Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

@ deka u akciji
Ako sam dobro razumeo dubina profila treba da bude:

- za dvoslojno staklo ca. 76-78
- za troslojno staklo ca. 86-88

Tačno?
 
Dragi moji, evo daću Vam neke smernice i imena da Vam bude lakše...
-prva liga PVC profila su VEKA, GEALAN, KOEMMERLING, REHAU, THYSSEN, TROCAL, KBE, ALUPLAST, SCHUCO, ROPLASTO, ALPHACAN i to su uglavnom nemački. Druga liga su razni profili koji imaju definitivno nemačka imena ili su ''designed in Germany'', kako vole da napišu i kažu njihovi poljski, bugarski, rumunski, turski proizvođači. Treba izbegavati domaći Vujić , Roloplast, i neke stvarno loše turske i kineske profile. Svaki sistem PVC profila mora da ima čelično ojačanje (čelični lim od 1,3-1,5mm savijen u specifičan oblik) i ubačen u štok i krilo.
-zapadnoevropski (nemački) proizvođači okova su SIEGENIA, ROTO, GU, MACO, i po kvalitetu su tu još italijanski AGB i turski VORNE. Ostali su nešto slabiji.
-dubina profila ne bi trebalo da bude manja od 70mm za dvoslojno staklo, dok min 80mm za troslojno staklo.
-mislim da sada ne postoji manje komora od 5, što je sasvim u redu. idu i do 7, 8, 9, ali to je samo marketinški trik, i ne znači toliko puno u smislu toplotne ili zvične izolacije.
-dvoslojno staklo ako je kvalitetno, a to znači da ima bar jedno staklo sa nekim niskoemisionim filmom, 16mm međulajsnu gde je taj prostor ispunjen sa argonom 90%, njegov Ug ne bi trebao da bude veći od 1,2 W/m2K (od 1,0 do 1,2), dok za troslojno staklo bi trebalo da bude od 0,6 do 0,8 W/m2K
-Uf prozora sa dvoslojnim staklom bi trebao da bude od 1,2 do max 1,5 (po zakonu), dok je sa troslojnim staklom od 0,8 do 1,1.
-spoljno staklo bi trebalo da bude neko 4 godišnja doba ili slično, koje ima film sa unutrašnje strane, i eventualno još neki premaz solar za manje sunčeve svetlosti. Unutrašnje staklo je neko niskoemisiono, eventualno pamplex sa antifonskom folijom protiv buke (u varijanti troslojnog stakla).
Lajsna između stakala bi trebalo da je 16mm, jer argon 90% kojim se puni taj deo, najbolje karakteristike daje u toj debljini. Sve manje ili veće, daju nešto lošije rezultate. Još su bolji rezultati ako se umesto čelične ili aluminijumske međulajsne od 16mm koriste tkzv thermix lajsne ili warm-edge.
-za prozor sa dvoslojnim staklom su dovoljna i dva dihtunga, dok za troslojno staklo bi trebalo da budu tri dihtunga. Znači dosta u toplotnoj izolaciji, zvučnoj , i za prolazak vetra i vode.
-broj tačaka bravljenja na nekom prozoru zavisi od širine i visine. Sve firme koje proizvode okov, imaju neke svoje usvojene standardne šablone. broj tačaka bravljenja ide od 4 kod kupatilskog prozora, pa do 12-13 kod jednokrilnih balkonaca.
-i na PVC prozore skoro uvek idu aluminijumske roletne. To su letvice od savijenog tankog čeličnog lima, ispunjene poliuretanom. Kutije za roletne su takođe od aluminijuma, sa nekim stiroporom ili stirodurom iznutra u smislu izolacije. PVC roletne se nisu pokazale baš najbolje, jer one nekvalitetne mogu da požute, na niskim temperaturama može da otpadne parče plastike jer je krta, manje se uvijaju kod udara vetra, pa mogu i da puknu, itd...
-ručice se dele u dve kategorije - obične i SEKUSTIK (to su one što se čuje krckanje pri upotrebi, i u sebi imaju mehanizam koji ne može spolja nekim pajserom ili šrafcigerom da se pokrene, tj imaju kao neku kočnicu). Uglavno se ručice biraju po estetskom kriterijumu investitora.
-već sam pisao da RAL montaža jako puno znači, ali se koristi i radi uglavnom samo na novogradnjama. Problem kod zamene starih prozora za nove, ta špaletna (to je rupa u zidu gde se montira prozor) morala bi da se obradi zidarski bar grubo, kako bi površine bile koliko-toliko ravne, da RAL trake i ceo taj sistem montaže imaju smisla.
Moja preporuka je, da ako možete, birate firme koje su već neko duže vreme na tržištu, koje su porodične, ili najvažnije, po preporuci. O mnogim ovim stvarima ne morate da razmišljate ili da se pitate da li je sve to stvarno ugrađeno, ako to radi takva firma.
Ne preporučujem da kupujete (samo u ekonomskoj nuždi, ako baš mora) ništa od već gotovih prozora sa nekih stovarišta, kojima se ne zna poreklo ili je poreklo tursko ili slično. Jeste da su to najjeftinije varijante, ali su samim tim i najnekvalitetnije. Majstori iz branše imaju pune ruke posla da takav neki prozor našteluju, promene neki puknut deo, i to ne za male pare.
Znate ono - nisam toliko bogat da kupujem najjeftinije......
Svaku sreću Vam želim, deka u akciji
 
Deko u temi Novi Minel si pomenuo razliku između drvo-aluminijum i aluminijum+drvo. Čini mi se da ljudi to isto percipiraju a da postoji razlika pa ne bi bilo loše da napišeš koju reč o tome.

Prijatelju su pre par dana ugradili spolja alu unutra drvo, imaš li možda iskustva sa Nišlijama http://smaj.rs/
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756921#p756921:yyfy3psy je napisao(la):
Igor » Uto Jul 14, 2020 10:25 pm[/url]":yyfy3psy]Deko u temi Novi Minel si pomenuo razliku između drvo-aluminijum i aluminijum+drvo. Čini mi se da ljudi to isto percipiraju a da postoji razlika pa ne bi bilo loše da napišeš koju reč o tome.

Prijatelju su pre par dana ugradili spolja alu unutra drvo, imaš li možda iskustva sa Nišlijama http://smaj.rs/
Razlika postoji, i to bitna. Mada imam kolege koje su dugo u poslu, pa opet greše.
Prvo u imenu što se napomene, to je podatak od čega je prozor.
Kad se kaže drvo-aluminijum, to znači da je prozor DRVENI, i tek sa spoljne strane ima mali opšivni profil od aluminijuma koji sprečava da atmosferski uticaji unište drvo, kako bi to uradili inače. Drvo od kog se prave takvi prozori je uglavnom čamovina, ređe neko laminirano, a najređe hrast ili neko baš kvalitetno drvo, što je naravno, najskuplje, čak skuplje od aluminijum-drveta. Takvi sistemi imaju uglavnom dva dihtunga, vrlo retko tri, i isključivo zavise od kvaliteta drveta od kog se prave. Da li je drvo dobro osušeno, da li je dobro obajcovano, lakirano, itd, takođe je upitno. Znam samo par firmi koje to nešto bolje rade, i SMAJ je jedna od njih, jer dosta izvoze. Ali, cene im nisu male.

Druga situacija je aluminijum-drvo, gde je prozor od ALUMINIJUMA u termomostu (minimum širina termomosta od 30mm može da postigne stvarno dobre rezultate što se tiče koeficijenta toplotne provodljivosti, uz troslojno staklo), a sa unutrašnje strane tog prozora su drvene lajsne sastavljene u ramove od hrasta ili eventualno jasena. Znači, sa unutrašnje strane to izgleda kao drveni prozor. Drvo je tvrdo, kvalitetno, bajcovano, farbano i lakirano. Ne postoji aluminijum-drvo sistem bez tri dihtunga, a ima ih i sa više, što puno znači nkod produvavanja, prolaska vode eventualno, itd.
I jedan i drugi sistem imaju sa spoljne strane aluminijum, koji je izuzetno postojan na sve atmosferilije. I to je bio cilj, da se produži vek drvenih prozora (kod drvo-aluminijum sistema), a da se izuzetno kvalitetni aluminijumski prozori sa unutrašnje strane opšiju kvalitetnim tvrdim drvetom, kako bi se dobio prirodniji i ekološkiji i topliji izgled prozora. Da ne pričam da je aluminijum-drvo mnogo zahvalnije za sve enterijerske zahteve, može da se upari boja sa parketom, laminatom, podom, itd.
To je ukratko elaborat na ovu temu.
Pozdrav svima, deka u akciji
 
@deka u akciji
hvala na nesebicnom deljenju iskustva! U tom sistemu aluminijum-drvo koje okove bi stavio da se dobije preijum sistem? Takodje koje iskustvo je sa protiv-provalnim okovima, vredi u praksi ili ne?
Ovi aluminijum drvo sistemi za dvokrilna terasna vrata visine 220cm i sirine oko 140cm da mogu da se otvaraju na kip su ok?

Hvala unapred!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=757050#p757050:1ukqm18h je napisao(la):
niki » Sre Jul 15, 2020 12:57 pm[/url]":1ukqm18h]@deka u akciji
hvala na nesebicnom deljenju iskustva! U tom sistemu aluminijum-drvo koje okove bi stavio da se dobije preijum sistem? Takodje koje iskustvo je sa protiv-provalnim okovima, vredi u praksi ili ne?
Ovi aluminijum drvo sistemi za dvokrilna terasna vrata visine 220cm i sirine oko 140cm da mogu da se otvaraju na kip su ok?

Hvala unapred!
U velikoj većini slučajeva, na aluminijum-drvo sisteme ide isti okov kao za PVC, jer ima više tačaka bravljenja, i radi odlično. Veći je i izbor ručica, i boja pokrivnih kapa....

Protiv provalni okovi imaju smisla za prozore koji su u prizemlju, visokom prizemlju i eventualno tamo gde neko može da priđe sa spoljne strane, ne bi li pokušao da obije. U Evropi je mnogo manja premija za osiguranje ako imate protivprovalne okove na kući, recimo. Takođe, u Evropi postoje neka tri nivoa protivprovalnosti, a sve se svodi na vreme koje je nekom (stručnom) potrebno da obije sa spoljne strane takav prozor.
U principu, kamen ili cigla u staklo rešava obijanje vrlo brzo, ali je zvučno i lako za lociranje.

Ovo su potpuno normalne mere dvokrilnih balkonskih vrata. U praksi se često naiđe i na veće dimenzije, sa troslojnim staklom. Onda je težina krila oko 90-120 kg. Ali, okov je sertifikovan na 130 kg, tako da je sve u redu.
 
Pozdrav svima! Pozdrav deki :sesir:
Danas su nam montirali prozore ali imam jednu nedoumicu. Kod rolokomarnika se izvlaci mrezica kada se jace pritisne. Da li to tako treba da bude? Lako se vraca u svoj prostor ( ja zaista ne umem bolje da objasnim :D ) i deluje labavo. Hvala unapred!
 
I jos nesto, mozda cete pomisliti da sam teska, ali ne mogu da trpim neprofesionalizam. Da li se srafi tik uz lajsnu ( gde ide dihtung ) jer su to jako lose odradili, em je malo pokrivljena em je naprso profil. Ne znam kako da vam prikazem sliku?
 
Ne treba slika. Loše su odradili. Brzopleto i aljkavo. Na žalost, mislim da tu nema neke popravke. Ili im ne platiti dok ne zamene puknut profil i savijenu lajsnu.
 
Pozdrav Angerona,
za ovaj problem mogu da postoje dva razloga. Prvi je da nisu dobro navili oprugu u proizvodnji koja vraća komarnik i drži ga zategnutog. Drugi je da širina mrežice komarnika nije dobro iskrojena, ili da su u montaži malo raširili vođice kroz koji klizi mrežica.
Može da se desi da mrežica lakše ispada iz vođica, ako je dvokrilni prozor širi od 1500 mm. I, naravno, zavisi i od kvaliteta mrežice - što deblja to čvršća, i skuplja.....
 
Hvala Vam deko! Zalicemo se svakako! Pare su im date a mi smo sada uvideli greske ( po preporuci nismo otvarali prozore zbog pur pene ). Komarnik je nategnut odozgo na dole ali sa strana nije, izvlaci se iz supljine gde ulazi. Lako se vraca u supljinu ali sam mislila da i tu treba da ide po nekoj sini koja nece dozvoliti lako izvlacenje. Montazeri su jako mladi ( 20-21 godina ).
 
Dobar dan, nova sam na forumu, poslala sam Dedi pp jer ne znam sta sme javno da se napise na forumu. Ako smeju da se spominju firme bila bih jako zahvalna za preporuku za pvc u Beogradu. Imam ceo stan, 2 sobe i kuhinju sa prozorima duz celog zida, sve ukupno 12m duznih u staklu koje gleda na jako bucnu BG gradsku ulicu. Zvucna izolacija mi je jako bitna.

Takodje sam cula jako puno zalbi po forumima na unutrasnje kutije za roletne, da propustaju buku. Nasi prijatelji su ugradili najskuplju mogucu pvc sa unutrasnjim kutijama i troslojnim staklom i kazu kad sve zatvore da se cuje muzika spolja. Zaista ne bih zelela da puknem velike pare na pvc koji mi propusta buku.
Sa druge strane za moje prozore kazu da su spoljasnje kutije poprilicno komplikovane za izvedbu jer na njih ide i kutija za komarnik koji necu da mi bude u istoj kutiji sa roletnom, pa to sve nesto komplikuje pricu.

Eto ako neko mozi da mi uputi neki savet i preporuku bila bih zahvalna
 
mene su stavili komarnike koji ne zatvaraju do kraja, ostao je pola sm, izgleda malo, ali komarci se tu zavuku. Koš su prozori pod garancijom, ne znam da li da ih ganjam za to
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=759083#p759083:3dqw41jm je napisao(la):
nensav » Sre Jul 22, 2020 1:13 pm[/url]":3dqw41jm]mene su stavili komarnike koji ne zatvaraju do kraja, ostao je pola sm, izgleda malo, ali komarci se tu zavuku. Koš su prozori pod garancijom, ne znam da li da ih ganjam za to
Da, ganjaj ih za to. U principu, ispod donjeg aluminijumskog horizontalnog profila ide četkica, koja u zatvorenom položaju popunjava tih nekih pola centimetra. Ako ima štelovanja sa strane (jedan mali plastični deo), na dnu vođica sa jedne i druge strane, možeš i sam da probaš.
 
Pozdrav svima.
Zahvaljujem deki na opširnom objasnjenju u jednom od poslednjih postova, za nas koji se ne razumemo mnogo veoma znaci.
Deko, jedno pitanje i mala pomoć vezano za ponudu koju sam dobila.
Trebalo bi da je ovo sve ok, osim tog Winehouse okova?
IMG_20200722_221326.jpg
 
Winkhaus okov je skroz u redu, mada po meni nije najviši nivo. Sve ostalo je veoma dobro, pa ako je cena prihvatljiva, samo napred.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=759266#p759266:1tv1711u je napisao(la):
deka u akciji » Sre Jul 22, 2020 10:36 pm[/url]":1tv1711u]Winkhaus okov je skroz u redu, mada po meni nije najviši nivo. Sve ostalo je veoma dobro, pa ako je cena prihvatljiva, samo napred.
Sacekacemo jos neku ponudu za Veku i Maco okov. Hvala puno.
 
"Deka u akciji: PVC i ALU stolarija" :)

Moracu i ja da se pridruzim ostalima i da pitam za savet. Kao prvo svaka cast deko za zelju da pomognes ljudima koji nisu dovoljno upuceni u temu.

Procitao sam nekoliko poslednjih stranica i vidim da je dosta toga ispisano u vezi PVC prozora. Mene zanima sta je preporuka za ALU prozore, koji proizvodjaci odnosno koji njihovi modeli se savetuju. U pitanju je renoviranje stana, zeleo bih dobru termo i zvucnu izolaciju. Hvala :)
 
Poštovani, što se tiče aluminijuma, manje više sve je isto kao i za PVC. Treba tražiti ponude nekog sistema sa minimalnim termomostom od 30/32 mm. Takođe troslojno staklo, 3 dihtunga, kvalitetan okov sa dodatnim leđnim bravljenjem. Al je zahvalniji što se tiče boja, jer sve boje koštaju isto, max 5% više od standardnih belo i braon i sivo. U principu, PVC ima bolje karakteristike i performanse od aluminijuma, dok je al čvršći, postojaniji i u mogućnosti većih pozicija.
Ono što je u velikoj većini na tržištu, su grčke firme ETEM, ALUMIL, ELVIAL, ALUMINCO, domaći Tehnomarket, bosanski FEAL, neke lošije bugarske i turske firme, i vrlo retko italijanski neki sistem i neki nemački, belgijski, itd.,koji su naravno, nešto bolji, ali i skuplji. Tražite ponude, pa da iskomentarišemo.
 
Hvala puno za smernice! Javicu se sa ponudama.
 
Поштовани, ја сам се прикључила форуму прво да бих се захвалила Деки у акцији на сјајним саветима, одлично обликованом тексту, једноставим објашњењима за лаике.
Имам препоруку за сјајног мајстора, али га не дам док не проверим лично. двојци мојих блиских пријатеља јер радио и обојца су одушевљени. Ја сам ту мало скептик, па истражујем по интернету.

имам једно питање: има ли неко искуства са прозорима фирме Беохрам? нуде ми (цитирам)

Nemački Gealan profili
Nemački GU okovi
Garancija iznosi 10 godina na profil, 5 godina na zaptivenost stakla i 3 godine na okov

из текста бих рекла да је ово солидан избор. Цена је прихватљива у свакој опцији. Да ли да ангажујем њихове мајсторе или препорученог чудотворца?
 
Poštovana ikicka, ova kombinacija je sasvim u redu. Njihova ponuda bi trebalo da sadrži i ugradnju tj majstora. Ako ste se drugačije dogovorili, onda majstor čudotvorac neka napravi čudo.
Mene interesuje šta bi Beohram rekao ili koju bi cenu dao da tražite garanciju na staklo od isto 10 godina?
 
Postovani deko, trazio sam po savetu termomost 30/32mm, troslojno staklo i okov sa dodatnim ledjnim bravljenjem, i dobio sam sledece ponude:

System: Interal ST-80
Profiles: RAL 9016 (Traffic white)
Glazing: 1 x 3x4mm 44-3104M Ug=0,6 W/(m2K)
Window Hardware: 1-CIFT EKSEN (ST)
Sistem Profila: S67 Smartia (sa termoprekidom)
Boja Profila: RAL 9016
Sistem Okova: AluAlpha
Vrsta Stakla: 4+12+4+12+4 Clima Guard + flot + flot + Argon
Sistem Profila: Alumil S67
Boja Profila: 2000 ELOX
Sistem Okova: GU.al
Vrsta Stakla: 4+12+4+12+4 Low-e troslojno

Vidim primetnu razliku u ceni izmedju prve i druge dve ponude, jasno mi je da je do proizvodjaca profila. Sta bi bila vasa preporuka i da li ima smisla potraziti i ponudu za PVC prozore slicnih karakteristika, a dobrih (nemackih) proizvodjaca? Prozori bi svakako bili beli. Nisam siguran da li bi razlika u ceni bila opravdana? Hvala puno na pomoci. :)
 
Poštovani, ne znam kolika je razlika u ceni, ni koji je nivo ponude. Ovo prvo mi je potpuno nepoznato, i u opisu za okov je turski jezik, čini mi se.
Kako bilo, ako Vam je bela boja u redu, apsolutno predlažem neki solidan nemački PVC sistem sa tri dihtunga i troslojnim staklopaketom. Ušteda bi trebalo da bude oko 30/40 % minimum u odnosu na aluminijum, sa tim da PVC ima i bolje karakteristike.
 
Vrh