Šta je novo?

Srbija - zlatna strana medalje

Osuđenici se odriču jednog obroka u korist najsiromašnijih

U više kazneno-popravnih zavoda u Srbiji 4.280 osuđenika odlučilo je da se odrekne jednog obroka u korist najsiromašnijih penzionera i drugog socijalno najugroženijeg dela stanovništva kako bi pružili podršku društvu u vanrednim okolnostima nastalim usled opasnosti od širenja novog korona virusa.

Ideja da se odreknu takozvanog suvog obroka koji dobijaju nedeljom umesto večere, potekla je od samih osuđenika jer na ovaj način žele da pomognu najsiromašnijim građanima.

Reč je o osuđenicima koji se nalaze na izdržavanju kazne u najvećim kazneno-popravnim zavodima u zemlji - Sremskoj Mitrovici, Nišu, Požarevcu (Zabeli), kao i u Okružnom zatvoru u Novom Sadu, koja je druga po veličini pritvorska jedinica u Srbiji.

Ovi zavodi će u dogovoru sa gradskim kriznim štabovima učestvovati u formiranju paketa koji će se dalje distribuirati onima kojima je u ovom trenutku pomoć i najpotrebnija.

Podsećamo i da su u cilju preventivnih mera na sprečavanju širenja korona virusa, KPZ za žene u Požarevcu, kao i KPZ u Sremskoj Mitrovici i Nišu, počeli 12. marta u svojim krojačkim pogonima da šiju zaštitne maske za lice za sopstvene potrebe u celom sistemu izvršenja krivičnih sankcija.

Posete se u svim zavodima realizuju u skladu sa merama prevencije i zaštite.

Osim drugih mera zaštite, Uprava je i na ovaj način preduzela preventivne mere na sprečavanju širenja korona virusa, a sistem izvršenja nije dodatno opteretio budžetska sredstva u ovoj situaciji.

https://www.blic.rs/vesti/hronika/pomoc ... st/1qkx5xk
 
Gospodjica Nađa je održala čas glume u svojoj verziji Turskog marša svim novokomponovanim mladim isprdcima iz FDU sto glume u Grehu juznog vetra ranjenog orla majke Zone Zamfirove Sinđelić kadetkinje Vojne akademije.

A uz to, gluma joj je sporedna stvar pored pevanja, sviranja, komponovanja, poezije... Pitaj Boga koliko li ovakvih ljudi ima u Srbiji.

https://youtu.be/Is75h_uNcso
 
Ovako ja zamišljam aktivizam mladih i NVO.

https://nova.rs/drustvo/prokuplje-infor ... rna-pomoc/

Diplomac Vazduhoplovne akademije u Beogradu se po završetku školovanja vratio u svoj rodni grad i po proglašenju pandemije koronavirusa je sa grupom vršnjaka pokrenuo akciju pružanja pomoći sugrađanima.
...
“Mi smo se najpre organizovali kako bismo pružili pomoć komšijama, ljudima koji očekuju pomoć od sistema, a ne dobijaju je. Bili smo zaprepašćeni i potreseni. Vi pomislite, neko ima više od 65 godina, ne može da izađe napolje, to je za njegovo dobro, ali onda izađete na teren i vidite da je taj neko gladan, da dva dana nije jeo, da ga niko nije obišao iz tih institucija, kriznih štabova, kako god se oni zvali. Ljudi su nas dočekivali kao spasioce. Ja ne mogu da prenesem osećaj tuge, meni neprijatan, i to kako su ljudi gledali u nas klince iz kraja sa divljenjem, nisu očekivali da ćemo doći da im kupimo hleb, lekove… Koje im niko nije dostavio! Neki od njih nisu imali ni sredstva da to kupe”, naveo je Ilija.

Kako ističe, neformalna grupa volontera čiji je deo, kontaktirala je nadležne organe, od MUP, preko Crvenog krsta, do Kriznog štaba Grada Prokuplja.
...
Edukaciono-humanitarna organizacija nam se obratila, videli su šta radimo i odlučili su da stanu iza nas kao pravno lice, kao organizacija koja ima sedište, žiro-račun, Upravni odbor, sve te sitnice za koje bi se nadležni možda uhvatili. Mi smo stavili akcenat na transparentnost, svi volonteri su dobili legitimacije, izrađeni su formulari sa pečatom koje smo izdavali kao potvrde da uzeti novac od građanja za kupovinu namernica i vraćeni kusur, sa fiskalnim računima. Srećom to sve imamo inače bi i to bio problem”, istakao je Ilija.
...
Sa lokalnim lancem trgovina smo pokrenuli humanitarnu akciju, nažalost jednokratnu jer je trebalo pomoći što većem broju ljudi u kratkom vremenu.

Na žalost, ovde imamo i materijal za crnu strane medalje, a to su delovi koje sam namerno izostavio jer im ovde nije mesto :(
 
Beograd - prestonica slobodnog sveta. Ne postoji mesto na svetu gde bih sada pre bio


meYVlzb.jpg


UHNX0IY.jpg


tVfaziO.jpg


Y8yp7VI.jpg


hPjVxaO.jpg


Rarut0v.jpg


wKtNtSJ.jpg


vgwf0VI.jpg
 
wKtNtSJ.jpg


Ili su ekstra fotogenični, ili se ekstra zezaju, ili oboje, ali zaista slika je sjajna.

Samo da se ne digne neka jača medijska hajka na njih posle ovog turnira.
 
Mladi i zdravi ljudi koji se bave sportom koji ne trazi budzenje misica i koji se uvek, ili vecinom godine, igra na otvorenom. Tesko je to objasniti bizgovima iz teretane.

Imam ortaka koji ima 31.godinu i nevin je i nikad devojku nije imao, a ne izbija iz teretane. Sta kad je bled i bubuljicav, sunce ga ne vidi, a misicav samo kad se skine, kad nosi farmerke i duks, izgleda kao da je debeo, dzabe misici ispod. I onda upadnes u taj svet i nijedna normalna devojka te nece, a ovima iz tog sveta je bitnije koliko ti je debeo novcanik, a ne koliki ti je biceps.
 
Redovan odlazak u teretanu puno znaci i telu i duhu. Ako neko voli dizanje tegova, to je jedan od najboljih sportova koji postoji.
 
Da, ne zna se ko je od dizaca tegova produhovljeniji.
 
Ima ih jako puno, ljudi zdravog duha, tela i razmisljanja. Odlicno je sto taj sport, koji je moguce praktikovati uz moderni zivotni stil koji nas je dosta ogranicio u svakom smislu, dobija na popularnosti. Oni koji bi da ga probaju a nailaze na otrovne komentare koji ih odvracaju ne moraju da brinu-naici ce na ohrabrenje cim krenu da se bave sportom.
 
Kada bi ljudi znali koliko znanja treba da imaš da bi “dizao tegove” drugačije bi pričali.
Naravno, 95% korisnika teretana to ne znaju, ali nas 5% koji znamo, vrlo dobro znamo koliko tu ima detalja oko ishrane, tehnike i drugih stvari.
 
Pa to je i poenta, sto bi znali? Imaju ljudi pametnija posla u zivotu. Odes da istrcis, vozis bajs, opikas basket sa drustvom, posle cepite pivo. Treba jos samo nauku da pravimo oko rekreativnog sporta. To kad me neko bude placao milion evra godisnje mozda.

Trebali ovde da postavljam rezultate krvne slike i ostalih pregleda, testa opterecenja srca? A ne pazim sta i kad jedem, pusim, pijem, najveca povreda koju sam imao je zulj, koji sam ti pustio bio u privatnoj poruci :bash: Na tvoju opstu radost :laugh:

Zao mi je sto sam ikad i posumnjao u sebe, a to je jer sam se nacitao gluposti, kao sto nas sad rokaju sa koroman virusom i otisao kod psihijatra par puta i na detaljne lekarske preglede.

Jedino sto nemam plocice, tricepse...ali opste je poznato da su to pokazatelji fizickog zdravlja i duhovne uzvisenosti.

Pozivam dizace tegova da provedu vikend sa mnom i mojim komsijom od 89 godina na selu, da vidim koliko bi izdrzali.

Jos se svi pre ili kasnije navuku na neke suplemente ili, ne daj Boze, steroide i sad su kao oni zdravi i vode zdrav zivot. Ja jednostavno ne razmisljam o ishrani, ne pravim neke smutije i sejkove, ali se prirodno hranim zdravo, samo jednostavno ne razbijam glavu oko toga. Cepam voce i povrce, zato sto volim, retko jedem brzu hranu, uvek neki suljpa, kupus... Ne pijem koka kolu, guaranu...ne cepam slatkise kao lud...ali ne zato sto se silim i pazim, jednostavno ne volim.

Pokusao sam bas da nadjem selfi bez majice ispred ogledala Djokovica, Zvereva ili Tima. Nema niko nijedan. A ovi iz teretana opale deset dnevno. Gde je tu uticaj na psihicko zdravlje? Nisam ni ja imun na to, znam i da sam ja ranije posle pola sata vezbi sa tegovima odmah isao da se zagledam ispred ogledala. Posle basketa, trcanja, bajsa, rada na selu...nisu mi nikad pale na pamet takve stvari.

Ovaj mali Zverev, ovako mrsav i sa tankim rucicama, moze da pokupi deset puta vise riba u gradu veceras, sve i da nije poznat i da se mnogo bolje pokaze i duze traje u krevetu. Mislim, nije to poenta zasto se trenira, ali za one iz teretana u 99 posto slucajeva jeste.
 
Pričaš o onih 95% iz teretane, koji su potpuno nefunkcionalni.
Ima nas koji ne jurimo trbušnjake jer imanje trbušnjaka je neodrživo ako nisi profi sportista ili maneken.
Ali zato sa 40+ nemam problema sa leđima, kilaža mi varira 1kg gore dole, ne pazim previše na ishranu.
Sve je lako sa 20, 30 godina, ali onda kreću problemi i tu se vidi ko je vodio zdrav život i pazio.
Daleko od toga da visim u teretani, više volim vežbanje na šipkama, trčanje, odbojku, bicikl, šetnju, ali postoje vežbe koje moraju u teretani (duboki čučanj i mrtvo dizanje prvenstveno).
A i najlakše ćeš smršati u teretani, tj. odraditi telesnu rekompoziciju, jer nije poenta samo izgubiti salo, već i ojačati velike grupe mišića.

PS: a taman sam zaboravio na tvoje žuljeve
 
ps: pogledaj Zverevove treninge u teretani. Nije sve u bicepsima (po mom mišljenju najnebitnija grupa mišića), već u leđima odakle kreće svaki udarac i nogama i mobilnosti.
 
Dobro da, neka svako radi sta mu odgovara. Meni se ne svidja sistem vrednosti i sve vezano za teretanu, ali dobro, moj problem.
 
Србија има много разлога за посету - српску музику, национална јела и знаменитости. Волим певаче попут Цеце и мој омиљени оброк је ајвар. Ако сте у Србији, не заборавите да се сликате са Београдском тврђавом, Дрвенградом или Музејем Николе Тесле.
 
Сутра је Видовдан! Позивам све који могу да на својим терасама истакну српску тробојку!

105505306_273317530673354_1757276608077928252_n.jpg


„Човече који српском земљом ступаш,
било да си дошљак или овдашњи,
ма ко да си и ма шта да си,
када дођеш на поље ово,
које се зове Косово,
по свему ћеш угледати пуно костију мртвих,
те са њима и камену природу,
мене крстозначног као стег,
видећеш како посред поља управно стојим.
Да не проминеш и да не превидиш
као нешто залудно и ништавно,
но молим те, приђи и приближи се мени, о љубими,
и размотри речи које ти преносим,
и из тога ћеш разумети због ког узрока
и како и зашто ја стојим овде,
јер истину ти говорим,
ништа мање од живога,
да ћу вам изнети у суштини све што се збило.
Овде негда бејаше велики самодржац,
чудо земаљско и рига српски,
звани Лазар, кнез велики,
побожности непоколебими стуб,
доброразумља пучина и мудрости дубина,
огњени ум и заштитник странаца,
хранитељ гладних и миловање ништих,
скрбних миловање и утешитељ,
који воли све што хоће Христос,
коме иде сам по својој вољи
и са свима својим безбројним мноштвом,
колико је под руком његовом.
Мужеви добри, мужеви храбри,
мужеви, ваистину, у речи и у делу
који се блистају као звезде светле,
као земља цветовима шареним,
одевени златом и камењем драгим украшени,
многи коњи изабрани и златоседлани,
сведивни и красни коњаници њихови.
Свеплеменитих и славних
као какав добри пастир и заштитник,
мудро приводи духовне јагањце
да у Христу добро скончају
и приме мучења венац
и вишње славе учесници буду.
И тако сложно велико безбројно мноштво
скупа с добрим и великим господином,
добром душом и вером најтврђом,
као на красну дворану и многомирисану храну
на непријатеља се устремише
и праву змију згазише
и умртвише дивљу звер и великог противника
и неситога ада свејадца,
велим Амурата и сина његова,
аспидин и гујин пород,
штене лавово и василсково,
па са њима и не мало других.
О чудеса Божијих судбина,
ухваћен би храбри страдалац
безаконим агаренским рукама
и крај страдању добро сам прима
и мученик Христов постаје
велики кнез Лазар.
Не посече га нико други, о љубими,
до сама рука тога убице, сина Амуратова,
И све ово речено сврши се
лета 6897, индикта 12, месеца 15, у дан уторак,
а час је био шести или седми,
не знам, Бог зна.”


— Натпис са мраморног стуба на Газиместану.
 
Србија је јединствено место за туристе - национална храна је нешто што ретко можете јести у другој земљи, а дворци су фасцинантни.
 
Od pogona jugoslovenskog giganta zaraslog u korov do izvoznika u Francusku VIDEO

Konfekcija Rudnik kod Gornjeg Milanovca privatizovana je kad je zapala u dugove. Pojedini pogoni na seoskom području dugo su propadali i zarastali u korov.

16079744355fc4bb745fc56405328286_w640.JPG

(Ovaj čovek je valjda taj novi vlasnik fabrike)

Jedan od takvih je i pogon u selu Pranjani koji se vratio u život krajem prošle godine i danas proizvodi zaštitna odela, skafandere i maske koje se izvoze u Francusku.

Modna konfekcija Rudnik zapošljavala je svojevremeno na hiljade radnika, a sve je otišlo na doboš krajem prošlog veka. Pogoni su bili osuđeni na zatvaranja. Za pogon u Pranjanima našao se kupac.

Kako su predstavnici firme objasnili za TV Prva, pretežno se radi na kreiranju lake i teške konfekcije za domaće tržište, kao i pomenutih maski za Francuze. Prema njihovim najavama, praviće se kompletan "beli program" - skafanderi, posteljina za bolnice...

Sa proizvodnjom se počelo pre pola godine, trenutno imaju dvadesetak radnika, ali je cilj da u budućnosti taj broj bude trocifren.

Opširnije u videu.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1772838
 
Konfekcija Rudnik je imala lepu reputaciju, šila je za svetske brendove i onda je ugasili.
 
Србија званично ушла у категорију најразвијенијих земаља последњим индексом Уједињених Нација са коефицијентом од 0,806 у 2019. години.

Screenshot-10.png


http://hdr.undp.org/en/content/download-data

Посаветовао бих свакога кога интересује иоле реална слика наше позиције у свету да се позабави овим фајлом јер је квалитетно и потковано обухваћено како стојимо у разним пољима, од медицине преко економије до родне једнакости.

Неке информације ме нису изненадиле (нпр. колико смо лоши по питању животне средине) али неке баш пријатно јесу (нпр. имамо више болничких кревета и лекара на 10.000 становника него већина "развијенијих земаља".).

Подаци за Београд специфично нису још изашли али смо 2018. године имали коефицијент развоја од 0,828 (што би Београд ставило у ранг Румуније) а те године је цела Србија имала коефицијент развоја од 0,799.
 
Vrh