtna bila pod takvim uglom da vuče tabakeru.

Ovo
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745247#p745247:3tegcdzc je napisao(la):
deka u akciji » Sub Jun 06, 2020 6:32 pm[/url]":3tegcdzc]Ne na špaletnu, nego baš na zid pored prozora.
Da je bilo mesta na špaletni, bilo bi i na štoku. I da je moglo na štok, ne bi gurtna bila pod takvim uglom da vuče tabakeru.

Ja sam napisao na zidu ali sam na spaletnu mislio, imalo je mesta da se tu montira jer je dugacka 30cm a automat je pri ivici pa se odatle zaokrece ka prozoru tj lupa o zid
 
Ne znam stvarno kako da ti pomognem. Najbolje da pozoveš nekog majstora da dođe, vidi i predloži ti rešenje. Jedino na licu mesta može da se vidi šta i kako.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745255#p745255:vgptlsd0 je napisao(la):
deka u akciji » Sub Jun 06, 2020 7:26 pm[/url]":vgptlsd0]Ne znam stvarno kako da ti pomognem. Najbolje da pozoveš nekog majstora da dođe, vidi i predloži ti rešenje. Jedino na licu mesta može da se vidi šta i kako.

Ne bi placao majstora za ovo, interesovalo me je samo da li moze da se desi neki kvar i ako moze kako da namestim da se ne desi. Rekli ste da se samo rukom pomeri da ne bi doslo do pucanja, inace hvala na savetima.
 
Deko, da li je pozeljno da spoljasnje i unutrasnje staklo imaju CG zastitu? Jel ono delimicno sprecava prodor svetlosti?
Predpostavljam da staklo u sredini treba biti obicno...

Pozdrav,
 
U principu, kod troslojnog paketa ide u sredini 6mm float extra clear, spoljno staklo je recimo four season 4mm, dok je unutra low-e 4mm. Sa međulajsnama od 16mm,punjeno agronom 90%. To je varijanta najbolje karakteristike za te pare. Mogu da budu i bolje karakteristike, ali za dosta više para, kao i lošije karakteristike za vrlo malo manje para. Ovo je tkzv najbolja kupovina. Ovakav staklopaket, tj ova dva stakla sa nekim filmom, smanjuju sunčevu svetlost za oko 7-8%. Postoje tkzv stopsol i foto gray/Brown i još neka druga stakla koja mogu da smanje sunčevu svetlost oko 30-40 %, ali je cena baš....
Nisam baš razumeo šta znači CG?
 
Vidim da jos neki proizvodjaci koriste skracenicu CG-(CLIMAGUARD STAKLO – ČETIRI GODIŠNJA DOBA). Meni su kod ovog proizvodjaca kojeg pominje Igor rekli da je CG ustvari low-e. Cudno je sto ga oni rade samo na jednom staklu, tj.nema mogucnosti kombinacije 4S-Low-e...
 
IMG-20200613-WA0026.jpg
 
Писао сам на овом форуму пре годину дана када сам мењао прозоре у вези савета, требам ускоро да уградим ролетне али без мајстора већ ја и брат, двокрилни су прозори са пречком па је договорено да ће ићи две ролетне са одвојеним кутијама, да ли треба нешто стављати између? Видео сам да су писали о аутомату и где га монтирати, кад је мајсор радио око прозора ставио је стиропор скоро до шарки тако да аутомат ту не може јер неће моћи крило скроз да се отвара па сам мислио да треба на зид, е сад како се ту монтира да ли требају типле и како приликом монтаже аутомата избећи да шраф иде укосо јер тако се носач аутомата искриви па могу касније теже да се померају или да буду лабави видим да то може сметати, аутомати су они грчки бели, такође како доле попунити празнину ако је буде било између вођица и спољне даске ?
 
Hoću da menjam ulazna vrata na kući. Jedan majstor mi preporučuje aluminijumska od 800 evra, kaže da su večna i da su neuporedivo bolja od pvc, pogotovu što se vrata nalaze na sunčanoj strani kuće, pa reče da se pvc mnogo lakše krivi i izvitoperi.

Drugi majstor mi nudi ista takva pvc vrata od 400 evra..

Preporuke, saveti? Razlika u ceni je drastična, da li je takva i u kvalitetu?
 
Tačno je da su aluminijumska ulazna vrata bolja od PVC. Ako je neka tamna boja plastifikacije, može i na AL vratima da dođe do dilatacija usled visokih/niskh temperatura. Ali, kod PVC je dilatacija veća.
Mnogi proizvođači stolarije prave uredno prozore od PVC-a i aluminijuma, dok vrata prave uglavnom samo od aluminijuma.
Postoji razlika u ceni, ali ne bi trebalo da je tolika. Možda da probaš sa još nekom ponudom.
 
Vrh